Autor Wątek: Zestaw do espresso do domu  (Przeczytany 5361 razy)

Offline tibod

  • Wiadomości: 1
Zestaw do espresso do domu
« dnia: 02 Wrzesień 2020, 11:22:02 »
Przymierzam się do zakupu bardziej profesjonalnego zestawu do domu. Obecnie korzystam z kolbowego ekspresu Saeco Nina Plus. O młynku nawet nie warto wspominać ;)

W domu pijamy tylko espresso, 6-10 dziennie.

Śledząc różne rekomendację, wiem już żeby skupić na osobnych urządzaniach i mam pomysł na:
Ekspres: Gaggia Classic
Młnek: GRAEF CM 850 lub Eureka Mignon

Który powinienem wybrać?
Słyszałem, że często padają propozycję szukania z drugiej ręki, ale preferuję zakup nowego, bo nie czuję się na siłach oceny jakość używanego. Chciałbym zamknąć się w 3k-3.5k.

Chyba, że ktoś mam doświadczenie i jednak kompleksowy Sage Barista Express jest wart uwagi. Ktoś korzystał? Boję się z nim powtarzalności.

Opcja C: Lelit Anita?
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień 2020, 11:36:19 wysłana przez tibod »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1010
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Wrzesień 2020, 08:56:02 »
Nie wiem czy czytałeś dział bo tego tematów podobnych jest na prawdę dużo... To wszystko zależy jak bardzo bardzo chcesz rozwinąć w sobie home baristę czy po prostu pić smaczną kawę. Wszystkie sprzęty tzw. entry level gdzie masz już sitko bez zaworków, masywniejsze portafiltry które jednak wymagają dobrego wygrzania dadzą Ci dobre wyniki. Powtarzane jak mantra... młynek to podstawa. Jeśli nowy to coś pokroju Eureka Mignon (bez wymieniania tutaj zalet i wad, timerów i ustawiania grubości przemiału, bo jest jeszcze kilka innych opcji) to zdecydowanie minimum. Skup się właśnie na młynku, a ekspres z tych najtańszych, z uwagami jak wcześniej, jaki byś nie wziął da Ci dobry wynik.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Wrzesień 2020, 09:06:34 »
Boję się z nim powtarzalności.
Większa część powtarzalności to młynek (mówię o tym co w filiżance a nie po drodze). Z kiepskim młynkiem kawa będzie paradoksalnie jednocześnie gorzka i kwaśna i bardzo różna przy kolejnych ekstrakcjach.
Dobry młynek umożliwia balansowanie tego w jedną lub drugą stronę. GRAEF to za mało do espresso.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Wrzesień 2020, 09:12:12 »
Jeżeli pijecie tylko espresso to poszedł bym w stronę Kazak Rota (dla forumowiczów to chyba 1350) plus możliwie najlepszy młynek (może Specialita).
Podobne maszyny tylko do espresso to Arrarex Caravel, Cafelat Robot. Jeżeli stwierdzisz, że to jednak nie dla Ciebie to sprzedaż z małą stratą na forum.

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Wrzesień 2020, 09:32:42 »
jednak kompleksowy Sage Barista Express jest wart uwagi. Ktoś korzystał? Boję się z nim powtarzalności.
Po to on jest - żeby produkować powtarzalną kawę, dlatego jest tam wiele kompromisowych rozwiązań. Docenicie szybsze nagrzewanie się.

Za 3500 masz z kolei Ascaso Dream ZERO, wspomniana Gaggia albo Rancilio Silvia - do wszystkich znajdziesz młynek w okolicy 1000 - a może młynek używany u któregoś z forumowych sprzedawców? Ja swój młyn kupiłem używany i jestem zadowolony, a brałem go w dodatku z nieznanego źródła.

Na forum jest też wątek, gdzie Rota porównywana jest z Biancą (smak) - tutaj jednak trzeba zaakceptować pewien rytuał parzenia kawy.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Wrzesień 2020, 09:40:11 »
Jeżeli stwierdzisz, że to jednak nie dla Ciebie
Żeby sprawdzić jak smakuje mleko nie trzeba kupować krowy ;). A swoją drogą Caravelki zawsze mi się podobały.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Wrzesień 2020, 11:06:59 »
To prawda, ale nie wiemy do końca co autor wątku ma na myśli mówiąc espresso. Jak sam piszę ekspres nie jest zbyt dobry, robi pewnie napój espresso podobny, a o młynku sam nie chcę wspominać. Jeżeli wskoczy na poziom prawdziwego espresso w domu, a jednak stwierdzi, że wolał tamtą wcześniejszą wersję to nie ma co na siłę kogoś zmuszać, a przynajmniej strata będzie mała przy sprzedaży.
Druga sprawa, że jak się wkręci to na Rocie ma szansę dostać lepsze espresso niż na Classic, Sage czy Lelit Anita i wtedy nie będzie musiał myśleć o sprzedaży czy upgrade.

skansen

  • Gość
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Wrzesień 2020, 11:18:27 »
Pytanie czy przy takiej ilości kaw (6-10) Autor wątku w ogóle dopuszcza do siebie myśl o kręceniu :) Wszak będzie musiał przekonać do tego domowników lub kręcić sam :) Mi by się nie chciało :)

Dlatego przy takim budżecie wziąłbym młynek Cunill Tranquilo-tron (lub inny z płaskimi żarnami) i do tego mały ekspres pokroju Lelit Anna/Rancillo Silvia/Gaggia Classic.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Wrzesień 2020, 19:02:04 »
Lelit Anna/Rancillo Silvia/Gaggia Classic

I dokładnie w takiej kolejności. :D

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Wrzesień 2020, 22:04:43 »
To wszystko zależy jak bardzo bardzo chcesz rozwinąć w sobie home baristę czy po prostu pić smaczną kawę.
Ale to porównanie jest nielogiczne. Jedno nie wyklucza drugiego i zatem spójnik (czy) przeciwstawiający sobie home baristę z dobrą kawą jest absurdalny. Porównujesz osobę wykonującą kawę z kawą, a konkretnie jej jakością. Tak jakbym napisał : co wybierasz Lewandowskiego czy ładny gol ? Absurd.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Wrzesień 2020, 22:24:33 »
Śledząc różne rekomendację, wiem już żeby skupić na osobnych urządzaniach i mam pomysł na:
Ekspres: Gaggia Classic
Młnek: GRAEF CM 850 lub Eureka Mignon

Daj sobie spokój i z jednym i z drugim jak nie chcesz się nerwowo załamać. Za polecenie Gaggi Classic i to do 6-10 espresso dziennie powinna należeć się publiczna chłosta! Jedno jest pewne, na pewno każde będzie inaczej smakowało ;).

Tu masz recenzje Gaggi Classic osoby która ją miała i z ulgą zmieniła na automat.
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9768.0

Tak ja napisałem w tym wątku. Dla człowieka który chce się napić dobrej powtarzalnej kawy z kolby, bez odprawiania cyrku, flushy obniżających temp w bojlerze, tylko ekspresy z PID, lub elektronicznym termostatem. Amen.


« Ostatnia zmiana: 03 Wrzesień 2020, 22:30:30 wysłana przez lukaszt2004 »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1010
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Wrzesień 2020, 09:02:53 »
Ale to porównanie jest nielogiczne. Jedno nie wyklucza drugiego i zatem spójnik (czy) przeciwstawiający sobie home baristę z dobrą kawą jest absurdalny. Porównujesz osobę wykonującą kawę z kawą, a konkretnie jej jakością. Tak jakbym napisał : co wybierasz Lewandowskiego czy ładny gol ? Absurd.
Niekoniecznie, zwróć uwagę że napisałem kawę nie espresso. Przez rozwój home-baristy miałem na myśli dalszy rozwój w tym hobby i cały cermoniał - chwilę czasu na przygotowanie kawy. Dobrą kawę możesz wypić z Moccamastera (mieląc wcześniej kawę) czy innej Melity która zmieli Ci kawę i zaparzy dzbanek. Nic tutaj z ceremoniału rozgrzewania ekspresu, mielenia dozy, WDT i dobrego tampingu. Wstajesz rano i mając dobre ziarna masz dzbanek smacznej kawy, czy wtedy można uznać się za Home Baristę czy po prostu pić smaczną kawę?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Wrzesień 2020, 09:56:35 »
Tu masz recenzje Gaggi Classic osoby która ją miała i z ulgą zmieniła na automat.
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9768.0

Recenzje osoby która niewiele wie, nie wiadomo jaki miała młynek ani jakiej kawy używała traktował bym z dużą rezerwą.
A entry level to nie entry level użytkownika a sprzęt na którym już jakieś sensowne rezultaty da się uzyskać. Także nie mylmy dwóch różnych systemów walutowych.

Tak czy inaczej ekspres kolbowy służy do robienia espresso (i innych na jego bazie) a nie "kawy". I w zasadzie z prawie niczego innego tego espresso się nie uzyska, a na pewno nie z prostych plastikowych automatów bo one stabilność temperaturową mają gorszą od Gaggi.

Z automatu wychodzi kawa (pytanie jeszcze o jakiej kawie mówimy) powtarzalna, ale powtarzalnie byle jaka. Ale co kto lubi.
Osobiście w pracy wole wypić "turecką" zalewajkę niż produkt lokalnego automatu. Oczywiście pewnie dużo do powiedzenia ma tu sposób utrzymania i konserwacji automatu.

Osobiście przeszedłem drogę od atrapy, przez Silvie do czegoś lepszego (to też pewnie kwestia dyskusyjna), ale z Silvi wcale złych rezultatów nie miałem. Odsprzedałem ją znajomemu który używa jej espresso only i jest zadowolony. Jego budżet pozwala na dużo lepszy ekspres ale nie czuje potrzeby zmiany. W meblach ma zabudowany jakiś automat Miele który kurzy się rzadko używany (miał go na długo przed kolbą). Także ile ludzi tyle historii.

Niestety jak chce się mieć dobrą kawę bez żadnego wysiłku to jedyna droga to kawiarnia, chociaż i to nie bo jakiś re-search trzeba zrobić kto co i jak robi.

Offline Zefiryn Mężczyzna

  • Wiadomości: 51
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Wrzesień 2020, 11:01:34 »
Cześć Wszystkim,

Ponieważ mnie tu cytujecie to się odzywam.

Proponuje, żeby najpierw recenzję przeczytać, żeby się do niej ( krytycznie) odnosić.
Moim zdaniem espresso z nowej   Jury E6 z włączonym PEP  wychodzi porównywalne do tego z Gaggia Classik 2019  +  młynek Asacao I1 mini,  testuję kawę z różnych palarni,  po sąsiedzku w pracy mam  BeMyBean,  ale zamawiam też w innych .
W Jurze  można się też bawić  temperaturą , dozą, ilością ziaren czy młynkiem .  Wiec można poeksperymentować. I ustawić parametry pod siebie . A potem tylko jedna komenda głosowa i masz  pyszne espresso.
A nieporównywalnie mam przy tym mniej nerwów, roboty  i zamieszania z całą ta celebrą.
Więc jak ktoś pije dużo czarnych - a nie ma czasu  - Nowa Jura to jest to. 

Chciałem tu więc wrócić do tego o czym rozmawiamy i zabrać głos  z mojego punktu widzenia.

Najlepiej mieć i jedno i drugie. :-) 
Dobry automat da Ci taki wzorzec z Sevre - poniżej którego   nie powinieneś schodzić eksperymentując z kolbą.
Poza tym gdy masz więcej osób do obsługi ( goście ) docenisz automat.

Tak więc skosztuj najpierw kawy z DOBREGO automatu .   Ci którzy pluja kawą z automatu widocznie nie mieli do czynienia z Dobrym automatem. Albo ktoś wsypał marketowe ziarna. Albo ktoś go nie umie ustawić .

Wracając do kolby  - bawię się tą celebrą  od 5 lat , ale pewnie dla was to dalej przedszkole.
Moim zdaniem  - wtedy  gdy masz czas na zabawę -  na pewno nie kupuj niczego nad czym nie masz kontroli.
Wszystkie te Gaggia,  Rancilio itd  tak na prawdę nie widzisz ani jaką masz temperaturę ani jakie ciśnienie.  Wiec to tylko zabawki niczym nie różniące się od mojego starego  Ariette Retro  - które tez ma portafilter 58 mm, a przynajmniej wskaźnik temperatury.  ( nie mylić z miernikiem)

Wiec tu  obowiązuje  zasada nr 1 -  najpierw  dobry młynek . a  ekspres ??  też najlepszy  - bo   możesz zostać przy starym  - jak kupisz Gaggie  - różnicy nie będzie.
Tu z pewnością o wiele bardziej doświadczeni koledzy zaproponują jakąś maszyne, ja gdybym dzisiaj kupowal kolbe stawiał bym na Lelit Victoria.

pozdr.


W załączeniu ciasteczko z Jury.
Jura_ciatko_.jpg
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2020, 11:16:53 wysłana przez Zefiryn »
Zefiryn

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Wrzesień 2020, 11:13:55 »
Najlepiej mieć i jedo i drugie. :-)
Dobry automat da Ci taki wzorzec z Sevre - poniżej którego   nie powinieneś schodzić eksperymentując z kolbą.
Poza tym gdy masz więcej osób do obsługi ( goście ) docenisz automat.
Jakoś nie czuję potrzeby posiadania dwóch ekspresów w domu. Dla domowników wystarczy każdy ekspres kolbowy (czasowo). Dla gości to chyba bym musiał ich przyjmować co tydzień żebym rozważał kupowanie sprzętu po ich kątem a nie pod swoim. Na pewno nikt na przyjęcia nie polecał tu Classica czy Silvi. Autopmat w domu to jak dla mnie za dużo zabawy z czyszeniem ale każdemu wg potrzeb. Piłem kawę z różnych automatów ( z lepszymi czy gorszymi ziarnami. Nie kojarze żebym gdzieś spotkał Quickmiill ale Jur kilka modeli się przewinęło. Nie zakładam że nie ma automatu który zrobi poprawne espresso bo pewnie takie są ale ich koszt też będzie niemały a obsługa pod kątem utrzymania kłopotliwa.

Ogólnie to ciasteczek nie pijam. Jak masz gdzieś to wrzuć fotkę espresso z Jury. Co prawda wygląd to nie smak ale zawsze coś więcej niż odpady (ciastko).
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2020, 11:17:02 wysłana przez Bacek »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi