Autor Wątek: Zestaw do espresso do domu  (Przeczytany 5357 razy)

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 681
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Wrzesień 2020, 11:18:55 »
Porównywanie Ariette Retro do Rancilio Silvia - autor chyba nie ma pojęcia o czym pisze.

Zefiryn pochwal się cremą w swoim espresso z Jury :D
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Zefiryn Mężczyzna

  • Wiadomości: 51
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Wrzesień 2020, 11:28:37 »
Cześć Bacek,

Duskusje o wyższości Swiąt Bozego Narodzenia nad Wielkiej Nocy zostawmy.
Wiemy czym to sie skonczy.
Ja piszę  o SWOICH doświadczeniach. Z pewnością są cenne też dla newbe.

pozdr.
Zefiryn

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Wrzesień 2020, 11:35:08 »
A nieporównywalnie mam przy tym mniej nerwów, roboty  i zamieszania z całą ta celebrą.
Więc jak ktoś pije dużo czarnych - a nie ma czasu  - Nowa Jura to jest to.
Z jednym na pewno możemy się zgodzić. Jak ktoś niczego nie chce się uczyć ani specjalnie nic robić przy przygotowaniu kawy i nadal zostać tym newbe to automat jest dla niego i jakąś czarną kawę z tego otrzyma. Przy czym w tytule jest mowa o espresso a nie o "czarnej kawie".

Ja piszę  o SWOICH doświadczeniach. Z pewnością są cenne też dla newbe.
Nikt nie odmawia Ci prawa do Towich doświadczeń. Ale zarówno Twoje jak i moje nie są prawdą objawioną i uniwersalną.
Jak dla mnie to nie kwestia świąt. Wodnisty napar z automatu dla mnie espresso nie jest.

A swoją drogą bardzo wielu ludzi tu wchodzi chcąc się przesiąść z kubka "tureckiej" na ekspres kolbowy żeby otrzymać "lepszą kawę". Na start otrzymają inną (zarówno pod względem smaku jak i rozmiaru) bo to nie są pojęcia równoważne. Czy im ona będzie bardziej smakować to już kompletnie osobna kwestia.
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2020, 11:41:33 wysłana przez Bacek »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Wrzesień 2020, 11:51:13 »
Tu z pewnością o wiele bardziej doświadczeni koledzy zaproponują jakąś maszyne, ja gdybym dzisiaj kupowal kolbe stawiał bym na Lelit Victoria.
Mógłbyś zacytować wątek z forum gdzie przyszedł nowy użytkownik z budżetem 5000 PLN i dostał radę kup Classica i iMini1? Bo ja kojarzę głównie takie za pół tej kwoty.

Offline Zefiryn Mężczyzna

  • Wiadomości: 51
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Wrzesień 2020, 12:04:24 »
Było by  godne i sprawiedliwe Panowie  , opisać jak działają wasze maszyny ,   tibod  by  z tego coś może wyniósł dla siebie.

Paweł napisz o Rancilio , być może się mylę ,  że nie masz tam żadnej kontroli nad parametrami  zaparzania ??  ale może raz na czas wyjdzie Ci dobre espresso  ;-)
Bacek a co z Twoja maszyną ??

PS .
Natomiast odnoszenie się  personalne  i komentowanie typu " piszacy nie wie co pisze" nie wnosi nic merytorycznego do dyskusji i prawde powiedziawszy jest chyba nawet nieregulaminowe.  Więc może proszę unikajcie takich  sformułowań publicznie  - ktoś sie może poczuć urażony a poziom dyskusji gwałtownie spada  co może niektórych zniechęcać do tego forum.

pozdr.
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2020, 12:26:32 wysłana przez Zefiryn »
Zefiryn

skansen

  • Gość
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Wrzesień 2020, 12:08:49 »
Bacek a co z Twoja maszyną ??
@Bacek ma u siebie szeroką kontrolę - może ustawić czas i ciśnienie preinfuzji, temperaturę kontruje podwójny PID (!) - na bojlerze i grupie kawowej. Jest manometr itp :) 

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Wrzesień 2020, 12:22:02 »
Było by  godne i sprawiedliwe Panowie  , opisac jak działają wasze maszyny ,   tibod  by  z tego cos może wyniósł dla siebie.

Paweł napisz o Rancilio , być może sie mylę   że nie masz tam żadnej kontroli nad parametrami  zaparzania ??  ale może raz na czas wyjdzie Ci dobre espresoo

Ja rozumiem, że musisz się trochę "odgryźć" w odpowiedzi na krytykę, ale stawianie siebie w pozycji wojownika z automatem nie wygląda dobrze... Może nie róbmy tutaj festiwalu "długości" tzn rankingu kto co i jakie ma - z Twoich odpowiedzi wynika, że kolba Cię przerosła/znudziła i swoje miejsce znalazłeś przy automacie do którego mówisz "zrób espresso" i na tym kończy się Twoje zaangażowanie w przygotowanie kawy. W porządku - ale nie stawiaj swojej drogi za wzór do naśladowania dla wszystkich.  I nie wmawiaj nikomu, że robisz lepsze espresso na swojej maszynie niż ktoś na Silvii, bo najprawdopodobniej się ośmieszysz.

Offline Zefiryn Mężczyzna

  • Wiadomości: 51
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Wrzesień 2020, 12:38:44 »
Pisząć tu o nie o kolbie ale  o automacie wiem że wkładam kij w mrowisko i mam za swoje :-)

Jednak co drugie zdanie piszę też że kolba tak , ale jak się ma na to czas .  Wiec gdzie tu wojowanie ?

Mój głos to głos gościa który na co dzień nie ma czasu na zabawy   i celebry . !!!
I podejrzewam że wiele gości szukających tu porad  jest w podobnej sytuacji .  Wiec moje zdanie się na pewno im przyda.

Moim zdaniem  wiec (!)  warto mieć  automat na co dzień i kolbę od święta  wtedy kiedy masz czas się bawić.  Bo tez się lubię bawić . 
Recenzja była przewrotna co zaznaczyłem w tytule.  Widocznie nie każdy ma MOJE poczucie humoru. 

Wilk  syty i owca cała ?

pozdr.
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2020, 12:44:43 wysłana przez Zefiryn »
Zefiryn

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Wrzesień 2020, 12:39:53 »
Paweł napisz o Rancilio , być może sie mylę   że nie masz tam żadnej kontroli nad parametrami  zaparzania ??  ale może raz na czas wyjdzie Ci dobre espresoo ;-)
W Silvi żeby mieć powtarzalne wyniki wystarczy stosować prosty temperature surfing. A to że nie widać temperatury na termometrze nie znaczy że nie jest wtedy powtarzalna. Sprawdzone i udokumentowane na wielu forach. Ciśnienie w sumie po co obserwować? Jak espresso/dopio wyleciało poniżej 20 sek to za niskie, jak powyżej 30 to za wysokie. Z powodzeniem tak działałem na Silvi z surfingiem i efekty były fajne a espresso można było smarować zawiasy zamiast smaru.
W obecnym mam wiele automatów, pomiarów pidów itp. Oczywiście przyspiesza to trochę process i mniejszą uwagę do różnych aspektów można przywiązywać ale to nie znaczy na tych prostszych ekspresach się nie da. Najwyżej operatorowi może się nie chcieć.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 681
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Wrzesień 2020, 12:44:42 »
Dla mnie nieregulaminowym zachowaniem jest pisanie absurdalnych porównań i tworzeniem jakiś mitów, które wprowadzą innych niedoświadczonych w błąd.

Porównywanie marketowego ekspresu do renomowanej marki, wypiszę różnice:
- aluminiowy bojler 180 ml vs mosiężny bojler 300 ml z izolacją
- plastikowe rurki vs miedziane rurki
- pompa wibracyjna też zapewne niskiej jakości i te 15 bar jest wątpliwe

Te czynniki mocno wpływają na stabilność temperatury.

RS: https://www.swisswuff.ch/tech/wp-content/uploads/2019/08/ranciliosilviapumprelacementwolf.jpg

Ariete: https://imgur.com/a/aU77ClH

Natomiast tutaj masz przykładowy szot z RS: https://imgur.com/a/0BSXkh2
Obsługa młynka i dystrybucji daje takie rezultaty, a nie temperatura. :)
Możesz wrzucić swój dla porównania.
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2020, 12:46:55 wysłana przez pawel890 »
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Wrzesień 2020, 12:46:35 »
Moim zdaniem  wiec (!)  warto mieć  automat na co dzień i kolbę od święta  wtedy kiedy masz czas się bawić.  Bo tez się lubię bawić .
Recenzja była przewrotna co zaznaczyłem w tytule.  Widocznie nie każdy ma MOJE poczucie humoru.

Wilk  syty i owca cała ?

Oczywiście każdy możne mieć swoją drogę. Ale raczej nie jest ona uniwersalna dla kogoś kto przychodzi z budżetem 2-2.5kPLN.

Moja też nie jest bo ja lubię grzebać. Mając Silvie kupiłem aktualny ekspres uszkodzony za psie pieniądze. Udało mi się go odpalić więc Silvia poszła w odstawkę. A teraz ciągle coś przy nim i tak dłubię bo a to coś zmienić a to ulepszyć. Ot takie hobby. W każdym razie niby high tech i wygodny ale musiałem się pomęczyć żeby mleczne (których przyrządzanie na Silvii wymaga wysiłku) wychodziły równie dobrze co poprzednio. Mimo że zapas pary teraz jest nieograniczony i mogę to robić w trakcie ekstrakcji. Także wygoda i featury nie zawsze  wprost przekładają się na smak.

Offline Zefiryn Mężczyzna

  • Wiadomości: 51
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Wrzesień 2020, 12:58:08 »
Widzisz Bacek, taki wpis jak ten zasługuje na pochwałe.  Piszesz o sobie, masz zacięcie  i talent techniczny  , jaka jest Twoja droga , to budujące i ciekawe .   Coś się dowiadujemy .  I poziom dyskusji rośnie :-)   
Zefiryn

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Wrzesień 2020, 21:46:43 »
Natomiast tutaj masz przykładowy szot z RS: https://imgur.com/a/0BSXkh2

Czy on jest poprawny? Nie za wysoka crema?

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Wrzesień 2020, 22:08:54 »
Wysokość cremy to bardziej kwestia kawy niż poprawności shota. Crema może coś tam sugerować, ale nie jest wyznacznikiem żadnym.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Zestaw do espresso do domu
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Wrzesień 2020, 09:54:15 »
Tak jak kolega wyżej mówi. Espresso wykonane z włocha 50/50 nawet przy przepływie 15 sekund może dać Ci podobny efekt jak na zdjęciu ale będzie dalekie od poprawnego shot'a.

Jakość, kolor i grubość cremy zależna jest od mieszaki, stopnia i sposobu wypalenia... a to dopiero w pierwszej kolejności. Dodatkowo masz takie zmienne jak temperatura parzenia/stabilność i ciśnienie. No i oczywiście prawidłowe zmielenie danej mieszanki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi