Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1091991 razy)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6390 dnia: 07 Luty 2024, 18:55:46 »
Smaczne jest, bardzo delikatne.

Jak delikatne, to może ono "napięcie powierzchniowe" (czy jakoś tak) niewielkie i "smoła się nie lepi"

Czemu dławię? Bo chciałem zobaczyć czy efekt kropelkowy zamiast jednolitego strumienia występuje w całym spektrum, więc robiłem szoty od super grubego do super drobnego mielenia.

Pytałem raczej, czy to źle dawać na 11? :-)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 835
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6391 dnia: 07 Luty 2024, 20:15:05 »
Pytałem raczej, czy to źle dawać na 11?

To nie ma tak że dobrze albo niedobrze ;)
Jak na grupie jest 11 barów to jest to skutek bardzo wolnego przepływu powodowanego przez duży opór stawiany przez kawę, co oznacza innymi słowy, że mielenie jest tak drobne że prawie (lub nie prawie tylko właśnie) dławię ekspres

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6392 dnia: 07 Luty 2024, 23:38:48 »
No to kamień z serca, Panie doktorze (jak w tym kawale) :-)
Znaczy, mielę drobno :-)

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6393 dnia: 20 Luty 2024, 15:18:44 »
Od dłuższego czasu próbuje zrobić pijalnie espresso, przerobiłem już ok 2kg różnych ziaren i chyba nigdy nie miałem satysfakcjonującego mnie efektu. Prawie zawsze kawa wychodzi zbyt kwaśna.
Przerobiłem już różne kawy, począwszy od jakiś pozostałości z kaw które miałem do kawiarki ( jakąś Brazylia, potem cubana od blueorka, potem bristot crema oto,  Etna Brazylia samba.
Teraz caffee lab Gwatemala huehuetenango.
Sitko mam standardowe Lelit by IMS 14-18g.
Pierwsze wątpliwości jakie mam to doza. Przy teście monetą w większości kaw wychodzi, że dozą powinna być ok 17,5-19 co wydaje mi się dość dziwne jeśli producent podaje 14-18g.
Przechodząc do ostatnich prób z espresso.  Kilka ostatnich prób i wszystkie według mnie zbyt kwaśne.
Według testu monetą dla tej kawy powinna być dozą 19-19.5g. (mielenie na młynku Eureka mignon na 5 licząc że 0 to styk żaren)
Doza / czas / uzysk
1. 17g /22s/ 37g
2. 18g /29s/ 38g
3. 19g/ 34s/ 39g
4. 16.5g/ 31s/35.5g
5. 18.5g/ 32s/ 36g

Przy ostatniej piątej próbie na pewno było kanałowanie. Każda dystrybucję robię w ten sam sposób, miele do pojemniczka przesypuje do sitka i rozprowadzam z użyciem WTD potem lekkie stuknięcie i ubicie tamperem (tamper z kołnierzem dzięki czemu zawsze powinno być prostopadle).
Kawa z początku wypływa wolno a od połowy strumień zaczyna troszkę przyspieszać i nie płynie już tak spokojnie.
Co robię źle, co mogę poprawić by w końcu przestać pić kwaśną kawę?
Z temperaturą też kombinuje teraz mam ustawione na 96/97°C ( z tego co wiem to ten ekspres ustawia się ok.5stopni więcej niż oczekiwana temperatura)


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6339
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6394 dnia: 20 Luty 2024, 15:37:39 »
Jakiej kawy używasz?

17,5-19 co wydaje mi się dość dziwne jeśli producent podaje 14-18g.
To zupełnie normalne, producenci podaja przeważnie dla kaw ciemno palonych, które są lżejsze przy tej samej objętości. Nie ma czym się przejmować, rób z taką dozą żeby jak najlepiej Ci wychodziło.

Z temperaturą też kombinuje teraz mam ustawione na 96/97°C ( z tego co wiem to ten ekspres ustawia się ok.5stopni więcej niż oczekiwana temperatura)
Jeśli cały czas jest kwaśna to idź z temperaturą w górę, przy średnio palonych kawach można często spokojnie zaparzać w 95 stopniach na grupie, czyli z tego co podawałeś ok. 100 C w ustawieniu na PID.   

Poza tym możesz spróbować zrobić dłuższego szota niż 1:2 wtedy też powinna być wyższa ekstrakcja = niższa kwasowość. Spróbuj np. 1:2,3 albo 1:2,5.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5504
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6395 dnia: 20 Luty 2024, 16:02:30 »
Z temperaturą też kombinuje teraz mam ustawione na 96/97°C ( z tego co wiem to ten ekspres ustawia się ok.5stopni więcej niż oczekiwana temperatura)
Ja nie rozumiem tego ofsetu w Lelitach. Producent wypuszcza z fabryki ekspres z pidem, a nabywcy poprawiają fabrykę?! Te 5°C różnicy z pidem to na pewno jest oki?

》tertium non datur《

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6396 dnia: 20 Luty 2024, 16:07:05 »
Z temperaturą też kombinuje teraz mam ustawione na 96/97°C ( z tego co wiem to ten ekspres ustawia się ok.5stopni więcej niż oczekiwana temperatura)
Ja nie rozumiem tego ofsetu w Lelitach. Producent wypuszcza z fabryki ekspres z pidem, a nabywcy poprawiają fabrykę?! Te 5°C różnicy z pidem to na pewno jest oki?
Offset jest po to aby kompensować różnicę temperatury faktycznej w boilerze i tej wylatują ej z grupy. Czujnik jest dość daleko od grupy i dlatego jest to tak zrobione

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5504
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6397 dnia: 20 Luty 2024, 16:11:38 »
To fabryka nie potrafi tego odpowiednio skalkulować?!
》tertium non datur《

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6398 dnia: 20 Luty 2024, 16:17:18 »
To fabryka nie potrafi tego odpowiednio skalkulować?!
Jest skalkulowane przez ten offset, który jest w ukrytym menu (i którego większość użytkowników nigdy nie dotknie). To że jest możliwość regulacji to efekt uboczny (zapewne w celu serwisu) być może w celu kompensacji przy zmianie czujnika.
Twoja/moja Micra też to ma ale nie masz możliwości regulacji i podejrzenia bez bezpośredniej integracji z api LM. W Micrze jest to ok 3st C

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6399 dnia: 20 Luty 2024, 17:03:00 »
To zupełnie normalne, producenci podaja przeważnie dla kaw ciemno palonych, które są lżejsze przy tej samej objętości. Nie ma czym się przejmować, rób z taką dozą żeby jak najlepiej Ci wychodziło.
Przy kawie Bristot crema oro, która wydaje mi się, że jest dość ciemno palona, najlepsze smakowo szoty wychodziły mi z dozy 16g. Robić z dozą taką, żeby mi jak najlepiej wychodziło, tzn? sugerować się testem monety czy czym? Bo na moim etapie sugerowanie się tylko smakiem przy takiej ilości zmiennych jest.. trudne.

Jeśli cały czas jest kwaśna to idź z temperaturą w górę, przy średnio palonych kawach można często spokojnie zaparzać w 95 stopniach na grupie, czyli z tego co podawałeś ok. 100 C w ustawieniu na PID.   

Poza tym możesz spróbować zrobić dłuższego szota niż 1:2 wtedy też powinna być wyższa ekstrakcja = niższa kwasowość. Spróbuj np. 1:2,3 albo 1:2,5.
przy wczesniejszej kawie Etna Brazilia Samba ustawiałem pid na 99 jeśli dobrze pamietam albo 98 i wydawało mi sie jeszcze bardziej kwaśne.

Próbowałem tez przeciągać shoty, ale niewiele to pomagało. Żona pije Americano (lub z mlekiem jak jest bardzo kwaśna, a ostatnio tylko takie są) to jak do tych kwasnych espresso dolewam wody to konczy się na tym, że goryczka się balansuje, a kwasowość prawie wcale.


Ja nie rozumiem tego ofsetu w Lelitach. Producent wypuszcza z fabryki ekspres z pidem, a nabywcy poprawiają fabrykę?! Te 5°C różnicy z pidem to na pewno jest oki?
Sugerowałem się tym filmikiem   i informacjami wyczytanymi z forum.

teraz biorę się za kolejne dwie próby, ale już zupełnie nie wiem w którą stronę iść, żeby znacząco poprawić smak.
Postanowiłem napisać na forum bo już trochę się zakręciłem w tym wszystkim.

@EDIT
Zrobiłem kolejne dwa shoty, zminiłem temperaturę na 100 stopni
1. doza:18g, czas:31, uzysk:38,5g
https://youtube.com/shorts/o4nCAF5vjp4
2. 18g/28s/36g
https://youtube.com/shorts/9NCIJ5_hm5o

Dalej nic sie nie zmieniło, dalej kwaśne.
Wydaje mi się, że mam cały czas problem z kanałowaniem, ale nie wiem jak to poprawić...
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2024, 18:06:07 wysłana przez smiley34 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5504
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6400 dnia: 20 Luty 2024, 18:23:16 »
Wydaje mi się, że mam cały czas problem z kanałowaniem
Na 100%. Jaka to kawa, data palenia, jaka odległość mielonki od prysznica po tampingu?
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6339
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6401 dnia: 20 Luty 2024, 18:35:53 »
Bristot crema oro
Nie znam tej kawy, ale zdaje się że to taki włoski klasyk, raczej ciemno palony.

wydawało mi sie jeszcze bardziej kwaśne.Próbowałem tez przeciągać shoty, ale niewiele to pomagało.
Ta kwaśność to może jest taka bardziej cierpka? Bo z tego co piszesz to wynika, że ta zaparzana przez Ciebie kawa może być przeekstrahowana.

Przy ciemno palonych kawach, to raczej szedłbym w drugą stronę. Temperatura na kolbie ok 88 stopni, czas max. 25 sekund, doza 18, uzysk 36

https://www.youtube.com/shorts/o4nCAF5vjp4
Te ostatnie 5 sekund ekstrakcji wygląda bardzo źle, ja bym przerwał wcześniej, w drugim podobnie. Może to kwestia kawy, próbowałeś jakiejś kawy znanej na forum? Spróbój może jakiejś Brazylii albo mieszanki palnej do espresso, która była palona między 2 tygodnie a 2 miesiące od zaparzenia.
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2024, 19:00:00 wysłana przez krystians »

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6402 dnia: 20 Luty 2024, 21:08:23 »
Na 100%. Jaka to kawa, data palenia, jaka odległość mielonki od prysznica po tampingu?
Kawa to: Coffeelab - Gwatemala Huehuetenango.
Jeśli dobrze pamiętam to przy 19g delikantnie lub prawie w ogóle odbijała się moneta 2zł. a przy 20g odbijała się dość mocno.
Ta kwaśność to może jest taka bardziej cierpka? Bo z tego co piszesz to wynika, że ta zaparzana przez Ciebie kawa może być przeekstrahowana.

Przy ciemno palonych kawach, to raczej szedłbym w drugą stronę. Temperatura na kolbie ok 88 stopni, czas max. 25 sekund, doza 18, uzysk 36
Może faktycznie jest cierpka, w każdym razie nie jest to nic przyjemnego.
Przy tej ciemno palonej (jedyna którą na razie próbowałem to ta Bristot crema oro) to właśnie jedyne kilka szotów które wyszło mi w miarę pijalne i tam zastosowałem dozę 16g zmniejszyłem temperaturę na 94 stopni tylko czas raczej 30s lub nawet 35s czasem, szczerze mówiąc pozniej już nie zapisywałem jak to wychodziło bo w miarę dobra była i zużyłem jej do konca tylko wziałem się za inną kawę.
Właśnie zauwazylem ze ostatnie shoty są bardzo "niespokojne" przy końcu, dlatego widać ze mam problemu z kanałowaniem i nie wiem jak to wyeliminować.
Kawa jak wyzej pisałem jest to: Coffeelab - Gwatemala Huehuetenango z 15.01, a kaw polecanych na forum na razie nie próbowałem.
Mam jeszcze w zanadrzu kilka paczek 250g:
Etno Cafe - Italian Roast (19.01)
BeMyBean-Boogie Bean (7.02)
BeMyBean-Funky Bean (7.02)
BeMyBean-Brazylia Patrocinio (6.02)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5504
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6403 dnia: 20 Luty 2024, 21:35:20 »
Gwatemala będzie kwaskowata.
Etno Cafe - Italian Roast
Ta jest łatwa w obsłudze. Ustal dozę, będzie na pewno mniej niż 19g, zmniejsz temperaturę, ratio 1:2, czas ekstrakcji 23÷27s.
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6339
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6404 dnia: 20 Luty 2024, 22:00:29 »
Coffeelab - Gwatemala Huehuetenango.
CoffeeLab raczej dobrze wypala kawy, ale zawsze brałem od nich jasne wypały.

 
Bristot crema oro) to właśnie jedyne kilka szotów które wyszło mi w miarę pijalne
Może po prostu lubisz w kawie te smaki i aromaty, które dają ciemne palenia. Nie ma obowiązku lubienia średnich paleń w espresso.

EDIT:
Taka myśl jeszcze mnie naszła, jeśli masz możliwość spróbowania kawy w kawiarni i jeśli by Ci smakowała, to kupienia jej w ziarnach i spróbowania w domowych warunkach, wtedy będzie Ci łatwiej wyeliminować jeden czynnik jakim jest surowiec.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2024, 11:55:47 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi