Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1080013 razy)

Offline Darecky

  • Wiadomości: 259
  • Ekspres: Breville Barista Max VCF126
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6405 dnia: 21 Luty 2024, 14:42:46 »
Z mojej krótkiej praktyki - najpierw powalcz z kanałowaniem o ile występuje a to sprawdzisz dopiero  z NPF.

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6406 dnia: 21 Luty 2024, 16:05:22 »
Taka myśl jeszcze mnie naszła, jeśli masz możliwość spróbowania kawy w kawiarni i jeśli by Ci smakowała, to kupienia jej w ziarnach i spróbowania w domowych warunkach, wtedy będzie Ci łatwiej wyeliminować jeden czynnik jakim jest surowiec
Taki mam plan, ale na razie nie miałem okazji.
Pytanie mam jak mogę wpłynąć na to kanałowanie? Czy to będzie kwestia tylko dozy? I w ogóle jak to z tą dozą jest? Sugerować się tylko odstępem od prysznica? (2-2,5mm?) Bo nie raz się tutaj spotykałem żeby zmniejszyc dozę, ale wtedy odstęp od prysznica będzie większy

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6407 dnia: 21 Luty 2024, 16:12:26 »
Doza wpływa na opór jaki stawia ciastko. Kanałowanie pojawi się wtedy, kiedy1w ciastku będą obszary o niższej gęstości.  W praktyce zdarza się to kiedy przygotowanie dozy jest nieoptymalne (dystrybucja, zbrylona kawa) i/lub przemiał jest za drobny.
Zmniejszenie dozy zmniejszy opór, ale jeśli błąd leży w przygotowaniu ciastka, to nie zmieni kanałowania. Ludzie nie lubią też zbyt małej dozy, bo bywa że skutkuje to mokrym ciastkiem, ale mam wrażenie że jest to demonizowane mocno.
Anyways, doza działa na ekstrakcję podobnie jak przemiał. Mniejsza doza lub grubszy przemiał to niższy opór, drobniejszy przemiał i wyższa doza to wyższy opór i dłuższa ekstrakcja.
Ja bym powalczył z przemiałem i dystrybucją, zamiast zmieniać dozę.
Ale ja się nie znam :)

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6408 dnia: 21 Luty 2024, 16:23:55 »
Jak chodzi o dystrybucję to używam WDT wydaje mi się że w miarę sumiennie, nie wiem co mógłbym zrobić więcej. Właśnie przestałem się przejmować mokrym ciastkiem bo zauważyłem wlansi że głównie jest mokre jeśli dozą jest mniejsza, ale ogół je na forum też się naczytałem, że mokre ciastko nie ma żadnego znaczenia. Trochę wkurzające jest to, że się przykleja ale jakoś już przywykłem.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5384
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6409 dnia: 21 Luty 2024, 16:32:21 »
Stawiam na to, że masz niedość że za dużą dozę, to i za drobno zmielone. Jakie narzędzie masz do wdt?
》tertium non datur《

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6410 dnia: 21 Luty 2024, 16:47:14 »
Takie profesjonalne ;) korki i trzy igły do akupunktury.
Ale jeśli próbowałem już dozę 16, 17,18 i nawet 19g
Dajmy na to że zrobię grubsze mielenie i zmniejszę dozę (tu pytanie czym się sugerować?)  To czas ekstrakcji bardzo spadnie.

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6411 dnia: 21 Luty 2024, 16:54:56 »
U mnie pracuje teraz to po prawej i niestety widzę że jest lepiej w porównaniu z tym po lewej...


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5384
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6412 dnia: 21 Luty 2024, 16:57:09 »
Nie wiem, czy te trzy igły dobrze Ci wymieszają mielonkę? 10 obrotów w prawo i tyle samo w lewo?

Najszybsze  mniej więcej dozowanie to:  mielesz trochę więcej do sitka albo przesypujesz z kubka już po wdt i zgarniasz taką "techniką" obracania kciuka i palca wskazującego.
》tertium non datur《

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6413 dnia: 21 Luty 2024, 17:03:40 »
Tylko to po prawej cena kosmos pewnie.

Nie wiem, czy te trzy igły dobrze Ci wymieszają mielonkę? 10 obrotów w prawo i tyle samo w lewo?

Najszybsze  mniej więcej dozowanie to:  mielesz trochę więcej do sitka albo przesypujesz z kubka już po wdt i zgarniasz taką "techniką" obracania kciuka i palca wskazującego.

Nie wiem nigdy nie liczyłem jak dużo kręcę ale nie robię tylko kręcenia po obwodzie ale też małe kółeczka i różne akrobacje.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5384
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6414 dnia: 21 Luty 2024, 17:08:19 »
Dajmy na to że zrobię grubsze mielenie i zmniejszę dozę (tu pytanie czym się sugerować?)  To czas ekstrakcji bardzo spadnie.
Kolega wcześniej Ci opisał zależności.

Jaką teraz masz kawę w hopperze?  Masz zasypany przynajmniej połowę?

》tertium non datur《

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6415 dnia: 21 Luty 2024, 17:17:33 »
Kawa cały czas ta sama, caffeeLab Gwatemala hueguetenango.
Nie mam zasypanego w połowie bliżej 1/5 może max. Na początku w ogóle odważyłem mniej więcej tyle ile będę mielił i tyle miałem w hopperze, ale robiłem tak bo chciałem zwilżyć nasiona przed mieleniem.

Chyba rozumiem mniej więcej te zależności, ale jak teraz czas mam okej to jak nie zmienię dozy i zwiększę przemiał to czas drastycznie skoczy, chociaż w sumie.. kanałowanie nie będzie może, to wtedy powinno lecieć wolniej.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5384
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6416 dnia: 21 Luty 2024, 17:32:08 »
Nie mam zasypanego w połowie bliżej 1/5 może max.
Czemu Ty i inni na siłę chcą z młynka OD zrobić SD. Dosyp więcej i nie przejmuj się, że ziarno zwietrzeje. Ja mam hopper 600g i co jakiś czas dosypuje do pełna.
jak nie zmienię dozy i zwiększę przemiał to czas drastycznie skoczy, chociaż w sumie.. kanałowanie nie będzie może, to wtedy powinno lecieć wolniej.
Po każdej ekstrakcji robisz korektę, czy to stopniem mielenia, czy gramaturą dozy, chyba że już się wstrzeliłeś i espresso smakuje. Przy tej kawie czas ekstrakcji osylowałbym w granicach 30s.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2024, 17:52:33 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6417 dnia: 21 Luty 2024, 18:01:24 »
Nie wiem, chyba za dużo filmików w internecie oglądałem i jakoś mi i się to spodobało. Swoją drogą jest jakaś zaletą młynków SD? Bo skoro na luzie można trzymać kawę w hopperze to nie widzę sensu. Zwłaszcza,że moja eureka ma mały hopper.

Będę więcej próbował jutro, dziś zrobiłem jednego shota, najpierw sprawdziłem dozę tak jak mówiłeś, grubiej zmieliłem, wyspałem do sitka więcej kawy którą już przeleciałem WDT i wyrównałem nadmiar wyszło równo 18g.
Wyszło mi 38g naparu w 16s, kanałowania się nie pozbyłem, ale też część mielenia było drobniejsze bo na penwo nie wrzuciłem całości z poprzedniego mielenia. Jutro spróbuję jeszcze raz bez zmian. Myślę że gdyby nie kanałowanie to z tych 16s spokojnie zrobiłoby się ponad grubo ponad 20.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6301
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6418 dnia: 21 Luty 2024, 18:12:02 »
Pytanie mam jak mogę wpłynąć na to kanałowanie? Czy to będzie kwestia tylko dozy? I w ogóle jak to z tą dozą jest
Ciastko nie powinno być ani zbyt cienkie, ani zbyt grube przeważnie poziom taki żeby zrównać górną krawędź tampera i sitka jest ok. Ważne jest też żeby kawa nie była zbrylona, powinna być równomiernie rozłożona i poziomo ubita tamperem, nie przekoszona. Po tampowaniu nie pukamy w kolbę. Optymalna ilość w kawy w hopperze to ok 250 g

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5384
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6419 dnia: 21 Luty 2024, 18:25:34 »
ale też część mielenia było drobniejsze bo na penwo nie wrzuciłem całości z poprzedniego mielenia.
Ze dwa shoty trzeba zrobić na nowym przemiale albo jakoś zagospodarować ten nierówny przemiał: do zalewajki, kawiarki, albo oddać sąsiadce 🙂
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi