Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1080190 razy)

Offline Chris

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno, Timemore B75, V60, Aeropress, Chemex, Moka
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, 1Zpresso K-plus
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5475 dnia: 18 Listopad 2022, 13:59:18 »
@JanNowak Jak tam, udało Ci się już zrobić jakieś akceptowalne espresso? Mam niestety podobny problem...
Kilka dni temu kupiłem ekspres, to mój pierwszy który może wyprodukować espresso z prawdziwego zdarzenia, ale chyba moje umiejętności niestety na to nie pozwalają  :'(
Za każdym razem wychodzi kwas większy niż najjaśniej palony przelew jaki miałem... Dobrze, że też mam zlew blisko.

Sytuacja wygląda tak: zrobiłem już kilkanaście (dziesiąt?) kaw o parametrach: 13,5 - 15g w sitku (Ascaso Competition 14g), 25-45g naparu w czasie 20-45 sekund. Wszystko w zależności od przemiału oczywiście. Za każdym razem kawa wychodzi okropnie kwaśna, zero słodyczy, prawie zero goryczy. Crema czasem nawet dość duża, czasem brak.
Przejrzałem wszystko na temat espresso na YouTube u Jamesa, trochę również innych. Wywnioskowałem, że trzeba zmniejszyć przemiał/zwiększyć temperaturę, tak też mi podpowiadała moja wiedza nt. przelewów. Zszedłem z przemiałem do momentu, kiedy ekspres już nie wyrabia z pompowaniem wody przez ciastko, a to co kapie to dalej kwas. Myślałem, że może za dużo siły przykładam do tampera, więc ugniatam delikatniej, też nie pomogło.
Nie mam PID, ale próbowałem też poczekać aż temperatura na termometrze wzrośnie ponad 100C, w efekcie nie zmieniło to zbyt wiele...


Pomocy, co robię źle?

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1445
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5476 dnia: 18 Listopad 2022, 14:04:50 »
Jest odwieczny błąd który się popełnia:" mielimy zbyt drobno" , zwiększ znacząco stopień przemiału , zmień sitko na 18g VST albo IMS , skup się na poprawnej dystrybucji kawy w sitku (WDT) tamping w granicach przyzwoitości i powinno coś zacząć wychodzić.





Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6303
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5477 dnia: 18 Listopad 2022, 14:11:29 »
W tampingu najważniejsze jest żeby poziom kawy był równy, a ubijanie powtarzalne. Ja bym raczej wziął nasypał na równo kawy do sitka i potem dopiero ważył ile tam wchodzi.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4879
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5478 dnia: 18 Listopad 2022, 14:12:54 »
@Chris A jaką kawę używasz ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Chris

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno, Timemore B75, V60, Aeropress, Chemex, Moka
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, 1Zpresso K-plus
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5479 dnia: 18 Listopad 2022, 14:26:57 »
@Janusz Kawa to Extra Selekt z Eurocafe. Mam jeszcze Nicaraguę pod espresso, również z Euro, ale na razie nawet nie otwieram, bo mi szkoda, a większość tego co zaparzę i tak leci do zlewu...

@rollo45  WDT stosuję, na razie w postaci igieł w korku od wina, bo jeszcze innego nie zdążyłem zamówić. VST również w planach, analizuję ceny, może niedługo się trafi jakaś promocja, może w zestawie z NPF, bo też szukam :D

W takim razie spróbuję zwiększyć przemiał, bez ważenia nasypię do pełna w sitko i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Ma to sens, że przemiał powinien być grubszy, bo już prawie doszedłem do minimum na młynku

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4879
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5480 dnia: 18 Listopad 2022, 14:29:50 »
Nasyp z lekką górką. Tak aby po ubiciu krawędź tampera pokrywała się z krawędzią sitka.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1445
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5481 dnia: 18 Listopad 2022, 14:33:30 »
Musisz ważyć i stosować dokładnie ta sama dozę jeśli masz sitko 14-15 spróbuj 16g, staraj się nie wprowadzać zbyt wielu zmiennych najwyżej jedną , WDT na korku od wina w zupełności wystarczy.Reasumując zwiększ grubość przemiału(na początek dość znacznie w stosunku do punktu gdzie jesteś) , 16g, równy tamping po WDT i obserwuj co się dzieje.
« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2022, 14:39:04 wysłana przez rollo45 »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10627
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5482 dnia: 18 Listopad 2022, 17:20:12 »
Chciałbym móc sprawdzić te wszystkie "kwasy" i "cytryny". Często ludzie tak strasznie panikują, bo kupili sobie nowy ekspres. Nie panikuj, nie pękaj, nie narzekaj. Każda próba prowadzi do celu. Nie od razu zrobiono espresso i Ty też nie od razu musisz je mieć. Espresso jest wymagającą rzeczą. Trzeba na nie dużo cierpliwości, pracy, wiedzy i umiejętności. Trzeba się też samemu trochę zmienić ;).

Zrób jakieś nagrania tego, co robisz i jak wygląda ekstrakcja. Potem porozmawiamy.

Offline Chris

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno, Timemore B75, V60, Aeropress, Chemex, Moka
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, 1Zpresso K-plus
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5483 dnia: 18 Listopad 2022, 17:49:53 »
Dziękuję bardzo za wszstkie rady. Zwiększyłem dozę i grubość przemiału i efekt faktycznie jest lepszy. Smak dalej bardziej kwaśny niż gorzki czy słodki, ale jest trochę lepiej mam wrażenie.
Ekpres kupiłem używany, w związku z tym w poniedziałek odsyłam do serwisu na przegląd. Jak wróci to będę próbował dalej i wtedy postaram się coś nagrać zgodnie z sugestią Antonio. W międzyczasie pewnie kupię też sitko VST na 18g i NPF, może ktoś wrzuci tutaj na forum na pchli targ, albo się trafi na black friday :D. Podobno na NPF lepiej widać błędy, chociaż martwię się też trochę o stan mojej kuchni

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5385
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5484 dnia: 18 Listopad 2022, 18:01:11 »
 
Podobno na NPF lepiej widać błędy, chociaż martwię się też trochę o stan mojej kuchni
Lepiej pomalować kuchnię, niż pić niedobre espresso  :D
》tertium non datur《

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5485 dnia: 18 Listopad 2022, 21:04:46 »

Zrób jakieś nagrania tego, co robisz i jak wygląda ekstrakcja. Potem porozmawiamy.
Dobrze mówi ! , pokaż jak to robisz, podczas nagrania da się zauważyć detale, które nie są opisane w poście a, których sam nie dostrzegasz.


Offline JanNowak

  • Wiadomości: 10
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5486 dnia: 18 Listopad 2022, 21:17:23 »
Jak tam, udało Ci się już zrobić jakieś akceptowalne espresso? Mam niestety podobny problem...
Kilka dni temu kupiłem ekspres, to mój pierwszy który może wyprodukować espresso z prawdziwego zdarzenia, ale chyba moje umiejętności niestety na to nie pozwalają  :'(
Za każdym razem wychodzi kwas większy niż najjaśniej palony przelew jaki miałem... Dobrze, że też mam zlew blisko.

Ja to się cieszę, że zacząłem swoją przygodę od Anitą z Pidem, a nie wydałem po analizie forum zdecydowanie większej kasy na Oscara. Dla amatora na start w zupełności wystarczy moja Anita. Przez pierwsze półtora tygodnia byłem wściekły i myślałem, że kolba poleci przez balkon. To co u Ciebie, kwas kwasem poganiał... I generalnie ktoś wysłał mi link do podstaw co generalnie trochę mnie poirytowało (mimo dobrych chęci oczywiście) bo generalnie wydaje mi się, że nie w podstawach u laików jest często problem. Tak jak zapytał @Janusz jakiej kawy używasz to w moim przypadku mam wrażenie, że to było też problemem. Mujeres chyba jest kawą dosyć kwaśna w odbiorze na co nie byłem gotowy, albo jak napisał @Antonio nie mam/mamy doświadczenia w piciu/smakowaniu czystego espresso. Więc może nie zawsze co dla nas jest złe jest też złe w rzeczywistości. Byłem w lokalnej palarni kawy i polecono mi kawę chyba z Brazylii i generalnie mam wrażenie, że to zrobiło mega różnice. Ustawiłem trochę na czuja młynek na 2 i 3/4 i jakoś idzie. Wiem, że espresso jeszcze nie jest idealne , ale ilość naparu w stosunku do ilości dozy się zbliża do książkowego i z mlekiem kawa najzwyczajniej w świecie mi smakuje. Ja myślę, że największa moim problemem było to, że chciałem żeby tu i teraz wyszła mi dobra kawa, a ja ani nie potrafiłem zrobić espresso ani spienic mleka."Wchodzącym" do biznesu kawowo-kolbowego w tym sobie życzę więcej cierpliwości bo człowiek czeka na ekspres, przychodzi, stoi piękny na blacie, myślisz, że teraz będzie pyszna kawa a tu kupa.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 2018
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5487 dnia: 18 Listopad 2022, 21:39:05 »
Cytat: JanNowak linka=topic=844.msg265765#msg265765 date=1668802643
Mujeres chyba jest kawą dosyć kwaśna w odbiorze

Co prawda kilka tygodniu temu pijałem tą kawę ale mam wrażenie że u mnie kwaśna nie wychodziła.
Mam na myśli tą kawę.
EURO CAFE  - MUJERES CAFE ESPRESSOc.jpg

Zrzut ekranu z filmiku jaki sobie nagrałem i sam filmik jaki mam pokazuje że wszystko przebiegało poprawnie.
euro c.jpg

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Robertxrv750G7

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Gaggia Classic V3 (PiD, OPV)
  • Młynek: Eureka Specialita
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5488 dnia: 19 Listopad 2022, 11:09:44 »
WDT stosuję, na razie w postaci igieł w korku od wina, bo jeszcze innego nie zdążyłem zamówić.
                                                                                                             
      Jako WDT polecam zakup z Ali za 20kilka złotych :)
316043400_826246061991858_600904247409544568_n.jpg

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 2018
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5489 dnia: 19 Listopad 2022, 12:18:59 »
Ja z kolei od kilku tygodni używam czegoś takiego, kupione u Chińczyka, zmodyfikowane pod moje potrzeby sprawdza mi się dobrze, a czy pogorszyło / poprawiło to coś w smaku kawy trudno mi wyczuć za to wkoło mam w miarę czysto.

O takie coś
20221119_114500.jpg

Pięć obrotów w prawo pięć w lewo i jest tak.
20221119_114701.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi