Autor Wątek: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)  (Przeczytany 20325 razy)

Offline rob_sad

  • Wiadomości: 20
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #75 dnia: 05 Styczeń 2020, 13:58:19 »
Dziwi mnie troche skad byl brud od kawy pod uszczelka.
Może uszczelka grupy jest niewłaściwa. Nie może być luźna, jak wcześniej napisałeś.
Może źle napisałem. Uszczelkę dało się obracać i podnosić palcem przy użyciu niewielkiej siły, ale to nie był jakiś totalny luz, nie było szczelin dookoła.
Wygląda ok, zresztą do dziś rana nie było problemów z zapinaniem kolby. To nie jest jakiś dramat, wszystko działa, ot po prostu czuję różnicę.
Szkoda, że ta espazolla nie pasuje, bo gdy wyciągam filtr z ciasteczkiem to widzę drobinki kawy na obwodzie filtra, nawet bezpośrednio po czyszczeniu prysznica. Więc nie da się zabezpieczyć przed brudzeniem się uszczelki.

Jeszcze coś mi się przypomniało. W filmie Ascaso po odkręceniu części przykręconej 3 srubami w środku jest sprężyna. U mnie jej nie ma. Może to kwestia różnic między Dreamami różnych generacji, nie wiem. Po weekendzie wypytam Janusza.

PS. Czytam, że właściwości uszczelki zmieniają się z czasem, nie tylko w Ascaso. Może to normalne, że kolba wchodziła bez problemu na ponad 90stopni, a teraz trzeba silniej by do 90stopni dojść. Tylko to jakoś nagle się zrobiło i przez lekko mnie niepokoi. Może przewrażliwiony jestem ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2020, 14:12:09 wysłana przez rob_sad »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4878
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #76 dnia: 05 Styczeń 2020, 18:06:18 »
Nie musisz czekać na odpowiedź po weekendzie. Dorwałem się do laptopa i już piszę.
Jeśli chodzi o tę sprężynkę to jeśli ona jest to jest także zaworek silikonowy. U Ciebie nie ma ani sprężynki ani zaworka (grzybka) silikonowego ponieważ masz ekspres w wykonaniu jakie jest produkowane tylko na Niemcy i Polskę. Masz zainstalowany zestaw doposażeniowy KIT280 ze zmienionym układem hydraulicznym, z dodanym zaworem OPV oraz z rurką odprowadzającą wodę z zaworu trójdrożnego. Dzięki temu masz w tym ekspresie możliwość wykonywania backflushu. Wcześniejsze modele (produkowane do tej pory na inne kraje a dla nas do listopada 2018 r) miały ten zaworek silikonowy i sprężynkę ale m.in. przez to nie można było dokonywać backflushu. Nie martw się więc tym brakiem. :)
Niepotrzebnie robiłeś czyszczenie prysznica poprzez jego wymontowanie. Od tego jest backflush. Robi się go na nagrzanym ekspresie. W pięciu cyklach po ok 5 s a następnie takie same 5 cykli ale już bez chemii - płukanie. Nie wodą ze zbiornika a przy wykorzystaniu ślepego sitka przez grupę kawową i zawór trójdrożny. Procedura jest opisana tu:
https://ekspresdokawy.pl/pl/i/konserwacja.html
Na przyszłość lepiej zapytać się u źródła zamiast posiłkować się wiedzą z internetu. Ta może się odnosić do innych modeli niż akurat ten Twój lub być po prostu błędna.
Chemia z ASCASO to to samo co Cafiza 2.
Nie musisz wypinać kolby przed przełączeniem na parę. Twój ekspres dzięki zmienionej konstrukcji tego nie wymaga. Ale jeśli nie chcesz mieć brudnej ścianki to proponowałbym wyrzucić fusy i wpiąć kolbę pustą tylko lekko ją dopinając.
Jeśli nie chcesz aby woda leciała z grupy przy schładzaniu przez dyszę to przyślij ekspres do nas. Grzegorz ma na to patent i Ci to wyeliminuje. Przekazywaliśmy ten pomysł do ASCASO ale jak widać jeszcze go nie wdrożyli do produkcji.

Jeśli chodzi o uszczelkę to to co Ci się przydarzyło najczęściej jest wynikiem zbyt dużej ilości namielonej kawy do filtra. Wówczas po zapięciu portafiltra kawa swoją powierzchnią dotyka do prysznica ale brzegi filtra nie przylegają dobrze do uszczelki w grupie. Ciśnienie podczas ekstrakcji kawy może w tej sytuacji wypchnąć uszczelkę spod mocującego ją krążka. Inną przyczyną mogła być za słabo dokręcona śruba. Proponowałbym wykręcić śrubę prysznica, wyjąć prysznic, wykręcić trzy śrubki mocujące krążek, wyjąć krążek, wyjąć oring i gumową uszczelkę grupy. Następnie dokładnie oczyścić wyjęte elementy, oczyścić wnętrze grupy kawowej, zanurzyć gumową uszczelkę grupy w gorącej wodzie w celu przywrócenia jej elastyczności a następnie zamontować wszystkie elementy w grupie kawowej.
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2020, 18:31:42 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Sputnik Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Bez ciśnienia i nie z automatu, tylko na spokojnie :)
  • Młynek: 1Zpresso K-Max i na prąd
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #77 dnia: 06 Styczeń 2020, 19:20:05 »
Nie chcę zakładać nowego tematu więc podłączę się z pytaniem tutaj. Jak jest z serwisowaniem, ew. naprawą Lelit?
Rozważam zakup ekspresu [Lelit Victoria, Ascaso uno pid lub Rocket Appartamento] i młynka do niego. Mam dwie lewe ręce jeśli chodzi o jakiekolwiek samodzielne naprawianie, wykręcę śrubkę, popatrzę i na tym zakończę ingerencje  :doh:  więc w razie jakichkolwiek nawet najmniejszych problemów, to oprócz Was pozostanie mi tylko serwis. No i tutaj nie ma problemu z Ascaso, bo mamy na miejscu Janusza i jego znakomicie działający serwis [wiem to z tego forum], ale jak jest z innymi ekspresami nie wiem, a nie uśmiechałoby mi się wysyłać sprzętu do Włoch.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #78 dnia: 06 Styczeń 2020, 21:13:02 »
Serwis jest w Polsce - nie musisz wysyłać ekspresu do Włoch.
Oprócz tego po zakupie możesz zarejestrować się na stronie care.lelit.com i kontaktować się bezpośrednio z pracownikami Lelita. Strona dostępna jest w języku angielskim i włoskim.
Dostępne są rysunki z częściami. Pozwala to niezależnym serwisom łatwo ustalić jaką część należy zamówić. Jeśli po gwarancji potrzebujesz części zamiennych/eksploatacyjnych możesz zlecić te czynności w lokalnym serwisie... Wbrew pozorom nie jest to "technologia NASA" i kwestie serwisowe nie są aż tak problematyczne...

A tak w ogóle to z wymienionej przez Ciebie trójki brałbym Rocket Apartamento...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4878
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #79 dnia: 06 Styczeń 2020, 21:18:37 »
Równie dobrze ja wybrałbym DUO PID. Nie UNO PID bo DUO PID ma bardziej porównywalną cenę do Rocket Apartamento a funkcji i możliwości zmian parametrów więcej.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Sputnik Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Bez ciśnienia i nie z automatu, tylko na spokojnie :)
  • Młynek: 1Zpresso K-Max i na prąd
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #80 dnia: 06 Styczeń 2020, 23:27:07 »
Serwis jest w Polsce - nie musisz wysyłać ekspresu do Włoch.
No i to jest dobra wiadomość w dalszych moich poszukiwaniach i rozważaniach. Dziękuję 
Równie dobrze ja wybrałbym DUO PID.
To wszystko zależy od budżetu jaki finalnie będę mógł przeznaczyć.. W pierwszym Lelit Victoria lub Ascaso Uno pid, w drugim Rocket Appartamento lub Duo pid.



Offline krc

    • -
  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Lelit Mara X, Ascaso Dream, Bialetti
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Timemore - C2
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #81 dnia: 21 Kwiecień 2020, 19:44:37 »
 :bry:

od dłuższego czasu czytam forum i chciałbym Was się poradzić co do wyboru zestawu w kwocie plus minus właśnie 3000 zł. Do tej pory użytkowałem z żoną w domu kapsułek, a w pracy automat.

Zestaw głównie będzie służył do espresso 2-4 dziennie oraz białych na bazie espresso 3-4 miesięcznie. Chciałbym kupić taki młynek, który by w przyszłości mógł współpracować z lepszym ekspresem (jeśli cała zabawa mi się spodoba, a ekspres będzie niewystarczający, a przejście na droższy będzie miało sens np. na jakiegoś rocketa). Myślałem o młynku eureka mignon (1300 zł) lub LELIT WILLIAM PL72 (2200 zł). Odnośnie ekspresu to myślałem o LELIT ANNA PL41E (1230 zł) lub LELIT ANNA PL41TEM (2050 zł - ze względu na PID).

Problem w tym, że dwie droższe pozycje przewyższają zakładany budżet, pytanie czy warto dopłacić? Co byście mi doradzili?

Powyższe opcje są jedynie przykładami, do których w żaden sposób się nie przywiązuję. Chciałbym Was prosić o pomoc, co byście wybrali w takim budżecie, z powyższymi kryteriami co do kawy.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #82 dnia: 21 Kwiecień 2020, 23:35:04 »
Lepiej kupić tańszy ekspres a lepszy młynek :) Lelit William czy Eureka Mignon Specialita można uznać za w miarę docelowe młynki przy takim budżecie. Wówczas, żeby się zmieścić w budżecie możesz kupić tańszy ekspres, nawet bez PID, który kiedyś zmienisz na jakąś bardziej docelową maszynę.

Offline krc

    • -
  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Lelit Mara X, Ascaso Dream, Bialetti
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Timemore - C2
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #83 dnia: 22 Kwiecień 2020, 09:44:00 »
dzięki, a czy warto zwiększyć budżet do tych 4k, kupić Leilit z PIDem i odpuścić upgrade sprzętu na wyższy w przyszłości i zostać w tym zestawie William PL72 + ANNA z PID? Czy lepiej William PL72/Eureka Specialita + ANNA PL41E (1230 zł) na teraz, a później kupić coś lepszego jak rocket (np. za 3-4 lata)?

Wydaje mi się, że opcja pierwsza była by lepsza i nie muszę za 3-4 lata robić upgrade.

Jest jeszcze 3cia opcja:
Anita PL042TEMD z PIDem. Czy Lelit Anna różni się czymś od Lelit Anita oprócz tego, że jeden ma młynek a drugi nie? Czy na początek zestaw Lelit Anita z PID i młynkiem będzie wystarczający, a później najwyżej ekspres zostawię i dokupię lepszy młynek do tego ekspresu?
« Ostatnia zmiana: 22 Kwiecień 2020, 14:35:40 wysłana przez krc »

Offline nossy

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof Black Pid, moka, przelew Philips hd, Delonghi Magnifica S
  • Młynek: Ascaso I-1 Inox Black, Eureka Mignon Specialita
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #84 dnia: 22 Kwiecień 2020, 19:24:10 »
Z doświadczenia powiem Tobie, że lepiej od razu przeboleć i zwiększyć budżet. Eureka Mignon Specialita/ Fiorenzato i np. Lelit Anna z Pidem, Lelit Grace z Pidem. Możliwe , że za jakiś czas będziesz chciał pójść wyżej z ekspresem tylko wtedy na samą kolbę warto przygotować większy budżet.

Anitę odpuść- w takich zestawach przeważnie są montowane "bebechy" z tańszych młynków (tutaj chyba Fred).

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #85 dnia: 22 Kwiecień 2020, 19:27:15 »
Jest jeszcze 3cia opcja:
Anita PL042TEMD z PIDem. Czy Lelit Anna różni się czymś od Lelit Anita oprócz tego, że jeden ma młynek a drugi nie? Czy na początek zestaw Lelit Anita z PID i młynkiem będzie wystarczający, a później najwyżej ekspres zostawię i dokupię lepszy młynek do tego ekspresu?

Anita to Anna+młynek Fred, dokładnie tak jak napisał @nossy :)
Jeśli bierzesz pod uwagę upgrade w przyszłości to Anita to nie jest dobry pomysł... Temat poruszałem m.in. tutaj: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8655 .

Offline krc

    • -
  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Lelit Mara X, Ascaso Dream, Bialetti
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Timemore - C2
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #86 dnia: 22 Kwiecień 2020, 21:07:20 »
Eureka Mignon Specialita/ Fiorenzato
Specialita ma żarna 55mm, Fiorenzato ma 58mm, natomiast Lelit William PL72 ma 64mm. Czy Specialita/Fiorenzato są lepsze od William pomimo mniejszych żaren?


Jeśli bierzesz pod uwagę upgrade w przyszłości to Anita to nie jest dobry pomysł
ok to chyba faktycznie to odpuszczę.

Ok, to jeśli biorę pod uwagę zwiększony budżet 2,2k młynek + 2k ekspres, czy nie lepiej np. zmienić proporcje i kupić młynek +/- za 3k + ekspres 1,2k Anna PL41E?
Z czego będzie lepsze espresso 2,2k+2k(z PID) czy 3k+1,2k(bez PID)? Wiadomo, że "to zależy" lecz mając takie dwa wybory co byście kupili :)?

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #87 dnia: 22 Kwiecień 2020, 21:34:26 »
Czy Specialita/Fiorenzato są lepsze od William pomimo mniejszych żaren?
Jeśli pod uwagę bierzesz również alternatywy, to Specialita może być lepszym wyborem, pisałem o tym w wątku z recenzją Williama, którą znajdziesz tutaj:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8075.0 lub jeśli nie masz czasu możesz przejść od razu tu: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8075.msg189587#msg189587 . Może zrobimy test porównawczy William vs Mignon, ale na razie jest on niemożliwy :(

Ok, to jeśli biorę pod uwagę zwiększony budżet 2,2k młynek + 2k ekspres, czy nie lepiej np. zmienić proporcje i kupić młynek +/- za 3k + ekspres 1,2k Anna PL41E?
Z czego będzie lepsze espresso 2,2k+2k(z PID) czy 3k+1,2k(bez PID)? Wiadomo, że "to zależy" lecz mając takie dwa wybory co byście kupili ?
Jak najlepszy młynek :) Wiem, że może ciężko się do tego przekonać, ale młynek na prawdę "robi robotę". Młynek jest na wcześniejszym etapie procesu przygotowywania espresso niż ekspres, więc to co młynek "zepsuje" ekspres już nie nadrobi...  Nie znaczy to, że ekspres jest nieważny, ale młynek po prostu jest ważniejszy :)

Offline nossy

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof Black Pid, moka, przelew Philips hd, Delonghi Magnifica S
  • Młynek: Ascaso I-1 Inox Black, Eureka Mignon Specialita
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #88 dnia: 22 Kwiecień 2020, 22:58:49 »
Oczywiście, że im lepszy młynek tym lepiej. Tylko, że na moje to musi iść jednak jakoś w miarę proporcjonalnie w parze. Nawet tu na forum znajdzie się parę wypowiedzi, że po zmianie młynka z dobrego na lepszy efekt w filiżance nie był odczuwalny. Bez dwóch zdań czy specialita czy fiorenzato dadzą Tobie dobry efekt, natomiast na moje różnicę zrobi tez kolba. Czyli na tym samym młynku kolba z małym bojlerem bez pida da gorszego shocika niż ekspres z pidem itp. Nieco pokrętnie, ale mam nadzieję, że przekaz zrozumiały.

Offline krc

    • -
  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Lelit Mara X, Ascaso Dream, Bialetti
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Timemore - C2
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #89 dnia: 24 Kwiecień 2020, 20:48:18 »
Dzięki za wszystkie rady.

Zastanawiam się czy nie zacząć bardziej budżetowo używany młynek + tańszy ekspres / używany ekspres.

Mam możliwość zakupu używanego rocznego ekspresu Ascaso Dream (bez PID) z Austrii za 200 euro plus koszt przesyłki około 110 zł. Jako alternatywę biorą pod uwagę Leilit Anna w podstawowej wersji za +/- 1300 zł. Nowy Lelit zakupię na firmę, tak że kosztować mnie będzie około 850 zł, natomiast Ascaso Dream z Austrii nie wiem czy wrzucę w koszty, bo musiałbym udokumentować umową ten zakup (jest to dość kłopotliwe, więc nie wiem czy tak robię), także de facto nowy Lelit Anna może mnie wynieść ciut taniej niż używany Ascaso Dream.

Co byście wzięli dla siebie Ascaso Dream czy podstawowy Leilit Anna? :sciana:
« Ostatnia zmiana: 26 Kwiecień 2020, 07:20:47 wysłana przez krc »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi