Autor Wątek: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB  (Przeczytany 9582 razy)

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« dnia: 02 Kwiecień 2016, 14:17:16 »
Długo przeglądałem forum w poszukiwaniu odpowiedniego młynka. Zdecydowałem się na Mazzera Super Jolly lub coś jego pokroju. Jednak znalazłem na allegro Compaka K6 Professional Barista w cenie jak Mazzer a z tego co się dowiedziałem na różnych forach jest on porównywalny jeśli chodzi o mielenie.
Jak tylko przyjechał spróbowałem zmielić kawę i niestety zmielił ją za grubo. Miałem z komplecie nowe żarna, więc je wymieniłem miałem tu trochę mały problem bo za pierwszym razem za mocno je przykręciłem, ale je poluzowałem, jednak problem dalej się powtarzał. Poszukałem w internecie co może być przyczyną.
Na forum CoffeeGeek znalazłem podobny problem więc rozebrałem młynek wyczyściłem go jeszcze raz porządnie, alkocholem. Potem zgodnie z instrukcjami złożyłem i wyjustowałem żarna jednak nadal młynek mieli zbyt grubo.
Nie mam pomysłu co jeszcze może być problemem, czy mogę zrobić coś jeszcze, coś sprawdzić?
Czy ewentualnie zna ktoś jakiś serwis młynków w Poznaniu?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Kwiecień 2016, 15:31:57 »
W Poznaniu to może  Uno Espresso. A znalazłeś punkt styku żaren?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10643
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Kwiecień 2016, 15:40:10 »
Trzeba było kupić Mazzera ;). A poważnie: włącz motor i ściskaj żarna aż do ich zetknięcia się. Możesz to zrobić z kawą w hopperze.

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Kwiecień 2016, 13:13:59 »
Znalazłem punkt styku żaren.
Zrobiłem to tak jak w poradniku z youtube, czyli tak jak Antonio napisałeś, zbliżam je aż do momentu kiedy słychać że żarna o siebie trą, ale nadal mieli za grubo (poprosiłem zaprzyjaźnioną kawiarnie, która robi dobre espresso żeby zmieliła mi nieco kawy (mają Mazzera) i tam mamy prawie mąkę a u mnie gruzowisko :jezyk:). Mój poprzedni młynek Severina po modyfikacji mieli podobnie, a chyba nie o to chodzi. Żużlowe espresso mogę zrobić z pierwszej lepszej mielonej kawy ze sklepu.
Sam młynek chodzi niby dobrze, cicho i w ogóle, tylko coś nie tak z tym mieleniem.
Dzięki za namiary na serwis.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10643
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Kwiecień 2016, 14:06:22 »
Wygląda to na problem z żarnami i ich mocowaniem.

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Kwiecień 2016, 16:10:40 »
może (to mało prawdopodobne ale jednak)
żarna są niewypoziomowane i stąd problem.. nicinnego nie przychodzi mi do głowy..
druga opcja(mieliśmy tak na zajechanym macapiedo alternatyw w kawiarni) młynek jest uposledzony i jak jest punkt styku zaren i piszczy to trzeba(z ziarnami kawy w środku) skręcać to na włączonym silniku jeszcze drobniej i nie przejmować się piszczeniem.. ale to raczej niezbyt mądre w przypadkach innych niż ten upośledzony młynek więc radziłbym z tym uważać.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Kwiecień 2016, 17:38:14 »
Możliwe, że to łożyskowanie jak to było w temacie CoffeeGeekowym.

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Kwiecień 2016, 18:46:55 »
Ile może kosztować taka naprawa łożysk?

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Kwiecień 2016, 20:02:03 »
Dobre pytanie. Same łożyska zapewne nie są tak drogie, ale dłubania ciut może być.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk


Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Kwiecień 2016, 22:06:39 »
Sprawdziłem czy ta wewnętrzna część obudowy, w której znajduje się silnik i osadzona jest dolna część żaren nie jest idealnie osadzona względem obudowy. Widać że z jednej strony jest nieco wyżej a z drugiej niżej w stosunku do obudowy. Nie wiem czy to może być przyczyną bo w końcu górne żarna wkręcają się w tą samą część co dolne więc chyba powinny być równolegle do siebie i działać ok. Trudno mi dokładnie ocenić jak się mają górne żarna do dolnych bo nie mam na tyle dokładnych narzędzi, ale nie wygląda żeby coś tam było.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10643
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Kwiecień 2016, 09:40:01 »
Czy spróbowałeś zmiejszać dystans między żarnami z kawą między nimi, jak opisał to Shaqks?

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Kwiecień 2016, 10:53:52 »
Trochę się boję że mogę zajechać silnik jak skręcę za mocno, stare żarna mogę tak zjechać, nie wiele im to już zrobi.
Czy to jakoś wypoziomuje te żarna, czy mam tylko sprawdzić zachowanie?
Zastanawiam się co z tą różnicą w wypoziomowaniu wnętrza młynka (silnik, dolne żarno) i obudowy, czy to może mieć jakiś wpływ na mielenie i czy to normalne?

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2381
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Kwiecień 2016, 13:29:04 »
Pewnie jest coś z regulacją żaren ale jeżeli ich zmieniałeś czy masz pewność że na 100% są odpowiednie do tego młynka. Żarna, oprócz odpowiedniego rozmiaru maja jeszcze kierunek w lewo albo w prawo.

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Kwiecień 2016, 19:19:12 »
Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi. Maja kierunek w prawo, wyglądają jak te o których pisał SMaN kiedy robił renowacje swojego młynka, więc myślę że powinny być ok.

Offline loock Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 93
    • Palarnia Kawy, Sklep z Kawą & Serwis
  • Ekspres: na prąd i wode
  • Młynek: też na prąd :D
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Kwiecień 2016, 22:56:39 »
Problem najczęsciej tkwi w łożyskach, a właściwie w łożysku oporowym wału silnika, dolne żarno ucieka wtedy w dół w momencie gdy między żarna dostaje sie kawa - to częsta przypadłość mocno eksploatowanych macapów i niektórych compaków :D Warto zmienic obydwa łozyska, dolne i górne.

Nastepna sprwa to problem z uciekaniem osi dolnego mocowania żarna od osi wału silnika. Ucieka na stałe na klinie, np po permanentnej blokadzie żaren np na kamieniu lub innym obcym elemencie, który spowodował blokade. Trza to poluzować, i ustawić -  na nowych żarnavch. Dolne żarno ustawiasz dociskając górnym.

Czasami winne jest kasowanie luzu, np w młynkach ze zbyt luźnym pasowaniem górnego kołnierza i bez sztywnej blokady vide wszelkie sprężynki od długopisów ledwo co trzymające blokade i górny pierścień plus lużny firmowy lub wyrobiony  gwint, etc- to też przypadłość macapów :D Ostatnie można sprawdzić reką. Kołnierz powinien stawiać lekki opór przy wkręcaniu/wykręcaniu.

Żarnom się nic nie stanie jak chwile przy ustawianiu potrą o siebie, są płaskie na zewnętrznej średnicyr...a jakby miały zły kierunek to nic by nie mieliły, jedynie ziarenka w hopperze by podskakiwały ...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi