Autor Wątek: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB  (Przeczytany 9578 razy)

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #30 dnia: 20 Kwiecień 2016, 11:20:13 »
Wreszcie udało się wszystko złożyć i jest o wiele lepiej niż było, dziękuję za pomoc. Jeszcze nie jest idealnie, nadal porównując z tym co zostało mi zmielone w zaprzyjaźnionej kawiarni nadal wydaje mi się że jest grubiej. Nie mogę powiedzieć żebym otrzymywał z tego "mąkę".
Czy to może być kwestia dotarcia się żaren?
Czy mogę mielić ziarna ustawiając je tak że przy wolnym biegu lekko o siebie trą, czy jeszcze raz powinienem wszystko rozłożyć o złożyć?

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #31 dnia: 21 Kwiecień 2016, 09:34:10 »
Z mojego doświadczenia wynika, że jak żarna o siebie trą, to kawa wychodzi beznadziejna, to musisz sam ocenić.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10643
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #32 dnia: 21 Kwiecień 2016, 09:51:50 »
Dehado, a może lepiej znaleźć jakiegoś ślusarza-mechanika?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #33 dnia: 21 Kwiecień 2016, 09:59:38 »
W moim renowacyjnym wątku masz zdjęcia przemiału po złożeniu młynka do kupy. Kawa użyta do testu była trzeciej świeżości  ;)
A tak wygląda przemiał - tuż za stykiem żaren

I drugi gdzie dostałem 15ml/25 sek

I trzeci przemiał, po lewej na górze, gdzie wyszło 25/25

Testowane na Wosebie, więc i tak trzeba będzie przemiał dokłądnie poustawiać pod świeżą kawę. Ostatnią kawę, ta 25/25 nawet spróbowałem - smak kojarzył mi się z dzieciństwem, ale nie tym miłym. Bardziej tym kiedy wywaliłem się twarzą w błoto i miałem pełno tego błota w buzi. :D
LMWDP #469

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #34 dnia: 21 Kwiecień 2016, 10:37:24 »
Co do grubości zmielenia to na pewno nie uzyskałem tak drobnego przemiału, no i był nie równy, pewnie dlatego kawa nie była taka jak być powinna.
Jeszcze tylko jedno pytanie do loocka.
Jak mocno powinno się dociskać górnymi żarnami dolne przy nasadzaniu na trzpień wału? Może docisnąłem za luźno, bo jak próbowałem i chciałem przykręcać nakrętkę na wale to dolne żarno się obracało.
Jeśli to nie to, to wtedy zgłoszę się do fachowca/serwisu.

Offline loock Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 93
    • Palarnia Kawy, Sklep z Kawą & Serwis
  • Ekspres: na prąd i wode
  • Młynek: też na prąd :D
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #35 dnia: 21 Kwiecień 2016, 18:57:18 »
Tam powinien być klin, na nim się osadza podstawke dolnego żarna, bo ma się kręcić razem z wałem. Są i młynki bez klina, osadza się na stozku wtedy i dociska tą śrubką. Nie wiem jak masz. Te z klinem sa problematyczne jak pasowanie jest wytarte - czytaj ktoś na luźnym pasowaniu używał ten młynek. Śrubke mocująca się dokręca na zblokowanych żarnach, w trakcie dociskania, potem rozkręca się górne żarno troszkę i sprawdza na słuch czy dolne równo siadło - czytaj trza sprawdzić co i jak się o siebie ociera. Górnym żarnem się dociska w zależnosci od pasowania podstawka-wałek, co młynek to inaczej. Na koniec trza i tak rozkręcić wszystko i sprawdzić co i jak siedzi, tzn jak wysoko, można tez włączyć młynek i sprawdizć bicie.

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Zbyt grube mielenie w Compaku k6 PB
« Odpowiedź #36 dnia: 10 Maj 2016, 10:38:40 »
Od kilku dni mam już młynek w domu i cieszę się dobrze zmieloną kawą. Po kilku własnoręcznych próbach rozłożenia i złożenia oddałem go do serwisu. Okazało się że żadnych problemów z młynkiem nie było a ja po prostu za mocno przykręcałem górne żarno. Teraz młynek mieli tak że przy mocnym mieleniu potrafi zapchać Sylvie, więc jest w porządku.
Dzięki za pomoc, teraz już tylko pozostaje mi znalezienie dobrych ziaren i szkolenie się w sztuce, więc zacząłem już nieco grzebać w odpowiednich tematach.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi