Autor Wątek: Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..  (Przeczytany 3383 razy)

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..
« dnia: 13 Marzec 2020, 12:41:02 »
Witam,

Moja Bezzera BZ13 doczeka się niebawem upgrade do BZ Duo Top DE.
Obecnie pracuje w tandemie z Baratzą Vario i nie powiem...daje radę

Niemniej jednak pomyślałem że może jeżeli zmieniać to pora i na młynek ?
Nic nie jest przesądzone bo żandarm domowy strzeże finansów ale drobnymi kroczkami może uda się urobić :-)

czyli mam Vario - jak wiadomo żarna 54mm
nad czym myślę

Baratza Sette - stożek 40mm - miałem ten młynek i byl super tyle że się dwa razy zepsuł w 3 mies :-) teraz podobno jest poprawiona wersja.
Lelit PL 72 - płaskie 64mm - przeskok spory w średnicy.
Zenith Club 60E - płaskie 60mm - tyle że raczej z tych brzydszych
Fiorenzato F4E nano - płaskie 58mm - stosunkowo mała zmiana

Czy jednak Vario będzie wystarczający ? Sporo polecanych tutaj młynków ma jednak żarna w okolicach tych na których działam obecnie.

Tak wiem - Ceado jest tutaj polecany. Niestety te prostsze modele czyli chyba E5 i E6 wyglądają jakby obudowę zrobiono z rynny dachowej więc odpadają. Generalnie jestem w szoku że jakiś Włoch mógł coś takiego zaprojektować. Modele wyższe są ładniejsze, ale nerki nie zamierzam sprzedawać :-)

pozdr

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Marzec 2020, 12:49:05 »
Nie warto zmieniać dwu rzeczy na raz więc na początek zostawiłbym młynek i dobrze poznał ekspres.
Vario zakładam pracuję jako on-demand, z żarnem ceramicznym?

Czytałem na HB, że Baratza zamierza sprzedawać upgrade do Vario, stalowe mocowanie żaren takie jak w Forte.
Jeżeli do tego udało by się dobrze dostroić żarna stalowe, to młynek mógłby zyskać drugie życie.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2020, 12:53:09 wysłana przez pj.w »

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1439
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Marzec 2020, 12:49:35 »
EUREKA Mignon Specialita
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Marzec 2020, 13:00:05 »
Czytałem na HB, że Baratza zamierza sprzedawać upgrade do Vario, stalowe mocowanie żaren takie jak w Forte.


No właśnie co ciekawe ja mam prawdopodobnie wersję ze stalowymi żarnami :-) Chyba bo raz rozkręcałem i nie wyglądały na ceramikę. Zestaw żaren stalowych jest zresztą dostępny tylko nie wiem czy nie są dedykowane pod metody alternatywne
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2020, 13:04:21 wysłana przez Piskoor »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5099
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Marzec 2020, 21:34:44 »
Mniej jak płaskie 64 mm nie ma żadnego sensu. Ja wiem, że duże, ale poszedłeś odwrotną drogą niż powinieneś - zamiast zmienić młynek na lepszy i dopiero potem ekspres to kupiłeś docelowy ekspres i dopiero zastanawiasz się który młynek z co najwyżej średniej półki da radę.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Marzec 2020, 22:56:57 »
Panowie. Nie wstawię do kuchni młynka z kawiarni tak jak pewnie mało który z was ma w kuchni  profesjonalną kuchnię z 6 palnikami.
Bezzers Duo to wciąż ekspres do domu i taki młynek chcę dobrać. W końcu grupa ta sama co posiadam.
Vario wbrew pozorom nieźle się z obecnym dogaduje a w testach też źle nie wypada. Trafienie z przemiałem nie jest problemem

Nie posiadam zmysłu smaku absolutnego i nie wiem czy kotlet schabowy był krojony na desce drewnianej czy plastikowej.

Na szafce mam wyszarpane 50 cm z czego 33 zajmie ekspres a wy tutaj wyskakujecie że sprzętem o rozmiarach dziecka. Gdybym miał kuchnię 40m kw to może... może

Z tych co pisałem największe żarna ma lelit. Jest też w miarę rozsądny cenowo

Z drugiej strony sami chwalicie młynki z żarnami 55mm (Eureka S) 58mm (Fiorenzato F4 nano) 50mm ( Ascaso i2-mini)

To jak to jest? To są młynki z których otrzymuje się miał węglowy? Czy jednak da się uzyskać dobre czy bardzo dobre efekty.




« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2020, 23:06:34 wysłana przez Piskoor »

Offline martinovic

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Pro postmill with upgrades
  • Młynek: DF 64 + SSP MP + HU, Ceado E37J, Comandante NB
Odp: Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Marzec 2020, 23:59:25 »
If you are willing to spend such amount on espresso machine i would suggest to stay with vario and change for hopefully end game grinder. Move from 54 to anything smaller than 64mm does not makes sense to me. In future if nothing new arrives on market i would consider depending on type of coffee, amount of shots made daily and prefered routine: niche zero, atom 75, lagom p64. Btw grinder will affect taste to much greater extent than machine (from some level of temp stability).

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, Fiorenzato All Ground Sense, C40
Odp: Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Marzec 2020, 00:04:19 »
Mam Lelita. Jest bardzo OK.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5099
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Marzec 2020, 00:12:42 »
Musisz przyswoić stwierdzenie, że zmiana młynka da więcej niż zmiana ekspresu. Więcej sensu miałoby dokupienie do poprzedniego ekspresu np. F83 niż zmiana ekspresu i kupienie F4 - różnica byłaby sporo większa. Na ekspres nie żałowałeś, na młynku chcesz oszczędzać, a to do niczego dobrego nie prowadzi. Przynajmniej smakowo... Ma być małe? Kup sobie Kinu M47 i kręć korbką. Ma być dobre? Małe na pewno nie będzie. Coś kosztem czegoś... Z tych wymienionych najlepiej zmieli Lelit i to jest bezdyskusyjne minimum. Albo rybka, albo pipka...

Offline djoj

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Lelit William P72
Odp: Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Marzec 2020, 00:47:40 »
Lelit - dobrze wygląda i jeszcze lepiej mieli.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Marzec 2020, 09:19:18 »
Echhh zapytać na forum..

A. Wymiana ekspresu kosztowała była dla mnie bezkosztowa, ot taki extra bonus tak więc to nie tak że wybierałem coś najpierw

B. Ponieważ mogłem wybrać wybrałem Duo Top De że względu na możliwość podłączenia wody (wygoda) i programowalne przyciski (wygoda). Zakładałem że efekty będą identyczne z tym co posiadam

C. Zmiana mlynka jest dodatkową fanaberią a nie wymogiem. Tak jak pisałem mój zestaw daje bardzo dobre (dla moich kubków smakowych efekty). Pomyślałem że mogę jednak dokonać drobnego upgrade zestawu.

D. Tak jak napisałem mam wolne 50 cm, no może 52 co powoduje ograniczenie szerokości mlynka do do 20-21cm więc abstrachujac od w moim odczuciu sensu kupowania młynka kawiarnianego do domu ( średnio 4 kawy dziennie) jestem ograniczony wielkością.

E. Jaka jest różnica w żarnach stożkowych w polecanych tutaj młynkach ręcznych a młynkach elektrcznych np Sette - cz już nawet rodzaj napędu ma znaczenie?

F. Nie zrozumcie mnie źle. Nie szukam smaku absolutnego bo nigdzie nie jest dowiedzione że kawa z żaren 84mm będzie smakowała lepiej niż 64mm - będzie smakowała lepiej lub gorzej temu który próbuje. Tak jak jeden lubi kolendrę a inny nie.
Szukam optymalnego rozwiązania - młynek z największymi dostępnymi żarnami o szerokości nie większej niż 20-21cm.
Jeżeli znajdę młynek z żarnami 64mm będzie ok (Lelit Pl72 pasuje i na upartego Ceado 37J - zmieniam zdanie, ten nawet przyzwoity z wyglądu :-) jeżeli znajdę z żarnami 75mm super...
I w sumie o to pytałem :-)

Jeżeli nic nie znajdę będę się cieszył tym co mam bo zakładam że i tak wychodzi mi lepszy efekt niż w 99 proc lokali na mieście.

Zgodnie z logiką forum firma typu Baratza nie robi żadnego dobrego młynka pod espresso. A ci którzy mimo to ich używają piją tylko napoje espresso podobne.

Aha. Kawy w proporcji 10 cappuccino - 1 espresso

Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka


Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Marzec 2020, 09:48:27 »
Vario to dobry młynek, ma świetne płaskie żarna od Mahlkoenig.
Stalowe, dają bardziej jednorodny przemiał, idealny od przelewy, ale jeżeli są dobrze spasowane to równie fajne sprawdzają się pod espresso.
Ceramiczne, mają dużo bardziej klasyczny profil mielenia pod espresso, więcej pyłu, łatwiej się wstrzelić w odpowiedni przemiał.
Pytałem którą wersję masz, bo standardowo, jest wersja AP czyli ceramiczna. Za stal trzeba dopłacić około 60 USD.
Wiem co mówię, bo w odróżnieniu do większości komentujących tu, mam bardzo podobny młynek (Forte) z tymi samymi żarnami co Ty.
Możesz też zerknąć co ma do powiedzenia Scott Rao na temat tego młynka:
https://www.scottrao.com/blog/2019/1/5/baratza-forte-vs-ek43-which-is-better

Moja rada, zostaw młynek, ciesz się nowym ekspresem.
Jak Ci się znudzi Vario, to albo możesz sobie go zostawić jako świetny młynek pod przelew albo sprzedasz i wymienisz na coś pod sinlge dosing. Z małych młynków na pewno wart uwagi jest Niche Zero, na pewno Hedone Honne, ja teraz używam etzMax (czyli solidnie wykonane Sette 270) i jestem bardzo zadowolony. Ten ostatni, jeszcze nie trafił do polskiej dystrybucji więc warto poczekać (ktoś już z dystrybutorów go testuje). Zobaczymy jak nowy Kazak będzie prezentował się w nowej odsłonie.

Jeżeli wolisz on-demand to wspominany już Atom Specialita 75 czy e37s (nie J) będą dobrym wyborem.

Offline martinovic

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Pro postmill with upgrades
  • Młynek: DF 64 + SSP MP + HU, Ceado E37J, Comandante NB
Odp: Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Marzec 2020, 12:03:44 »
For 10+ milk shots per day on demand hopper grinding is probably more suitable, to replace mk vario i will skip lelit grinders as i do not consider them to be well built, not to mention precission (however in that price range you can not expext it). Atom 75 has small footprint, powerfull motor, low retention, fast   quiet, uses well known ns mythos burr but without titanium coating (geometry is about the same, it is better suited for modern espresso like traditional design seen in e37s, mazzers...) price is about 820 euros which seems stellar, you need to buy small hopper extra, with blow hopper and rdt it is even possible to do SD however it is not very convenient to use. Ceado e37s is better built, more precious grind adjustment, probably better alignment out of box (mine did flaweless with cardboard marker test, runout of lower burr carrier with burr installed is about 20um what is considering mass produced grinder with 83mm burr very good), but it is bulky, for modern espresso i would suggest buying ssp burrs, much more expensive, grind distribution makes coffee in pf more dense  in center line of basket so wdt is needed (probably because of very short exit chute and high grinding speed).
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2020, 12:06:18 wysłana przez martinovic »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4879
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Marzec 2020, 13:36:59 »
Z drugiej strony sami chwalicie młynki z żarnami 55mm (Eureka S) 58mm (Fiorenzato F4 nano) 50mm ( Ascaso i2-mini)
Wtrącę tylko, że żaden z młynków ASCASO nie ma żaren 50 mm. Młynek i-2 mini ma żarna stożkowe 38 mm a młynek i-1 mini ma żarna płaskie 54 mm. Moi klienci chwalą sobie młynki SPECIALITA. Jeśli chodzi o wymiary to ma on podobne jak i-1 mini. Ładnie się wpasuje. F4 E Nano oraz F4 ECO będą lepszym rozwiązaniem jeśli będziesz młynek używał nie tylko do espresso ale także do alternatyw. Dużo łatwiej zmienia się w nim grubość mielenia i łatwo powrócić do poprzednich ustawień.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Zmiana ekspresu a więc pewnie i młynka ..
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Marzec 2020, 14:39:11 »


Z drugiej strony sami chwalicie młynki z żarnami 55mm (Eureka S) 58mm (Fiorenzato F4 nano) 50mm ( Ascaso i2-mini)
Wtrącę tylko, że żaden z młynków ASCASO nie ma żaren 50 mm. Młynek i-2 mini ma żarna stożkowe 38 mm a młynek i-1 mini ma żarna płaskie 54 mm. Moi klienci chwalą sobie młynki SPECIALITA. Jeśli chodzi o wymiary to ma on podobne jak i-1 mini. Ładnie się wpasuje. F4 E Nano oraz F4 ECO będą lepszym rozwiązaniem jeśli będziesz młynek używał nie tylko do espresso ale także do alternatyw. Dużo łatwiej zmienia się w nim grubość mielenia i łatwo powrócić do poprzednich ustawień.

Przepraszam, mój błąd :-)

Wymiana na Eurekę to zmiana tylko o 1mm więc chyba traci sens.
F4nano to 4mm więcej chociaż młynek polecany wielokrotnie (po czym okazuje się że i tak za mały bo bez Mythosa to słabo :-)
Chociaż wizualnie mi się podoba - poza beznadziejną zmianą czasu namielania (za każdym razem trzeba wchodzić w menu)

Zenith 75E pasuje nawet wymiarami i będę szukał w innym kolorze niż czarny - i to chyba największe dostępne żarna w młynku o szerokości <20cm

Pasuje też Lelit, pasuje Zenith 65e - tutaj żarna mniejsze ale też zmiana na plus

Aha. Nie robię 10 kaw dziennie chyba że weekend. Standardowo 4-6. Espresso trafia się mocno sporadycznie


Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi