Autor Wątek: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.  (Przeczytany 6630 razy)

Offline Alef

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: ASCASO UNO PID PROF Black/Wood
  • Młynek: Ceado E6P
ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« dnia: 24 Wrzesień 2019, 14:22:29 »
Jakieś 10 lat temu zacząłem przygodę z kawą i czytanie forum  - wtedy było inne :-). Przyszła więc pora na zmianę sprzętu. Piję do 3 espresso dziennie. Bardzo rzadko spieniam mleko. Zazwyczaj robię to dla gości.
Rozważając za i przeciw do finału dostały się 2 zestawy:
- ASCASO UNO PID PROF. + młynek CEADO E6P
- Lelit Mara + Lelit William PL72

Bardzo intryguje mnie ten termoblock (ASCASO), bo nie muszę jakoś specjalnie nagrzewać bojlera. Obecna Rancilia, pomimo PID, jest dość niestabilna temperaturowo, jeśli porządnie się nie nagrzeje. Przykład: mam ustawione na 102 st. i temp. schodzi nawet do 83 st. Dlatego odrzuciłem ekspresy, które mają duże bojlery, bo wymagają porządnego nagrzania. Sercem, oraz jeśli zasoby finansowe by pozwoliły, to kupiłbym Lelit Bianca. Jednak nagrzanie takiego potwora musi trwać.
Z kolei Lelit chyba jest trochę ładniejszy – być może to zdjęcia. Ale najważniejsze: który zapewnia bardziej powtarzalne espresso i jest stabilne temp.? 

Wiem, że młynek do ważna rzecz, więc moim faworytem jest CEADO E6P. Ale może nie ma co przepłacać i William też da radę.
Wiadomo, że ostatecznie wszystko rozbija się o fundusze. Decyduję się teraz, bo są jakieś promocje.

Co radzicie?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4883
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Wrzesień 2019, 14:34:20 »
Znajdzie się na Forum ktoś kto miał jednocześnie doświadczenie z tymi dwoma ustawionymi obok siebie ekspresami ? Szczerze wątpię w to. Sądzę więc, że wszelkie odpowiedzi będą na podstawie sugestywnych odczuć i doświadczeń ale na osobnych ekspresach. To nie jest dobry sposób na porównanie i odpowiedź na pytanie który z nich zapewnia bardziej powtarzalne espresso i jest stabilne temperaturowo. Na logikę biorąc - UNO PID PROF. Ale pewnie będą przeciwne zdania... :taktak:
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3463
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Wrzesień 2019, 14:41:41 »
Znajdzie się na Forum ktoś kto miał jednocześnie doświadczenie z tymi dwoma ustawionymi obok siebie ekspresami ?
A jak postawisz obok siebie UNO PID i ELBA 2? :)

skansen

  • Gość
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Wrzesień 2019, 15:03:41 »
Lelit Mara nie ma programowania dozy, która jest w Ascaso. Mimo, że sam mam Lelita to od Mary chyba wolałbym ASCASO UNO PID PROF.

Rozważałeś Lelit Elizabeth?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5099
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Wrzesień 2019, 15:45:54 »
A gdyby wziąć UNO PID i Lelita PL72? ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Wrzesień 2019, 17:51:26 »
Lelit Mara nie ma programowania dozy, która jest w Ascaso. Mimo, że sam mam Lelita to od Mary chyba wolałbym ASCASO UNO PID PROF.

Nie zamieniłbym porządnej grupy i solidnego bojlera na programowane przyciski.

Offline baks Mężczyzna

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: Kazak Rota, moka, V60-02, AP
  • Młynek: Kinu M47
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Wrzesień 2019, 18:54:50 »
Tutaj taki obieg jest dobrze schematycznie przedstawiony:
http://www.espressomyespresso.com/stall.html

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Wrzesień 2019, 19:23:22 »
W przypadku termosyfonu chodzi pewnie o to, że układ obiegu wody w ekspresie działa w sposób "naturalny", konwekcja, czy jak kto woli energia ciepłej wody unosi ja do góry, co wymusza ogólny obieg w obwodzie hydraulicznym. Nie potrzeba tu pompy (nie mówię tu oczywiscie o momencie ekstrakcji kawy, tu oczywiście jest wymagana pompa o napędzie elektrycznym lub ręczny - dźwignią). Zjawisko to wykorzystywane jest ogólnie w chlodnictwie czy układach grzewczych. Podobnie działa stare ogrzewanie - tzw grawitacyjne. Piec, grube rury, spadki i woda sama krąży po instalacji, nie potrzeba montować pompy elektrycznej. W ekspresie to zjawisko wykorzystano do dodatkowego dogrzania grupy. Czy się dobrze sprawdza, to nie wiem...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3463
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Wrzesień 2019, 20:39:38 »
Lelit nic specjalnego nie zrobił, po prostu zastosował grupę E61.
Woda krąży sobie między HX i grupą. Gorąca woda wpada górą, przepływa przez mały kawałek grupy E61 i wraca chłodniejsza z powrotem do obiegu HX. Reszta grupy stopniowo nagrzewa się dzięki temu przepływowi wody i osiąga około 80C w miejscu wpięcia PF. Czyli sporo mniej niż temperatura wody. Proste. Ale to jeden z powodów dla którego trzeba czasu aby dobrze nagrzać ekspres z grupą E61. Pojemność bojlera serwisowego HX, nie ma decydującego znaczenia, jeżeli chodzi o czas, czas determinuje głownie masa grupy.

E61thermo.jpg

skansen

  • Gość
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Wrzesień 2019, 12:05:04 »
Lelit Mara nie ma programowania dozy, która jest w Ascaso. Mimo, że sam mam Lelita to od Mary chyba wolałbym ASCASO UNO PID PROF.

Nie zamieniłbym porządnej grupy i solidnego bojlera na programowane przyciski.

Te dwa ekspresy są zupełnie inne. Nie bardzo nawet jest jak je porównać. Nigdy żadnego z nich nie brałem pod uwagę. Ale gdybym musiał wybierać, to wybrałbym tak jak napisałem. Te małe HXy to nie moja bajka. Jak będę zmieniał ekspres nie będę skreślał żadnego rozwiązania, w tym HXa. Ale wówczas rozejrzę się za HXem z rotapompą i podłączeniem do sieci...

Jeśli już musi być mały HX w tej cenie to ostatnio rzuciła mi się w oczy taka oferta:
expobar.png
https://multigastro.pl/ekspres-do-kawy-office-1-kolbowy-ze-zbiornikiem-na-wode.html
« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień 2019, 12:28:27 wysłana przez skansen »

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 356
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Wrzesień 2019, 14:41:57 »
Po dotychczasowym czasie uzytkowania ascaso duo pid prof mogę potwierdzić (napewno w najblizszym czasie napiszę więcej wrazeń w odrebnym watku) ze maszyna nagrzewa sie szybko i przewidywalnie
- po 5 min jest temp wody, ale wychodzi napar kawopodobny,
- po 15 min juz jest ok choć jak dla mnie dobre espresso jest dopiero drugie,
- po 30-40 min już całość jest gotowa na jasno palone kawki,
- poniewaz pijemy z reguly mleczne z włosko paloną kawą to tak poczekać trzeba 15- 20 min i jest git
Natomiast jesli maszyna stoi i grzeje sie bez pracy pow 50 min to chyba trzeba ze 2 flushe po 5 sec zrobic bo inaczej wydaje mi sie ze wszystko jest zbyt gorące (ale pirometrem jeszcze nie mierzyłem) i przepaza (temp wody mam na 92 stC i 2 sec pre, i ok 10bar)
Niemniej poza wszystkimi bajerami najbardziej cieszy mnie błyskawiczny dostep do pojemnika z wodą (nie dla kazdego bo jest z boku z prawej strony) i zero stresu pary i wody jest pod dostatkiem, a uczac sie wspolpracy mlynka z sitem 18g vst i różnymi kawami mocno walczylem (tak na jedną sesyjkę 15-20 szotów)
Plus preinfuzja ktora zmienia smak (przy tych samych innych nastawach)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4883
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Wrzesień 2019, 16:14:54 »
Znajdzie się na Forum ktoś kto miał jednocześnie doświadczenie z tymi dwoma ustawionymi obok siebie ekspresami ?
A jak postawisz obok siebie UNO PID i ELBA 2? :)

Według mnie bardziej powtarzalny będzie UNO PID. Ale jak wiecie moje odczucia mogą być skażone komercją. Kilka ekspresów DREAM PID i UNO / DUO PID poszło do dość znanej palarni kawy i dla jej klientów. Opinia właścicieli była taka, że to rozwiązanie daje lepsze efekty niż grupa E61 i HX. Nie posądzam go o brak obiektywizmu bo miał doświadczenie z wieloma ekspresami i nie ma żadnego interesu w chwaleniu ASCASO.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Jellyeater

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Acaso Dream PID
  • Młynek: Niche Zero, Zassenhaus Santiago
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Wrzesień 2019, 07:14:28 »
Cytuj (zaznaczone)
Plus preinfuzja ktora zmienia smak (przy tych samych innych nastawach)
Z tego co oglądałem czajnikowy.pl preinfuzja to chyba wręcz obowiązek przy metodach przelewowych.

Offline Alef

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: ASCASO UNO PID PROF Black/Wood
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Wrzesień 2019, 08:49:33 »
@Cob: dzięki za merytoryczną odpowiedź.

Decyzję już podjąłem, a szczegóły zaprezentuję w innym wątku. Oczywiście gdy ekspres i młynek przyjdą, a ja trochę oswoję sprzęt. Mam nadzieję, że będę zadowolony  [emoji38] 

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Wrzesień 2019, 09:36:45 »
Z tego co oglądałem czajnikowy.pl preinfuzja to chyba wręcz obowiązek przy metodach przelewowych.

A czajnikowy.pl to jakaś wyrocznia w tym temacie?
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi