Autor Wątek: Kupno ekspresu do 300 zł  (Przeczytany 22432 razy)

mrk0sa

  • Gość
Kupno ekspresu do 300 zł
« dnia: 18 Październik 2013, 01:04:50 »
Witam. Mam zamiar kupić Express do 300zł i uczyć się na nim robić Art Latte co polecacie do tej kwoty? Zależy mi również na dobrym smaku kawy :)

@spinka - poprawiłem tytuł
« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2013, 07:03:24 wysłana przez spinka2 »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kupno ekspresu do 300 zł
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Październik 2013, 07:02:09 »
Proponuję, żebyś zaczął od przeczytania TEGO wątku - początek o dylematach czy kupić automat czy kolbę ale później rozmawiamy właśnie o tanim ekspresie. Ogólnie nie jest łatwo znaleźć coś akceptowalnego w tej kwocie. Do tego dochodzą problemy ze spienianiem mleka do latteartów - tani ekspres to mały bojler i mało pary.

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Kupno ekspresu do 300 zł
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Styczeń 2014, 22:49:20 »

Teraz myślę o ekono kolbowym (i będzie to Delonghi EC155)
A pewny jesteś tej decyzji ;) bo wiesz to temat na osoby wątek w stylu "Jeśli nie EC155 to co??"  :diabelek:

Pewny? Skąd, strzelam po omacku. Może być Saeco Via Veneto (szara obudowa ładniej się prezentuje, mimo ciągle swojej "plastikowości") lub Zelmer 13.13. Pierwsze odpadło, bo w paczce mało dżinksów (cokolwiek to znaczy).
Aktualizacja, te "dżinksy" to:
1. Jedno sitko w zestawie (chyba, że mało wiem).
2. To co jest nie ma tego czegoś na dole do pianki.
3. Zelmery ponoć mają kubek i tamperek.

Drugie, bo rdzewieje (rdzewieje kratka, słaby serwis).

Po opiniach i youtubach produkuje w miarę sensową kawę, raptem trochę gorzej niż Saeco, które jest drugie w kolejce. Ja piję tylko z mlekiem+piana, to "takie tam" nie mają znaczenia wielkiego.

Decyzja będzie się kształtowała jeszcze jakiś czas. W sumie kawiarka wystarcza, nowy smak daje dripper. Kolba, to diablo roboty, mało picia i w tanich ekspresach (bo wg wybranych opinii tani ekspres to tylko raptem wstęp do kawy, a gdzie tutaj myśleć jeszcze o młynku), to już ponoć skandal jak stąd do księżyca. Kręcić się trzeba przy tym. Tampera kupić. Kawiarka się obrazi.
Tyle że to nowość. Trzeba być postępowym, bo już za parę lat będziemy w dwudziestce i tak po ludzku i po prostu jakoś nie wypada.

Ten Delonghi tani, więc nie szkoda będzie ryzyka nieudanego zakupu, gościom się zrobi najwyżej.

I na mój smak, nie ma co się rzucać na kwoty. Dosłodzi się ;)

@spinka - poprawiłem nieco literówek, części nie dałem rady bo nie rozumiem  :redface:
Wyedytuj proszę post i doprecyzuj wypowiedzi :)


To zabieram się do roboty, efekt powyżej. Jeżeli coś jeszcze to wyjaśnię w następnym wpisie ewentualnie. :)
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2014, 12:16:17 wysłana przez harkie »

Offline dandy

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: NS Musica, Aeropress, Grindripper, Slowpresso
  • Młynek: ECM S 64, Comandante
Odp: Kupno ekspresu do 300 zł
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Styczeń 2014, 23:36:33 »
Strzała Harkie!
Saeco Via Veneto odpada, bo za drogi? ??? Jest tańszy od Delonghi EC155 tylko trzeba dobrze poszukać  ;) W tej chwili 299 zł w rtveuroagd. tzn. w ich stacjonarnych sklepach (np. w Lublinie).

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Kupno ekspresu do 300 zł
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Styczeń 2014, 12:35:58 »
Strzała Harkie!
Saeco Via Veneto odpada, bo za drogi? ??? Jest tańszy od Delonghi EC155 tylko trzeba dobrze poszukać  ;) W tej chwili 299 zł w rtveuroagd. tzn. w ich stacjonarnych sklepach (np. w Lublinie).


Nie, nie miałem na myśli wybranych przeze mnie ekspresów. Wizualnie Saeco prezentuje się gorzej od reszty, ale wygląda, że robi lepszą kawę (ma małe wyposażenie w standardzie chyba tylko jedno sitko). Na mój gust to inwestowanie powyżej tej (mojej) półki nie ma sensu.

Kawę celebruję tylko w dni wolne od pracy, w tygodniu czas na "tea".
Z tego powodu kupno drogiego ekspresu ani ekonomicznie, ani użytkowo nie ma dużego sensu. Kilka kaw, a czyszczenia więcej niż z prostym przepłukaniem drippera czy kawiarki. Dochodzi trzymanie wody w ekspresie, walka z kamieniem (odkamienianie/butelkowana woda) itp. Ponadto, to co daje kawiarka odpowiada mi w zupełności. Ekspres to już taki zbytek, konkurowałby pewnie z tym co jest i jakiś krok w którymś z kierunków (przód/tył). Trzeba by pić więcej kaw w ostateczności. ;)
Tani ekspres w przypadku niepowodzenia łatwiej odstąpić i mniejszy ból po stracie gotówki.

Jeżeli już się zdecyduję, to moje doświadczenia przedstawię i będą to wpisy niedzielnego "ekspresowca". Mało takich pewnie na tym forum?

Saeco ciągle konkuruje z Delonghi jest to ta sama półka i to samo ryzyko. Zelmer jest droższy i chyba ciągle ten sam poziom kawy, chociaż wykonanie może lepsze (???). Nie odpada jednak , bo może pojawić się jakaś okazja.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kupno ekspresu do 300 zł
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Styczeń 2014, 13:03:33 »
W mojej ocenie w takiej sytuacji nie ma specjalnie sensu kupno ekspresu. Do ekspresu pasuje nieco lepszy młynek a to kolejne koszty. Dokup spieniacz do mleka i gościom będziesz serwował "cappu" (chyba że masz kawiarkę typu Mukka) a dla siebie coś z alternatywy i będzie dobrze. :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kupno ekspresu do 300 zł
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Styczeń 2014, 13:08:33 »
Przy obecnym młynku rozważyłbym zakup Aeropressa i/lub phina. Dają dobrą kawę.

Przed zakupem jakiegolwiek kolbowca musiałbyś raczej młynek zmienić. Bo z ręcznym to będzie loteria. Choć mi z Tiamo sie udawało zrobić espresso.
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kupno ekspresu do 300 zł
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Styczeń 2014, 13:13:22 »
Przy czym kluczowym słowem jest chyba "udawało" :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kupno ekspresu do 300 zł
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Styczeń 2014, 14:19:26 »
Oj tak to słowo klucz.

Powiedzmy tak - te tanie maszyny mogą dać poprawne espresso. Jednak stanie się to raz na kilka/kilkanaście prób. Powody - przemiał, i jeszcze raz przemiał, to jest podstawa sukcesu. Potem to już w zasadzie z górki, byle temperatura była dobra. Upraszczam to tutaj specjalnie, bo trzeba jednak dużo cierpliwości, samozaparcia i czasu aby odnosić częstsze sukcesy.

W tym budżecie dobre espresso tylko w dobrej kawiarni - i jeszcze ile pieniędzy na kolejne zostanie ;)

@harkie - może ktoś ze znajomych ma taką lub podobną maszynę. Wpadniesz z młynkiem i kawą, pokręcisz i organoleptycznie się przekonasz czy warto. A znajomy może dzięki tobie odkryje świeże ziarna :D
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kupno ekspresu do 300 zł
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Styczeń 2014, 14:24:05 »
Również uważam, że szkoda kasy. Na Twoim miejscu przeznaczone pieniądze schowałbym do skarpety z podpisem młynek i czekał na okazje, albo dokładał do skarpety.

Jest szansa, że nie tylko nie zauważysz poprawy na ekspresie względem kawiarki (poza cremą i tą całą zabawą, o której pisałeś), a wręcz przeciwnie, smak może być gorszy.

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Kupno ekspresu do 300 zł
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Styczeń 2014, 15:57:37 »
W mojej ocenie w takiej sytuacji nie ma specjalnie sensu kupno ekspresu. Do ekspresu pasuje nieco lepszy młynek a to kolejne koszty. Dokup spieniacz do mleka i gościom będziesz serwował "cappu" (chyba że masz kawiarkę typu Mukka) a dla siebie coś z alternatywy i będzie dobrze. :)

Młynek: Ano właśnie. Potem lepszy ekspres do tego lepszego młynka, woda. I jeszcze czytałem, że co palenie inne to inne nastawy mielenia i parzenia... ;)

Spieniacz mam, funkcjonuje razem z kawiarką i przyszedł w tej samej paczce. Taki garek (czyt. kubek) z siatką na rączce. Ma lat kilkanaście. Kiedyś myślałem że ta rączka (jak patyk od lizaka) wcześniej niż później pęknie. Ale się trzyma jakoś.

O alternatywach pisałem w pierwszym liście na dzień dobry (dripper).

Mukka mi się nie widzi. Piana, którą robię trzyma się na dnie jeszcze po wypiciu (łyżeczką wyjadana niekiedy, jak ktoś lubi). Mukka wymusza konkretne i automatyczne dozowanie wg swojego widzimisię. Cena bez sensu jak na ten typ. Nawet przy świątecznych obniżkach.

Mukka to dla mnie pastylka/saszetka 3w1. Nie mówię ostatecznie nie. Ale nieprędko i raczej jako prezent.

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Kupno ekspresu do 300 zł
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Styczeń 2014, 16:00:38 »
Przy obecnym młynku rozważyłbym zakup Aeropressa i/lub phina. Dają dobrą kawę.

Przed zakupem jakiegolwiek kolbowca musiałbyś raczej młynek zmienić. Bo z ręcznym to będzie loteria. Choć mi z Tiamo sie udawało zrobić espresso.

Mój pierwszy, drugi i trzeci drip to była loteria! Pić się nie dało.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Kupno ekspresu do 300 zł
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Styczeń 2014, 16:04:07 »
Jesli nie zależy Ci na nowym sprzęcie, mogę polecić Zelmera, którego ja mam - 13Z010. To już niemłody model, ale cechuje go kilka fajnych rzeczy - żadnych wspomagaczy cremy w sitkach/kolbach, dwa stopnie nagrzewania wody (normalna i cieplejsza), programowalne dwie dozy wody (choć z tego kompletnie nie korzystam) no i nieźle wyrabia mleko (w rozsądnych ilościach, tj. do pół litra, a najlepiej tak 0,3-0,4, na jogurt, dobre do latte artu. Tylko trzeba koniecznie ściągnąć plastikową nakładkę. Zostaje sama dysza z bardzo wąskim otworem. Oczywiście ma dużo swoich minusów, tj. mała grupa (coś koło 54mm), brak kontroli temperatury i ciśnienia, trzeba go dobrze wygrzać przez jakieś 15-20 minut, nie jest to mistrz stabilności temperaturowej, ale w połączeniu z dobrym młynkiem daje niezłe efekty. A widziałem ten model po 50-100 złotych.

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Kupno ekspresu do 300 zł
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Styczeń 2014, 16:16:34 »
I tak po kolejnych wpisach Szacowne Koleżeństwo, zniechęcają. A ja się tylko przedstawiłem i zasugerowałem co może się wydarzyć. ;)

Ludzie piją wynalazki (np. pastylki, czy jak im tam) i raczej to ja byłbym prekursorem. Kilka razy spróbowałem różnych. To nie to! Kwestia ekspresu musi się uleżeć jeszcze z parę tygodni. Może pojawią się nowe komentarze tu czy tam. Ja od zawsze pijam tylko z kawiarki i nigdy z detalicznego ziarna (czyt. markety itp.).

Zastanawia mnie także, że przecież te tanie ekspresy schodzą jednak. Fakt upiłem kawałek czegoś co nazwane zostało własną kompozycją z MK i tylko upiłem raptem z jakiegoś ekspresu. Dla mnie crema to dodatek bo i tak zginie w mleku i jego piance. Ponadto kiedyś trzeba spróbować. O!

Pożyjemy zobaczymy. :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kupno ekspresu do 300 zł
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Styczeń 2014, 16:20:50 »
Zniechęcają, bo mają już to za sobą i wiedzą, że to słaby pomysł. :taktak:

Młynek: Ano właśnie. Potem lepszy ekspres do tego lepszego młynka, woda. I jeszcze czytałem, że co palenie inne to inne nastawy mielenia i parzenia...
Ale w tanim ekspresie wszystko tak samo działa, też potrzeba młynka i to nie jakiegokolwiek, też trzeba się dostosować do kawy z mieleniem.

Z tego co piszesz, to tylko Ci to na kłopot. Albo do wyglądania w kuchni.

A wracając do młynka, jeśli kupiłbyś lepszy młynek do obecnych metod i zapomniał o espresso, to i kręcenia mniej, i w dripie (może i w kawiarce też) smaczniej powinno być.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi