Autor Wątek: Doppio, lura po ekstrakcji kawy  (Przeczytany 9880 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« dnia: 30 Sierpień 2017, 22:02:42 »
Zmotywowany informacjami z tego forum postanowiłem coś sprawdzić.
Czyli, jak smakuje lura po ekstrakcji.
Na początek zrobiłem parę kaw doppio. Sprawdziłem przy tym ekstrakcję, czy jest prawidłowa.



Sprawdziłem smak, żeby się utrwalił w głowie.

Po paru godzinach nowe doppio w ilości 2 szt. i powtórka z rozrywki. Plus lura po prawidłowej ekstrakcji do dodatkowej szklanki. :lol2:







Pytanie do Was. Czy ktoś z Was pił lurę kawową po ekstrakcji?




Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Sierpień 2017, 22:09:49 »
Zupełnie nie rozumiem założenia i metodyki tego problemu badawczego...?

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Sierpień 2017, 22:21:13 »
Co jest powodem krytyki np. doppio gdy przeciągniemy je w czasie lub w nie wpakujemy za dużo wody?
Nie interesują mnie linki z netu. Tylko Wasze spostrzeżenia co do smaku.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Sierpień 2017, 22:27:06 »
Oczywiście, że pił. Gorzka woda :ohyda:

Cytując klasykę polskiego kina: paskudztwo, obrzydlistwo.
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2017, 22:30:08 wysłana przez donkiszot »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Sierpień 2017, 22:53:02 »
Z tej samej ilości zmielonej kawy uzyskujesz więcej napoju niż większość ludzi przyrządzających doppio.

Kawa A: Doza 15 g, uzysk 30g
Kawa B: Doza 15 g, uzysk 60 g

Kawa B - więcej wody przeleciało przez kawę, zatem masz wyższą ekstrakcję, zatem wyciskasz z kawy więcej, może nawet za dużo. Jednocześnie, to co leci Ci na końcu z kolby to już prawie sama woda. To jest niestety kompromis między mocą, intensywnością smaku kawy a ekstrakcją. Przy wartości 60g tak naprawdę już bardzo minimalnie zwiększasz ekstrakcję, a za to mocno tracisz na mocy, bo dodajesz dużo wody. Czyli cała sztuka to dla danej kawy, przy ustalonej już dozie, dobrać sobie uzysk jaki Ci najbardziej smakuje. Jak to jest te 60 g, OK, Twoja kawa, Twój ekspres, Twoje podniebienie :) Ja tam nikomu do filiżanki nie zaglądam. Mi, na dziś smakowałoby by bardziej 30g.
Przykład: Dziś zabrałem kolegę z Włoch, z Neapolu do kawiarni Tima Wendelboe. Wypił espresso i tylko z wrodzonej kultury nie wypluł :) Czy to znaczy, że Tim robi źle kawę? Nie. Czy to znaczy, że człowiek z Neapolu który od 50 lat pije po 8 filiżanek espresso dziennie nie zna się na kawie? Nie. Oni po prostu czego innego szukają w filiżance :)


A jaka będzie różnica w smaku między tymi dwoma?
Kawa A będzie intensywniejsza w smaku, minimalnie niższa ekstrakcja ale i dwa razy mniej wody. Czyli dużo intensywniej, bardziej wyraziste body. Lepiej wyczuwam kwaskowość, ale tą lubianą (przez niektórych przynajmniej) owocową. Kawa B, będzie miała wyraźniejszą goryczkę. Mimo, że ogólnie w smaku mniej intensywna, to gorycz będzie się już bardziej wybijać. W B może też być trochę bardziej słodko (ale może to być zakryte goryczką - tu już wchodzimy w konkretne kawy), kosztem owocowości. Po B, może pojawiać się suchość na języku, coś jak po mocnej, nieposłodzonej czarnej herbacie.

I uwaga, jak chcesz naprawdę porównać różnicę w smaku jednej i drugiej i sprawdzić czy przy tych 60 g nie masz już kawy o zbyt wysokiej ekstrakcji, to do tej pierwszej dolej wody tak żeby dojść też do 60 g (i najlepiej, żeby temparatura po dolaniu wody, była bardzo zbliżona do tej Kawy B.). I wtedy porównuj smaki.
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2017, 22:56:16 wysłana przez pj.walczak »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Sierpień 2017, 07:07:34 »
W jaki sposób sprawdziłeś "ekstrakcję czy jest prawidłowa?" Refraktometrem czy własna wyobraźnia?
Ile procent wynosiła?
Jesli ma sie trochę pojęcia o kawie i ekstrakcji, nawet bez picia można wiedzieć jak smakuje to, co leci po zrobieniu poprawnego espresso. Popłuczyny, gorzka woda.
Ale jaki jest sens próbować tego i rozmawiać o takich głupotach?
"Hej ludzie próbowaliście kiedyś ugotować makaron na spaghetti, ale pózniej potrzymać go jeszcze 10 minut dłużej niz to potrzebne? Jak smakuje wg was? Nie chce jakiś linków z neta tylko wasze opinie"
Boże...

Następny temat: "Smak ciastka kawowego po 25 sekundowej ekstrakcji, a po 35 sekundowej. Czujecie różnice?"

WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Sierpień 2017, 08:19:11 »
W jaki sposób sprawdziłeś "ekstrakcję czy jest prawidłowa?" Refraktometrem czy własna wyobraźnia?
Ile procent wynosiła?
Jesli ma sie trochę pojęcia o kawie i ekstrakcji, nawet bez picia można wiedzieć jak smakuje to, co leci po zrobieniu poprawnego espresso. Popłuczyny, gorzka woda.
Ale jaki jest sens próbować tego i rozmawiać o takich głupotach?
"Hej ludzie próbowaliście kiedyś ugotować makaron na spaghetti, ale pózniej potrzymać go jeszcze 10 minut dłużej niz to potrzebne? Jak smakuje wg was? Nie chce jakiś linków z neta tylko wasze opinie"
Boże...

Następny temat: "Smak ciastka kawowego po 25 sekundowej ekstrakcji, a po 35 sekundowej. Czujecie różnice?"


 :szampan: :szampan:  a tak ogólnie  :smiech: :smiech: :smiech: :smiech: :smiech: :smiech: :smiech: :smiech:

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Sierpień 2017, 08:27:29 »
Oczywiście, że pił. Gorzka woda
No to u mnie inaczej. Prędzej słodka, ale to za sprawą dużej ilości wody.

Zakładając, że jest pewna granica w ekstrakcji decydująca o smaku kawy. Powiedzmy  30 g naparu.
Zrobię doppio np 50 g , to smak mam do kitu. Bo ingerencja wody w ilości 20 g popsuła smak dobrego naparu który wcześniej wynosił 30 g.

Donkiszot, moim zdaniem tej granicy nie ma. Jak tak jest, to też nie ma mowy o negatywnym wpływie. Jest tylko rozcieńczenie kawy o dodatkową ilość wody.
Co nam to da. Przy kiepskiej, nie dobranej kawy względem swoich  priorytetów smakowych, proponując komuś zrobienie doppio 1 do 2 jest pozbawione sensu.
Dodam, znienawidzi doppio za smak.

Z tej samej ilości zmielonej kawy uzyskujesz więcej napoju niż większość ludzi przyrządzających doppio.

Robiłem espresso na wiele sposobów. Nawet 1: 1 Uważam, że sensowne może być namawianie do "zagęszczania" naparu przez dodawanie kawy do sitka, ale tylko przy kawie akceptowalnej smakowo dla danej osoby.
To tak jak nauczyć kogoś pływania podczas sztormu. Powoli, stopniowo powinno się to odbywać by poczuć smak.


Jesli ma sie trochę pojęcia o kawie i ekstrakcji, nawet bez picia można wiedzieć jak smakuje to, co leci po zrobieniu poprawnego espresso. Popłuczyny, gorzka woda.

Spróbuj wodę  czy też popłuczyn, a później mów w temacie, lub krytykuj.
Sprzęt do kawy podobno masz dobry. To  skąd te odczucia. Z netu?
Dodam, nawet to logiczne nie jest to co mówisz.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Sierpień 2017, 08:34:36 »

 :szampan: :szampan:  a tak ogólnie  :smiech: :smiech: :smiech: :smiech: :smiech: :smiech: :smiech: :smiech:

Pasuje wciąż do Ciebie to co powiedziałem wcześniej o Tobie. Jesteś infantylny nadal.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Sierpień 2017, 08:57:44 »
Może dodajmy dla Tediego aka Alternatywna wizja kawy, żeby nowych nie wprowadzał na manowce?

A co do lury, każdy próbował i ją wylewał, dł€ższa ekstrakcja ma sens dla jasno palonych, dla ciemno jak nie chcesz super gorzkości, padliny itp. to nie przesadzaj...

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Sierpień 2017, 09:04:48 »
Taką lurę to podają w większości kiepskich kawiarni nastawionych na sprzedaż piwa a kawa jest skrajnością oraz ekspres stanowi dekoracje.  Zapinają kolbę i leja filiżankę kawy  Nawet Americano nie można tego nazwać

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Sierpień 2017, 09:17:01 »
Może dodajmy dla Tediego aka Alternatywna wizja kawy, żeby nowych nie wprowadzał na manowce?

Tylko, że ta moja alternatywna wizja mówiąc ogólnie, często będąc krytykowana w sposób bezpardonowy, po pewnym czasie na forum zostanie potwierdzona, czyli dowodzi to, że była od samego początku słuszna. Problem w tym, że "nikt" tego wkładu nie dostrzega. A interpretacja wiedzy zawartej w słowach przypomina mi głosowanie. Kto jest za a kto jest przeciw. No i mamy dowód.
 

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Sierpień 2017, 09:25:59 »
Taką lurę to podają w większości kiepskich kawiarni nastawionych na sprzedaż piwa a kawa jest skrajnością oraz ekspres stanowi dekoracje. 

Ta "lura" jest podawana u nas w kawiarniach, w Chorwacji, we Włoszech pewnie też. Jest zachwalana na tym forum. To jest kawa którą nazywasz lurą.


Zapinają kolbę i leja filiżankę kawy  Nawet Americano nie można tego nazwać

Wybacz, jak byś tą kawę nazwał Americano, to bym obraził się. Jest to kawa znacznie trudniejsza do wykonania od doppio, żeby była przy tym smaczna. Wyciskasz aromat przy znacznie mniejszej temperaturze, metodą ciśnieniową z wykorzystaniem oddziaływania większej ilości wody przypadająca na 1 drobinę zmielonej odpowiednio pod ten cel kawy.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Sierpień 2017, 09:27:55 »
Tak sobie tylko myślę. Tedi wypowiada się w wielu tematach technicznych, a najczęściej nawet ściśle techniczne tematy muszą nawiązać do smaku kawy. Jeśli to jest smak, który Tedi ceni bardziej niż poprawne doppio, to jak można ocenić jego wkład do tych technicznych tematów?

W mojej ocenie @Tedi "rozmywasz" to forum, wprowadzasz chaos i dezinformację czym utrudniasz ludziom pragnącym fachowej wiedzy znalezienie prawdziwych, rzetelnych informacji.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Sierpień 2017, 09:34:59 »
W mojej ocenie @Tedi "rozmywasz" to forum, wprowadzasz chaos i dezinformację czym utrudniasz ludziom pragnącym fachowej wiedzy znalezienie prawdziwych, rzetelnych informacji.

Marku zgodził by się z Tobą, gdybym nie wiedział co piszę. Dodam gdyby moje rozumowanie w temacie było podparte internetem, nie zrobiłbym tego tematu.
W tym przypadku robiąc nowy temat z mojej strony było by to typowym sianiem zamętu. To, że ja mam często inne zdanie od Was w tej lub innej materii, nie znaczy, nie dowodzi, że nie mam racji.
Racja po mojej stronie jest dla mnie mniej ważna niż poznanie prawdy.
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2017, 09:43:57 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi