Autor Wątek: Czy picie kawy zwiększa ryzyko śmierci? Co na to amerykańscy naukowcy?  (Przeczytany 43118 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #60 dnia: 18 Styczeń 2016, 10:45:18 »
Dokładnie tak
Tak jak pisano poprzednio - nie ma produktu w 100% zdrowego. Większość spożywanych przez nas pokarmów/napojów ma bardzo szerokie spektrum działania i zwykle decyzja "zjeść/nie zjeść" jest sztuką kompromisu. Żywność/leki/napoje muszą być spożywane w rozsądnych ilościach a do tego każdy organizm jest inny.
Patrząc na wielkość rynku kawowego i cytowane przez Ciebie badania wszyscy powinniśmy być już martwi nawet nie biorąc pod uwagę fatalnej żywności dostępnej w sklepach, zanieszyczonego powietrza/wody/gleby itp.
Nie neguję prawidłowości otrzymanych w tych badaniach wyników ale...
1. zwyczajnie się na tym nie znam i nie czuję się na tyle kompetentny by polemizować z nimi
2. nie interesują mnie, bo z kawy i tak nie zrezygnuję
3. znam sporo innych produktów, które chyba wielokrotnie większy wpływ mają na cholesterol, choroby serca i inne a jednak są normalnie dostępne w handlu, reklamowane i "zalecane" (choćby margaryny obniżające cholesterol)
4. jak pisał Antonio - rytuał związany z przygotowaniem kawy jest dla mnie tak odprężający, że co najmniej rekompesuje mi ew. szkodliwy wpływ

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #61 dnia: 18 Styczeń 2016, 10:47:30 »
Kawa jest też źródłem przyjemności. Sam aromat może wprawić w uniesienie :). Proces zaparzania, pielęgnacja urządzeń, zmierzanie do idealnej filiżanki daje satysfakcję. Te pozytywne aspekty z kolei odstresowują, są odskocznią od codziennych problemów. Co za dużo to niezdrowo, niestety... Nie można sobie pozwolić na bezkarne wydłużanie tych kawowych przyjemności, ale one mają jednak całkiem wymierną wartość.
no też właśnie o to chodzi. Kawa ma swoje plusy i swoje minusy, cała sztuka w tym żeby zachować jak najwięcej plusów i ograniczyć minusy na tyle ile możemy, żeby można się było cieszyć nią jak najdłużej. Po to właśnie podaję te źródła żeby wspólnie zastanowić się jak można to uzyskać. Przykładowo wybierając jaśniej paloną kawę speciality z dobrych plantacji i parząc ją jako espresso, zamiast np. gotować najtańszą, spaloną na węgiel robustę w tygielku już po części ograniczamy niepożądane działanie i wcale nie oznacza to rezygnacji ze smaku.

Cytuj (zaznaczone)
Człowiek najzdrowszy to ten który unika czytania artykułow takich jak ten, nie ogląda TV, nie słucha sąsiadów....
Po dziś dzień są ludzie, którzy preferują muliste zalewajki i tłumaczą, że te wszystkie doniesienia o rzekomej szkodliwości fusów to mit i najlepiej o niczym nie wiedzieć i wszelkie inne metody zaparzania traktować jako herezję. 

I porcja informacji:
Po koniec lat osiemdziesiątych stwierdzono, że spożycie niefiltrowanej kawy powoduje u człowieka wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Składnikami kawy odpowiedzialnymi za to zjawisko są kafeol i kafestol. Kafeol i kafestol są związkami rozpuszczalnymi w tłuszczach znanymi jako diterpeny i są obecne w oleju izolowanym z ziaren kawy. Stężenie tych dwóch składników zależy od gatunku kawy; ziarna kawy Arabika zawierają zarówno kafeol i kafestol, zaś ziarna kawy Robusta połowę mniej kafestolu i śladowe ilości kafeolu. Oba związku są ekstrahowane gorącą wodą, ale pozostają na papierowym filtrze. To wyjaśnia, dlaczego gotowana kawa skandynawska, kawa po turecku, oraz kawa przygotowana w zaparzaczu tłokowym („francuski tłoczek”), posiadają stosunkowo wysoką zawartość kafestolu i kafeolu (6-12 mg/filiżankę), podczas gdy kawa filtrowana, kawa zaparzona w perkolatorze, oraz kawa rozpuszczalna zawierają niewiele tych związków (0,2-0,6 mg/filiżankę). w espresso (4 mg/filiżankę).

http://www.food-info.net/pl/products/coffee/kahweol.htm
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2016, 11:28:09 wysłana przez Greg. »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Odp: Aeropress
« Odpowiedź #62 dnia: 18 Styczeń 2016, 11:18:33 »
Cholesterol jest związkiem odzwierzęcym - kawa nie ma prawa go zawierać
Hmm, tylko gdzie ja bądź WS napisaliśmy, że że kawa ZAWIERA cholesterol?
"spożycie niefiltrowanej kawy powoduje u człowieka wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Składnikami kawy odpowiedzialnymi za to zjawisko są kafeol i kafestol. Kafeol i kafestol są związkami rozpuszczalnymi w tłuszczach znanymi jako diterpeny i są obecne w oleju izolowanym z ziaren kawy. kafeol jak i kafestol mają wpływ na wiele enzymów wątrobowych, jednak mechanizm działania jak i skutki nie są jeszcze w pełni poznane"
http://www.food-info.net/pl/products/coffee/kahweol.htm

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #63 dnia: 18 Styczeń 2016, 11:26:49 »
Wydzieliłem z wątku o aeropressie Wasze posty o cholesterolu w kawie i scaliłem z tym wątkiem

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #64 dnia: 18 Styczeń 2016, 12:07:50 »
Hmm, tylko gdzie ja bądź WS napisaliśmy, że że kawa ZAWIERA cholesterol?
Cóż, bezpośrednio nie napisałeś, racja, ale kilkakrotnie cytowałeś bzdurne teksty pseudonaukowców i zastanawiałeś się jak odkryte przez nich szkodliwe działania zminimalizować. Dla mnie to jednoznaczne, no chyba, że źle odczytałem Twoje intencje:

(cytaty z artykułów):
W filiżance kawy, poza złym cholesterolem, znajdują się często także inne niezdrowe składniki

Wiem że są różne odmiany cholesterolu, w podanych źródłach  chodziło niestety o ten zły.
"zawiera znaczne ilości lipoprotein LDL, czyli tzw. złego cholesterolu

Poniżej cytat, który niby podobny a jednak znaczenie 100% inne (znajduje się a powoduje wzrost to przecież nie to samo):
"spożycie niefiltrowanej kawy powoduje u człowieka wzrost poziomu cholesterolu we krwi.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #65 dnia: 18 Styczeń 2016, 12:22:28 »
mm, tylko gdzie ja bądź WS napisaliśmy, że że kawa ZAWIERA cholesterol?
Mnie w te swoje podejrzliwe fantazje nie mieszaj ani się na mnie nie powołuj, taka prośba. Wcześniej napisałem, że podałem to jako nieistotną ciekawostkę, i niech tak zostanie.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #66 dnia: 18 Styczeń 2016, 12:50:30 »
konstruktywna polemika zawsze mile widziana, czemu nie. Zawsze coś więcej można się dowiedzieć.

Zastanawia mnie czemu niektórzy strasznie alergicznie reagują na każdą najmniejszą wzmiankę o możliwym negatywnym wpływie kawy....
No właśnie - powinno być konstruktywnie, a tak naprawdę wychodzi na to że linki podawane przez ciebie to przemyślenia nie wiadomo kogo. Przeważnie brak jest źródła, brak wiedzy o tym co i jak badano.

Ja alergicznie reaguje na taką propagandę, bo to forum ma szerzyć wiedzę a nie hipotezy, domysły i opinie blogerów.

Co z tego ze ktoś tam napisał
Niefiltrowana kawa jest ważnym źródłem kafestolu i kahweolu, diterpenów
Jak nie napisał jak i czym ją filtrować.
Nigdzie nikt w twoich linkach nie powiedział jaką kawę badano - wybacz ale bez tego to te badania można o kant potłuc. Niestety ale taka jest smutna prawda.

Zachęcam cię do poczytania wątków o alternatywie - tam znajdziesz kilka opinii na temat różnych filtrów do kawy - również takich co to filtrują ale od siebie dodają co niemiara.

Hmm, tylko gdzie ja bądź WS napisaliśmy, że że kawa ZAWIERA cholesterol?

Ty napisałeś tutaj:
trafiłem na tą samą informację: http://www.gp24.pl/zdrowie/art/4411115,niefiltrowana-kawa-z-cholesterolem,id,t.html
Z badań wynika, że filtr papierowy zatrzymuje niepożądane substancje nawet w 80% (i poza cholesterolem zatrzymuje również niektóre metale ciężkie, w tym samym stopniu).
Czyli to nie ty, tylko tam napisali, a ty tylko kopiujesz. :hihihi: I jeszcze innych w to wciągać próbujesz. Wybacz ale to już konstruktywne być nie może.

Z chęcią zobaczył bym też badania nad stanem zdrowia Turków i Włochów -  w końcu oni to się na potęgę trują. Tylko pewnie by się okazało, że ich dieta i styl życia czyni cuda. kawka

Mam w rodzinie wujenkę - 100 lat jej strzeliło w tym roku. Kobieta nigdy się nie oszczędzała. Pobudka o świcie, praca do zmroku. Inwentarz trzeba było obrobić. Jadła jak to na wsi, raczej tłusto i nie zdrowo wedle standardów obecnych, ale za to jadła swoje własne produkty. Ruchu na powietrzu też miała aż nadto. Kawę pije w szklance, z fusami. Bimberku nie odmówi. Ale czy to znaczy, że każdemu ten styl życia zapewni 100 lat. Obawiam się że nie.

Może zerknij na pierwszy post w tym wątku - bo też tam są rewelacje ale są też i pewne pytania i wnioski. A kolejne posty pokazują raczej żartobliwe i frywolne podejście do tematu.  :kawa:
LMWDP #469

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #67 dnia: 18 Styczeń 2016, 14:30:49 »
Podsumuję te "rewelacje"


Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #68 dnia: 18 Styczeń 2016, 14:46:26 »
e tam, banany już dawno rozpracowano: http://laboratoria.net/aktualnosci/21289.html


No właśnie - powinno być konstruktywnie, (...)  bo to forum ma szerzyć wiedzę
Świetnie, jeśli macie dostęp do lepszych źródeł, które w naukowy sposób obalają podane tu twierdzenia, to proszę się nie krępować i wrzucać. Przyda się i mnie i innym, którzy zajrzą do tego wątku później.

Oczywiście że te linki to nie są moje artykuły i ja tylko powtarzam po mądrzejszych od siebie, ale przyznasz że jak jakaś informacja powtarza się w podobnej formie w kilkunastu-kilkudziesięciu publikacjach z zupełnie różnych źródeł to trudno nie zadać sobie pytania czy aby faktycznie nie ma w tym ziarna prawdy? Zwłaszcza, że te źródła często odnoszą się do jakichś badań, w oparciu o które został napisany artykuł.


Chyba za dużo wymagasz, żebym szukał dla Was wszystkich super dokładnych źródeł tłumaczących wszystko po kolei z metodologią badań włącznie. Po co - i tak zamiast rzeczowej dyskusji jest tylko hejt....
Zobacz lepiej jakie "argumenty" (hehehe) podają osoby podważające tego typu informacje.... poza żartami, złośliwościami i czepianiam się o słówka są opinie, że to bzdura "bo tak!", część osób twierdzi że badania ich nie obchodzą bo oni i tak nie zrezygnują z picia. .... Zero źródeł, zero badań, nawet kontrargumentu nie są w stanie podać. To jest ta "wiedza" którą ma szerzyć forum?  :picardpalm:


Przy okazji pozdrawiam wujenkę :)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #69 dnia: 18 Styczeń 2016, 15:03:52 »
OK, skasowałem treść posta, bo widzę, że ta dyskusja jest bez sensu.
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2016, 15:10:47 wysłana przez Spinacz »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #70 dnia: 18 Styczeń 2016, 15:04:26 »
Chyba za dużo wymagasz, żebym szukał dla Was wszystkich super dokładnych źródeł tłumaczących wszystko po kolei z metodologią badań włącznie. Po co - i tak zamiast rzeczowej dyskusji jest tylko hejt

Ciekawie piszesz tylko chyba sam nie czytasz/stosujesz się do tego co piszesz. Rzeczowo można odpowiadać na rzeczowe argumenty. W sieci można znaleźć artykuły na dowolny temat. Linkowanie czegoś nie zwalnia cię z obowiązku uwiarygodnienia tego skoro powołujesz/popierasz słuszność linkowanych tez.

Ja mogę np wkleić coś takiego.

http://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/jak-kawa-wplywa-na-ludzki-organizm-dziewiec-faktow-ktorych-nie-znacie/4eegc

W sumie mogę potwierdzić treść. Biust co prawda nie kobiecy ale piję zazwyczaj dwie dziennie i jak na złość nic nie chce zmaleć.
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2016, 15:18:23 wysłana przez Bacek »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #71 dnia: 18 Styczeń 2016, 15:13:58 »
badania, które udowodnią, że kawa nie podnosi cholesterolu.
O proszę http://www.nazdrowie.pl/artykul/czy-kawa-jest-zdrowa.
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2016, 15:16:02 wysłana przez WS »

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #72 dnia: 18 Styczeń 2016, 15:17:37 »
zamiast rzeczowej dyskusji jest tylko hejt....
Nie przesadzaj! To, że ktoś nie zgadza się z Twoją opinią to nie hejt a przynajmniej ja w żadnym stopniu go nie zauważyłem. A to, że jakiś artykuł jest bzdurą ... no bo jest. Informacje jak ta, że cholesterol jest pochodzenia odzwierzęcego wysysa się z mlekiem matki (mówię Ci to jako zootechnik) a naukowy wywód, który zaczyna się od zdania, że kawa niefiltrowana zawiera LDL jakoś nie wzbudza zaufania.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #73 dnia: 18 Styczeń 2016, 15:18:50 »
ja tylko powtarzam po mądrzejszych od siebie, ale przyznasz że jak jakaś informacja powtarza się w podobnej formie w kilkunastu-kilkudziesięciu publikacjach z zupełnie różnych źródeł to trudno nie zadać sobie pytania czy aby faktycznie nie ma w tym ziarna prawdy?

Poglądy śmiałe. [emoji106] Pewien niemiecki minister propagandy głosił podobnie: Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą. Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.

A Waldemara Łysiaka kojarzysz - Gdy tylu ludzi pochwala to samo, wtedy łatwo jest dojść do wniosku: jedzmy gówna, przecież miliony much nie mogą się mylić!

Niektórzy mogą coś o puszkach i parówkach przypomnieć ale to już może być prawdą  miotla

Świetnie, jeśli macie dostęp do lepszych źródeł, które w naukowy sposób obalają podane tu twierdzenia, to proszę się nie krępować i wrzucać.

 :hihihi: ale ty nie podajesz twierdzeń, bo twierdzenie ma jakieś dowody, a tu jest tylko teza
:doh: czyli ty na forum wrzucisz pseudonaukowe brednie, bez źródeł, a my mamy szukać "naukowych" dowodów na ich obalenie :smiech:
Ja moim synom powtarzam, "kto brokułów dużo zjada temu nigdy nie opada"  [emoji38] taki sam naukowy fakt jak te z twoich artykułów.  ::)

Zróbmy tak - oprzyj się na badaniach, podaj ich źródła, metodykę, a ja z chęcią w tej samej formie odpowiem.

część osób twierdzi że badania ich nie obchodzą bo oni i tak nie zrezygnują z picia
Zapraszam cię na forum jednośladów - przekonaj ich że jednoślady nie są bezpieczne, niech zrezygnują z jazdy. Wejdź na forum Nikona i przekonaj ich, że Canon jest lepszy. Pokaż wegetarianom w jak wielkim są błędzie nie jedząc mięsa. Przekonaj kibiców Legii że Polonia to lepszy klub, w końcu są z jednego miasta to się dogadają.  [emoji22]

Jesteś na forum miłośników kawy, jej fanów i wielbicieli. Ludzi którzy kawę kochają bezwarunkowo, tak jak bezwarunkowo kocha się swoje dzieci. :kwiat:
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #74 dnia: 18 Styczeń 2016, 15:29:10 »
A wiec to przez to, że ostatnio jakby mniej brokułów... a już się martwiłem ;)
Greg, wyluzuj i przeczytaj jeszcze raz wypowiedź DrUsagi. A jeśli kawa Ci tak szkodzi to przecież znasz proste rozwiązanie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi