Autor Wątek: Czy picie kawy zwiększa ryzyko śmierci? Co na to amerykańscy naukowcy?  (Przeczytany 43209 razy)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #45 dnia: 17 Styczeń 2016, 17:41:33 »


Próbował ktoś zrobić espresso w kolbie z papierowym filtrem (np. przyciętym z aeropressu) włożonym na dno? Może ktoś kto ma do tego dostęp skusiłby się na taką próbę?

Może chcesz telefon do mojej pani doktor? Dobra jest i nie przesadza z hospitalizacją.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #46 dnia: 17 Styczeń 2016, 22:04:14 »
a co szkodzi spróbować, skoro w phinie czy aeropresie tak można to czemu nie w kolbie? Papierowa bibułka na dnie sitka nie zmieni ekstrakcji, zatrzyma co najwyżej niepożądany pył.

"W filiżance kawy, poza złym cholesterolem, znajdują się często także inne niezdrowe składniki. Mowa o rozpuszczonych w wodzie metalach ciężkich, takich jak ołów czy miedź. Związki te dostają się do wody pitnej, z którą następnie przenikają do wnętrza organizmu, skąd bardzo trudno jest je usunąć. Testy przeprowadzone przez australijskich badaczy wykazały jednak, że najzwyklejszy filtr do kawy może zmniejszyć ilość ciężkich metali w wodzie nawet o 80 proc. Wszystkie ekspertyzy wykazały, że dzięki zastosowaniu filtra szkodliwy cholesterol zostaje w dużej części usunięty. "
http://www.gp24.pl/zdrowie/art/4411115,niefiltrowana-kawa-z-cholesterolem,id,t.html
« Ostatnia zmiana: 17 Styczeń 2016, 23:05:39 wysłana przez Greg. »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #47 dnia: 17 Styczeń 2016, 22:14:52 »
Greg. Podziwiam. Szczerze. Ciekawy jestem ile z tych zasad sam stosujesz na co dzień.

Ja jednak wolę umierać skosztowawszy tego co mi smakuje. Po co się męczyć kilka lat dłużej jak można szczęśliwie odejść pijąc zabójcze kawy.
LMWDP #469

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #48 dnia: 17 Styczeń 2016, 22:40:16 »
Niezdrowy tryb życia rzadko kiedy powoduje, że żyjemy w pełnym zdrowiu tylko o parę lat krócej. Niestety skutki są gorsze - chorujemy częściej i starzejemy się wcześniej, niż wynika to z rytmu biologicznego, prowadząc ogólnie życie niższej jakości. Co innego umrzeć ze starości jako sprawny fizycznie stulatek a co innego żyć jak stulatek mając 50-tkę.

Nie chcę rezygnować z kawy bo lubię jej smak, a że ogólnie interesuję się zdrowym życiem i żywieniem to szukam jakiegoś rozwiązania, żeby ograniczyć jej niepożądane działania. Parzenie kawy w ekspresie wydaje się jedną z najlepszych metod, zaś pomysł z filtrem a'la aeropress jest prosty i nie wymaga żadnych wielkich starań.

Może ktoś kto ma aeropress stosował go raz z sitem metalowym a raz z filtrem papierowym i mógłby porównać efekty? Smakowe.
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2016, 00:20:43 wysłana przez Greg. »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #49 dnia: 17 Styczeń 2016, 23:57:52 »




Może ktoś kto ma aeropress stosował go raz z sitem metalowym a raz z filtrem papierowym i mógłby porównać efekty?

Jakie efekty? Zawartość metali ciężkich? Weź się chłopie puknij w czerep zanim coś napiszesz bo chyba nie rozumiesz przesłania bez wyrazów.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #50 dnia: 18 Styczeń 2016, 00:03:37 »
efekty smakowe, chłopie, a niby jakie inne. Chyba nie ja tu mam problem ze zrozumieniem...
Może byś łaskawie powstrzymał się od pisania jak nie masz nic konstruktywnego do powiedzenia.

Informację o pozytywnym wpływie papierowych filtrów od aeropressa podaje też użytkownik WS:
Trafiłem też na informację, gdzie to już nie pamiętam, że ten filtr zatrzymuje jakieś substancje odpowiedzialne za wzrost złego cholesterolu we krwi,


OK, w wątku poświęconym aeropressowi znalazłem mini-porównanie filtra metalowego do papierowego autorstwa tegoż samego WS: "Jeżeli mam porównać oba filtry, to papierowy odsącza więcej niż metalowy, przy którym do kawy przechodzi trochę pyłu. Różnice w smaku są niewielkie, z metalowego kawa jest intensywniejsza. Na co dzień używam dwóch papierowych filtrów."
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2016, 00:30:24 wysłana przez Greg. »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #51 dnia: 18 Styczeń 2016, 00:39:54 »
Trafiłem też na informację, gdzie to już nie pamiętam, że ten filtr zatrzymuje jakieś substancje odpowiedzialne za wzrost złego cholesterolu we krwi,
trafiłem na tą samą informację: http://www.gp24.pl/zdrowie/art/4411115,niefiltrowana-kawa-z-cholesterolem,id,t.html
Z badań wynika, że filtr papierowy zatrzymuje niepożądane substancje nawet w 80% (i poza cholesterolem zatrzymuje również niektóre metale ciężkie, w tym samym stopniu).

Skoro stosowanie filtra ma taki dobry wpływ to zastanawiam się jakby spróbować go użyć w ciśnieniowcu, kładąc na dno sitka w ekspresie. Większość z Was chyba używa podwójnych sit z płaskim dnam, więc wystarczy je odrobinkę przyciąć. Podjąłby się ktoś takiej próby i napisał o smakowych wynikach testu? Czy zastosowanie filtra znacząco utrudni ekstrakcję i popsuje smak espresso?
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2016, 00:46:35 wysłana przez Greg. »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6330
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Odp: Aeropress
« Odpowiedź #52 dnia: 18 Styczeń 2016, 03:01:01 »
Myślę że w espresso nie ma takiej potrzeby ponieważ zmielone ziarno ma bardzo krótki kontakt z wodą jest to jedna z zalet tej metody przygotowania naparu. Większy pod tym względem sens ma filtr papierowy w FP, w którym z powodzeniem niektórzy używają filtrów papierowych od AP.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #53 dnia: 18 Styczeń 2016, 06:57:09 »
"W filiżance kawy, poza złym cholesterolem, znajdują się często także inne niezdrowe składniki.

To może potrolujmy trochę. Bo pod strasznym artykułem ktoś słusznie poruszył dwie sprawy:

Cytuj (zaznaczone)
Nie rozumiem. w kawie są złe związki, np. metale ciężkie, bo są one rozpuszczone w wodzie? W takim razie są one również w herbacie i innych gorących domowych napojach. Z artykułu wynika tylko, że w kawie jest LDL.

Cytuj (zaznaczone)
ciekawe co to za idiota napisał ten artykuł - Cholesterol – organiczny związek chemiczny, lipid z grupy steroidów zaliczany także do alkoholi[4]. Jego pochodne występują w błonie każdej komórki zwierzęcej, działając na nią stabilizująco i decydując o wielu jej własnościach.
Więc powiedzcie mi na boga skad tam jest cholesterol? chyba, ze jest to kawa nafaszerowana robalami jak karaluchy i pluskwy nie wspomnę o larwach.

Jak dla mnie, osobiście to nikt nie napisał słowa w artykule o tym jaką kawę badano. Nie ma też odnośnika do tych tajemniczych badań.

Równie dobrze można by pisać o etiopskich naukowcach uzasadniających swoimi badaniami że otyłość u amerykanów jest spowodowana nadmierną konsumpcją kawy z mlekiem, bo grupa kontrolna z Neapolu pijąca "gorszy sort" i głównie espresso lub z kawiarki otyła nie jest.

Dobrze że statystyki nikt w te badania nie mieszał.

Cytuj (zaznaczone)
gorąca woda ma przez kilka minut kontakt ze zmielonymi ziarnami kawowymi

Czyli espresso jest bezpieczne. Ufff.

I jeszcze jeden przypis pod artykułem:
Cytuj (zaznaczone)
Człowiek najzdrowszy to ten który unika czytania artykułow takich jak ten, nie ogląda TV, nie słucha sąsiadów....chodzi do lekarza ale nie dość często, a przede wszystkim unika mas medię.

Zdrowego tygodnia dla wszystkich! :kawa: :szampan: :kwiat:
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2016, 07:29:13 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #54 dnia: 18 Styczeń 2016, 08:57:54 »
Próbował ktoś zrobić espresso w kolbie z papierowym filtrem (np. przyciętym z aeropressu) włożonym na dno? Może ktoś kto ma do tego dostęp skusiłby się na taką próbę?
Przecież sam możesz to sprawdzić.

Informację o pozytywnym wpływie papierowych filtrów od aeropressa podaje też użytkownik WS:
Cytat: WS w 29 Kwiecień  2013, 12:43:41
Trafiłem też na informację, gdzie to już nie pamiętam, że ten filtr zatrzymuje jakieś substancje odpowiedzialne za wzrost złego cholesterolu we krwi,
Podałem to jako nieistotną ciekawostkę, a nie naukowy efekt badań, na który warto się powoływać.


Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #55 dnia: 18 Styczeń 2016, 09:44:49 »
Po pierwsze, to cholesterol jest bardzo potrzebne w organizmie. Po drugie, jaki cholesterol w kawie?
Po trzecie, tkanka miażdżycowa to płytki nie wchłoniętego wapnia, w których komórki cholesterolu się tylko zatrzymują, jak by nie te płytki wapnia w żyłach, nie było by miażdżycy ani cholesterolu w nich.
Problemem jest nadmiar wapnia i niedobór witaminy K, która pomaga wapń wchłaniać.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Odp: Aeropress
« Odpowiedź #56 dnia: 18 Styczeń 2016, 09:59:47 »
trafiłem na tą samą informację: http://www.gp24.pl/zdrowie/art/4411115,niefiltrowana-kawa-z-cholesterolem,id,t.html
Z badań wynika, że filtr papierowy zatrzymuje niepożądane substancje nawet w 80% (i poza cholesterolem zatrzymuje również niektóre metale ciężkie, w tym samym stopniu).
Cholesterol jest związkiem odzwierzęcym - kawa nie ma prawa go zawierać nawet wypociny Łaskuna. Przestań już ...

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #57 dnia: 18 Styczeń 2016, 10:25:39 »
konstruktywna polemika zawsze mile widziana, czemu nie. Zawsze coś więcej można się dowiedzieć. :)

Zastanawia mnie czemu niektórzy strasznie alergicznie reagują na każdą najmniejszą wzmiankę o możliwym negatywnym wpływie kawy....
Forum po to jest żeby właśnie wyjaśniać mity związane z kawą, zamiast bazować na ploteczkach i półprawdach. W końcu nazwa forum to "Wszystko-o-kawie" a nie "Tylko-to-co-dobre-o-kawie-a-co-złe-to-udajemy-że-nie-słyszymy"


Wiem że są różne odmiany cholesterolu, w podanych źródłach  chodziło niestety o ten zły.
"zawiera znaczne ilości lipoprotein LDL, czyli tzw. złego cholesterolu. Wysoki poziom tego związku we krwi sprzyja rozwojowi miażdżycy. "
O ile dobrze rozumiem to ich nośnikiem jest olejek zawarty w ziarnach.

Przy okazji znalazłem parę nowych informacji o które pytali poprzednicy:

Jaka kawa zawiera więcej substancji podnoszących stężenie tzw. złego cholesterolu?
"kawa niefiltrowana podnosi u człowieka poziom cholesterolu poprzez występowanie w niej kafestolu oraz kafeolu (pod tym względem robusta jest zdrowsza od arabiki!)."
http://dietetycy.org.pl/kawa-liofilizowana-zdrowie/

Czy espresso jest bezpieczne - niestety wygląda na to, że nie:
"kawa z ekspresu ciśnieniowego jest jakby pośrodku. Ma mniej wspomnianych związków niż kawy gotowane i zalewane wrzątkiem, jednak więcej niż po zastosowaniu filtra papierowego."
http://www.hellozdrowie.pl/blogi/zdrowy-konkret/kawa-i-cholesterol-koniec-z-espresso-i-sypana

Podobne informacje znalazłem także w filmie z YT do którego link jest wcześniej:
"Kawa niefiltrowana zawiera cafestol i kahweol, związki pobudzające syntezę homocysteiny, prowadzącej do stresu oksydacyjnego w śródbłonku naczyń wieńcowych zwiększającej ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca lub udaru mózgu. "

i tu:
"Niefiltrowana kawa jest ważnym źródłem kafestolu i kahweolu, diterpenów , które są uważane za składniki odpowiedzialne za podnoszenie cholesterolu"
Przy okazji podano bibliografię badań:  Coffee and health: a review of recent human research.Linus Pauling Institute, Oregon State University, Corvallis, OR 97331, USA.
http://www.leki-i-fakty.pl/node/48

« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2016, 10:35:23 wysłana przez Greg. »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10643
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Picie kawy zwiększa ryzyko śmierci
« Odpowiedź #58 dnia: 18 Styczeń 2016, 10:34:29 »
Kawa jest też źródłem przyjemności. Sam aromat może wprawić w uniesienie :). Proces zaparzania, pielęgnacja urządzeń, zmierzanie do idealnej filiżanki daje satysfakcję. Te pozytywne aspekty z kolei odstresowują, są odskocznią od codziennych problemów. Co za dużo to niezdrowo, niestety... Nie można sobie pozwolić na bezkarne wydłużanie tych kawowych przyjemności, ale one mają jednak całkiem wymierną wartość.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Odp: Aeropress
« Odpowiedź #59 dnia: 18 Styczeń 2016, 10:42:47 »
Może Greg miał na myśli kopi luvak który wędrując jelitami zbiera cholesterol po drodze  [emoji38]

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi