Autor Wątek: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę  (Przeczytany 19392 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Styczeń 2017, 12:03:35 »
Rhino to badziew dla kogoś kto chce na prawdę uzyskać to co dane ziarna oferują. To taki bardo daleko idący półsrodek. Wiele gorszy od takiego severin.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline fiks Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: Lelit Mara X, Chemex, AeroPress, FP, Drip, Moka Pot
  • Młynek: Itop Sk40, Wilfa Svart, ręczny Rhinowares
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Styczeń 2017, 12:14:35 »
Rhino to badziew dla kogoś kto chce na prawdę uzyskać to co dane ziarna oferują. To taki bardo daleko idący półsrodek. Wiele gorszy od takiego severin.
Dlaczego zaraz tak skrajnie? Wiele osób używa i sobie ten młyneczek chwali. Szanujmy uczucia innych ;)
"Equality is a myth to protect the weak. Some of us are strong in the Force, others are not. Only a fool believes otherwise.”

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Styczeń 2017, 12:22:07 »
Używam od dłuższego czasu porlexa mini, kawę mieli, szału nie ma.
W pracy z aero jest w miarę ok, w dripie przeszkadza ilość pyłu.
Ergonomia bardzo mizerna.
Jeżeli tylko nie ogranicza brak przenośności i prądu, warto dołożyć tą niecałą stówkę do severina.

Offline Shushuda Kobieta

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Phin, Bialetti Moka Express 2tz
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130, Aergrind ("w drodze")
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Styczeń 2017, 13:36:57 »
warto dołożyć tą niecałą stówkę do severina.
Czyli chodzi o model KM3873? Bo z tego co googluję, jest jeszcze KM3874 dużo tańszy. Prąd nie jest problemem, wielkość młynka już trochę tak, bo nie mam zbyt dużo miejsca i boję się, że musiałabym takiego prądowego molocha codziennie rano wyciągać z szafy, mielić na podłodze i chować.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Styczeń 2017, 13:56:18 »
Tak, ten z 3 na końcu, to najtańszy z konstrukcyjnych wieloraczków - jest jeszcze concept/wilfa/nivona/gastroback i pewnie coś więcej.
Severin ma najwęższą skalę, za to jest najtańszy.

Offline pistolero

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Mr.Clever, Aeropress, Phin, V60, Moka, FP.
  • Młynek: Comandante MK3 IRONHEART, Wilfa 130B, Rhinowares
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Styczeń 2017, 14:34:28 »

To chyba trafiłeś na jakiś felerny egzemplarz. Ja za pomocą Rhino kręcę 90% kaw, a mam też Gastroback 42602.
Bardzo nierówny przemiał(ale nie mam doświadczenia i nie wiem jak inne młynki mielą).
Ale najbardziej wkurzające jest piszczenie rączki(już posmarowałem olejem) i spadający pojemnik na zmieloną kawę(z którym jeszcze nie wiem co zrobić).
 Wiem, że w dzisiejszych czasach wszystkie koncerny sprzedają badziew za dużą kasę, ale w tym przypadku, to już jest przegięcie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Styczeń 2017, 15:22:26 »
Ale kto powiedział że herbatnik bedzie szukał herbacianej kawy?
Ja! :blue:


A poważniej: taka właśnie moja droga, od zawsze herbata, a w kawie lubię wszystko co herbaciane ;) I nie jestem odosobnionym przypadkiem, w którym herbatnik nie przepada za czekoladowymi i prostymi smakami przeciętnie przyzwoitych kaw, a od razu łapie go na wędkę taka Etiopia czy inna Panama.

Oczywiście to nie jedyna możliwa droga.


W kawie kremowość i aksamitność, które mleko nadaje
Bardzo często jest tak, że różni ludzie lubią w kawie to czy owo do czasu aż spróbują co tak naprawdę można lubić ;) czego Ci życzę.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6328
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Styczeń 2017, 18:35:40 »
Myślę że rozumiem drogę donkiszota, bo sam podobną przebyłem. Od dawien dawna piję liściaste herbaty bez dodatków. W kawie najbardziej przeszkadzało mi to, że muszę dodać cukru, mleka albo czekolady żeby wypić czyli jakby nie patrzeć posłodzić. Zacząłem kombinować z różnymi kawami, żeby znaleźć coś co będzie mi odpowiadać.  Też nie koniecznie lubię klasyczne polskie, włoskie, amerykańskie czy francuskie smaki kawowe. Przeważnie najbardziej smakują mi te napary, które większość określa jako niekawowe.

Wracając jednak do tematu zapytania. Jeśli chodzi o intensywną kawę, prostą do przyrządzenia, to jak dla mnie wygrywają dwie metody, które w tym przypadku fajnie się uzupełniają. To jest kawiarka + french press. Po pierwsza dadzą napary o bardzo różnej charakterystyce. Kawiarka da intensywny, gęsty, skondensowany napar, który będzie fajną bazą do mieszania z mlekiem, ale i smakowity saute.

We french pressie można zaparzyć natomiast kawę, która będzie miała również ciekawą strukturę i gęstość, ale zupełnie inaczej odbieraną przez nasz język i węch.  Do tego we french pressie można bardzo łatwo spienić mleko albo równie wygodnie zaparzać herbatę.

W kwestii wyboru kawiarki brałbym albo Bialetti Brikkę jeśli ma być jak najbardziej zbliżone do espresso albo klasyczną aluminiową od Bialetti lub GAT 3 lub 4 tz. U mnie się świetnie sprawdza klasyczny GAT 3 cup aluminiowy. Do sitka wchodzi 17 - 19 g kawy. Kawę łatwo się dozuje bo nasypuję na równi z krawędzią sitka ziaren, które potem wrzucam do młynka i mielę dość drobno coś między tym jak sklepowe mielonki a drobną solą kuchenną. Do dolnego zbiorniczka nalewam gorącej wody ok. centymetr poniżej zaworka. Zmieloną kawę nasypuję do sitka trzymanego w ręce i rozprowadzam palcem (góra, dół, lewo, prawo i dookoła. Po takiej Operacji kawa w sitku jest po brzegach minimalnie poniżej rantu, z lekką górką na środku. Z takiego przepisu do filiżanki trafia około 70g smakowitego, intensywnego naparu.

French pressa osobiście używam małego z ikei i nie mam żadnych zastrzeżeń. Mielę sporo grubiej bo tak jak gruby brązowy cukier. Większość cząsteczek kawy z takiego przemiału mają trochę powyżej milimetra. Kawę wsypuję do kawiarki zalewam wodą +/- 2 minuty po zagotowaniu. Przyktywam górną częścią, ale nie wciskając tłoczka. Po 4-5 minutach otwieram, mieszam i wciskam powoli tłoczek.

Sam smak i struktura kawy będzie zależeć oprócz metody przygotowania, od ziaren których użyjesz. Tak jak w przypadku liści herbaty tak i z kawami różne ziarna bedące poddawane różnym procesom, dadzą różne napary.  Mogą być takie, które dadzą śmietankową gładkość na podniebieniu i takie, które będą bardzo intensywno-owocowe,  świeże czy delikatne. To jest cały wszechświat możliwych doznań smakowych. :)

Z tanich młynków jestem zwolennikiem Nivony Cafe Grano 130, jest mały cichy i ma szeroką skalę.

Z dodatkowego wyposażenia polecałbym nabyć wagę np. taką http://allegro.pl/kieszonkowa-precyzyjna-0-1g-waga-jubilerska-2000g-i6640347475.html
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2017, 18:48:17 wysłana przez krystians »

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Styczeń 2017, 22:23:47 »
Donkiszot, wiem że tonie ten wątek ale jak już napisałeś o herbacie... Napisz prosze tu albo w PW, jaką herbatę zieloną byś polecił laikowi, i jaką czarną. Próbuję się przekonać do herbat ale nie potrafię... są dla meni bardzo taniniczne i ściągające czego nie lubię. Fajnie jak by też nie były drogie. Zależy mi na herbatach czystych bo pijąc herbatę chciał bym czuć jej smak a nie dodatków.

Offline Shushuda Kobieta

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Phin, Bialetti Moka Express 2tz
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130, Aergrind ("w drodze")
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Styczeń 2017, 00:28:39 »
Chyba zdecyduję się na kawiarkę na początek, w takim razie. Acz to dopiero po wizycie w Synergii, żeby jeszcze organoleptycznie ocenić i ogólnie podpytać.
Mam też jakiś tandetny french press no-name, w którym parzyłam herbatę gdy miałam gościa - akurat 2 duże filiżanki wychodziły. Poszukam i spróbuję coś wymodzić, gdy już kupię młynek i ziarna.
I chyba zdecyduję się dopłacić do automatycznego młynka, ta Nivona wygląda fajnie. Jak wygląda "opieka" takim młynkiem, żarna się jakoś zużywają, jak zachować taki młynek w dobrej kondycji na długie lata? To za droga rzecz żebym go czyściła "na pałę", heh.
Swoją drogą, da się i opłaca kupić używany? Jest w ogóle sens przy moim braku doświadczenia?

I jakie macie opinie odnośnie phinu i dripperów, jaki napar z tego wychodzi, nadaje się do mlecznej kawy? No i powiem szczerze, że nie bardzo rozumiem różnicę między nimi - chodzi o samą obecność sitka w tym pierwszym, a papierowy filtr w drugim? Bo lekko zgłupiałam.
I co z chemexem? Nie bardzo ogarniam różnice między tymi sprzętami.

I chyba jeszcze został aeropress - co z mleczną kawą przy jego użyciu? Tych sprzętów jest za dużo, hahah!

Z dodatkowego wyposażenia polecałbym nabyć wagę
Mam jubilerską. Karmię kota dietą BARF i odmierzam na niej suplementy do mięsa. I herbatę też. ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6328
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Styczeń 2017, 02:09:16 »
tonie ten wątek
hehe, chwilę się zastanawiałem nad tym czemu ten wątek tonie, w końcu odkryłem, że to przez brak spacji. :D


co z mleczną kawą przy jego użyciu
Aeropress jest dość uniwersalnym narzędziem. Można z niego  wycisnąć coś podobnego do naparu z kawiarki, szczególnie jeśli zamieni się papierowy filtr na sitko metalowe i drobno zmieli kawę, dając dużo większą dozę kawy niż standardowo. Jednak jest to wg mnie  bardziej upierdliwe niż przygotowanie w kawiarce, a do tego dość mocno trzeba cisnąć. Jak komuś to nie przeszkadza, to oczywiście można, ale moja koleżanka, która kupiła sobie aeropress oddała go mężowi, a sobie sprawiła kawiarkę. Choć ćwiczy regularnie, to stwierdziła, że rano nie ma siły walczyć z aeropressem, ale można lubić też poranne wyzwania :)  Standardowe przepisy w aero są wg mnie na ogół zbyt delikatne do łączenia z mlekiem.

Z phina dość łatwo można intensywny napar zrobić, trzeba dość drobno zmielić kawę (z 15-20 g), tak jak do kawiarki albo drobniej i zalać 40-50g wody o temp ok 92-95 st. żeby spęczniała, a po 30 sekudach dolać resztę założonej ilości wody i mniej tym będzie bardziej intensywna (ja bym dał koło 100-120 g łącznie). Będzie to kapać kilka-kilkanaście minut w zależności od grubości przemiału i da intensywny słodki napar. Jest to tanie, mało absorbujące urządzenie. Phin nie potrzebuje filtrów papierowych gdyż składa się z trzech sitek. Choć niektórzy żeby mieć czystszą kawę wkładają do niego filtr od aeropressu.  To jednak dodatkowo spowolni przepływ, więc wtedy można trochę grubiej zmielić.

Jak dla mnie to standardowe drippery z papierowymi filtrami (w tym chemex) generalnie dają napary o charakterystyce dość delikatnej, która raczej się nie sprawdzi z mlekiem. Poza tym wymagają dużo więcej uwagi i praktyki.

Jak wygląda "opieka" takim młynkiem,
Żarna na pewno nie lubią wody i czegoś co będzie trudno zmielić np. kamieni, tego dobrze się wystrzegać. Dmuchniesz parę razy jakąś gruszką, trochę pędzelkiem omieciesz ze dwa razy w tygodniu i będzie ok.
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2017, 02:14:57 wysłana przez krystians »

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Styczeń 2017, 02:20:21 »
Przy moim severinie nie dmucham nie przecieram pędzelkiem, wszystko działa jak należy od 5 lat.  Wiec jest to bezobsługowy sprzęt.

Ps. Czyżbyś studiowała farmacje? Jeżeli oczywiście to nie tajemnica

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Styczeń 2017, 08:12:45 »
I jakie macie opinie odnośnie phinu i dripperów, jaki napar z tego wychodzi, nadaje się do mlecznej kawy? No i powiem szczerze, że nie bardzo rozumiem różnicę między nimi - chodzi o samą obecność sitka w tym pierwszym, a papierowy filtr w drugim? Bo lekko zgłupiałam.
I co z chemexem? Nie bardzo ogarniam różnice między tymi sprzętami.
Wprawdzie phina na filmie nie ma, ale może Ci trochę rozjaśni:

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Styczeń 2017, 09:58:32 »
I jakie macie opinie odnośnie phinu .... nadaje się do mlecznej kawy?

Z phina to i latte sobie zrobisz :)



Na zdjęciu powyżej phin kapał sobie na wcześniej spienione mleko, a mleko spienisz we FB lub dedykowanym ręcznym spieniaczu.   [emoji106]
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #29 dnia: 04 Styczeń 2017, 12:48:31 »
Donkiszot, wiem że tonie ten wątek ale jak już napisałeś o herbacie...
Ponieważ wyszedł mały elaborat, odpowiedź zamieściłem w herbacianym wątku :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi