Autor Wątek: Ekspres marzeń do domu  (Przeczytany 4542 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6339
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #30 dnia: 17 Maj 2024, 14:44:57 »
Ja nie mam ekspresu marzeń, nie wzdycham do żadnego z utęsknieniem. W tej chwili w ogóle nie mam potrzeby posiadania ekspresu w domu. Może kiedyś, wtedy widziałbym u siebie rozwiązanie typu Meticulous albo KUKU.

Offline cpu

  • Wiadomości: 346
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #31 dnia: 17 Maj 2024, 15:42:44 »
- koszt to ułamek LMLM
Jak to? To masz na myśli?



Nie, nie - Odyssey by Argos https://www.odysseyespresso.com/shop/argos-lever-espresso-machine
Powinienem w 1400 USD się zmieścić.

Offline MSL

  • Wiadomości: 702
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #32 dnia: 17 Maj 2024, 18:49:10 »

Nie, nie - Odyssey by Argos https://www.odysseyespresso.com/shop/argos-lever-espresso-machine
Powinienem w 1400 USD się zmieścić.


Czekam na swojego, zamówiłem jak startował pierwszy pre-order, wedle statusu jest już EU, więc pewnie będzie w przyszłym tygodniu.

Offline cpu

  • Wiadomości: 346
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #33 dnia: 17 Maj 2024, 22:43:10 »
No i właśnie po to jest forum @MSL czekam na wieści jak będzie u Ciebie :-)

Offline Wiszczu

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Ascaso Arc, Puristika, V60, phin, aeropress, switch
  • Młynek: DF64 GEN 2, Timemore C3
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #34 dnia: 17 Maj 2024, 23:14:23 »
Kupisz półśrodek i będziesz się katował, co ja zrobiłem.
Z jednej strony tak, z drugiej nie każdy ma ochotę wydać 18k na sam ekspres, żeby sprawdzić czy mu się chce bawić w robienie espresso.
Z trzeciej, jak zaczniesz za nisko to możesz się szybko zniechęcić że nic nie wychodzi..

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3010
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #35 dnia: 18 Maj 2024, 07:01:05 »
Dlatego warto podjechać do kogoś i pooglądać. Pewnie kilku dystrybutorów ma takie możliwości.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5502
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #36 dnia: 18 Maj 2024, 07:30:22 »
Fux:
"Ja jestem zwolennikiem tezy, że albo się podoba/smakuje, albo nie. Po co się doktoryzować? Pływy, przepływy, etc. Po co? Wystarczy inne palenie, kawa, docisk tampera i całe misterne zapiski jak w Kilerze."
 👌👍
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6339
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #37 dnia: 18 Maj 2024, 07:58:11 »
Zgadzam się z Fuxem, warto chwilę spędzić z danym sprzętem, zapoznać się i stwierdzić, czy chce się mieć dany przedmiot w domu i wydać na niego ileś tam pieniędzy.

Offline ArturK Mężczyzna

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: V60, aeropres, chemex
  • Młynek: wilfa fellow ode 2
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #38 dnia: 19 Maj 2024, 09:01:51 »
Cytuj (zaznaczone)
Zgadzam się z Fuxem, warto chwilę spędzić z danym sprzętem, zapoznać się i stwierdzić, czy chce się mieć dany przedmiot w domu i wydać na niego ileś tam pieniędzy.
I z tym właśnie jest problem, a właściwie dwa:
1) Brak umiejętności/wiedzy nie pozwala wykorzystać/ocenić sprzętu. Nawet kiedy ma się do niego dostęp, i tu przechodzimy do drugiej kwestii
2) Ja słyszałem tylko o jednym miejscu, gdzie można ekspres wypróbować. Wielu ekspresów nie można nawet obejrzeć, nie mówiąc już o użyciu. Najlepszym rozwiązaniem, byłaby możliwość wypożyczenia, ale takich usług dla kolbowych ekspresów domowych nie znalazłem.

Stąd ten wątek, gdzie chciałbym usłyszeć zdanie ludzi, którzy mieli możliwość i umiejętności przetestowania różnych ekspresów, i na podstawie zdobytej wiedzy są w stanie określić najlepszy ich zdaniem ekspres do użytku domowego. Może tytuł wątku nie jest najszczęśliwszy - bardziej chodziło mi o to, co opisałem w tej wiadomości.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5502
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #39 dnia: 19 Maj 2024, 10:47:22 »
W sumie to nie określiłeś  budżetu na: zestaw plus akcesoria, ale biorąc pod uwagę ten Twój wpis:
3) Lelit Bianca (regulacja wszystkiego i kontrola nad wszystkim), młynek DF83V, lub Mazzer Philos, lub inny z płaskimi żarnami (skłaniam się do SD).
Do tego chciałbym mieć porządny  tamper, odbijak i NPF.
Że około 16k za nowy??

Mazzer Philos jest świetny na papierze, zbiera dobre recenzje, więc jeśli nie chcesz poczekać na opinie WoKowiczów, którzy już  czekają na dostawę, to właśnie na nim bym się skupił i budował Twój wymarzony zestaw. Moim zdaniem za tę kasę nie znajdziesz lepszej alternatywy jak SD i do jaśniejszych ziaren.

Co do kolby, chciałbyś mieć możliwość profilowania, więc to co posiada Bianca, dostaniesz w każdym z grupą e61 lub ten Decent. Kwestia, jaki design bardziej Ci leży.

Konkludując, gdybym miał wybrać sobie sprzęt za tę wspomnianą kasę, to przeglądałbym i czytał opinie w necie tylko o ekspresach, na które zwróciłem uwagę, bo młynek już mam wybrany, poza drobnym szczegółem w kwestii wyboru jego koloru.
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2024, 12:17:27 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Biki14 Mężczyzna

  • Wiadomości: 104
  • Ekspres: Quick Mill Rubino +
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Graef CM800
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Maj 2024, 09:44:46 »
A teraz taka ciekawostka nie tak dawno jeden z forumowiczów podpytywał mnie o ekspres (Decent-a) młynek a to taki a to siaki pisałem że nie jestem znawcą mogę mogę coś powiedzieć na to co miałem / mam dodając żeby czytał tych co coś wiedzą a nie tych co dużo piszą moje rady pomogły tyle co umarłemu kadzidło bo kupił ekspres który nie tak dawno wylądował w K/S na moje pytanie dlaczego go kupił usłyszałem BO DOSTAŁEM DOBRĄ CENĘ.

Nie jestem pewien, ale być może chodzi o mnie :)

Podpowiedzi pana Jurka jak i innych forumowiczów na pewno pomogły mi dokonać wyboru ekspresu, a następnie lepszego młynka.

Cena tego konkretnego ekspresu to byl ostateczny, ale nie jedyny decydujący argument...

Wcześniejsze podpowiedzi pomogły mi zrozumieć różnice i stworzyć listę życzeń.

Przyznam, ze pierwsze tygognie po zakupie nowego ekspresu to był trudny okres adaptacyjny.

Przesiadka z ekspresu kolbowego De'Longhi z automatycznym ustawieniem pojedynczej i podwójnej porcji zaparzanego ekspresso i niemalże natychmiastową gotowością do zaparzania po włączeniu ekspresu na ekspres manualny z grupą E61 to był szok!

Ale nie ma tego złego, co by...

Polubiliśmy się z nowym ekspresem, i teraz po zakupie nowego młynka, ekspres zostaje jako docelowy :)

Zyczę satysfakcjonującego wyboru i pozdrawiam,




Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #41 dnia: 20 Maj 2024, 14:47:20 »
Wskazanie wymarzonego ekspresu bez wcześniejszego doświadczenia z różnymi konstrukcjami jest nie lada wyzwaniem. Idealnym rozwiązaniem byłoby móc popracować na kilku różnych maszynach chociaż przez tydzień lub dwa (a najlepiej miesiąc lub dwa :) )
"Młody" użytkownik zazwyczaj nie do końca wie jakie parametry ekspresu będą dla niego odpowiednie... oczywiście można iść w TOP czyli: PID, pompa rota i profilowanie ciśnienia itp.
Ale z czasem może się okazać że po upływie "miesiąca miodowego" z nowym sprzętem i wyzwaniami entuzjazm do zabawy kawą opadnie i finalnie dojdzie się do wniosku że można byłoby wydać o połowę mniejszą kwotę i też być zadowolonym.

Ja osobiście z tytułu na ilość czasu spędzaną w domu (mało go jest), ilość przyjmowanych gości oraz ilość miejsca na blacie, zdecydowałbym się na poniższy zestaw:

Ekspres: ASCASO DUO PID V2 lub PLUS
Młynek: Fiorenzatto AllGroound Sense lub DF64

Ewentualnie przy większej ilości gości pomyślałbym o modelu ASCASO BABY T.

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 356
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #42 dnia: 22 Maj 2024, 22:33:13 »
Potwierdzam, że dla początkującego Ascaso duo pid jest perfekcyjny, już parę lat minęło, parę maszyn a mam go do dzisiaj, jest oazą spokoju para spokojna ale skuteczna, ekstrakcja spokojna ale skuteczna ... pid, preinfuzja etc doskonałe ale czy to ekspes marzeń ? Hmmm pytanie jakie marzenia kolega ma (tego nie doprecyzował) czy chodzi o mercedesa amg którego i tak się zmieni czy o koenigsegg'a który zostaje na zawsze...

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #43 dnia: 23 Maj 2024, 08:48:19 »
Wskazanie wymarzonego ekspresu bez wcześniejszego doświadczenia z różnymi konstrukcjami jest nie lada wyzwaniem. Idealnym rozwiązaniem byłoby móc popracować na kilku różnych maszynach chociaż przez tydzień lub dwa (a najlepiej miesiąc lub dwa :) )
"Młody" użytkownik zazwyczaj nie do końca wie jakie parametry ekspresu będą dla niego odpowiednie... oczywiście można iść w TOP czyli: PID, pompa rota i profilowanie ciśnienia itp.
Ale z czasem może się okazać że po upływie "miesiąca miodowego" z nowym sprzętem i wyzwaniami entuzjazm do zabawy kawą opadnie i finalnie dojdzie się do wniosku że można byłoby wydać o połowę mniejszą kwotę i też być zadowolonym.

Ja osobiście z tytułu na ilość czasu spędzaną w domu (mało go jest), ilość przyjmowanych gości oraz ilość miejsca na blacie, zdecydowałbym się na poniższy zestaw:

Ekspres: ASCASO DUO PID V2 lub PLUS
Młynek: Fiorenzatto AllGroound Sense lub DF64

Ewentualnie przy większej ilości gości pomyślałbym o modelu ASCASO BABY T.


Mam już prawie od dwóch lat zestaw, który wskazał Gmtb i złego słowa nie powiem. To mój pierwszy poważniejszy zestaw po przesiadce z automatu.

Offline Biki14 Mężczyzna

  • Wiadomości: 104
  • Ekspres: Quick Mill Rubino +
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Graef CM800
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #44 dnia: 23 Maj 2024, 16:07:10 »
Fux:
"Ja jestem zwolennikiem tezy, że albo się podoba/smakuje, albo nie. Po co się doktoryzować? Pływy, przepływy, etc. Po co? Wystarczy inne palenie, kawa, docisk tampera i całe misterne zapiski jak w Kilerze."
 👌👍
👍

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi