Autor Wątek: Ekspres marzeń do domu  (Przeczytany 2704 razy)

Offline ArturK Mężczyzna

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: V60, aeropres, chemex
  • Młynek: wilfa fellow ode 2
Ekspres marzeń do domu
« dnia: 14 Maj 2024, 16:45:15 »
Dzień dobry,

Stoję przed wyborem pierwszego/(być może)docelowego ekspresu. Po przeczytaniu wszystkiego (prawie :)) na forum, obejrzeniu kilkuset filmików, przeczytaniu kilkudziesięciu  recenzji dochodzę do wniosku, że drogi są trzy:
1) Zakup pierwszego początkowego ekspresu - jakiś sege, avs itp. Następnie jego wymiana na lepszy, a później na jeszcze lepszy, a później...
2)  Zakup pierwszego początkowego ekspresu, a później kolejnego, a później kolejnego...
3) Pójście na skróty i kupno ekspresu docelowego. I tu zaczynają się schody. Wybór jest praktycznie nieograniczony, a wiadomo, że ktoś kupujący pierwszy ekspres teoretycznie może się dowiedzieć dużo, ale z praktyką będzie to zawsze miało mało wspólnego.
Stąd pomysł na wątek w którym doświadczeni, oraz ci mniej doświadczenie ale mający marzenia forumowicze napisaliby jaki jest ich ekspres marzeń, który chcieliby mieć, a może już mają. Dobrze byłoby Marzenie uzasadnić - dlaczego ten jedyny, co go wyróżnia, a może po prostu się komuś podoba, i już. 

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5421
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Maj 2024, 20:36:33 »
sege, avs itp
Nie, jeśli już to w tej cenie jakiś używany ekspres.
Zakup pierwszego początkowego ekspresu
Lelit Victoria lub Profitec Go
Pójście na skróty i kupno ekspresu docelowego. I tu zaczynają się schody.
Otóż to, co wybrać? Ale napisałeś, że sporo czytałeś, więc jakieś typy masz. Poza tym nie napisałeś, jakie masz preferencje: espresso czy białe, a może mieszane? Jaki masz budżet na kolbę plus dodatkowa kasa na akcesoria? Nie wiem, czy ten młynek, który masz pod nickiem sprosta wymogom espresso?
Stąd pomysł na wątek w którym doświadczeni, oraz ci mniej doświadczenie ale mający marzenia forumowicze napisaliby jaki jest ich ekspres marzeń, który chcieliby mieć, a może już mają. Dobrze byłoby Marzenie uzasadnić - dlaczego ten jedyny, co go wyróżnia, a może po prostu się komuś podoba, i już.
Myślę, że ta wymarzona kolba musi w nas dojrzeć, aby w końcu stanęła na blacie i nie chodzi o to, aby kupić ekspres za absurdalnie wielką kasę.  Nigdy nie miałem samochodu marki Mercedes, bo kompletnie mi się nie podobała, tylko Audi, a teraz szukam w dobrym stanie CLK, drugiej generacji (co myślisz @MacJaro ?), gdzie A5 było moim marzeniem, jak pierwszy raz je zobaczyłem, a teraz wyparł je skutecznie CLK, który strasznie mi się spodobał i go sobie kupię.
« Ostatnia zmiana: 14 Maj 2024, 20:42:35 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline ArturK Mężczyzna

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: V60, aeropres, chemex
  • Młynek: wilfa fellow ode 2
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Maj 2024, 21:52:27 »
Cytuj (zaznaczone)
Otóż to, co wybrać? Ale napisałeś, że sporo czytałeś, więc jakieś typy masz. Poza tym nie napisałeś, jakie masz preferencje: espresso czy białe, a może mieszane? Jaki masz budżet na kolbę plus dodatkowa kasa na akcesoria? Nie wiem, czy ten młynek, który masz pod nickiem sprosta wymogom espresso?
Typy są, i się zmieniają w trakcie czytania "doktoryzowania się", więc po kolei:
- ja piję espresso, ale moja żona białe, a znajomi różnie. Poz tym lubię kawy jasno palone, więc wymagania rosną.
- młynek jest kupiony pod alternatywy, do ekspresu będzie dokupiony, albo odwrotnie: ekspres dokupiony do młynka.
Typy zmieniają się w czasie:
1) ASCASO DUO PID Black&Wood V2 + DF83V - ale stwierdziłem, że mało tej kawy będę robił, bo lubię też alternatywy, a lubie też pójść do kawiarni i spotkać się z ludźmi, więc może to za duży wydatek.
2) Po taniości wspomniany sage, lub avs lub coś podobnego, młynek któryś DF i ewentualna zmiana w przyszłości - ale stwierdziłem, że nie będę miał co z tym później zrobić, więc może jednak coś docelowego.
3) Lelit Bianca (regulacja wszystkiego i kontrola nad wszystkim), młynek DF83V, lub Mazzer Philos, lub inny z płaskimi żarnami (skłaniam się do SD).
Do tego chciałbym mieć porządny  tamper, odbijak i NPF.
Cytuj (zaznaczone)
Myślę, że ta wymarzona kolba musi w nas dojrzeć, aby w końcu stanęła na blacie i nie chodzi o to, aby kupić ekspres za absurdalnie wielką kasę
I właśnie o to chodzi. Jedni lubią ogórki, a inni jak im nogi śmierdzą. Ale chciałbym dowiedzieć się, który ekspres/młynek jest marzeniem (zrealizowanym, lub nie) konkretnych osób - ich subiektywnym zdaniem. Chodzi o ten proces dojrzewania, a właściwie jaki jest jego rezultat.
Cytuj (zaznaczone)
Nigdy nie miałem samochodu marki Mercedes, bo kompletnie mi się nie podobała, tylko Audi, a teraz szukam w dobrym stanie CLK, drugiej generacji (co myślisz @MacJaro ?), gdzie A5 było moim marzeniem, jak pierwszy raz je zobaczyłem, a teraz wyparł je skutecznie CLK, który strasznie mi się spodobał i go sobie kupię.
Bez gwiazdy nie ma jazdy  ;). Mam podobnie, kiedyś nie lubiłem BMW, a teraz ...

Offline My Coffee Show

  • Wiadomości: 150
    • My Coffee Show
  • Ekspres: Decent DE1 Pro i La Pavoni Esperto
  • Młynek: DF64, DF83, Niche Zero, Kafatek MC5, Flat Max 2 i 8 recznych
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Maj 2024, 22:13:19 »
Moim marzeniem było by Lamarzocco Leva X. Cena jest dosyć wysoka i do tego nie zmiescilo by mi sie to do kuchni, ale jak marzyć to konkretnie.
A na pierwsza maszyne, brałbym cos solidnego co nie trzeba bedzie wymieniać na lepszy model. Kwestia tylko tego czy domowe robienie kawy to jest to czym sie chcesz zajmować. Moze masz znajomych którzy mogli by ci pokazać jak to wyglada w praktyce i wtedy zdecydujesz. Decent DE1 Pro polecam.

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1132
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Maj 2024, 23:52:33 »
..........Myślę, że ta wymarzona kolba musi w nas dojrzeć, aby w końcu stanęła na blacie i nie chodzi o to, aby kupić ekspres za absurdalnie wielką kasę.  Nigdy nie miałem samochodu marki Mercedes, bo kompletnie mi się nie podobała, tylko Audi, a teraz szukam w dobrym stanie CLK, drugiej generacji (co myślisz @MacJaro ?), gdzie A5 było moim marzeniem, jak pierwszy raz je zobaczyłem, a teraz wyparł je skutecznie CLK, który strasznie mi się spodobał i go sobie kupię...........

@ArturK Kupuj sobie, kupuj  :taktak: CLK to piękny model. Życzę Ci byś trafił w pięknym stanie. Ja to już na tym etapie że tylko nowe  ;)

Co do ekspresu, to kup docelowy. Unikniesz wielu stresów związanych z "gonieniem króliczka". Polecam LM Lina Micra/Mini R.
Młynek Mazzer do kompletu. Kawiarnia w domu.  kawka kawka kawka
« Ostatnia zmiana: 14 Maj 2024, 23:54:41 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 2018
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Maj 2024, 02:28:19 »
Stoję przed wyborem

Też tak miałem i u mnie +/- tak to leciało
 :lol2:
1) Zakup pierwszego początkowego ekspresu - jakiś sege,

Nie polecam.
P1010691.JPG

Taki zestaw może być tym domowym - docelowym.
Polecam.
20220821_175455.jpg


Tak samo to.
20230831_133027.jpg

A tak zostało i to polecam w 101% :taktak:
20240119_213514.jpg

Jka




Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5421
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Maj 2024, 06:21:14 »
@ArturK Kupuj sobie, kupuj   CLK to piękny model. Życzę Ci byś trafił w pięknym stanie. Ja to już na tym etapie że tylko nowe 
Jaro, CLK to Rado, bo Artur to BMW :) Audi zespuło silniki FSI (dla mnie liczą się tylko benzynowe, najlepiej bez doładowania) w pierwszej generacji A5, a druga nie podoba mi się, bo lusterka siedzą w drzwiach a nie przy słupku przedniej szyby :chory2:

Zawsze podobał mi się r91, a nigdy Mini, aż weszła Micra i Rocket poszedł w odstawkę, a mógłem go kupić w super cenie. Pomyślałem, po co mi te wszystkie profilowania => życia mi nie starczy, a Micra szybko się nagrzewa, robi świetne espresso i to bez preinfuzji. Ten kanciasty kształt, w małej czarnej spodobał mi. Pewnie lew LaMy też miał wpływ na wybór home baristy.
》tertium non datur《

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3004
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Maj 2024, 06:53:17 »
Co do ekspresu, to kup docelowy. Unikniesz wielu stresów związanych z "gonieniem króliczka". Polecam LM Lina Micra/Mini R.
Młynek Mazzer do kompletu. Kawiarnia w domu.    

W zasadzie wątek można zamknąć.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5421
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Maj 2024, 06:58:58 »
 :hihihi: 👌👍
》tertium non datur《

Offline adiki

  • Wiadomości: 158
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE, ex Jura ENA8
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Maj 2024, 10:04:15 »
Tylko BMW i silnik B58 😂
Wyszukiwarka kaw z polskich palarni zpalarni.pl

Offline ArturK Mężczyzna

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: V60, aeropres, chemex
  • Młynek: wilfa fellow ode 2
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Maj 2024, 14:03:25 »
@adiki
Cytuj (zaznaczone)
Tylko BMW i silnik B58 😂
A ekspres/młynek?

Z waszych wpisów wynika, że ekspres, którego nie macie potrzeby zmieniać to koszt w okolicach 15000zł:
LM micra - marka, tradycja z nutą nowoczesności,
Decent - chyba głównie nowoczesność, zupełnie inne podejście do parzenia kawy.
Pojawiają się inne (Lamarzocco Leva X), ale o tych się marzy... ale nie kupuje.

Pytanie o Decenta: gdzie go można kupić? Tylko na oficjalnej stronie? Jak z gwarancją/serwisem - ktoś musiał korzystać?
 
A co z młynkiem, pojawia się Mazzer (rozumiem, że Philos). Jakieś inne młynki, które zakończyły pogoń za lepszym?

Może jeszcze ktoś podzieli się informacją o ekspresie/młynku, który zakończył poszukiwanie lepszego.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 2018
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Maj 2024, 14:50:06 »
Pytanie o Decenta: gdzie go można kupić?

Ja bym podjechał i obejrzał tego.
ID: 896428883

https://www.olx.pl/d/oferta/ekspres-do-kawiarni-decent-de1xxl-CID99-IDYFk6n.html

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline ArturK Mężczyzna

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: V60, aeropres, chemex
  • Młynek: wilfa fellow ode 2
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Maj 2024, 07:18:23 »
Jestem trochę zawiedziony...
Gdzie zwolennicy innych ekspresów nikt nie jest szczęśliwym posiadaczem Victorii, Faemy, ECM, Bezzery czy Rocketa? Wydawało mi się, że zdania będą bardziej podzielone, a tu raptem dwie propozycje  :).
Po (niemal dwudniowym) przemyśleniu:
decent - jak dla mnie chyba za bardzo nowatorskie podejście do robienia kawy
LM Micra - brakuje mi możliwości sterowania przepływem (nie z aplikacji, tylko tak "normalnie") - wiem, na początku tego nie użyję, ale chciałbym mieć taką możliwość. Z tego co się orientuję wszystkie ekspresy z grupą E61 dają taką opcję.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3004
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Maj 2024, 08:02:32 »
Ludzie wypowiedzieli się, czego nie rozumiesz?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5421
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres marzeń do domu
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Maj 2024, 08:12:01 »
Jestem trochę zawiedziony...
Gdzie zwolennicy innych ekspresów nikt nie jest szczęśliwym posiadaczem Victorii, Faemy, ECM, Bezzery czy Rocketa? Wydawało mi się, że zdania będą bardziej podzielone, a tu raptem dwie propozycje.
Widocznie tak jest, że z LaMy są zadowoleni, a innym ekspresom coś brakuje w ocenie użytkowników 😉
Zwyczajnie nie wszystkim chce się pisać na forum. Wyrób sobie samodzielnie zdanie, bo i tak każdego, co innego pasuje, funkcje i co innego się podoba, design.
« Ostatnia zmiana: 17 Maj 2024, 08:15:48 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi