Autor Wątek: Typowy młynek do espresso to?  (Przeczytany 9330 razy)

Offline Street

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: La Pavoni Domus Bar
  • Młynek: Wbudowany
Odp: Typowy młynek do espresso to?
« Odpowiedź #75 dnia: 11 Wrzesień 2024, 03:10:36 »
Cytuj (zaznaczone)
Szybko zmieniłeś zdanie z SD do OD :D Jak zależy Ci na świeżości zdecydowanie lepszy będzie SD.

Wyżej wspomniałem że myślałem o tym ale potem zmieniłem zdanie. Google yt < forum i rady użytkowników :)


Cytuj (zaznaczone)
Jak używałeś młynka do tej pory?


@M - przechodzę z młynka wbudowanego  :mrgreen:



Ale żeby nie ciągnąć, ten DF64 czy DF83 a może ten Timemore - Sculptor 064S?
Z czego ktos kto chce wejść głębiej w świat kawy będzie zadowolony najdłużej ?  kawka

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1729
  • Ekspres: Strega, Rota, alternatywa
  • Młynek: Philos, Aergrind, C40
Odp: Typowy młynek do espresso to?
« Odpowiedź #76 dnia: 11 Wrzesień 2024, 09:32:19 »
O sculptorze wisi u nas taka wypowiedź:
W Sculptorze było tak, że przy zmianie ustawienia młynka był luz na pinie blokującym i podziałka się lekko przesuwała bez zmiany ustawienia żaren  przy większym ruchu nie miało to zaczenia, ale przy mały zmianach mogłeś zmienić ustawienie jedynie na podziałce a żarna się jeszcze nie przesuneły

przechodzę z młynka wbudowanego
To wiem, tylko jak go do tej pory używałeś? Mieliłeś ilościowo na oko? Cy może tam jest jakiś timer? Czy może ważyłeś po jednej porcji kawy?

Offline Jenot Mężczyzna

  • Wiadomości: 72
  • Ekspres: Ascaso Bar 1 GR, Gaggia Classic, Flair 58
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, Pietro, Kinu Simplicity,
Odp: Typowy młynek do espresso to?
« Odpowiedź #77 dnia: 11 Wrzesień 2024, 10:03:23 »
Mam Sculptora 064S i nie zauważyłem takiego zachowania. Duży zakres dla espresso na podziałce, nie ma problemu z dokładnym ustawieniem grubości. Może to kwestia wady egzemplarza - luzu na śrubie?

Offline Street

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: La Pavoni Domus Bar
  • Młynek: Wbudowany
Odp: Typowy młynek do espresso to?
« Odpowiedź #78 dnia: 11 Wrzesień 2024, 13:43:02 »
Cytuj (zaznaczone)
To wiem, tylko jak go do tej pory używałeś? Mieliłeś ilościowo na oko? Cy może tam jest jakiś timer? Czy może ważyłeś po jednej porcji kawy?


Odmierzałem porcję kawy i leciała do młynka :) sam młynek mieści 250g kawy ale tak jak w/w nie zasypywałem go raz bo czytałem dużo o tym że kawa potrafi zwietrzeć w przeciągu dnia, że powinno się ją trzymać właśnie w oryginalnym opakowaniu z “suwakiem” albo innym próżniowym. Dwa, że prościej było mi rzucić 18g kawy niż tarowac kolbe i celować w to żeby w sitku mieć 18g.
Od Was dowiedziałem się ze śmiało mogę rzucić do młynka te hm, 150/200g kawy bo jak “przerobię” je w 2 dni to nic się strasznego nie stanie. Chociaż tak na dobrą sprawę nie jest dla mnie priorytetem w wyborze młynka czy będzie on z SD czy z DD bo nie robię kawy na czas i te 15 sekund powiedzmy na odmierzenie sobie porcji i wsypanie do młynka nie zrobi mi aż tak ogromnej różnicy. Wspomniałem też, że i tak mam swoje ulubione kawy a jeśli już chce sobie odmienić to kupuję sobie dla odmiany np kg innej i wracam do swojej dopiero jak wypijemy tą. Fakt na 4/5 kawach pod rząd zaoszczędzę kilka ruchów i minutę. Więc jeśli dobry młynek będzie posiadał hooper to nie wykluczę go przez to ale jeśli nie będzie posiadał to też będzie ok.
Ew. jak ktoś tam wyżej napisał szybko zmienię zdanie i dokupię drugi  :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 6021
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》MAHLKÖNIG ek43S Limited Edition: THE ICON nr 937/999 》 1Zpresso K-plus 》
Odp: Typowy młynek do espresso to?
« Odpowiedź #79 dnia: 11 Wrzesień 2024, 14:43:12 »
Super rozwiązanie jest takie: elektryk OD z żarnami płaskimi i ręczny premium ze stożkami. Wiem, co piszę.
》tertium non datur《

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1729
  • Ekspres: Strega, Rota, alternatywa
  • Młynek: Philos, Aergrind, C40
Odp: Typowy młynek do espresso to?
« Odpowiedź #80 dnia: 11 Wrzesień 2024, 16:17:14 »
Odmierzałem porcję kawy i leciała do młynka
Czyli używałeś jak SD, jeżeli nie przeszkadza Ci ta dodatkowa rutyna, niczym więcej SD nie powinno Cię zaskoczyć.

bo czytałem dużo o tym że kawa potrafi zwietrzeć w przeciągu dnia
W przypadku wbudowanego młynka, gdzie ziarenka nagrzewają się od ekspresu, to całkiem słuszna obawa. W wolnostojącym młynku przez jeden dzień nic złego z kawą się nie stanie.

Podsumowując, musisz sam wybrać między większą wygodą na co dzień (on demand), albo łatwiejszymi eksperymentami (single dose).

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 214
  • Ekspres: Bezzera Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Typowy młynek do espresso to?
« Odpowiedź #81 dnia: 11 Wrzesień 2024, 16:46:27 »
@Street - dostajesz tyle sprzecznych informacji, że można zgłupieć  :-\
Więc dorzucę swoje 3 grosze ;)

1. Młynek Single Dose (SD) - najlepiej z retencją bliską zera. Wtedy ważysz porcję kawy za każdym razem, ale w kolbie masz tyle ile chciałeś. Kawa zawsze świeża, powtarzalność duża, masz ochotę na inną kawę, nie ma problemu z zasypanym hoperem. Minus - jak masz zrobić kilka kaw pod rząd, no to powtarzasz zabawę.

2. On demand (OD) - przy dużym przerobie teoretycznie możesz zasypać hoper i się nie bawić, ale wystarczy że zmieni się pogoda, zrobi się duża wilgotność, albo masz sprzęt w kuchni w której dużo się gotuje i już ziarna na to reagują a do tego mogą wchłonąć niechciane zapachy. Wtedy i tak musisz korygować grubość przemiału i co najważniejsze - ustawioną dozę kawy! A to potrafi być wkurzające! Chyba że i tak ważysz kolbę i dodajesz/odejmujesz ilość zmielonej kawy, żeby waga wskazała żądaną wartość, ale w takim układzie to ja już wolę ważyć ziarenka przy SD. Chyba że młynek posiada wbudowana wagę i można ustawiać dozę wagowo a nie czasowo.

Co do polecanych modeli bez przesady z wydawaniem nie wiadomo jak dużych pieniędzy!
W sugerowanym filmie
https://youtu.be/3VohJapkObs?si=tkIu27KaaEGgX4c4
wiele jest powiedziane o samej budowie młynków i wrażeniach przy używaniu, ale mało o samej jakości naparu ze zmielonej nimi kawy. Jako wieloletni posiadacz Sette 270 Zdecydowanie odradzam - ten młynek produkuje bardzo dużo pyłu, przez co bardzo podbija gorycz co mnie bardzo denerwuje. Kawy ciemniej palone wychodzą bardzo gorzkie i smołowate (nie lubię ciemno palonych w ogóle, ale w tym wypadku to jeszcze potęguje efekt). Parę lat temu, gdy kupowałem ten młynek, to czytałem "ochy i achy" na jego temat, ale rzeczywistość okazała się być inna. O ile sposób regulacji grubości przemiału jest bardzo dobry, to już z retencją nie jest tak różowo, bo miejsce którędy wylatuje zmielona kawa jest jednocześnie "koszyczkiem" na którym jest zamocowane żarno i to miejsce zapycha się bardzo szybko.  I faktycznie jest bardzo głośny. Niby może być używany jako OD i SD (ja tak używam), ale ze względu na przemiał, nie polecam.

Jeśli chodzi o ciekawe porównania, to polecam filmy (zaznaczam, że nigdy nie miałem żadnej wersji młynka DF64):
https://youtu.be/Anuwu9zIAgA?si=cAzVgEPctbyvWIf8 - ten goś ma też inne filmiki o serii DF
https://youtu.be/DKQ6veaTmv8?si=AOux7j1sMTUdEXkQ
https://youtu.be/Axz5tpcMM1Q?si=kFNdu77h89tksaRr - ten podobnie

Jeśli chodzi o ekspresy, to napisz na priv. albo podaj linka do wątku, w którym zadajesz pytania. Jedno mogę powiedzieć jako posiadacz Bezzera Magica PID - nie polecam HX, a PID w tym wypadku nic nie zmienia. Bez termometru w grupie nie wiesz jaka jest temperatura zaparzania....

pawel890

  • Gość
Odp: Typowy młynek do espresso to?
« Odpowiedź #82 dnia: 11 Wrzesień 2024, 17:37:30 »
@MarcinFutrzak Sam podjąłeś wybór tych sprzętów HX i Sette, czy ktoś Ci polecił na forum?

CIekawe, bo jesteś już drugą osobą na forum która nie poleca HX

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 5042
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Typowy młynek do espresso to?
« Odpowiedź #83 dnia: 11 Wrzesień 2024, 17:47:16 »
Eee...chyba jest ich więcej. Ja i Gmtb także nie polecamy do espresso. Do cappu owszem - może być.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 469
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Typowy młynek do espresso to?
« Odpowiedź #84 dnia: 11 Wrzesień 2024, 17:47:30 »
...Jedno mogę powiedzieć jako posiadacz Bezzera Magica PID - nie polecam HX, a PID w tym wypadku nic nie zmienia. Bez termometru w grupie nie wiesz jaka jest temperatura zaparzania....

Jako posiadacz 2 HXów (z tego jeden bez wyświetlacza...) potwierdzam, że faktycznie, trudno wiarygodnie określić temp. zaparzania, tylko po co komu ta informacja? Wg mnie jedyny sens to dzielenie się przepisami na "forumach" ;)

Dla mnie wystarcza, że jest w miarę powtarzalnie i jak uważam, że powinno być zaparzane w wyższej bądź niższej temp, to mogę sobie bezproblemowo zmienić, to, co się wyświetla nie ma większego znaczenia...
« Ostatnia zmiana: 11 Wrzesień 2024, 17:49:46 wysłana przez WS5 »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3083
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Typowy młynek do espresso to?
« Odpowiedź #85 dnia: 11 Wrzesień 2024, 17:50:27 »
2. On demand (OD) - przy dużym przerobie teoretycznie możesz zasypać hoper i się nie bawić, ale wystarczy że zmieni się pogoda, zrobi się duża wilgotność, albo masz sprzęt w kuchni w której dużo się gotuje i już ziarna na to reagują a do tego mogą wchłonąć niechciane zapachy. Wtedy i tak musisz korygować grubość przemiału i co najważniejsze - ustawioną dozę kawy! A to potrafi być wkurzające! Chyba że i tak ważysz kolbę i dodajesz/odejmujesz ilość zmielonej kawy, żeby waga wskazała żądaną wartość, ale w takim układzie to ja już wolę ważyć ziarenka przy SD. Chyba że młynek posiada wbudowana wagę i można ustawiać dozę wagowo a nie czasowo.

Możesz wskazać, jak ma nastąpić wchłanianie zapachów i zmiana wilgotności w szczelnie zamkniętym zasobniku z kawą?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 6021
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》MAHLKÖNIG ek43S Limited Edition: THE ICON nr 937/999 》 1Zpresso K-plus 》
Odp: Typowy młynek do espresso to?
« Odpowiedź #86 dnia: 11 Wrzesień 2024, 18:00:15 »
Eee...chyba jest ich więcej. Ja i Gmtb także nie polecamy do espresso. Do cappu owszem - może być.
👍 Na pewno.
ECM max może coś tam lepiej zrobi w kwestii espresso, ale antycypuję, że na Lelicie Victorii dam radę zrobić lepsze.

« Ostatnia zmiana: 11 Wrzesień 2024, 18:03:17 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

pawel890

  • Gość
Odp: Typowy młynek do espresso to?
« Odpowiedź #87 dnia: 11 Wrzesień 2024, 18:09:46 »
Eee...chyba jest ich więcej. Ja i Gmtb także nie polecamy do espresso. Do cappu owszem - może być.

A do 50/50 espresso i cappu?

Offline Street

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: La Pavoni Domus Bar
  • Młynek: Wbudowany
Odp: Typowy młynek do espresso to?
« Odpowiedź #88 dnia: 11 Wrzesień 2024, 18:15:50 »
Oki, chyba wyłączę się z dyskusji na temat młynków. Ostatecznie padło na DF64V. Czy będę zadowolony, wydaje mi się że tak. Zanim “dorosnę” do Waszego doświadczenia z młynkami to setki razy będę cieszył się tym co mam  ;-) na DF83 czy timemore 064s musiałbym też naciągnąć dużo swój budżet.
Dzięki  każdemu kto się odezwał  :piwko:

Będę jeszcze się posiłkował z w sprawie ekspresu. Mam propozycję ASCASO duo pid. Znajdę odpowiedni temat a może znajdę juz gotowe odpowiedzi to nie będę Was męczył więcej  [emoji12] [emoji12]

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi