Autor Wątek: Eureka Mignon - problem z żarnami  (Przeczytany 2947 razy)

Offline Palermo

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T, Aeropress, Drip, Kawiarka
  • Młynek: Eureka Mignon, 1zepresso Q2
Eureka Mignon - problem z żarnami
« dnia: 03 Maj 2020, 10:10:42 »
Witam. Mam problem z nierówną pracą żaren. Po złapaniu punktu zero słychać falujący dźwięk. Zaznaczylem markerem linie na żarnie nakładanym od góry. Po włączeniu okazuje się że w jednym miejscu jest lekko zdarty kolor. Nie wiem co może być. Czy można to jakoś ustawić. Może żarna są do wymiany. Niby je rozkręcielm i przyłożyłem je to są równo. A wszystko zaczeło sie od tego że nie mogę uzyskać bardz drobnego przemiału do espresso. Jak bym nie ustawił drobno to leci taki w dotyku żwirek. Młynek przeczyszczony oczywiście.

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Eureka Mignon - problem z żarnami
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Maj 2020, 10:54:35 »
Sprawdź czy pod żarna nie dostały się jakieś paprochy itp...to by tłumaczyło brak równoległego prowadzenia żaren względem siebie...
Drugą opcją jest problem z mechanizmem grubości mielenia...czy wcześniej miałeś problem z brakiem równoległego prowadzenia żaren?

Z rób fotki rozłożonego ekspresu itp...im więcej dokładnych fotek tym lepiej...może coś wpadnie w oko.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Eureka Mignon - problem z żarnami
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Maj 2020, 10:58:22 »
Możesz spróbować skalibrować żarna przy pomocy markera oraz podkładek z folii aluminiowej.
Tu jest przykład dla EK43:


A tu dla Mythosa:
http://coffeenavigated.net/wp-content/uploads/2016/10/MythosBurralignment-howto_MatNorth.pdf

Offline Palermo

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T, Aeropress, Drip, Kawiarka
  • Młynek: Eureka Mignon, 1zepresso Q2
Odp: Eureka Mignon - problem z żarnami
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Maj 2020, 12:58:17 »
Odnośnie paprochów to czyscilem go. Rozkrecalem żarna ale to nic nie dało. Nagrałem filmik jak pracuje młynek na styku
 [LINK]https://youtu.be/6beVF8zBBe0[/LINK]
[LINK]https://youtu.be/JRtcT3REv2o[/LINK]
Gdy zdjąłem górną pokrywę z żarnem i kręciłem dolnym żarnem to nie dochodzą żadne dziwne dźwięki [LINK]https://youtu.be/diZTD2oWsP8[/LINK] . Jednak wczesniej pisałem że żarna wydają się dobre to jeszcze raz je przyłożyłem i zacząłem na nie naciskać w rożnych miejscach. Efekt na filmiku
[LINK]https://youtu.be/YovNEeg_IN4[/LINK]
Czy da się je jeszcze odratowac tak jak na filmikach udostępnionych przez untoldex czy lepiej wymienić na nowe? Jeżeli chodzi kiedy to zauważyłem to gdy zakupilem nowy ekspres i próbowałem mielic drobniej, gdyż kawa leciała jak z kranu. Podejrzewam ze też trochę mojej winy gdyż przekraczalem punkt zero i to przez to. Szkoda ze czlowiek nie czytał więcej informacji zawartych tutaj

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Eureka Mignon - problem z żarnami
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Maj 2020, 13:31:44 »
Tzw. "punkt zero" nie musi wypadać na podziałce w miejscu "0"...

Z tych filmików trochę mało można powiedzieć, zrób filmy, zdjęcia wnętrza młynka, miejsc styku żaren do mechanizmu młynka itp...następnie filmik z testu markera itp.


Offline Palermo

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T, Aeropress, Drip, Kawiarka
  • Młynek: Eureka Mignon, 1zepresso Q2
Odp: Eureka Mignon - problem z żarnami
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Maj 2020, 14:53:53 »
Odnośnie punktu 0 to mialem na myśli punkt styku ziaren. Skręcałem bardziej ponieważ myslalem ze wtedy bedzie bardziej drobny przemiał. I myślę ze to też mieć wpływ na jakość ostrzy. Odkrecilem pokrętło od grubości mielenia i w środku znalazłem jakis opiłek metalu. Co to mogło być? Odnośnie testu markerem to robilem ale nie zrobilem zdjecia i w jednym miejscu było delikatnie wytarte. Najwyzej jeszcze raz zrobie i wstawie zdjęcie

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Mignon - problem z żarnami
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Maj 2020, 15:39:09 »
Nie sądzę, żeby żarna się wytarły w młynku. Ich brzegi są przecież płaskie...

W jaki sposób używasz młynka? Z jaką kawą miałeś problem? Ile ziaren było w hopperze? W jaki sposób regulujesz ustawienia żaren: z ziarnami i włączonym motorem?

Offline Palermo

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T, Aeropress, Drip, Kawiarka
  • Młynek: Eureka Mignon, 1zepresso Q2
Odp: Eureka Mignon - problem z żarnami
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Maj 2020, 16:04:01 »

Nie sądzę, żeby żarna się wytarły w młynku. Ich brzegi są przecież płaskie...

W jaki sposób używasz młynka? Z jaką kawą miałeś problem? Ile ziaren było w hopperze? W jaki sposób regulujesz ustawienia żaren: z ziarnami i włączonym motorem?

Odnośnie przemiału. To młynek ustawiony na sucho ręcznie punkt 0 moment oocierania żaren. I w sumie na takiej grubości miele. W dotyku kawa żwirkowata i nie ma mowy o zapchaniu ekspresu. Kawa leci jak z kranu. Kawa jaką używam to z czarnej kawki. Ekspres lelit grace. Na podwojnym sitku sypę 19 gram i wychodzi ok. 90 ml naparu. Jezeli chodzi o ubijanie to ile sił mam a cisinienie na manometrze ok. 6 .  Jak pamiętam to młynek kiedyś bardzo zbrylał kawę był drobniejszy przemiał( kawa marketowa). Teraz tego nie ma. Na jednym z filmku który wrzuciłem jak dotykam żarna to stukają o siebie jakby gdzies było nie równe. Zaczęło mnie to trapic gdy zmieniłem ekspres. Wczesniej miałem lidlowski więc tam takiego cisnienia nie bylo i w sumie nie zwracalem na to az uwagi.  Coś musi być nie tak bo chyba kawa najgorsza da sie zmielić bardzo drobno pomijając ekstrakcje

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Mignon - problem z żarnami
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Maj 2020, 16:48:29 »
Na sucho to lipa. Czy do młynka wsypujesz 19g ziaren czy więcej?

Młynki Eureka są "dziwolągami", bo tylko w nich ruchome jest dolne żarno. Mechanizm regulacji jest tu inny niż w innych młynkach i stąd mogą wynikać jakieś specyficzne problemy. Tak czy owak, regulacja powinna się odbywać przy włączonym młynku i z ziarnami w hopperze.
« Ostatnia zmiana: 03 Maj 2020, 16:57:22 wysłana przez Antonio »

Offline Palermo

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T, Aeropress, Drip, Kawiarka
  • Młynek: Eureka Mignon, 1zepresso Q2
Odp: Eureka Mignon - problem z żarnami
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Maj 2020, 17:00:21 »
Na sucho to lipa. Czy do młynka wsypujesz 19g ziaren czy więcej?
Zasypywalem caly pojemnik kawą i też bez zmian. Nie wiem czy mogę to ewentualnie reklamować. Młynek mam nie cały rok.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Eureka Mignon - problem z żarnami
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Maj 2020, 17:26:43 »
@Palermo  jesli mlyn na gwarancji to zdecydowanie reklamuj. W serwisie posprawdzaja i sprawdza co jest nie tak.
Bez problemu powinienes zmielic ziarna zeby „zatkac” ekspres czy uzyskac standardowa ekstrakcje 30 sek.

Offline Palermo

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T, Aeropress, Drip, Kawiarka
  • Młynek: Eureka Mignon, 1zepresso Q2
Odp: Eureka Mignon - problem z żarnami
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Maj 2020, 17:30:56 »
@Palermo  jesli mlyn na gwarancji to zdecydowanie reklamuj. W serwisie posprawdzaja i sprawdza co jest nie tak.
Bez problemu powinienes zmielic ziarna zeby „zatkac” ekspres czy uzyskac standardowa ekstrakcje 30 sek.

Dobra. Napisze do konesso. Zobacze co mi odpiszą i czy to uwzględnią

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi