Autor Wątek: Dienes - PeDe - renowacja nr. 1  (Przeczytany 28825 razy)

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Dienes - PeDe - renowacja nr. 1
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Październik 2014, 20:47:49 »
Dzięki pafcio0  :kwiat: W takim razie kupię sprężynę od tego samego dostawcy co ty wziąłeś. Wysokość powinna być odpowiednia :)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Dienes - PeDe - renowacja nr. 1
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Październik 2014, 22:19:41 »
Fajnie by było jakbyś fotki młynka i rezultatów wrzucił ;)

Offline Przemo Mężczyzna

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Gaggia Dandy, Bialetti Moka Express, notNeutral GINO, FE-AR La Peppina, Filiżanka SPOŁEM
  • Młynek: Dienes , Zassenhaus, Porlex Tall, mosiężny od ranGo, Handground
Dienes - PeDe - renowacja nr. 1
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Październik 2014, 09:10:26 »
Nie zauważyłem, że się wątek rozrósł, panowie wybaczcie. Dzięki Doktorze, że mnie zastąpiłeś. Co do polerowania, to ja używam past polerskich w kostce. Ręczna polerka, ale ten sposób niewygodny jest bardzo. Można na wiertarce używać z tarczami filcowymi, ale traci się przyjemność z ręcznej pracy. Są pasty o różnych kolorach do różnych metali.

Co do drewna to jest jego powierzchnia poddana nast. procesom:
1. Zdarcie starego lakieru
2. Odświerzenie i wygładzenie drewna papierami od 320 do 1000
3. Pokrycie woskiem do mebli (z zewnątrz), trzeba wybrać taki wosk, aby zawierał w składzie jak najwięcej wosku pszczelego.

Części metalowe w swoim młynku mi o ubytku chromu tylko polerowałem, jestem zadowolony z efektu.

Strona o młynkach: http://www.dienes.fr/picsengine/#page=albums niestety u mnie się nie wyświetla. Ani na tablecie ani na laptopie (Mac OS X).

Ciekaw jestem, czy ten patent ze sprężyną coś daje. Mój młynek jest dość stabilny. Poza tym ma sprężynę na dole przy śrubie regulacyjnej.

P.
« Ostatnia zmiana: 19 Październik 2014, 09:19:58 wysłana przez Przemo »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Dienes - PeDe - renowacja nr. 1
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Grudzień 2014, 21:07:26 »
A oto mój nowy młynek Dienes, będzie pełnił funkcję młynka podróżnego wyparłszy harioslimy, grindrippery i inne popierdółki :)

Nie był tani, bo dałem 50 dolców plus przesyłka, ale żarna są w bardzo przyzwoitym stanie.
Szatę zewnętrzną właśnie odpicowałem i młynek prezentuje się następująco:

http://imgur.com/a/ypc6G#hIxzyra

Nie mam kawy do testów :( ale patrząc na konstrukcję już wiem, że będzie OK, liczę nawet na bardzo OK. Na pewno dam łożysko ślizgowe w otwór pokrywki, bo tam robi się luz na trzpieniu.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Dienes - PeDe - renowacja nr. 1
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Grudzień 2014, 09:01:55 »
No ładne cacko :)

A jak zakres regulacji - to nie jest tylko pod tureckie tygielki - w sensie na pył?
LMWDP #469

Offline Przemo Mężczyzna

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Gaggia Dandy, Bialetti Moka Express, notNeutral GINO, FE-AR La Peppina, Filiżanka SPOŁEM
  • Młynek: Dienes , Zassenhaus, Porlex Tall, mosiężny od ranGo, Handground
Odp: Dienes - PeDe - renowacja nr. 1
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Grudzień 2014, 09:03:07 »
Bardzo ładny, ale strasznie drogo. :(

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Dienes - PeDe - renowacja nr. 1
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Grudzień 2014, 09:15:03 »
Zakres regulacji jest wystarczający, max ze 3mm przestrzeni. Na oko wyklucza jedynie frenczpresa. Do podróżnego phina czy aero będzie w sam raz. Wszystko fajnie spasowane i solidnie zrobione, aczkolwiek spieczone (nie zapieczone, ale zaplombowane) więc żeby rozdzielić żarna musiałbym trochę popiłować.

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: Dienes - PeDe - renowacja nr. 1
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Marzec 2015, 20:16:03 »
Kupiłem ten złom, teraz tylko powiedzcie mi czego brakuje na dole, żeby zyskać regulację i czym to zastąpić? :diabelek: Brudny, że aż wstyd, ale żarna wyglądają na tako-jakiee, a reszta do wyczyszczenia i renowacji. Żarna przetrwają kąpiel w kwasku cytrynowym czy niekoniecznie?

« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2015, 20:21:52 wysłana przez ignacy »

Offline Przemo Mężczyzna

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Gaggia Dandy, Bialetti Moka Express, notNeutral GINO, FE-AR La Peppina, Filiżanka SPOŁEM
  • Młynek: Dienes , Zassenhaus, Porlex Tall, mosiężny od ranGo, Handground
Dienes - PeDe - renowacja nr. 1
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Marzec 2015, 20:23:04 »
Dziwi mnie brak mechanizmu regulującego, kupiłeś niekompletny młynek, co może sugerować bardzo złe traktowanie go przez użytkowników. Nie wszystkie modele miały kulkę. Kulkę można kupić ceramiczną, sprężynę też można dokupić. Z osadów i tłuszczu, olejów wyczyścisz części kąpielą w roztworze kwasku cytrynowego (3-6g na litr), nie przesadź z czasem kąpieli bo stal zczernieje, bądź kwasek wyżre metal. Drewno przetrzesz papierem ściernym i lakierujesz lub woskujesz.

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: Dienes - PeDe - renowacja nr. 1
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Marzec 2015, 20:45:18 »
Cena była dosyć korzystna, blisko, uznałem, że warto zaryzykować, a w najgorszym wypadku pójdzie na młynek do pieprzu - o braku mechanizmu wiedziałem ;) Nie mogę znaleźć dokładnie jaki to model jeszcze i jak wyglądała tam oryginalnie ta regulacja, zaraz otworzę i może coś wymyślę - docelowo ma być to na jakieś wyjazdy i to raczej sporadycznie, zanim sobie na Lido nie pozwolę. 

edyta
Ok, żarna wyglądają w porządku - mnóstwo czyszczenia przede mną, ale da się z tego coś chyba wykrzesać . Regulacja odbywała się oryginalnie za pomocą "motylka", który wchodził w gwint i dociskał kulkę, a ta wypychała żarno do góry. Kupię do tego jeszcze sprężynę, założę od góry i śrubę na dół i będzie hulać. Na pewno będzie obszerna fotorelacja. Jak na 15 euro mogło być lepiej, ale tragedii nie ma.
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2015, 21:17:20 wysłana przez ignacy »

Offline Przemo Mężczyzna

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Gaggia Dandy, Bialetti Moka Express, notNeutral GINO, FE-AR La Peppina, Filiżanka SPOŁEM
  • Młynek: Dienes , Zassenhaus, Porlex Tall, mosiężny od ranGo, Handground
Dienes - PeDe - renowacja nr. 1
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Marzec 2015, 22:05:05 »
15 EUR to dużo za dużo, właśnie kupiłem młynek w dużo lepszym stanie za 31 PLN z przesyłką. Jak chcesz się pobawić w renowację, to opisałem wyżej co potrzebujesz. Możesz dodać tuleję stabilizującą (jeśli jest na nią miejsce) jak robi to DrUsagi.

Edycja:
PeDe to młynek robiony już w Holandii, prawdopodobnie po 1950 r. (o ile dobrze pamiętam).

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Dienes - PeDe - renowacja nr. 1
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Marzec 2015, 22:33:54 »
PeDe to młynek robiony już w Holandii, prawdopodobnie po 1950 r. (o ile dobrze pamiętam).
W Holandii nie były robione DeVe?

Offline Przemo Mężczyzna

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Gaggia Dandy, Bialetti Moka Express, notNeutral GINO, FE-AR La Peppina, Filiżanka SPOŁEM
  • Młynek: Dienes , Zassenhaus, Porlex Tall, mosiężny od ranGo, Handground
Odp: Dienes - PeDe - renowacja nr. 1
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Marzec 2015, 22:39:43 »

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Dienes - PeDe - renowacja nr. 1
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Marzec 2015, 22:47:55 »
O, przydatna rzecz. Może masz jeszcze taką z Zassenhausami?

Offline Przemo Mężczyzna

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Gaggia Dandy, Bialetti Moka Express, notNeutral GINO, FE-AR La Peppina, Filiżanka SPOŁEM
  • Młynek: Dienes , Zassenhaus, Porlex Tall, mosiężny od ranGo, Handground
Odp: Dienes - PeDe - renowacja nr. 1
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Marzec 2015, 22:55:27 »
Niestety o stronie do młynków f-my Zassenhaus nic mi nie wiadomo, może ktoś z kolegów zna taką?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi