Autor Wątek: Ascaso Steel Duo  (Przeczytany 4120 razy)

Offline fubar

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Saeco Via Veneto
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Ascaso Steel Duo
« dnia: 14 Lipiec 2014, 14:04:06 »
Znalazłem taką oto ofertę.
Cena wyjątkowo kusząca, bo jeżeli uda się dobrze stargować może być nawet 3 razy niższa od nowej maszyny. Ekspres wydaje się być zadbany i w dobrym stanie.
Nie znalazłem zbyt wielu recenzji tego modelu, a te które znalazłem nie były zbyt pozytywne. Ponoć lubi się zepsuć i według jednego gościa kawa wychodzi dużo gorsza niż z jego Silvii, ale to akurat może być kwestia obsługi.
Mi się wydaje, że w tej cenie będzie bardzo ciężko cokolwiek lepszego dorwać.

Widzę, że tutaj dużo ludzi posiada ekspresy Ascaso, więc liczę na porady i opinie.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Duo
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Lipiec 2014, 14:25:29 »
 Generalnie jest to starsza wersja i nie Prof. Główne różnice to mniejsza grupa (57mm), mniejsze bojlery (200 zamiast 325ml), przyciski zamiast dźwigienek i parząca dysza pary z nakładką. Bebechy to jeszcze Janusz i Grzegorz mogą ci potwierdzić. Termometr to tylko gadżet. Nie wiem czy ta maszyna ma zawór trójdrożny i OPV.

Jak kupowałem 18 miesięcy temu mojego Steel'a PID to też brałem Duo pod uwagę - obecne wersje mają bojler do kawy plus termoblok do pary. Jednak zdecydowałem się na kontrolę temperatury kosztem szybkości spieniania mleka.

Czy to jest sprzęt awaryjny - ja o Steelu złego słowa nie powiem. Jak dbasz tak masz. U mnie gra i huczy. Czy lepszy niż Silvia - Steel jest inny, zwłaszcza Duo. To jak porównywanie Toyoty Aygo i Skody City - klasa taka sama, różnice w detalach i głównie wizualne. Mam nadzieję że nie rozpętam wojny ;)

Za ~1400 PLN to może być niezła maszyna na start - sprawdziłbym tylko dokładnie co tam jest pod maską. Żeby się nie okazało że dwa termobloki, czy jakieś inne starsze rozwiązania. Jedyne co budzi moją czujność to owe 3 wymienione uszczelki - jeśli była to jedna wymiana wszystkich uszczelek w grupie to OK, ale jeśli to są 3 razy wymienione uszczelki grupy to znaczy że ekspres robił naprawdę dużo kaw - 10 i więcej na dzień. Poproś o fotkę tabliczki znamionowej - poznasz dokładny model i datę produkcji. Żeby się nie okazało że to wersja na saszetki i mieloną a nie tylko na mieloną.

LMWDP #469

Offline fubar

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Saeco Via Veneto
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Ascaso Steel Duo
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lipiec 2014, 12:07:05 »
Na ekspresie nie ma tabliczki znamionowej. Sprzedający jest drugim właścicielem ekspresu, także chyba sobie jednak odpuszczę.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Duo
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lipiec 2014, 12:20:58 »
Możesz go poprosić o pokazanie wnętrza maszyny. Musi odkręcić dwa blachowkręty z tyłu obudowy, podnieść tył podgrzewacza do filiżanek, i wysunąć podgrzewacz do tyłu ekspresu. Widok bebechów powinien pomóc ocenić dokładniej stan maszyny.
LMWDP #469

Offline fubar

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Saeco Via Veneto
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Ascaso Steel Duo
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Lipiec 2014, 16:39:21 »
Pod spodem ekspresu jest napisane coś takiego:
ascaso inox duo m.f. 044859
2X1000W boiler ground


Czyli to jednak wersja z dwoma boilerami i na mieloną. Sam nie wiem czy opłaci się to kupić.
Generalnie te dwa boilery nie są mi do niczego potrzebne bo nie spieniam mleka, a z drugiej strony w tej cenie i tak nie mogę znaleźć niczego lepszego. Chyba jeszcze trochę poczekam.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Duo
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Lipiec 2014, 17:17:11 »
Ach te dylematy  ;D

Żebyś nie miał za łatwo - numer seryjny wskazuje rok 2004 jako rok produkcji. W 2004 maszyny Ascaso nazywały się jeszcze Innova. Od 2005 już Ascaso - ale to może kwestia, że to jeden z pierwszych egzemplarzy pod nową marką :)

Teoretycznie jeśli te dane są wiarygodne dla europy masz tam bojler 225ml i termoblok do pary. Sitko 57mm, wiec ciężko będzie zamiennik odszukać - żeby mniej/więcej/inaczej kawy sypać. No i tamper trzeba by zamówić pod wymiar. Z plusów - można termoblok od pary wyłączyć guzikiem z przodu obudowy :D

W opisie powyżej jest też wspomniany termostat kawowy o bezwładności 5C. Maszyna teoretycznie pracuje na 95C po rozgrzaniu, ale to co wypływa z grupy tuż przed załączaniem grzałki i tuż po załączeniu może mieć sporą różnicę temperatury. Jak lubisz kwaskowe kawy - to ta maszyna może utrudnić ci ich przygotowanie.

No i na koniec - przez te półtora roku od kiedy używam Steela PID - nie przypominam sobie aby kawa o temperaturze większej niż 94C mi smakowała. Maksymalnie przy 93C robię, a i to bardzo rzadko. No ale to moje smaki i moje kubki smakowe. Jak pisałem wiele razy - lubię bawić się temperaturą, cieszyć się kwaskami gdy piję kawę sam (niska temperatura) i redukować kwaski gdy są goście/żona i piją cappu (wyższa temperatura).

Jeśli świadomie kupisz tą maszynę znając jej możliwości i ograniczenia to raczej będziesz zadowolony. Na bank maszyna stabilniejsza niż Via Vento czy Gaggia Classic. Jest to klasa Rancilio Silvia. Po zaPIDowaniu maszynka pokazała by drugie, lepsze oblicze :)

Steel'a z PIDem nie chcesz?  8)
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi