Autor Wątek: Odczarować kawiarkę (bulgotanie przed sączeniem)  (Przeczytany 2512 razy)

Offline bozar

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: 3 kawiarki (6tz, 2tz i 1/2tz)
  • Młynek: METALLISK (ręczny, IKEA)
Odczarować kawiarkę (bulgotanie przed sączeniem)
« dnia: 14 Styczeń 2020, 10:16:40 »
Hej,

używam kawiarki indukcyjnej 2tz + młynka ręcznego. Ten zestaw ma pewną, dziwną właściwość - całość najpierw bulgocze, zanim kawa zacznie się sączyć z szyjki. Wszyscy dookoła kładą mi do głowy, że jak tylko usłyszę bulgotanie to momentalnie powinienem zdjąć kawiarkę z indukcji. Jednak gdybym tak postępował to miałbym może kilka kropel kawki zamiast filiżanki. Co może być przyczyną? Jak sobie z tym radzić?
Indukcje ustawiam na moc 8/13, a jak tylko usłyszę syczenie, bulgotanie to zmniejszam jeszcze do 6 czy 7. Wodę do kawiarki nalewam ciepłą, ale nie gorącą. Kawa mielona jest "na oko", ale ta sama grubość w innej kawiarce (6tz) daje normalne efekty (syszenie -> sączenie -> bulgotanie -> stop). pomocy, ratunku, aiuto

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odczarować kawiarkę (bulgotanie przed sączeniem)
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Styczeń 2020, 18:38:26 »
Ustaw na możliwie najmniejszą moc, taką tylko, żeby pozwoliła na powolne zagotowanie wody. Kawy nasyp pełne sitko, nie ubijaj. Wody, najlepiej wrzątku nalej pod zaworek. Wrzątku, aby nie czekać zbyt długo na ekstrakcję, co może skutkować zbyt dużym rozgrzaniem kawiarki i przypaleniem kawy. Skręcić możesz przez rękawicę kuchenną. Ekstrakcja powinna być delikatna, Strumyki kawy powinny powoli sączyć się po tej pionowej wylewce, jak tylko zacznie robić się niespokojna, zacznie pryskać, ostudź we wcześniej przygotowanej miseczce z zimną wodą. Pamiętaj, żeby wody nie było zbyt dużo, ma się tam zmieścić kawiarka. U mnie działa z gazem, nigdy nie robiłem na indukcji.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Odczarować kawiarkę (bulgotanie przed sączeniem)
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Styczeń 2020, 20:08:54 »
ale ta sama grubość w innej kawiarce (6tz)
Niestety do wielkości sitka trzeba przeważnie dostosować grubość przemiału. Jeśli jest problem z przejściem wody to spróbuj trochę grubszy przemiał.

Małe kawiarki często mają problem na indukcji, ze względu na dość małą powierzchnię podstawy. Przeważnie lepiej radzą sobie postawione na płytkę - adapter, który spełnia rolę bufora i niweluje mocne wahania między impulsami grzania indukcyjnego.

« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń 2020, 20:12:35 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi