Autor Wątek: Ekspres do 3500 złotych  (Przeczytany 43472 razy)

Offline pietrex

  • Wiadomości: 12
Ekspres do 3500 złotych
« dnia: 02 Lipiec 2014, 18:12:56 »
Witam wszystkich użytkowników :)

Przeszukałem parę wątków ale wciąż nie mogę odnaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Chciałbym zakupić automatyczny ekspres do kawy, który zmieści się w przedziale 3000-3500 zł (interesują mnie głównie kawy mleczne).
Wcześniej upatrzyłem sobie Delonghi Primadonna ETAM 36.365 MB, ze względu na możliwość zaparzenia kawy przy użyciu jednego przycisku oraz co ważne, ze względu na jego bardzo małe gabaryty co jest istotne w naszej małej kuchni.
Na Waszym forum wszyscy proponują Jurę, którą również oglądałem, ale interesujący mnie model Impressa F8 przekracza mój dostępny budżet.
Czy może mi ktoś doradzić, czy istnieją duże różnice pomiędzy ekspresami np. Delonghi z przedziału >3000 zł a np. ekspresami JURA?
I na co powinienem zwrócić uwagę zakupując dobry ekspres?

Pozdrawiam

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Ekspres do 3500 złotych
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Lipiec 2014, 18:53:50 »
Ja bym brał >> Nivonę 831 <<
Naprawdę daje radę.
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres do 3500 złotych
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Lipiec 2014, 19:34:24 »
Ja przede wszystkim unikał bym marek delonghi/saeco/philips/krups, to prawie jednorazówki.
Np. w rodzinie po ~2,5 roku mało intensywnego używania padł zaparzacz w krupsie, "zintegrowany" z termoblokiem i czymś tam jeszcze. Naprawa kosztowała ~65% ceny nowego :sciana:

Offline pietrex

  • Wiadomości: 12
Odp: Ekspres do 3500 złotych
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Lipiec 2014, 23:22:00 »
Nad Nivoną wcześniej myślałem, ale ta marka jako jedyna zbiera najwięcej niepochlebnych opinii.
A czy ten model jest bardziej "stabilny" bądź trwalszy niż inne Nivony?

Edit:
Poczytałem trochę o modelu wspomnianym przez rogera i muszę przyznać, że opinie są bardzo pozytywne.
Czy może ktoś powiedzieć coś więcej o tym ekspresie?
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2014, 23:32:34 wysłana przez pietrex »

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Ekspres do 3500 złotych
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Lipiec 2014, 23:57:00 »
Co chciałbyś wiedzieć ? Znam kilka miejsc (domów i biur) gdzie stoi i są właściciele są z niego zadowoleni.
Zresztą u mnie w biurze także stoi obok Rocketa :)   
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline pietrex

  • Wiadomości: 12
Odp: Ekspres do 3500 złotych
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Lipiec 2014, 00:01:29 »
Chciałbym się dowiedzieć, czy ten ekspres nie padnie mi po roku użytkowania, choć zdaję sobie sprawę że to pytanie idiotyczne :) (czy to prawda, że ekspresy Nivona są na starcie "postarzane" przez producenta?)
Tak naprawdę, ten ekspres bardzo mi się spodobał i jedną "nogą" jest u mnie w domu.
Czy pomiędzy poszczególnymi modelami Nivony są jakieś duże różnice np. modelem 831, 830 bądź 845? (bo jeśli chodzi o cenę to nieznaczne)
I czy warto dokupić Nivona Termo-Milk Cooler?

Dzięki za pomoc ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2014, 00:07:35 wysłana przez pietrex »

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Ekspres do 3500 złotych
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Lipiec 2014, 00:11:40 »
Dużej różnicy nie ma, detale. W dwóch najwyższych modelach masz możliwość podwójnego cappu a w pozostałych dwa cappu musisz zrobić pojedynczo.   

Zawsze powtarzam to klientom jak mantrę:
To jak długo ekspres będzie pracował u Ciebie w dużej mierze zależy od Ciebie samego.
Dbaj o niego, konserwuj (wszystko jest łatwo dostępne w menu), czyśc, myj itp a będzie Ci służył długo.
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Ekspres do 3500 złotych
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Lipiec 2014, 00:15:40 »
Wg mnie termo-milk-cooler to rzecz zbyteczna jeśli masz w kuchni lodówkę i używasz mleka z kartonu lub butelki.
W jaki sposób ekspresy są postarzane ?? Hmmm  :wow2:
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres do 3500 złotych
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Lipiec 2014, 00:29:15 »
rog, jest takie coś jak "planowane postarzanie produktów". Zaczęło się od żarówek dawno temu, a dzisiaj ciężko znaleźć produkty nie postarzane. Pogogluj, trochę przerażające...

Offline Michał Single Mężczyzna

    • Palarnia Single Origin
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 68
    • Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
  • Ekspres: Faema Enova A2, Aeropress i inne
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Hario, Comandante
Odp: Ekspres do 3500 złotych
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Lipiec 2014, 11:29:08 »
Dobry automat sporo kosztuje. Jura faktycznie robi świetne urządzenia, ale jakość niestety kosztuje...
A może zamiast tego zainwestować w kilka urządzeń za max 1000 zł? Niedawno skomponowałem znajomemu zestaw do kawy, dzięki któremu można serwować lepsze napoje, niż w 90% kawiarni. Oto co potrzeba:
- Aeropress (ok. 100,00 zł) - zrobisz dużą czarną kawę, espresso (nie będzie to stricte espresso, ale pod kawy mleczne będzie w sam raz)
- Młynek domowy (tu jest duży wybór, np. Nivona za około 350,00 zł)
- Spieniacz do mleka Jury (300,00 zł, świetnie daje sobie radę)
- opcjonalnie trochę kawy z naszej palarni :)

Aeropress jest łatwy w obsłudze i można nim robić naprawdę dobrą kawę, spieniacz Jury świetnie spienia mleko (i co najważniejsze - nie przegrzewa go, jak to mają w zwyczaju niewykwalifikowani "bariści" w wielu kawiarniach). Moim zdaniem dobre ekonomiczne rozwiązanie, z którego można wiele wyciągnąć.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Ekspres do 3500 złotych
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Lipiec 2014, 11:39:41 »
Cytat: pietrex
....ze względu na możliwość zaparzenia kawy przy użyciu jednego przycisku oraz co ważne, ze względu na jego bardzo małe gabaryty co jest istotne w naszej małej kuchni...
Michał, czytałeś czego poszukuje autor? Sorry ale aeropress to całkiem inna bajka, i tym tokiem myślenia można by było zaproponować chemexa, phin, drip i sto różnych rozwiązań.
Ja chciałbym zobaczyć kogoś komu zależy na czasie i automatyzacji procesu jak rozkłada w małej kuchni wszystko to o czym piszesz i za każdym razem sprząta.
Nie można uszczęśliwiać kogoś na siłę.
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Michał Single Mężczyzna

    • Palarnia Single Origin
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 68
    • Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
  • Ekspres: Faema Enova A2, Aeropress i inne
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Hario, Comandante
Odp: Ekspres do 3500 złotych
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Lipiec 2014, 11:54:20 »
Aeropress, spieniacz i młynek nie zajmują tak dużo miejsca. Przy odrobinie wprawy można zrobić cappuccino w 2 minuty (łącznie z umyciem użytych urządzeń). Automatyczny ekspress do kawy też wymaga trochę przestrzeni i też trzeba go umyć, więc de facto jest to kwestia trochę innego podejścia do kawy. Nie zrozumcie mnie źle - po prostu dociekam, czy autor wątku potrzebuje ekspresu automatycznego, czy też potrzebuje dobrej kawy, którą można w miarę szybko zrobić...

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Ekspres do 3500 złotych
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Lipiec 2014, 12:49:30 »
jestem w stanie założyć się o dużą butelkę że nie zrobisz tego w dwie minuty. Sam czas parzenia w aero to minimum 2 minuty :)
Ale nie ważne. Nie da się porównać tych dwóch czynności i nikt nie przekona mnie że jest inaczej  :evil:

@pietrex powinien się określić czego potrzebuje.
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Ekspres do 3500 złotych
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Lipiec 2014, 14:54:15 »
Może Jura C55, zmieści się w budżecie ewentualnie coś z używek. Od allegrowicza  PRIMO-CAFFE możesz kupić pewny sprzęt, a także uzyskać potrzebne informacje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi ekspresami. Jest to spec od naprawiania ekspresów i wie prawie wszystko.

Offline pietrex

  • Wiadomości: 12
Odp: Ekspres do 3500 złotych
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Lipiec 2014, 17:34:33 »
Po pierwsze dziękuję za zainteresowanie w moim wątku :)
Jeśli chodzi o ekspresy to przerabiałem już parę wynalazków pokroju Krupsa czy Tchibo. Największym problemem tych półproduktów jest długi proces przygotowania kawy, nie możność zaprogramowania własnych "smaków", czy też ograniczony wybór kapsułek w niesamowicie "atrakcyjnych" cenach.
Nie jestem wielkim znawcą kawy i przyznaję szczerze, że nawet smak kapsułek Tchibo (przez wielu nie akceptowalny) był dla mnie ok.
Więc przechodząc do sedna, wolałbym ryzykowny ale za to bardziej automatyczny ekspres, który przy pomocy jednego przycisku umożliwi mi zrobienie kawy.
Wydaje mi się również, że smak kawy będzie i tak bardziej wyrazisty, niezależnie od dokonanego zakupu, biorąc pod uwagę moje wcześniejsze doświadczenia.
Jestem również w stanie rozważyć ekspresy "większe" (góra 28-30 cm szerokości), pod warunkiem, że zaproponują mi coś podobnego do Delonghi czy Nivony ;)


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi