Autor Wątek: młynek i-2 steel pytanie o mielenie ale nie jęzorem  (Przeczytany 16237 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: młynek i-2 steel pytanie o mielenie ale nie jęzorem
« Odpowiedź #45 dnia: 18 Lipiec 2014, 09:29:11 »
mam takie momenty gdzie zasypuję przysłowiową garścią ziaren młyn, bo np. za chwilkę wybywam na tydzień i szkoda wietrzącej się kawy.

W tym temacie - świeża kawa a jej ilość w hopperze.
Na co dzień problemów nie widzę - trafia do hoppera ~250g. Ale ostatnio zapomniałem kawy z hoppera zabrać ze sobą na wyjazd i tak stała biedaczka i czekała na mnie przez tydzień. Efekt - po powrocie kawa leci z wylewki jak woda. Skręcanie nie pomogło zbyt wiele, ale przynajmniej pijalny efekt z mlekiem był :) Żeby nie była - kawka była świeża - palona za 3-4 tygodnie wcześniej niż mój powrót.

A że innej kawy w domu nie było to pożyczyłem od sąsiadów - palenie majowe, kawa ma więc 2 miesiące, ale była w oryginalnej torebce. Efekt - idealny strzał już za pierwszym razem.

Podsumowując - kawa w hopperze na bank ma łatwiejszy kontakt z powietrzem, a ze światłem to już bez dyskusji. U mnie jest też tak że po południu przez godzinę może krócej mam słońce dokładnie na młynku - upały były, więc i temperatura ziarenek pewnie się podniosła - może wyschły, o ile po paleniu to jeszcze możliwe. Kawa w torebce, zamknięta w miarę szczelnie (torba napuchnięta nie była) może dłużej leżeć i środowisko jej nie szkodzi.
Dobrze jest więc zasypywać hopper tak aby zużyć jego zawartość w ciągu tych 3-4 dni. No chyba że ktoś często zmieni kawy - wtedy sypiemy odmierzoną porcję, tak robię z Peppiną testując różne kawy i ich parametry smakowe. No ale to na drugim młynku się dzieje ;)

p.s. z pewnego źródła wiem, że niedługo mogą się pojawić fajne używane, gastronomiczne młynki. Mają być nawet żarna 83mm  :taktak: tylko elektryk w warunkach domowych musi z 3 faz na jedną przerobić. No chyba że ktoś chce w garażu/domku na drzewie z młynkiem skończyć  :diabelek:
LMWDP #469

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: młynek i-2 steel pytanie o mielenie ale nie jęzorem
« Odpowiedź #46 dnia: 18 Lipiec 2014, 10:44:07 »
Skąd ty weźmiesz 3 fazy w domku na drzewie? :smiech:

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: młynek i-2 steel pytanie o mielenie ale nie jęzorem
« Odpowiedź #47 dnia: 18 Lipiec 2014, 10:48:30 »
Off-Topic:
Zależy jakie fazy...
Ja odważam każdą porcję przed wsypaniem do hoppera (chyba o tym już pisałem). Zajmuje mi to jakieś 10 s a w zamian mam dokładnie tyle kawy ile chciałem i nic mi nie wietrzeje.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3002
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: młynek i-2 steel pytanie o mielenie ale nie jęzorem
« Odpowiedź #48 dnia: 18 Lipiec 2014, 10:54:37 »
Dobrze jest więc zasypywać hopper tak aby zużyć jego zawartość w ciągu tych 3-4 dni
Dokładnie. Kuchnia od północy, więc słońce nie działa.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi