Autor Wątek: Czy Gaggia Classic to ściema?  (Przeczytany 24715 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Czy Gaggia Classic to ściema?
« Odpowiedź #90 dnia: 29 Październik 2019, 15:56:44 »
No przeciez delonghi tez jest na kolbe a podobno espresso nie zrobi.
Bo to atrapa a nie ekspres. Ale kto powiedział że nie zrobi? Nie ja. Mistrzostwo świata to nie bezie ale wypić się pewnie da. Trzeba jedynie wiedzieć co się robi.

A tak na boku to dzięki Tobie mocno podbijam sobie licznik postów. Chyba muszę wziąć na wstrzymanie na jakiś czas.

DarioMario

  • Gość
Odp: Czy Gaggia Classic to ściema?
« Odpowiedź #91 dnia: 29 Październik 2019, 17:12:36 »
Jezeli delonghi robi lepsza kawe niz w KAZDEJ sieciowce i wiekszosci kawiarni w Polsce to nie jest to atrapa.
 
Licznik postow to bardzo wazna rzecz! Lepiej wstrzymaj!  :ogien:
« Ostatnia zmiana: 29 Październik 2019, 17:15:36 wysłana przez DarioMario »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Czy Gaggia Classic to ściema?
« Odpowiedź #92 dnia: 29 Październik 2019, 17:46:59 »
Jezeli delonghi robi lepsza kawe...
Pamiętaj, że ekspres służy tylko (aż) do przelania wody przez kawę. Jako tako, to on kawy nie robi... Liczy się kawa w ziarnach, która jest dobrej jakości,  potem jest młynek, który musi tą kawę "pokroić" na możliwie równe kawałki (dlatego, jak np gotujesz ziemniaki, to też kroisz je na równe kawałki, aby każdy równo się ugotował) potem masz dobrej jakości wodę (ziemniaki tak samo gotuję się w czystej wodzie, zupę też gotujemy z reguły na czystej wodzie). Potem już jest ekspres, który ma dbać o stabilną temperaturę wody, jej odpowiednie ciśnienie i dawkę, o ile jest możliwość zaprogramowania ilości podawane wody. Są jeszcze bajery, typu preinfuzja, ale to są końcowe dodatki. Tamper też wystarczy zwykły, nie musi być bajerancki.
To tak po krótce... Należy też odróżnić tu atrapę ekspresu od czegoś, co już można nazwać ekspresem... Ale on i tak jest na końcu drogi, jeżeli chodzi o przygotowanie kawy. Ekspres to nie magiczne pudełko, w które wrzucasz byle jak i byle jaką kawę, a wypada z niego cudowne espresso z jedwabistą cremą na wierzchu..

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2412
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Czy Gaggia Classic to ściema?
« Odpowiedź #93 dnia: 29 Październik 2019, 18:11:15 »
No to mamy wielbiciela delonghi, znawcę kawy mielonej i sędziego kawowej sceny kawiarnianej ;-)  Polecam trochę przyzwoitości, pokory w serwowaniu subiektywnych i rewolucyjnych ocen.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 655
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Czy Gaggia Classic to ściema?
« Odpowiedź #94 dnia: 29 Październik 2019, 20:01:43 »
Ekspres to nie magiczne pudełko, w które wrzucasz byle jak i byle jaką kawę, a wypada z niego cudowne espresso z jedwabistą cremą na wierzchu..

Przecież wyraźnie napisał że do DL wrzuca dobrą kawę i dostaje dobry napój, a z GC nie. Więc chyba jasne że rozmawiamy o różnicach w ekspresach.

DarioMario

  • Gość
Odp: Czy Gaggia Classic to ściema?
« Odpowiedź #95 dnia: 31 Październik 2019, 10:41:59 »
jesteście  wredne małpy co niektórzy, że trudno przejść obojętnie obok takiego zachowania....
i trzeba to wprost mówić że jeśli ktoś jest wredną małpą to jest wredną małpą.

Bardzo proszę NIE PRZEKRĘCAĆ moich wypowiedzi - jeśli tak to lubicie to proponuje pracę w Wiadomościach.

GAGGIA ROBI GORSZĄ KAWĘ Z MIELONEK NIŻ DELONGHI SCULTURA.

Czy to jest takie TRUDNE zdanie PO POLSKU dla wielu osób?  :doh:

NIE znaczy to, że:
- Delonghi robi lepsze espresso niż Gaggia.
- pytam o to jak zrobić klasyczne espresso
- mielonka z delonghi w sitku ciśnieniowym jest lepsza niż świeżo palona z gaggi w ziarnach w sitku ciśnieniowym
- wole mielonkę z delonghi od espresso w gaggi.
- szczytem moich doznań smakowych jest mielonka
- jestem jedyna osobą w domu, kótra pije kawę
- nigdy nie piłem espresso
- kupiłem gaggie by pić tylko z mielonek


Czy jakieś kombinacje logiczne wymagają jeszcze tłumaczenia?
« Ostatnia zmiana: 31 Październik 2019, 10:47:46 wysłana przez DarioMario »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Czy Gaggia Classic to ściema?
« Odpowiedź #96 dnia: 31 Październik 2019, 11:12:29 »

Bardzo proszę NIE PRZEKRĘCAĆ moich wypowiedzi - jeśli tak to lubicie to proponuje pracę w Wiadomościach.
Dobre.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Czy Gaggia Classic to ściema?
« Odpowiedź #97 dnia: 31 Październik 2019, 13:18:55 »
GAGGIA ROBI GORSZĄ KAWĘ Z MIELONEK NIŻ DELONGHI SCULTURA.
Hmm, nie zauwazyłem żebyś przeprowadził wystarczający dowód na potwierdzenie tej tezy.

Mógł bym się zgodzić z "Ja GAGGIą ROBIę GORSZĄ KAWĘ Z MIELONEK NIŻ na DELONGHI SCULTURA."

lub  "Trudniej/Nie potrafię na GAGGIą zROBIĆ KAW(ę/y) Z MIELONEK tak dobr(ą/ej) jak na DELONGHI SCULTURA ."

Ale "dobra" czy "gorsza" to raczej pojęcia względne.

Ogólnie póki nie opanowałeś w miare poprawnego robienia ekstrakcji na ekspresie kolbowym to w ogóle ciężko dyskutować co to jest dobre a co nie dobre.
Bo na kazdym ekspresie da się zrobić tak żeby ekstrakcja nie trwała 10 a znacznie więcej sekund (zakładając oczywiście podobny uzysk naparu).
« Ostatnia zmiana: 31 Październik 2019, 13:30:06 wysłana przez Bacek »

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 600
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Czy Gaggia Classic to ściema?
« Odpowiedź #98 dnia: 31 Październik 2019, 13:43:13 »
Podziwiam Twoją determinacje @Bacek  :poklon:

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 655
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Czy Gaggia Classic to ściema?
« Odpowiedź #99 dnia: 31 Październik 2019, 14:08:43 »
@Bacek - na tym forum każdy wyraża subiektywną opinię, a rozpoczęcie tego wątku świadczy o tym że DarioMario chce wiedzieć gdzie leży błąd. I póki co nikt nie udowodnił że to jego wina. Winny jest nowy ekspres.
A co ma mieć umiejętność robienia espresso do jego problemu? Jak ktoś będzie miał problem z automatem to też przez to że nie umie espresso zrobić? DarioMario chce wykorzystać nowy ekspres tak samo jak stary - jako półautomat.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Czy Gaggia Classic to ściema?
« Odpowiedź #100 dnia: 31 Październik 2019, 14:39:43 »
Ale to nie jest półałtomat ani automat. Gdyby był to była by inna dyskusja. A narzędzie manualne wypadało by potrafić obsłużyć.

W ostatnim stwierdzeniu było o tym że na Gaggi nieda się zrobić tak dobrej kawy (z mielonki) jak DeLongi gdzie tu jest pole do subiektywności?

Żeby móc porównywać "dobroć" to choć trzeba by się postarać o to żeby warunki (ale nie koniecznie procedura) ekstrakcji były zbliżone.

DarioMario pokazał co najwyżej że wrzuca cokolwiek i jakkolwiek do DeLonhgi i wychodzi mu coś co mu smakuje, a potem wrzuca cokolwiek i jakkolwiek do Gaggi i to nie wychodzi i mu nie smakuje.

To jeszcze nie znaczy że ktoś kto wie co robi nie uzyskał by tego samego efektu na Gaggi. O kwestię dobroci kawy z danego ekspresu tu się nie ocieramy.

GAGGIA ROBI GORSZĄ KAWĘ Z MIELONEK NIŻ DELONGHI SCULTURA.
Jak za aparatami fotograficznymi. Nie ekspres robi tylko człowiek przy użyciu ekspresu. A z dotychczasowego przebiegu dyskusji raczej trudno jednoznacznie stwierdzić że wina jest jedynie po stronie ekspresu.
« Ostatnia zmiana: 31 Październik 2019, 14:42:16 wysłana przez Bacek »

DarioMario

  • Gość
Odp: Czy Gaggia Classic to ściema?
« Odpowiedź #101 dnia: 31 Październik 2019, 18:47:20 »
no kurde i znowu popełniłem błąd bo myślałem że zrozumiecie...a jednak nie....asperger internetowy to bardzo powszechna przypadłość - ludzie rozumieją wszystko dosłownie, bo łatwiej znaleźć problem niż rozwiązanie a i przy okazji można znaleźć pretekst by komuś dopieprzyć by siebie wynieść na wyżyny - ot polska mentalność.

Mówiąć "GAGGIA ROBI GORSZĄ KAWĘ Z MIELONEK NIŻ DELONGHI SCULTURA." chciałem zwrócić uwagę, że taki był główny problem tego wątku!
Nie założyłem go by stękać na Gaggie i wydawać osąd ostateczny tylko po to, by ktoś mi doradził lub wyjaśnił czy robie coś źle z tymi mielonkami że wychodzi gorzej niż w delonghi.

ALe nieeeeeeeeeeeeee.....wy daaaaaaaaaaaaaaalej swoje domysłyyyyyyy.....
Zamiast tego dostałem jęczenie że ja taki dziadowski jestem bo nie chce robić espresso i wole pić kawę z mielonki.
Ogólnie nie tylko że się nie znam, ale że nawet nie wiem co mi powinno smakować a co nie i nie wiem czy jedna kawa jest lepsza od drugiej!
to już jest jakieś kuriozum.


Dziękuję jednak tym co starali mi się wytłumaczyć dlaczego dzieje się tak a nie inaczej.
Dzisiaj ze starej ziarnistej Parany i młynka Hario z zakupionym pro sitkiem IMS i ciężkim tamperem udało mi się w mniej więcej 30 sekund zrobić doppio.

tu filmik (spontanicznie zrobiony i trochę niewyraźny na początku ale jest)

h ttps://youtu.be/JNfXLCmIm0g

IMG_20191031_173654.jpg

Efekt był wreszcie zadowalający.
Raczej pogodziłem się z tym że wszystkie mielone kawy jakie "działały" w delonghi nie będą tak samo działać w Gaggi w sitku ciśnieniowym.
Będę oczywiście testował jeszcze różne mielonki.
Niemniej jednak jestem spokojny, że udało mi się uzyskać nawet z tak starą (zakupiona pare dni temu ale termin mija w styczniu 2020 :D) i takim młynkiem dennym dobrą kawę, którą żona określiła jako "wreszcie dobra"
Myślę więc że skoro Hario dał radę to i Barazza Encore czy Graef 800 powinny mnie póki co zadowolić.

Bacek - jakbyś był moją żoną to byś zauważył - no ale nawet u mnie w domu nie byłeś.
Wielu kombinacji z mielonką zrobić się nie da - to nie jest fizyka kwantowa by dodać mniej lub więcej kawy i ubić w miare równo - co przy ciśnieniowym sitku i tak nie jest taaaak ważne. Gaggia jest za mocna na te mielonki.
« Ostatnia zmiana: 31 Październik 2019, 19:06:12 wysłana przez DarioMario »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Czy Gaggia Classic to ściema?
« Odpowiedź #102 dnia: 31 Październik 2019, 19:13:35 »
Barazza Encore
Przez rok używałem Baratzy Precissio, taka podpicowana wersja Encore z dodatkową regulacją w domyśle do espresso. Do alternatyw może fajny ale wrogowi do espresso bym nie polecił. Ale co tam nie narzekam już. Powodzenia na kawowej drodze.

DarioMario

  • Gość
Odp: Czy Gaggia Classic to ściema?
« Odpowiedź #103 dnia: 31 Październik 2019, 19:24:15 »
Chce coś co jest chociaż lepsze od hario :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6322
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Czy Gaggia Classic to ściema?
« Odpowiedź #104 dnia: 31 Październik 2019, 20:21:41 »
Jestem pełen podziwu. Mielenie Hario pod espresso musiało zająć kilka minut. W cenie Baratzy Encore czy Graefa możesz kupić np używany Ascaso i2 mini, a jeszcze lepiej jakby to był Ascaso i1 mini albo Eureka Mignon, które do espresso będą  lepsze. Jednak to już Twój wybór teoretycznie i Graef, i Encore dadzą radę. Jeśli Graef to proponowałbym od modelu 800 w górę, a z Baratzy od Sette 30. Polecam dobierać narzędzia zgodnie z ich przeznaczeniem i z marginesem na rozwój, żeby potem nie musieć zaraz zmieniać.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi