Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 122065 razy)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 436
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #645 dnia: 20 Lipiec 2023, 16:29:21 »
To przełącznik raczej działa, może coś z napełnianiem bojlera? Zapchało się gdzieś? Trzeba by sprawdzić gdzie nie może przepłynąć, czyli np. zdejmować po kolei rurki i patrzeć czy przepływa (trochę zabawy jest...) albo serwis :(

Offline pawel1210 Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #646 dnia: 20 Lipiec 2023, 16:46:36 »
Znalazłem kilka wątków na home barista z tym problemem i jedną z potencjalnych przyczyn może być blokada w obwodzie napełniania bojlera. To chyba nie dotyczy Mara X tylko poprzedniego modelu ale podobno Lelit montował tam jakiś ogranicznik przepływu, który łatwo się zapycha i może pomóc jego usunięcie.

Jeśli tego ogranicznika nie ma, to spodziewałbym się faktycznie, że gdzieś obwód napełniania bojlera mógł się przypchać. Pytanie tylko gdzie dokładnie szukać potencjalnego problemu :) Na innym forum ktoś rozwiązał problem przez wyczyszczenie "solenoid valve" (nie wiem jak ta część nazywa się po polsku) i jest nawet na lelit insider film jak go wymieniać to może spróbuję szczęścia tam.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 436
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #647 dnia: 20 Lipiec 2023, 16:53:04 »
Solenoid valve to pewnie elektrozawór ;)
Można z grubsza sprawdzić zdejmując rurki: jeśli po zdjęciu wejściowej woda wypływa, to zakładasz jak było i zdejmujesz wyjściową. Jeśli nie płynie, to albo zapchany/zepsuty, lub brak zasilania, co miernikiem można sprawdzić...

Offline pawel1210 Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #648 dnia: 21 Lipiec 2023, 08:45:58 »
Uff ekspres działa :)

Przyczyna leżała w zablokowanym elektrozaworze. Najpierw wymontowałem i wyczyściłem zawór trójdrożny (3 way solenoid valve), co jednak nie pomogło, bo był w zasadzie czysty i działający. Następnie wymontowałem elektrozawór ładowania wody (water charge solenoid valve) i tam już czekało parę niespodzianek :) Było trochę kamienia wewnątrz zaworu jak i na tłoku ze sprężynką, przez co nie odbijał i był cały czas w zamkniętej pozycji. Po odkamienianiu obu elementów ekspres działa jak nowy. Dzięki za pomoc. Jakby ktoś miał ten problem to polecam film z lelit insider, gdzie gość pokazuje jak go wymontować i wymienić (u mnie na szczęście wystarczyło odkamienienie) ten zawór.

Offline konrad.felinczak

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: lelit grace i inne
  • Młynek: komeś
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #649 dnia: 21 Lipiec 2023, 18:50:47 »
film z lelit insider
filmy Mauro to najlepsza rzecz przy posiadanu lelita ;)

Offline Plastik1989

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X v2
  • Młynek: Ceado e6p
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #650 dnia: 27 Lipiec 2023, 22:55:49 »
Przeczytałem ten wątek oraz bliźniaczy wątek O ECM PURISTA, przewertowałem również neta i po wstępnym rozeznaniu ograniczyłem wybór ekspresu (budżet ok 5 tys) do dwóch modeli:
 - ECM Puristika
 - Lelit Mara X v2

Kryteria jakimi się kieruje to: zdecydowany priorytet dla espresso, szybkie rozgrzanie oraz posiadanie grupy parzącej E61.

Z plusów ECM to mały rozmiar, szybkie rozgrzewanie, posiada PID, możliwość regulacji ciśnienia. Z minusów, to brak możliwości spieniania mleka (używam rzadko). Podoba mi się też ten słój, który wielu osobom nie przypadł do gustu, (mi wydaje się łatwy i szybki do mycia oraz napełniania), więc akurat słój jest plusem dla mnie. Szkoda, że w niższej cenie dostępny tylko czarno/srebrny bardziej by mi pasował biały, który jest wyraźnie droższy.

Lelit Mara X, chyba główny plus to możliwość spieniania mleka. Większy bojler prawie dwa razy -> to nie koniecznie plus dla mnie, bo czas nagrzania wydaje mi się znacznie dłuższy. Brak PIDa, to kolejny minus, wodę dolewa się trochę trudniej niż ECM (teraz mam Gaggie Classic i bardzo cenie szybkie dolewanie wody od góry, bez wyciągnia zbiornika) OPV zwraca wodę do tacki, a nie zbiornika (dla mnie to minus).

Więc wydaje się mi się, że w świetle moich oczekiwań ECM jest lepszym wyborem? Czy coś całkowicie pominąłem / nie zrozumiałem i np. ten większy bojler w MaraX to gamę changer, albo jakiś inny aspekt, przeważa na korzyć Mary X?

Ja sam piję tylko espresso, nigdy nie mam czasu na grzanie dłużej niż 15-20 minut ekspresu i wiem to z praktyki życiowej, tego nie zmienię, więc muszę mieć ekspres który szybko się grzeje, albo będę pił z niedogrzanego po 15 minutach i tak... Mleko spienia sobie moja żona czasem, ale zazwyczaj Jej się nie chce tego robić i w automacie Delonghi spienia sobie mleko, a kawę robi w Gaggi i tak "składa" sobie Cappuccino z dwóch urządzeń (z Delonghi kawa Jej nie smakuje, a z Gaggi nie chce się Jej myć wylewki pary). Więc dla mnie możliwość spieniania mleka nie ma znaczenia, ale jakby ekspres miał taką możliwość, to raz na jakiś czas, żona by tego użyła. 

Co myślicie, zdecydowanie ECM brać, czy może szukać czegoś innego? SZkoda że MaraX nie ma PID, bo chyba byłoby mi łatwiej podjąć decyzję.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 866
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #651 dnia: 28 Lipiec 2023, 08:31:26 »
Poprawka, MaraX ma oczywiście PIDa z dwoma sensorami, z trzema predefiniowanymi ustawieniami temperatur, które w zupełności wystarczą. Trudniej wpaść w niebezpieczną pułapkę gmerania przy temperaturze zamiast skupienia się na ważniejszych aspektach jak doza, uzysk, czas, stopień zmielenia i dystrybucja. MaraX nie ma tylko wyświetlacza.

Niedawno dołożyłem do Mary termometr wkręcany w grupę i mogę potwierdzić, że ekspres podaje bardzo stabilną temperaturowo wodę, z wahaniami w trakcie ekstrakcji na poziomie 0.1-0.2*C.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Adammalyszjumper

  • Wiadomości: 86
  • Ekspres: MaraX V2
  • Młynek: Comandante C40
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #652 dnia: 28 Lipiec 2023, 09:48:14 »
MaraX V2 chyba zwraca wodę do boilera, do tacki tylko to co zostaje w grupie po zamknięciu zaworu (woda kawowa).

Ma też pompę z miękkim startem który zawiesza na chwilę ciśnienie na 2 barach (jakieś 3-4s), potem chwilę na 4 (około 1-2s) i dopiero rośnie powyżej do maksymalnego ustawienia OPV. Co kto lubi, ale mając flow control, to trochę strzał w kolano...
Swoją drogą tłoczy tylko 5ml/s, co w połączeniu miękkiego startu uniemożliwia zrobienie szybkich shotów -
Turbo shot który powinien trwać 7-15s jest niewykonalny, pompa przy takim starcie jest w połowie roboty przy 11s na liczniku.
Allonge powinno się udać, ale raczej nie bez flow control, moja bez tego miała niższy przepływ niż potrzebny 4,5ml/s.

Ja bym drugi raz nie kupił, i po roku poważnie zastanawiam się nad sprzedażą i przesiadką na zmodyfikowaną Gaggię i jakiś fajny czajniczek do przelewów ;)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 866
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #653 dnia: 28 Lipiec 2023, 10:28:41 »
Tak, V2 zwraca wodę do bojlera. Zresztą przeróbka w taki sposób wersji V1 jest prosta, co też u siebie zrobiłem.

Pompa nie ma miękkiego startu. To odpowiednio dobrana, twardsza sprężyna w grupie powoduje emulację preinfuzji dzięki czemu maksymalne ciśnienie na sitku uzyskuje się w okolicach 10 sekund od uruchomienia pompy.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Adammalyszjumper

  • Wiadomości: 86
  • Ekspres: MaraX V2
  • Młynek: Comandante C40
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #654 dnia: 28 Lipiec 2023, 10:44:49 »
Wymieniałem sprężynę i dalej wygląda to tak samo

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 866
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #655 dnia: 28 Lipiec 2023, 13:14:25 »
Home-Barista: https://www.home-barista.com/blog/lelit-marax-review-t63863.html

Cytat: another_jim
Preinfusion:
The X has a fine tuned preinfusion which is, to my mind, as important as the temperature control. Normally on an E61, there is almost no rise in pressure for the first 6 to 8 seconds. The puck is wetting, but at very low pressure. After this time,the pressure ramps up very quickly. On the X, Lelit has used a smaller jet and a stiffer preinfusion spring. This results in a steady pressure ramp up, starting almost immediately and hitting 10 bar after about 15 seconds. The benefit is that the machine can handle finer grinds at higher doses. The grind and dose setting on the X is more like a commercial lever machine than a conventional E61. Being able to use finer grinds at higher doses makes handling light roasted coffees nearly as easy as it is on lever and profiling machines.

Ogólnie o preinfuzji w E61: https://www.home-barista.com/espresso-machines/extending-e61-preinfusion-t53606.html

Cytuj (zaznaczone)
As far as the 3-4 bar preinfusion in any E61 group head, that pressure level comes from the stiffness rating of the preinfusion spring, and the duration comes from how long it takes to fill the preinfusion chamber.

https://thecoffeefolk.com/lelit-mara-x/

Cytuj (zaznaczone)
Like other E61s the Lelit Mara x does have an inbuilt pre-infusion to help minimize channeling. The pre-infusion on the Mara X however is also unique in that it is far more linear and consistent than many other machines. It uses a small jet and stiff preinfusion spring to have a more consistent pressure ramping process that starts almost immediately and peaks after around 15 seconds. This in turn means that you are able to use finer grind settings which is always desirable, particularly for light roasts.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Adammalyszjumper

  • Wiadomości: 86
  • Ekspres: MaraX V2
  • Młynek: Comandante C40
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #656 dnia: 28 Lipiec 2023, 15:15:27 »
Co się stanie jeśli wyjmę pierwszą sprężynę?
Jeśli dobrze rozumiem, twardsza sprężyna powinna niwelować preinfuzję i pompa powinna startować i lecieć liniowo do 9 bar, a mimo wszystko igła manometru zatrzymuje się na 2 i chyba 4 barach zanim wleci do limitu OPV.
Ale nie do końca wiem jak to działa, dlatego proszę o wyrozumiałość ;)
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2023, 16:21:52 wysłana przez Adammalyszjumper »

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #657 dnia: 28 Lipiec 2023, 18:02:17 »
Poprawka, MaraX ma oczywiście PIDa z dwoma sensorami, z trzema predefiniowanymi ustawieniami temperatur, które w zupełności wystarczą. Trudniej wpaść w niebezpieczną pułapkę gmerania przy temperaturze zamiast skupienia się na ważniejszych aspektach jak doza, uzysk, czas, stopień zmielenia i dystrybucja. MaraX nie ma tylko wyświetlacza.

Niedawno dołożyłem do Mary termometr wkręcany w grupę i mogę potwierdzić, że ekspres podaje bardzo stabilną temperaturowo wodę, z wahaniami w trakcie ekstrakcji na poziomie 0.1-0.2*C.
Że niby temperatura ekstrakcji to jest mało ważny aspekt?
Ty się chyba na rozumy z Richardem pomieniałeś....
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #658 dnia: 28 Lipiec 2023, 18:05:41 »
Tak, V2 zwraca wodę do bojlera. Zresztą przeróbka w taki sposób wersji V1 jest prosta, co też u siebie zrobiłem.

Pompa nie ma miękkiego startu. To odpowiednio dobrana, twardsza sprężyna w grupie powoduje emulację preinfuzji dzięki czemu maksymalne ciśnienie na sitku uzyskuje się w okolicach 10 sekund od uruchomienia pompy.
Gdzie ci tą wodę zwraca....
Do bojlera?
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 866
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #659 dnia: 28 Lipiec 2023, 19:54:13 »
A i owszem. W wersji V2 rurka zamiast do tacki ociekowej jest podłączona do czwórnika za pompą, skąd woda znowu jest tłoczona do bojlera.
Co do:
Cytat: raf77
Że niby temperatura ekstrakcji to jest mało ważny aspekt?
Ty się chyba na rozumy z Richardem pomieniałeś....

to albo lubisz czytać wyrywając z kontekstu albo ... a nie napiszę, bo znowu @krystians będzie mi zarzucał, że „forma jest nieakceptowalna w przestrzeni publicznej”.

Ale jeśli na spokojnie jeszcze raz przeczytasz, to może zauważysz, że nie napisałem, iż sama temperatura jest mało ważna a skakanie po różnych wartościach bez przyłożenia się do techniki.

Sprecyzuj jeszcze o jakiego Richarda ci chodzi, bo nie wiem jak bardzo mi pojechałeś.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi