Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 121396 razy)

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 156
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #450 dnia: 29 Grudzień 2021, 14:45:43 »
Z tego co czytałem, w trybie priorytetu espresso najlepiej trzymać się odstępu 2 minutowego między kolejnymi shotami, powyżej 5 minut, trzeba już 10-15 minut spoczynku do ustabilizowania temperatury.
Z praktycznego punktu widzenia, to już chyba lepiej sprawdzi się klasyczny tryb HX przy większej serii szotów.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 866
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #451 dnia: 29 Grudzień 2021, 14:48:01 »
O ile nie ma dużych przerw między kolejnymi ekstrakcjami to robię jedno po drugim.
Już w pierwszej dostępnej recenzji była mowa, że temperatura jest stabilna na zadanej jeśli nie ma dłuższych pauz. W przypadku gdy wskazówka wjeżdża mi na 1,5 BARa a między szotami uzbiera się ok 4 minut przerwy to czekam cierpliwie aż zacznie spadać. Długo to nie schodzi.
Zaznaczę, że nie mam żadnego termometru.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #452 dnia: 29 Grudzień 2021, 21:12:55 »
@tytoos ; ja generalnie przestałem się niepotrzebnie męczyć obserwacjami przy pracy Mary X. Po prostu ją użytkuję i używam trybu espresso + temp. I. Kawa wychodzi super. Wydaje mi się, że jak chce się człowiek bawić w dokładniejsze ustawienia temperatur to trzeba kupić porządnego PIDa i tyle.
Odnośnie twoich obserwacji to był nawet w tym poście wrzucony film z YT z dokładną analizą pracy tego ekspresu pod kątem temperatur i polecam go obejrzeć:

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #453 dnia: 30 Grudzień 2021, 10:58:49 »
Zamiast porównania motoryzacyjnego posłużę się cytatem z Misia: "nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych."

Do Mary-X, pracującej w "trybie kawy" nie można stosować zasad dotyczących HXów. Nie ma w niej możliwości ustawienia offsetu-to wynika z rodzaju zastosowanego sterowania. Nie ma PID z wyświetlaczem, nie ma menu. Zwykły PID z wyświetlaczem był w poprzednim modelu-Mara PL62T. Niuanse te wraz z broszurą producenta są na początku wątku: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8272.msg200150#msg200150

Chcąc postępować z Marą-X jak ze zwykłym HXem należałoby ją najpierw przełączyć w tryb pary i odczekać kilkanaście minut aż ona w ten tryb przejdzie.

@tytoos sprawdź jeśli to możliwe ten termometr np. w czajniku. Zjawisko które pokazałeś na filmiku wygląda podobnie jak w przypadku zapowietrzonej grupy. Wówczas po rozpoczęciu ekstrakcji rośnie temperatura grupy ale odczyty z termometru są inne niż na filmiku.
« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2021, 11:04:06 wysłana przez skansen »

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 600
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #454 dnia: 30 Grudzień 2021, 11:05:11 »
sprawdź jeśli to możliwe ten termometr np. w czajniku
Sprawdziłem w gotującej wodzie - pokazuje 100,5 -- 100,7 więc raczej ok. Ekspres chodzi w trybie X. Zastanawia mnie ten wzrost temp zaraz po podniesieniu wajchy. Na filmie podlinkowanym powyżej- na samym początku widać, że temp jet stabilna podczas parzenia, u mnie wzrasta do ok 97. Różnica jest taka, że ten gość ma sondę w porta filtrze, ja mam w grupie, wyżej. Ale niemożliwe, żeby była taka różnica.

Offline rafal_ski Mężczyzna

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: F4 nano
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #455 dnia: 03 Styczeń 2022, 11:24:58 »
A moja Mara powoli zaczyna mnie doprowadzać do szału. Po pierwsze masakryczne zużycie wody.  Wiem czytałem że można zrobić przeróbkę aby wodę z OPV zamiast do tacki odprowadzić do zbiornika. Ale mam ją na gwarancji i nie chce ingerować, aby nie stracić gwarancji. Po drugie spienianie mleka. Ja piję 80 % kawy mleczne. Wieczorem 1-2 espresso. Mam ustawiony tryb X , poz I. Muszę kombinować aby złapać dobre ciśnienie aby spienić mleko. Dla espresso znowu muszę przełączać tryb. Żałuję że nie kupiłem Bianci. Chętnie bym teraz zamienił Marę na Biancę. Czy ktoś z użytkowników Mary miał taką przesiadkę? Czy różnica w użytkowaniu jest sporo na plus na korzyść Bianci?
Oszczędzaj wodę, pij wino

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 436
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #456 dnia: 03 Styczeń 2022, 12:12:38 »
Ja aktualnie Marą codziennie spieniam ~ćwierć litra mleka, jak dla mnie jest OK, ale używam trybu zwykłego (nie 'X'). Przelew z OPV do tacki w sumie mi nie przeszkadza, a wręcz pomaga, bo jak mocno leci, to znaczy, że za drobno zmieliłem  ;)
Bardziej przeszkadza mi ilość pary - taką ilość mleka lepiej mi się spienia w Bezzerze, tzn szybciej. W sumie wolałbym przełożyć wajchę On/Off  z Magiki do Mary (i kurek odwrotnie), bo w Marze chyba nie zdarzyło mi się pokrętła pary otworzyć częściowo - zawsze max...
 

Offline Hakuri Mężczyzna

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Hoop Ceado / V60 / MaraX
  • Młynek: TIMEMORE C3 PRO / Niche Zero / Fiorenzato F64 Evo V2
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #457 dnia: 06 Styczeń 2022, 16:35:12 »
A moja Mara powoli zaczyna mnie doprowadzać do szału. Po pierwsze masakryczne zużycie wody.  Wiem czytałem że można zrobić przeróbkę aby wodę z OPV zamiast do tacki odprowadzić do zbiornika. Ale mam ją na gwarancji i nie chce ingerować, aby nie stracić gwarancji. Po drugie spienianie mleka. Ja piję 80 % kawy mleczne. Wieczorem 1-2 espresso. Mam ustawiony tryb X , poz I. Muszę kombinować aby złapać dobre ciśnienie aby spienić mleko. Dla espresso znowu muszę przełączać tryb. Żałuję że nie kupiłem Bianci. Chętnie bym teraz zamienił Marę na Biancę. Czy ktoś z użytkowników Mary miał taką przesiadkę? Czy różnica w użytkowaniu jest sporo na plus na korzyść Bianci?

Ja na 1 w trybie X spieniam mleko podczas ekstrakcji albo zaraz po i mam ciśnienie prawie 1,5 bar. Akurat z tej kwestii jestem zadowolony względem gaggi gdzie ledwo jeden dzbanuszek można było spienić, chodź pewnie dało by się i jeszcze lepszą parę w innych uzyskać.
Zawór pary działający 0/1 też był by praktyczniejszy bo się trzeba nakręcić aby zamknąć...

Offline pawel1210 Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #458 dnia: 04 Luty 2022, 14:59:55 »
Cześć :)

od kilku tygodni pojawił się w mojej Marze X pewien problem z grupą. Ekspres czasami nie reaguje na podniesienie dźwigni do góry. Czasem objawia się to po prostu małym lagiem i pompa załącza się po kilku sekundach. Czasem po podniesieniu nie dzieje się nic, za wyjątkiem lekkiego kapania z prysznica i trzeba ją obniżyć i załączyć ponownie, a czasem nawet kilkakrotnie zanim się uruchomi. Czasem ekspres działa cały dzień bez problemu, a czasem nie reaguje po kilka razy z rzędu - ciężko o regułę.
Ekspres utrzymuję zgodnie z zaleceniami, wykonuję backflush raz w tygodniu, był też odkamieniany po ok. roku użytkowania. Myślicie, że to jakiś grubszy problem z pompą, który wymagałby interwencji serwisu czy może wystarczy rozebrać E61, wyczyścić i nasmarować?

Pozdrawiam!

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 866
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #459 dnia: 04 Luty 2022, 15:05:06 »
Na 99,9999% procent problemem jest przełącznik za dźwignią. Również to przerabiałem w Marze.
U siebie wyciągnąłem ten przełącznik i zapsikałem do środka preparatem do czyszczenia potencjometrów - PR Kontakt. Sam przełącznik jest zasadniczo nierozbieralny, albo raz w życiu rozbieralny. Ma jednak szpary.
Druga rzecz to mocniejsze jego wysunięcie w stronę dźwigni, reguluje się to nakrętkami na gwincie, z zewnątrz i wewnątrz.
Po powyższych operacjach pompa uruchamia się już jak od nowości.

Pomocny film od Lelita

« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2022, 15:15:29 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline pawel1210 Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #460 dnia: 04 Luty 2022, 15:24:05 »
Wielkie dzięki Kekacz za pomoc! Wydaje mi się, że faktycznie to jest problemem bo odległość przełącznika od dźwigni to ładnych pare milimetrów.
Zajrzę później do ekspresu i to wyreguluję. Ogromne dzięki jeszcze raz  :)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #461 dnia: 11 Luty 2022, 18:31:38 »
Nowa wersja MaryX zaprezentowana na targach w Milanie, oprócz nowego loga, ma też spore zmiany wewnątrz:

a) Woda z zaworu OPV nie jest już kierowana do tacki - zastosowano dokładnie takie samo rozwiązanie, jak przy wcześniejszych modach DYI.
b) Zmieniono dostępne tryby pracy. Nie ma już trybu, w którym ekspres zachowuje się jak klasyczny HX. Zamiast tego są tryby:

Xmode Steam: działa podobnie jak wcześniejszy tryb coffee priority. Nie trzeba robić cooling flusha. Układ utrzymywany jest w odpowiedniej temperaturze, a po podniesieniu dźwigni włącza się boost pary, co pozwala na spienienie mleka po zakończeniu ekstrakcji.
Xmode Coffee (nowy tryb, zastąpił tryb klasycznego HX): w tym trybie maszyna ma zachowywać się bardziej jak single boiler, czyli absolutny priorytet kładziony jest na temperaturę zaparzania. Boost pary jest przez to słabszy. Nie ma za to problemu z przegrzewaniem się grupy i potrzeby stabilizacji ekspresu przy dłuższych przerwach. Bez względu na to, czy kawę robimy po 2min, 4min, 8min itd. temperatura zaparzania powinna być stała.

Może udało już się komuś kupić nową wersję? Byłbym ciekawy czy spienianie w trybie Steam zostało trochę wzmocnione, żeby skompensowac brak trybu klasycznego HX.

Offline ktm777

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Ascaso I-1 mini
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #462 dnia: 13 Luty 2022, 23:50:55 »
Tu nieco dokładniej o Mara X V1 i V2 (należy usunąć spację pomiędzy //
https:/ /coffeetime.freeflarum.com/d/417-lelit-mara-x-v1-and-v2-the-differences

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #463 dnia: 14 Luty 2022, 13:22:20 »
Dzięki. Właśnie czytałem m. in. tamten wątek i zastanawiałem się jak sprawdzają się te zmiany na co dzień.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 834
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #464 dnia: 14 Luty 2022, 16:31:41 »
Moim zdaniem ruch w dobrą stronę, pewnie prawie nikt nie kupował MaryX żeby korzystać z niej jako typowego HX.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi