Autor Wątek: Arrarex Caravel  (Przeczytany 178487 razy)

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #555 dnia: 30 Październik 2020, 10:10:04 »
Jeśli już ktoś się upiera na tani tamper albo wytaczanie, to chyba sensowniej kupić tanią miarkę do kawy z ubijakiem z nierdzewki i u tokarza pozbyć się nadwyżkowych paru milimetrów. Np. taką: https://www.lunzo.pl/ekspresy-do-kawy-i-akcesoria-do-ekspresow-do-kawy/miarka-do-kawy-z-ubijakiem-ze-stali-nierdzewnej/?gclid=EAIaIQobChMIk7q7tPrb7AIVGRkGAB0yRQLTEAQYBSABEgIFBvD_BwE

Ale, jak pisałem wcześniej, ja w zasadzie nie tampuję, tylko wyrównuję. Caravelka, przynajmniej w tych oryginalnych sitkach i kolbach, lubi leciutkie wyrównanie. Może @Nataniel mógłby dać znać jak u niego jest przy normalnym tampingu w sitkach brooksa i npf.

Przypomniało mi się też, że chyba @pafcio0 pisał kiedyś o kreatywnym wykorzystaniu kieliszka. Sprawdziłem u siebie i faktycznie mam kieliszek, którego górna część idealnie pasuje rozmiarem do szerokości sitka (do przesypywania kawy), a denko do wyrównania/tampingu :)

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #556 dnia: 30 Październik 2020, 10:34:33 »
Ja posiadam ubijaki od Pafcia jak i oryginalny tamper. Rowniez uzywam oryginalnego sitka ktore jest całkiem fajne, do obu przesypuje kawe z recznego mlynka, idealnie pasuje

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #557 dnia: 30 Październik 2020, 10:48:51 »
Ale tampujesz jakoś standardowo, na kilkanaście kg? Wydaje mi się, że już i tak grubo mielę pod te malutkie sitka, a przy mocnym tampingu trzeba by jeszcze grubiej.

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #558 dnia: 30 Październik 2020, 11:09:58 »
Na pewno nie tampuje tak jak do e61 ale wygladzam powierzchnie tak aby ,jak nacisne palcem zeby sie nie wgniotlo  [emoji38]

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2413
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #559 dnia: 30 Październik 2020, 11:19:38 »
Nie upieram się żeby było tanio za wszelką cenę, tyle że ceny niektórych akcesoriów kawowych uważam za mocno odrealnione, nie tylko kawowych zresztą. Faktycznie kieliszek pasuje niemal idealnie, fajne też są tamperki od orphan espresso, popatrzę jeszcze za narzędziami do wyrównywania.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #560 dnia: 30 Październik 2020, 21:32:33 »
Ale zdaje się, że się zgadzamy, bo pytanie nie było VAM czy Caravelka. Po prostu jeśli VAM to 1.1, a jeśli Caravelka to 1.0.
POtwierdzam, wiesz nawet więcej niż ja.
Oprócz że w Caravel 1.0 już jest gorszy tłok niż VAM
http://www.francescoceccarelli.eu/Macchine/Arrarex/caravel_1.0_grigia_eng.htm
DOdatkowo tacka ociekowe w VAM ma napis VAM z dziurek, genialne!

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #561 dnia: 30 Październik 2020, 21:35:12 »
P.S. Najlepsze rezultaty miałem na sitku Brooksa z małymi otworami
Małe sitko zdaje się lepsze niż głębokie

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #562 dnia: 02 Listopad 2020, 10:40:58 »
Nie upieram się żeby było tanio za wszelką cenę, tyle że ceny niektórych akcesoriów kawowych uważam za mocno odrealnione, nie tylko kawowych zresztą.

Ceny w Brooks właśnie spadły i zrobiło się bardzo przyzwoicie. @pmichal sprawdził i wiadomo, że nie będzie nic dodatkowego na Black Friday, więc kto chce do nas dołączyć z zamówieniem, ma ostatnią szansę.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2413
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #563 dnia: 02 Listopad 2020, 10:53:04 »
@RufusTF Hm nie widzę jakiegokolwiek spadku cen, może źle patrzę ?  Tamper, grzałka, uszczelki wszystko tak jak było, drugi problem w tym, że nie mam na razie do czego części kupić chociaż szykuję już sobie miejsce do spania na kanapie w związku z WAF ;-)

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #564 dnia: 02 Listopad 2020, 11:39:08 »
Hm nie widzę jakiegokolwiek spadku cen, może źle patrzę ?  Tamper, grzałka, uszczelki wszystko tak jak było

Może cache podrzuca ci poprzednią wersję strony. Wszystko zjechało o jakieś 20%. Pisałeś o tamperze za 36 euro, kosztuje 29,9. Zestaw dwóch sitek 32, czyli w sumie sporo poniżej jakiejś średniej rynkowej dla zabytkowego sprzętu.

szykuję już sobie miejsce do spania na kanapie w związku z WAF

Jakiego spania? Kupiłeś sprzęt do kawy. To najlepszy zakup bez WAF.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2413
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #565 dnia: 02 Listopad 2020, 11:41:39 »
Może cache podrzuca ci poprzednią wersję strony. Wszystko zjechało o jakieś 20%. Pisałeś o tamperze za 36 euro, kosztuje 29,9. Zestaw dwóch sitek 32, czyli w sumie sporo poniżej jakiejś średniej rynkowej dla zabytkowego sprzętu.

Tamper 29,90 bez vat, tak jak było, ale ja ten VAT pewnie zapłacę więc 36.29 euro.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2379
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #566 dnia: 12 Listopad 2020, 20:22:50 »
Hej! Ma ktoś przypadkiem na sprzedaż grzałkę do VAMa/Arrarexa 1.0-1.3?
Pytam zanim kupię od Włocha...

Edit: A może dałoby się dorobić taką grzałkę na zamówienie?
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2020, 20:49:18 wysłana przez pafcio0 »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #567 dnia: 12 Listopad 2020, 21:44:52 »
Spokojnie można dorobić grzałkę. Są firmy, które robią je na podstawie rysunku lub wzoru.
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2020, 21:47:19 wysłana przez WS »

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #568 dnia: 12 Listopad 2020, 22:33:47 »
@pafcio0 - wiesz o użytkowaniu tych maszyn więcej niż pewnie ktokolwiek na forum, niemniej parę uwag. Grzałka VAMa wydaje mi się wydajniejsza - bardziej płaska, lepiej przylega do bojlera od spodu. Ale chyba trudniej ją kupić, biorąc pod uwagę rzadkość urządzenia. Zwykła grzałka Caravela v1 jest prostsza do kupienia m.in. od handlarzy złomem z ebaya. Ale jakoś mam niechęć do przepłacania aż tyle za część, której historii nie znam. Kto wie, ile to może jeszcze popracować. O grzałkach z Brooksa słyszałem od użytkowników średnie głosy - potrafią padać po roku.

Pozostają dwie opcje:

1. Wykonanie grzałki na zamówienie w Polsce. Nie znam tematu, ale piszę się na ewentualny współudział.

2. Coś, co mnie ciągnie. Stephanus z RPA pisał jakiś czas temu na HB o swoim wynalazku po padzie grzałki. Wątek jest tutaj: https://www.home-barista.com/levers/arrarex-caravel-alternative-heating-element-t60345.html Na taką konstrukcję bym się pisał, gdyby ktoś zdecydował się ją wykonać. Body z nierdzewki, wymienne grzałki patronowe. Wyższa wydajność, lepsza stabilność termiczna, zabezpieczenie na przyszłość przed kolejnym padem grzałki.


Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2413
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #569 dnia: 12 Listopad 2020, 23:17:51 »
Nie wiem czy to ma sens, ale zamiast nierdzewki lepiej chyba aluminium jak piszą na HB. Jeśli się bawić w takie rozwiązanie, ale chyba szukał bym w kraju możliwości dorobienia grzałki dobrej jakości i zachował tym samym oryginalną konstrukcję.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi