Autor Wątek: Lelit Elizabeth - recenzja  (Przeczytany 71520 razy)

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #150 dnia: 09 Sierpień 2021, 17:33:35 »
Rurka poprowadzona "na wylot" działa jak wymiennik w HX, tyle tylko, że mniejszy. Jeśli układ nie pracuje stojąca woda w wymienniku ogrzewa się do tempery zbliżonej do temperatury panującej w bojlerze parowym. Przepływ przez wymiennik rozpoczyna się wraz z uruchomieniem pompy. Zaraz po uruchomieniu pompy temperatura spada, sam wymiennik ma stosunkowo niewielką pojemność. Woda do wymiennika jest czerpana ze zbiornika wody w ekspresie (lub przyłącza wody). Woda przez wymiennik przepływa przez cały czas ekstrakcji.

Natomiast w Elizabeth rurka poprowadzona jest "od dna" bojlera parowego, ale dna nie dotyka. Woda czerpana jest z dołu bojlera parowego. Ma więc w miarę stałą temperaturę. Wypływa pod ciśnieniem panującym w bojlerze parowym, bez wspomagania pompy. Woda z dna bojlera parowego czerpana jest tylko podczas preinfuzji, podczas ekstrakcji właściwej obwód ten nie jest już używany...
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpień 2021, 17:52:08 wysłana przez skansen »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10626
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #151 dnia: 09 Sierpień 2021, 17:51:39 »
No właśnie. Ale wyobraź sobie HX w bojlerze parowym i zasilający bojler/grupę kawową. Jeśli nie uruchomisz na początku pompy i otworzysz zawór grupy, to tak samo jak w LE, woda z HX pod wpływem siły rozprężania popłynie w stronę sitka.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #152 dnia: 09 Sierpień 2021, 17:53:41 »
Tak, ale popłynie jej ograniczona ilość. A tutaj preinfuzja może trwać sporo dłużej i co najważniejsze możemy sterować ilością wody... Preinfuzję parową można porównać do preinfuzji wodociągowej...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10626
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #153 dnia: 09 Sierpień 2021, 17:57:42 »
OK, faktycznie. Nie załapałem wcześniej. Dzięki. Bojler parowy ma nieograniczoną w zasadzie pojemność. Fajne rozwiązanie.

Offline pienza

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Ascaso Dream 2019, Cafelat Robot Barista
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso JX Pro, MYM54
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #154 dnia: 09 Sierpień 2021, 21:17:18 »
Dziękuję za wszystkie komentarze. Coraz bardziej przekonuję się do Elizabeth mimo bardziej „rasowego” wyglądu Mary x. Lepsza wylewka wody, szybsza gotowość do pracy i programowanie czasu ekstrakcji to funkcje, które mogą realnie zwiększyć komfort użytkowania. Natomiast precyzyjny PID i rozbudowane opcje preinfuzji mogą być początkowo na wyrost, ale dadzą dobrą bazę do eksperymentowania w przyszłości.

Zastanawiam się nad tym wspomnianym podbiciem temperatury przy preinfuzji z użyciem bojlera pary. To bardziej niepożądany skutek uboczny, czy raczej może dać pozytywny efekt np przy jasnych ziarnach?

Zastanawia mnie też, jak utrzymujecie w czystości pojemnik na wodę. W Ascaso myję pojemnik co tydzień płynem do zmywania naczyń, a wodę wymieniam średnio co drugi dzień (przy upałach nawet codziennie). Tego w Elizabeth chyba nie da się wymyć szczotką albo gąbka od środka? Wystarczy przepłukać go wodą z płynem co jakiś czas, czy macie na to jakieś specjalne patenty?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline martinovic

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Pro postmill with upgrades
  • Młynek: DF 64 + SSP MP + HU, Ceado E37J, Comandante NB
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #155 dnia: 09 Sierpień 2021, 23:19:36 »
I only rinse water tank weekly. According to temp, you can program total lenght of preinfusion (10s for example) for both buttons individually, in service menu (besides pid tunning and other features) you can set how long from selected pi time the pump get turned on (if you choose 5sec for 10s pi it means 5s pump on than 5s steam boiler pressure and than pump on again). The effect is that headspace and wetting of coffee is done by espresso boiler water and steam boiler only prolongs pi by maintaining pressure but minimum amount of superheated water is added to espresso boiler. The shorter time set for pump on , the more temp rise at the beginning of extraction by adding superheated water from steam boiler to espresso boiler. There is also dofferent flowrate, steamboiker has flow rate around 11ml/while v3 pump has flow only 5.5ml/s (slower wetting and intitial pressure built up).
Work setup:

Offline abdon

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #156 dnia: 10 Sierpień 2021, 13:21:44 »
Mógłby ktoś napisać co warto dokupić do Elizabeth na początek i jakie modele są sprawdzone?
1) Bottomless portafilter - z drewnianą rączką - jakiś inny jest polecany niż Lelit?
2) Sitko na double - IMS, który model pasuje? B70 2T H24,5 M?
3) Tamper - jeśli do IMS to 58.55 mm? Ma to znaczenie jakiej firmy to będzie tamper?
4) Dystrybutor - 58.55 mm? Ma to znaczenie jakiej firmy?
5) prysznic IMS?

Resztę uniwersalnych akcesoriów mam.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #157 dnia: 11 Sierpień 2021, 10:20:40 »
Do Elizabeth pasuje prysznic  CI200IM / CI200NT / CI200TC.

Opisałem dokładnie wszystkie moje akcesoria których używam z Elizabeth we wpisie na blogu, zapraszam ;)
https://www.home-barista.pl/lista-zakupow-lista-prezentow-co-kupic-od-razu-czym-poczekac/

Jest też podobny wątek na forum:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=7753.0
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2021, 10:26:52 wysłana przez skansen »

Offline martinovic

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Pro postmill with upgrades
  • Młynek: DF 64 + SSP MP + HU, Ceado E37J, Comandante NB
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #158 dnia: 11 Sierpień 2021, 18:22:55 »
I am using ECM naked pf (feels much better than wooden lelit on bianca, also matches chrome gh nicely). Strada precission baskets (using 17g sometimes 7g) tamper 58.6mm, 41mm for 7g strada, ims wm35 shower screen (woven pattern, less need for backfkush than ims 200um), changed steam knob for black metal one (standard Dshape 6mm knob).

Offline efv

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Porlex Tall, Timemore Chestnut X
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #159 dnia: 17 Sierpień 2021, 14:58:54 »
Od niedawna (ok. 100 kaw :)) ) jestem użytkownikiem Elżbiety.
Ostatnio moją uwagę zwróciło zjawisko wydobywania się pary z kratki wylewowej / podstawy - jakby uciekała kratką z wnętrza ekspresu. Para wydobywa się po lewej stronie tam gdzie jest oznaczenie modelu (szary nadruk) i tylko podczas nagrzewania ekspresu, później ustaje.
Czy to normalne zjawisko ? Używam wody przepuszczonej przez osmozę (ale nie zdemineralizowanej), bez filtra lelita w zbiorniku ekspresu.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #160 dnia: 17 Sierpień 2021, 17:25:44 »
U mnie również występuje powyższe zjawisko bez negatywnych następstw. Przy czym u mnie nie jest to tyle para co odrobina skroplin, które się wykraplają w rurce do tacki. Para u mnie nie bucha z tacki...

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #161 dnia: 17 Sierpień 2021, 19:24:55 »
W tamto miejsce kierowana jest chyba woda / para z zaworu przeciwpróżniowego.

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #162 dnia: 18 Sierpień 2021, 14:43:13 »
Wiem, że to Off top ale czy możecie zmierzyć jakie grube uszka ma oryginalny PF do Lelita Elizabeth?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #163 dnia: 18 Sierpień 2021, 15:04:06 »
Tam wchodzą standardowe kolby E61. Nie mam teraz możliwości zmierzenia...

Offline efv

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Porlex Tall, Timemore Chestnut X
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #164 dnia: 18 Sierpień 2021, 22:18:56 »
Mi wyszło równo 6mm w najgrubszym miejscu, suwmiarką z "precyzją" do dziesiątych części mm.

A tą parą rozumiem nie przejmować się? Jest to naturalne zjawisko czy może symptom jakiejś zbliżającej się awarii lub problemów z zaworem/cisnieniem?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi