Autor Wątek: Illy import z Włoch  (Przeczytany 4405 razy)

RadoGost

  • Gość
Illy import z Włoch
« dnia: 19 Czerwiec 2019, 16:51:30 »
Taka oto ciekawostka. Zaszedłem do sklepu w Pułtusku po mineralną. A tu wielki napis: Wyprzedaż markowych kaw do 70%! Kupię, będę miał na przetarcie młyna. Patrzę na datę przydatności (zdjęcie), a tu  :wow2: Pytam się sprzedawcy, gdzie kupuje?  Znajomy przywozi z Włoch. Fakt, zero napisów czy naklejki po polsku. Wziąłem dwie puszki po 12,90zł/szt. Nikt ich nawet nie ogląda, odpowiedział sprzedawca, dlaczego wyprzedaje po takich cenach. Miał jeszcze ziarnistą Lavazzę i Kimbo, jeszcze taniej, ale starsze palenie.
« Ostatnia zmiana: 19 Czerwiec 2019, 16:54:28 wysłana przez RadoGost »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Illy import z Włoch
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Czerwiec 2019, 17:01:19 »
Wg niektórych znawców sztuki, kawy Illy stanowią przykład świetnego palenia, "rozwinięcia" w piecu. W każdym razie nie są "underdeveloped". Pojęcie "unerdeveloped" znane jest palaczom z ambicjami, dążącym do jasnej strony mocy, popełniającym jednak straszny grzech pychy...

RadoGost

  • Gość
Odp: Illy import z Włoch
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Czerwiec 2019, 17:17:54 »
Dzięki Andrzeju, za rzeczowe wyjaśnienie. Niech niebiosa mają mnie w opiece i zaryzykuję espresso singolo 8) i porównam z Twoim wypałem.

A tak abstrahując, nie masz za dużo tej kawy (miód w gębie), co była gratisowa, bo długo się nią nie nacieszyłem :( Pod moją nieobecność, żona oświadczyła, że zabiera ją do pracy: na Zeusa, do automatu :picardpalm:, bo bardzo jej smakuje. Już raz mnie tak podobnie załatwiła, gdy moją 18-nią whisky obaliła z koleżankami wymieszaną z colą. Też im bardzo smakowała >:(

PS
@Antonio, nie uwierzysz, ręka mistrza (Twoja lub Eli) czyni cuda nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach, moich obecnie, sprzętowych  :NO: Na zdjęciu Twoja Minas Gerais, espresso singolo 7,5g/14,6g/25s na sicie VST 7
« Ostatnia zmiana: 19 Czerwiec 2019, 18:53:12 wysłana przez RadoGost »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Illy import z Włoch
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Czerwiec 2019, 20:15:14 »
Wziąłem dwie puszki po 12,90zł/szt.

Sądząc po cenie, to jakaś podróbka :), rok po paleniu.

RadoGost

  • Gość
Odp: Illy import z Włoch
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Czerwiec 2019, 20:25:50 »
Też tak sądziłem, ale obejrzałam dokładnie puszkę. Gość wyprzedaje, bo nie ma zbytu.
@WS, data jest okay. Marketówki mają 2 lata przydatności, a ta pakowana była (zdjęcie w pierwszym moim komentarzu)  3 maja 2019 o godz. 6:29 Podrabiaczom chciałoby się wstawić opis po chińsku?

Opis od Coffeedesk:
To espresso jest równowagą siły i gładkości. Kwintesencja  wyraźnego aromatu czekolady,  karmelu i lekkiej nutki kwiatów
Data palenia: 16.04.2019
Data przydatności: 16.04.2021
To blend  dziewięciu najwyższej jakości ziaren Arabiki (100%). Ponad połowa z nich pochodzi z Brazylii, co wpływa na niepowtarzalny aromat. Pozostałe rodzaje pochodzą z Afryki i Ameryki Środkowej - co nadaje kawie ton słodyczy.
Kawa jest szczególnie polecana do ekspresów ciśnieniowych. 
Średni/Ciemny stopień palenia100% ArabicaNiska zawartość kofeiny - ok. 1,5%Opakowanie: 250g (ziarno)

Puszka wygląda na taką samą, ale w dzisiejszych czasach nie takie rzeczy potrafią podrobić. Musiałbym zaprosić na degustację miłośnika włoskiej szkoły palenia :)
« Ostatnia zmiana: 19 Czerwiec 2019, 20:59:35 wysłana przez RadoGost »

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Illy import z Włoch
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Czerwiec 2019, 23:06:36 »
Przy takiej cenie i klasie młynka jaką zapowiadasz, że jedzie do Ciebie to szkoda byłoby mi tą kawę wrzucać. Jeżeli bardzo chcesz to znajdziesz jakąś mieszankę pod espresso u nas na forum, a przynajmniej wiesz, że ziarna Ci nic nie zrobią z młynkiem.

RadoGost

  • Gość
Odp: Illy import z Włoch
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Czerwiec 2019, 06:15:56 »
Aż tak? To mnie wystraszyłeś! Z początku myślałem, żeby kupić coś z Lidla, na zmarnowanie przy ustawieniach i przemieleniu profilaktycznym. Ale fakt, jak mają niedostateczną kontrolę jakości, to może i kamiuszczek się trafić >:( Wysypię ziarna Illy na stół i dokładnie obejrzę przed wrzuceniem do hoppera.
Dzięki i smacznej kawki na dziś.
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2019, 07:59:40 wysłana przez RadoGost »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Illy import z Włoch
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Czerwiec 2019, 11:29:44 »
A nie zakrawa to już o lekką paranoję? Młynka do kawy szkoda do mielenia popularnej marki kawy? No bez przesady, szkoda go do mielenia przypraw na święta do piernika ale nie do illy czy innych kimbów ;)

Kupiłeś popularny i dobry przykład włoskiej spalenizny, nie ma lepszego sposobu zapoznania się z nim niż kupić coś takiego i spróbować. Jak lepiej poznać i opisywać popiół czy popielniczkę w filiżance? Tobie trafiło się ta lekcja niezwykle tanio i to jest powód do zadowolenia bo te kawy są zazwyczaj nieproporcjonalnie drogie.

RadoGost

  • Gość
Odp: Illy import z Włoch
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Czerwiec 2019, 11:51:06 »
Na początku XXI wieku to Illy była wyznacznikiem luksusu (były kawiarnie brandowane), bo kosztowała chyba tyle co teraz plus inflacja przez 19 lat!!! W sklepach był też chyba droższy Davidoff by Tchibo.
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2019, 11:53:42 wysłana przez RadoGost »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Illy import z Włoch
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Czerwiec 2019, 20:22:28 »
szkoda byłoby mi tą kawę wrzucać
dobry przykład włoskiej spalenizny

Czerwona Illy nie jest spalona. To bardzo OK kawa, ani wybitna, ani zła. Trzeba tylko odrobiny umiejętności żeby ją zaparzyć.
W Warszawie polecam stoisko Illy na Okęciu, bardzo poprawnie.
We włoskich barach w Mediolanie, zawsze kawa Illy była OK. W większości przypadków bardziej mi smakowała niż Lavazza czy Kimbo. Gdyby w Polsce standard kawy espresso przynajmniej zbliżał się do poprawnie zaparzonej czerwonej Illy, to żyli byśmy w kawowym raju.
Co do kamyczków, kontrola jakości w Illy jest na najwyższym poziomie - wzór dla innych, jeżeli to nie podróbka, to jest to co najmniej tak bezpieczna kawa jak z naszych polecanych tu palarni.
Pan Andrea Illy wie o kawie i espresso więcej niż my wszyscy tu piszący.
Deprecjonowanie włoskich kaw, jest nie na miejscu. Czepianie się Illy - zupełnie bezpodstawne, rodzinna firma która odniosła spektakularny międzynarodowy sukces.



Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Illy import z Włoch
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Czerwiec 2019, 20:35:41 »
Zgadzam się z pj.w. Illy akurat z marketowych włoskich kaw prezentuje dobry poziom. Na festiwalu kawy w Warszawie, próbowałem ich kaw na stoisku i smakowały lepiej niż z niektórych małych palarni palących ciemno.

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Illy import z Włoch
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Czerwiec 2019, 20:40:16 »
popularny i dobry przykład włoskiej spalenizny
Jeżeli chcesz takiego modelowego przykładu, to polecam kawę Izzo silver. Kupiłem raz u deskowego, bo podobała mi się puszka. Większego paskudztwa jeśli chodzi o 100% arabikę nie piłem. Fuj !

RadoGost

  • Gość
Odp: Illy import z Włoch
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Czerwiec 2019, 18:21:36 »
Silver posiada w składzie trochę robusty, ale fakt, nie dobra!

Na zdjęciu gwiazda wczorajszej dyskusji :) Kierując się rozmową postanowiłem rozpakować puszkę i zrobić espresso. Tak na tym "rewelacyjnym" młynku, którym muszę się jeszcze posiłkować. Porządne WDT i proszę, co wyszło. Jak to kiedyś mówili? Że polski lotnik, to i na drzwiach od stodoły poleci :hihihi:

Ale koniec żartów: sito VST 7g, doza aż 8g (trochę za dużo), czas ekstrakcji 25s, uzysk 15,6g  :wow2: Sam byłem w szoku! Smak jak to smak - włoski. Wolę akurat ten w aktualnie pitej Summer Espresso wypalone przez Elę od @Antonio, zaś żona z mlekiem zbytnio się na nią nie krzywiła, ale podzieliła moją opinię. Wniosek: jeśli jest to przodujący wypał włoskiej szkoły espresso, to nie są to moje klimaty i wolę naszą szkołę. Każde espresso, które piłem z naszych palarni, bardziej mi smakowało. Kiedyś pijałem "Włochów" na okrągło, dopóki nie poznałem "Polaków" i tak już zostanie, na wieki...:)
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2019, 18:58:51 wysłana przez RadoGost »

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Illy import z Włoch
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Czerwiec 2019, 04:45:22 »
Silver posiada w składzie trochę robusty, ale fakt, nie dobra!

Na zdjęciu gwiazda wczorajszej dyskusji :) Kierując się rozmową postanowiłem rozpakować puszkę i zrobić espresso. Tak na tym "rewelacyjnym" młynku, którym muszę się jeszcze posiłkować. Porządne WDT i proszę, co wyszło. Jak to kiedyś mówili? Że polski lotnik, to i na drzwiach od stodoły poleci :hihihi:

Ale koniec żartów: sito VST 7g, doza aż 8g (trochę za dużo), czas ekstrakcji 25s, uzysk 15,6g  :wow2: Sam byłem w szoku! Smak jak to smak - włoski. Wolę akurat ten w aktualnie pitej Summer Espresso wypalone przez Elę od @Antonio, zaś żona z mlekiem zbytnio się na nią nie krzywiła, ale podzieliła moją opinię. Wniosek: jeśli jest to przodujący wypał włoskiej szkoły espresso, to nie są to moje klimaty i wolę naszą szkołę. Każde espresso, które piłem z naszych palarni, bardziej mi smakowało. Kiedyś pijałem "Włochów" na okrągło, dopóki nie poznałem "Polaków" i tak już zostanie, na wieki...:)

Mam podobnie. Byłem zachwycony włoską kawą, a siedziałem trochę w tym kraju. Stąd zapędy na to co mam na blacie. Spróbowałem polskich wypieków i jest wow. Ostatnio w Neapolu te kawki jakieś takie były bez zachwytów.

RadoGost

  • Gość
Odp: Illy import z Włoch
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Czerwiec 2019, 06:51:50 »
Dokładnie: jak nie spróbujesz, to nie odczujesz zmiany. Ostatnio na forum była w tej kwestii dyskusja z purystą włoskiego wypału. Nie pił, ale neguje inny wypał.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi