Autor Wątek: Jaki ekspres z latte?  (Przeczytany 7843 razy)

Offline _Jakub

  • Wiadomości: 5
Jaki ekspres z latte?
« dnia: 30 Grudzień 2018, 15:40:35 »
Witam,

chcę kupić ekspres automatyczny do 4000 zł. Skupiłem się na dwóch firmach najbardziej polecanych Siemens i Jura. Z racji, że pijam kawy mleczne to duże zaskoczenie, nie znajduję wśród nich modelu z latte, mają tylko latte macchiato. Czy jakiś model przegapiłem? Dlaczego tak jest? DeLonghi mają opcję latte ale opinie o tej marce nie są już tak pozytywne. A co sądzicie o Bosch i czym różnią się modele VeroAroma 700, 500, 300 bo z porównywarki na stronie Boscha nie można się tego dowiedzieć. Jeśli chodzi o ekspresy Nivona to też nie mogę na ich stronie dowiedzieć się jakie poszczególny model robi kawy. Dla mnie to podstawowa informacja.

PS. Wiem, że kawa z ekspresu automatycznego to dla większości osób na tym forum to nie kawa, a kawa mleczna to już absolutnie nie wiadomo co. Czekam więc na odpowiedzi od mniejszości :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres z latte?
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Grudzień 2018, 15:49:20 »
Czym dla Ciebie jest kawa latte i czym się różni od latte macchiato, że tego nie chcesz?

Offline Gwiazdka_t

  • Wiadomości: 6
Odp: Jaki ekspres z latte?
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Grudzień 2018, 15:50:55 »
Ja właśnie kupiłam drugi w swojej kawowej karierze ekspres Nivona. Kiedyś był 830 po. 8 latach oddalam rodzicom a teraz kupiłam 759.polecam!!!! Jesli juz to Jura, nivona, badz Melitta! Nivona robi praktycznie wszystko oprócz flat white.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Jaki ekspres z latte?
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Grudzień 2018, 15:55:26 »
Pewnie wszystkie te ekspresy robią taką kawę, o której mówisz, z tym że producent może to różnie nazywać. A samo latte to mleko. Więc wychodzę z założenia, że chcesz kubek około 250 ml mleka z kawą. Kup taki ekspres, który najbardziej Ci odpowiada, ale weź pod uwagę czynności konserwacyjne. Im mniej roboty przy parzeniu kawy, tym więcej czyszczenia po iluś tam wykonanych kawach..
No i kup jakąś dobrą kawę do tego.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres z latte?
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Grudzień 2018, 16:25:48 »
Nivona robi praktycznie wszystko oprócz flat white.
A dlaczego flat white nie chce robić?

Offline Gwiazdka_t

  • Wiadomości: 6
Odp: Jaki ekspres z latte?
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Grudzień 2018, 16:34:53 »
Chodzi mi o. Gotowy program do tego.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline _Jakub

  • Wiadomości: 5
Odp: Jaki ekspres z latte?
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Grudzień 2018, 16:41:11 »
Czym dla Ciebie jest kawa latte i czym się różni od latte macchiato, że tego nie chcesz?

Dla mnie to dwie zupełnie inne kawy. Pijam je na zmianę i trzymam się tego:

Caffe Latte: 1/3 espresso oraz 2/3 mleka (ciepłego, lekko spienionego)
Latte Macchiato: trzy warstwy-najniższą stanowi mleko, środkową – espresso,
a najwyższą – delikatna mleczna piana

Offline _Jakub

  • Wiadomości: 5
Odp: Jaki ekspres z latte?
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Grudzień 2018, 16:46:51 »
Ja właśnie kupiłam drugi w swojej kawowej karierze ekspres Nivona. Kiedyś był 830 po. 8 latach oddalam rodzicom a teraz kupiłam 759.polecam!!!! Jesli juz to Jura, nivona, badz Melitta! Nivona robi praktycznie wszystko oprócz flat white.


No właśnie żeby mieć latte i latte macchiato w Nivona muszę zejść aż do modelu CafeRomatica NICR 789, który można kupić już za 2800 i który już mi się zupełnie nie podoba porównując z wyższymi modelami. Nie rozumiem producentów, o co chodzi, że nie ma dwóch najważniejszych oprócz cappuccino kaw mlecznych w większości dobrych ekspresów.




Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres z latte?
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Grudzień 2018, 16:48:37 »
Dla mnie to dwie zupełnie inne kawy. Pijam je na zmianę i trzymam się tego:
Ok, to teraz trzeba sprawdzić co pozwala ustawić ekspres. Jeśli można dostosować receptury wedle togo co napisałeś: ilość kawy, ilość mleka, kolejność czynności, to hulaj dusza. Jeśli nie, to może być też opcja, że sam pomożesz maszynie. Nie zwracaj uwagi na nazwy przycisków, to tylko marketing, nie ma kawowej policji, która sprawdza czy receptury w maszynach się zgadzają z kawową encyklopedią. Ba, nie ma też kawowej encyklopedii. ;)

PS
Latte macchiato powinieneś zamieszać przed wypiciem aby warstwy się połączyły, w smaku powinno być to samo, główna różnica to efekt wizualny ;) ale to tylko takie tam.

Offline Argot Mężczyzna

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Grimac la uno
  • Młynek: Kazak tura espresso
Odp: Jaki ekspres z latte?
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Grudzień 2018, 17:01:50 »
 @_Jakub wybacz, ale kompletnie nie rozumiem ludzi, którzy wyrzucają 4000zł na automat, a gdzie jakość espresso, które jest podstawą napojów mlecznych. Jak ja bym Ci zrobił caffe latte macchiato na swoim sprzęcie, to byś był wniebowzięty! Wygoda nie idzie w korelacji z jakością.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1797
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Jaki ekspres z latte?
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Grudzień 2018, 17:24:58 »
Argot zapewne bierze się to z niewiedzy. Ja prawie 2 lata temu też chciałem kupić automat. Ktoś w międzyczasie polecił phin. Skorzystałem i nie wyszło dobrze z phina bo kawa nie była dobra do przelewów. Ostatnio przeprosiłem się z phinem do tego mleko z french pressa i nie jest gorzej niż cappuccino z kolbowego. Większość potrzebuje przejść osobiście pewną drogę. Dlatego Jakub poczytaj, pooglądaj przez miesiąc o kawie, a nie wyrzucisz w błoto tych 4k.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres z latte?
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Grudzień 2018, 17:31:18 »
caffe latte macchiato
A cóż to? ;)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3002
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Jaki ekspres z latte?
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Grudzień 2018, 17:40:32 »
@_Jakub wybacz, ale kompletnie nie rozumiem ludzi, którzy wyrzucają 4000zł na automat, a gdzie jakość espresso, które jest podstawą napojów mlecznych. Jak ja bym Ci zrobił caffe latte macchiato na swoim sprzęcie, to byś był wniebowzięty! Wygoda nie idzie w korelacji z jakością.

Zakładam, że ktoś trochę poczytał. Skoro poczytał i zakłada nowy wątek, to chyba czyni to świadomie.
A więc w konsekwencji chce automat, to niech kupuje, tylko niech nie pyta zwolenników jarskiego jedzenia, czy golonka z kapustą będzie ok.
;-)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline _Jakub

  • Wiadomości: 5
Odp: Jaki ekspres z latte?
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Grudzień 2018, 17:43:08 »
Argot i tom517 zapewne potraficie robić dobrą kawę ale nie potraficie czytać ze zrozumieniem. Prosiłem żeby wypowiadały się osoby, które mogą odpowiedzieć na moje pytania.

A co do Waszych wątpliwości, tak chcę wyrzucić 4000 zł, tak chcę nacisnąć jeden przycisk i już. I tak chcę i nie zmienicie tego.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres z latte?
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Grudzień 2018, 17:51:54 »
Dla użytkowników to będzie jeden przycisk. Pamiętaj jednak, że ekspres automatyczny potrzebuje administratora, który będzie o niego dbał, czyścił go wedle harmonogramu, odkamieniał, ustawi receptury, skoryguje młynek. Wbrew marketingowym zapewnieniom, to nie są sprzęty bezobsługowe.
Polecam przeczytać instrukcję obsługi przed(!) zakupem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi