Autor Wątek: Nivona 848  (Przeczytany 2453 razy)

Offline jerk001

  • Wiadomości: 8
Nivona 848
« dnia: 05 Październik 2018, 20:05:05 »
Pozdrawiam Wszystkich zainteresowanych.
 Stało się. Na pierwszy raz zakupiłem używany Nivona CafeRomatica 848 o ogólnym przebiegu ok. 7000 kaw. Po wyjęciu jednostki zaparzania okazało się, że jest tam dużo zmielonej kawy. Wygląda to tak jakby kawa wysypując się z młynka miała gdzieś ujście również po bokach tej jednostki zaparzającej. Czy jest to normalne, a może brakuje mi jakiejść części- prowadnicy. Jeśli możma, proszę o skomentowanie, przez bardziej doświadczonych, tego problemu a także ( jeśli ktoś ma) o przesłanie mi schematu budowy tego modelu. Pozdrawiam Jerzy.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Nivona 848
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Październik 2018, 20:34:22 »
Duża okazja byla? Masz jakąś gwarancję, możesz odesłać?

Otwórz drzwiczki, znajdz stycznik od stanu drzwiczek, wciśnij go stymulując ich zamknięcie, obserwuj jak kawa podczas mielenia trafia do bloku, nakręć film i się nim podziel.
LMWDP #469

Offline jerk001

  • Wiadomości: 8
Odp: Nivona 848
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Październik 2018, 20:50:22 »
Myślę, że za 1600 to była okazja i dodatkowo w mojej miejscowości oraz pomoc z każdym problemem, ale właścicielem była kobieta- więc może nic nie wiedziała o czyszczenu tego bloku, była tam też spora ilość starej już zbrylonej resztki kawy. Jutro posprawdzam według podsuniętego pomysłu. Dzęki za radę.

Offline jerk001

  • Wiadomości: 8
Odp: Nivona 848
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Październik 2018, 10:19:54 »
Jestem już po testach. Zauważyłem, że zaparzacz jest tak jakby trochę za krótki - nie przylega do otworu spustowego zmielonej kawy i w trakcie mielenia i napełniania zaparzacz pomiędzy obudową zaparzacza a spustem rozsypuję się trochę kaw zmielonej i po pewnym czasie kupka narasta- stąd tyle jej było międy zaparzaczem  obudową wewnątrz. Jeszcze co zauważyłem i to to że między zarnami a spustem kawy jest płaska droga gdzie po zmieleniu zostaje zawsze trochę zmielonej kawy. Czy ta droga nie powinna mieć choć trochę spadu?  Niestety nagrany filmik nie przechodzi za duży prawie 900 MB a  nie bardzo umię go zmiejszyć. Ale opis jest dość dokładny.

Rozebrałem go z obudowy i dostałem się do młynka, okazało się, że zmielona kawa musi przejść od żaren, przez pozioną drogę do wsypu. W/g mnie tak nie powinno być ponieważ zawsze zostaje na tej drodze pewna ilość zmielonej kawy, a dostęp tam jest bez rozbiórki raczej niemożliwy. Gdybym o takiej konstrukcji wcześniej wiedział pewnie nie kupiłbym tego ekspresu ani z podobną budową żadnego innego. Jest to poważna wada o której mimo ok. tygodnia czytania tego forum, nic nie wiedziałem. A może ktoś zrobił już jakąś przeróbkę tego wylotu.     
 Pozdrawiam Jerzy
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2018, 12:06:31 wysłana przez jerk001 »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5100
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Nivona 848
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Październik 2018, 12:28:39 »
Wrzuć ten film na youtube, tam nie ma ograniczeń co do wielkości pliku(większe wrzucałem).

Offline jerk001

  • Wiadomości: 8
Odp: Nivona 848
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Październik 2018, 18:48:25 »
 Ale problem jest w tym łączniku od żaren do otworu spustowego ( zdjęcia w zał.) trochę go na gorąco podgiołem w części spadowej ale to jednak plastik i kawa się z atrzymuje co widać na drugim zdjęciu. Powinien mieć spad do otworu i być z nierdzewki - może są takie w innych ekspresach?.
Nie udało się, flinku też nie mogę wysłać
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2018, 18:51:09 wysłana przez jerk001 »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Nivona 848
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Październik 2018, 19:05:47 »
Generalnie +/- tak jest w większości młynków i automatów.

Inne pytanie: możesz ustawić drobniejsze mielenie?

Offline jerk001

  • Wiadomości: 8
Odp: Nivona 848
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Październik 2018, 19:20:00 »
Niestety już nie.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Nivona 848
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Październik 2018, 19:54:23 »
Hm, mimo, że zdjęcie jest nie do końca ostre, to jakość przemiału niczym z mojego skertona. Od prawie pyłu do prawie gruzu... Pewnie dlatego też nie może już zmniejszyć grubości mielenia - wytworzy za dużo pyłu i zapcha nim ekspres.. Poprawcie, jeżeli się mylę.

A czy nie da się jakoś rozebrać tego młynka i podłożyć podkładki pod żarno, jak w np graef'ie 702? Ktoś kiedyś próbował takie konstrukcje robić?

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Nivona 848
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Październik 2018, 20:04:06 »
Mialem krotko Nivone 530 (czyli model kosztujacy polowe tego co 848) i przy nastawie mlynka na minimum przemial byl naprawde w porzadku, zadnego porownania do tego co jest widoczne na zdjeciu powyzej.
Wyglada to na uszkodzona regulacje przemialu, pewnie ktos regulowal przemial z zalegajacymi ziarnami kawy miedzy żarnami przy wylaczonym mlynku.. albo żarna są tępe.. chociaz to by raczej nie tlumaczylo tego gruzu.
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2018, 20:54:54 wysłana przez k3lt »

Offline jerk001

  • Wiadomości: 8
Odp: Nivona 848
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Październik 2018, 08:14:33 »
Dzięki za podpowiedzi. Rozkręcę również młynek i posprawdzam. A jaki jest koszt nowych żaren? I tak wpadło mi na myśl czy by nie można gdzieś  wydrukować z jakiegoś twardszego materiały ten łącznik z pierwszego zdjęcia aby kawa się lepiej ześlizgiwała do zaparzacza?

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1068
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Nivona 848
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Październik 2018, 12:27:25 »
Ekspres ma zrobione 7000 kaw więc teoretycznie młynek nie powinien być jeszcze zużyty, wygląda to raczej na uszkodzoną regulację ale bez zaglądania do środka ciężko coś więcej powiedzieć.
Jeśli dobrze pamiętam to koszt nowego młynka to coś koło 400/500 zł

Co do resztek kawy w pobliżu bloku zaparzającego to im rzadziej czyści się ekspres i im więcej kaw ma zrobionych to resztek pojawia się co raz więcej. Właśnie dlatego producent zaleca regularne wyciąganie i czyszczenie modułu.
W ekspresach Jura jest nieco inna budowa i nie ma takiej potrzeby, a dodatkowo zsyp kawy skonstruowany jest w taki sposób że pozostałości z mielenia są bardzo niewielkie.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline jerk001

  • Wiadomości: 8
Odp: Nivona 848
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Październik 2018, 13:14:56 »
A czy ten z Jury nie pasowałby? pierwsza fotka

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1068
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Nivona 848
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Październik 2018, 08:20:42 »
Raczej nie będzie pasował
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi