;

Autor Wątek: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu  (Przeczytany 410 razy)

Offline Amakesh

• Ekspres: Krups Cafepresso Crematic, Kawiarka Bialetti Venus
  • Młynek: Bosch MKM 6000, Clatronic KSW 3306
Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« dnia: 20 Lipiec 2018, 13:41:50 »
Witam! Mam kawę MK Cafe BRAZIL CEMORRADO HONEY i przygotowuję ją przy pomocy kawiarki Bialetti Venus a do mielenia używam młynka Clatronic KSW 3306. Próbowałam też robić z ekspresu Krups CafePresso Crematic. Niestety w żadnym z powyższych przypadków kawa nie wychodzi dobra. Z ekspresu jest gorzka, ma dziwny posmak i niewiele aromatu. Z kawiarki jest lepsza, ale również zbyt gorzka(jakby nieco przepalona) mimo że nieubita w sitku, przygotowywana na bardzo małym ogniu a kawiarka zdejmowana z ognia i chłodzona pod kranem zaraz po usłyszeniu charakterystycznych dźwięków.. Dlaczego tak się dzieje? Czy oprócz sprzętu na smak i aromat parzonej kawy może mieć wpływ region(ciśnienie atmosferyczne) w jakim przebywamy? Powyżej opisaną procedurę przeprowadzam będąc nad morzem a parzyłam też tę samą kawę i w ten sam sposób ale będąc na Śląsku i przy pomocy zwykłej kawiarki podobnej do Florina Lungo oraz używałam młynka Bosch MKM 6000 i wtedy ta kawa wychodziła pyszna i aromatyczna. Dlaczego?  :-\

Offline Bartus_M Mężczyzna

• Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml.
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Lipiec 2018, 13:46:29 »
Zbyt gorzka... Nic nie wspomniałeś o tym jak mielisz kawę. Może za drobno? Może wpływ na smak ma woda której używasz? A może mielisz za drobno?
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

Offline Amakesh

« Odpowiedź #2 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:03:43 »
Mielę tak jak na zdjęciu a czasem zostawiałam grubiej zmielone i kawa wychodziła pyszna.

Offline grex

• Ekspres: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
  • Młynek: Eureka+mini hopper
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:28:49 »
młynek ostrzowy nie nadaje się, mieli bardzo nierówno co wyraźnie widać na tym zdjęciu. Chcesz dobrej kawy -  użyj świeżego ziarna speciality ze sprawdzonej, renomowanej palarni, a nie marketówki.
Ogólnie warto poczytać poradniki na pierwszej stronie forum, bez znajomości podstaw ani rusz.

Offline sccoty Mężczyzna

• Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:31:57 »
Dokładnie jak poprzednik na ostrzowym to cukier na puder można mielić ;)

• Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml.
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:35:53 »
Mielę tak jak na zdjęciu a czasem zostawiałam grubiej zmielone i kawa wychodziła pyszna.

Widzisz co masz w młynku. Nie równomierny przemial. Grube cząstki i dużo pyłu. Skoro do tej pory kawa pomimo sposobu mielenia i źródła ziarenek wychodziła dla Ciebie dobra to ja bym przyjrzał się wodzie którą stosujesz.
-------
pozdrawiam,
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

Offline Bacek

• Ekspres: Rancilio Silvia, Gastroback 42636, Aeropress, Phin
  • Młynek: Żarnowy
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:38:51 »
Z rok temu z braku surowca kupiłem jakąś MK Cafe BRAZIL w sklepie obok i nic dobrego o niej nie mogę powiedzieć . Mocno palona, zwietrzała a smak kiepski.

Offline Czechofilka Kobieta

• Ekspres: Drip V60, AeroPress, French Press. Ekspres kolbowy - w trakcie kupna,
  • Młynek: Eureka Mignon
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:40:02 »
Tak swoją drogą, nie wiem czy wiesz/czy ktoś wspomniał - do kawiarki warto użyć ciepłej wody, nie zimnej. To poprawi znacznie smak kawy. ;)

« Odpowiedź #8 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:43:16 »
Tak swoją drogą, nie wiem czy wiesz/czy ktoś wspomniał - do kawiarki warto użyć ciepłej wody, nie zimnej. To poprawi znacznie smak kawy. ;)

Sluszna uwaga. Ja podgrzewam wodę do 96'C i dopiero wlewam do zbiorniczka. Całość parzenia nie trwa więcej niż 3-5 minut.
-------
pozdrawiam,

Offline Amakesh

« Odpowiedź #9 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:51:23 »
Co do kawy, nie jest to marketówka a świeżo palona dostępna tylko na stronie producenta/dystrybutora :) mkfresh.pl Jeśli chodzi o młynek, kawa mielona Boschem MKM 6000(który kosztował ~150zł) była ok, ale skoro piszecie, że młynek ostrzowy się nie nadaje to w takim razie jaki byście polecili?
A co do wody, w obu miejscach robiłam na zwykłej kranówce przy czym nad morzem(instalacja niecałe 10 lat) jest lepsza(choć prawdopodobnie „twarda”) niż ta na Śląsku(stara instalacja, pokomunistyczne bloki).Spróbuję zrobić jeszcze na niegazowanej Żywiec Zdrój.
« Ostatnia zmiana: 20 Lipiec 2018, 14:54:36 wysłana przez Amakesh »

« Odpowiedź #10 dnia: 20 Lipiec 2018, 15:03:57 »
świeżo palona dostępna tylko na stronie producenta/dystrybutora

A jest podana data palenia?
Proponuję udać sie do najbliższego Carrefour i tam kupić sobie Żywiecki Kryształ. Ja robię kawę na tej wodzie. Mierzona miernikiem TDS ma 56ppm, dlatego też dolewam wody z dzbanka Dafi i z reguły parzę kawę wodą która ma 90ppm (mg/l).
Kawę do kawiarki mielę w swoim Comandante (ale nie pamiętam na którym kliku tak bez przekonania napiszę ze chyba 14.) kawa jest aromatyczna o super body oraz niezwykłym migdałowym smaku.
Teraz są promocje na Comandante więc warto rozważyć zakup.
-------
pozdrawiam,

Offline donkiszot Mężczyzna

• Ojciec Chrzestny
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Lipiec 2018, 00:00:06 »
Jeżeli ta sama kawa, parzona taka samo w różnych miejscach świata smakuje inaczej, to przyczyną jest woda. W kranach w różnych miejscach płynie różna woda, w zależności od źródła.

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi

anything