Autor Wątek: Kolbowa ewolucja  (Przeczytany 10597 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Kolbowa ewolucja
« dnia: 22 Październik 2013, 07:39:10 »
Zainspirowany wątkiem Maćka postanowiłem zapytać Was "Co dalej?". Część z nas przeszła pewną drogę i zatrzymała się na HX z E61. Dalsze inwestycje to już spore koszty. Zakładając jednak, że dysponujecie kwotą ok. 10kPLN jaki byłby Wasz kolejny krok? Czy w ogóle jest sens w warunkach domowych robić kolejny? Czy przeskok jakościowy będzie na tyle duży żeby uzasadnić aż taki wydatek?

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3002
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Kolbowa ewolucja
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Październik 2013, 07:47:24 »
Ha!
Niezłe pytanie.

Czytasz w moich myślach...

 W sumie ciągnie mnie w dwie strony.

Na jednym biegunie, zainspirowany wczorajszym filmem o szeroko pojętym aspekcie kawowym, jest dźwignia.

Na drugim, po włoskiej, tegorocznej włóczędze, maszyna, bez dźwigni, wajchy, z elektryką, elektroniką, w której nacisnę guzik i z kolby wyleci aromatyczny napar.

W obu przypadkach: nie wiem, gdzie szukać, czego szukać, jaki budżet należy przeznaczyć.

Ot takie sobie luźne dywagacje.
 :mrgreen:

Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kolbowa ewolucja
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Październik 2013, 07:57:17 »
No własnie - dźwignia to z kolei podejście z drugą stronę - w kierunku prostoty i "pełnego manuala".

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kolbowa ewolucja
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Październik 2013, 10:20:48 »
 ;) ja mam na oku dźwignię, jak pisałem plan jest na gwiazdkę 2014 sobie ją kupić. Spokojnie mieści się w budżecie. Muszę ją tylko na żywo pomacać, kawę zrobić.

Off-Topic:
Szkoda, że nie ma wypożyczalni ekspresów. Coś w stylu jazd testowych samochodem, czy nawet rowerem. Płacisz ileś tam PLN za tydzień-miesiąc. Użytkujesz, testujesz i wiesz czy ci odpowiada sprzęt czy nie.
Albo coś co ma Suzuki z motocyklami w swojej ofercie - bierzesz ich motor na sezon, po sezonie zwracasz, albo kupujesz dla siebie.

Generalizując trochę - przy chyba jednak kapkę większym budżecie chciałbym maszynę dwu grupową, z kontrolą temperatury dla każdej z grup. Może być dźwignia, wiosełka, może być E61, E90 czy cokolwiek co się sprawdza. Byle nie była to maszyna szerokości metra :)

Dlaczego tak się na dźwignie nastawiam - dla mnie osobiście to kwintesencja espresso. Prostota i funkcjonalność. Fajnie mieć kontrolę nad każdym drobnym elemencie procesu przygotowywania kawy. Ale chyba zbytnie rozdrabnianie się to nie dla mnie.

O taka maszyna też by była fajna :D

A jak nie dźwignia i nie dwie kompaktowe grupy to chyba R58 albo Alex Duetto z nowych, lub coś z maszyn retro :)
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4831
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kolbowa ewolucja
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Październik 2013, 10:26:57 »
Dźwignię rozumiem - taki kawowy survival - tylko ty i ziarna :lol2:
No ale czy warto wymienić typowego HX na dwubojlerowca? Na co warto wymienić? Może  nie warto na nic?

PS
Mnie też powoli zaczyna nachodzić dźwignia, ale raczej coś z kontrolą temp. i koniecznie z dużą ilością pary (u mnie idzie sporo kaw mlecznych).

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kolbowa ewolucja
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Październik 2013, 10:50:28 »
Znam dźwignię z ogromną ilością pary, i łatwą kontrolą temperatury :P

Natomiast czy mając typowego HX warto go wymieniać na coś o klasę cenową wyżej - warto o ile po próbach organoleptycznych okaże się że kawa jest lepsza, warto jeśli nowa maszyna ma nowe funkcje na brak których obecnie narzekasz. Na bank nie warto jeśli w ślepych testach nie jesteś wstanie wskazać która kawa jest z którego ekspresu. Jeśli Spider czy GS/3 daje dla danej osoby taki sam napój jak HX to nie ma sensu wydawać tej góry kasy ;)

Ja zauważyłem jedno - w moich było nie było wczesno-budżetowych rozwiązaniach na smak kawy największy wpływ miał młynek i jakość przemiału. Może więc warto rozszerzyć Kolbową Ewolucję o ewolucję młynka. 83mm vs. 64mm vs. conical :) Może się okazać że nasz stary dobry ekspres otrzyma drugie życie dzięki innej jakości przemiału :)

Dwa bojlery to fajne rozwiązanie, zwłaszcza u mnie kiedy mleko spienia się tylko dla gości i weekendowo.  Pn-Pt chodzi tylko bojler kawowy, a w weekend/imprezkę załączam parę.

Moja ewolucja zmierza w kierunku podpięcia się pod sieć wodną i wyciszenia ekspresu :) Mam dość dolewania wody do zbiornika :)
LMWDP #469

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3002
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Kolbowa ewolucja
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Październik 2013, 12:04:26 »
O taka maszyna też by była fajna

Aaaa.
Taka 2 grupowa.
Jaki budżet?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kolbowa ewolucja
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Październik 2013, 12:22:14 »
To by wymagalo pewnie sprzedaży nerki czy cuś :-)
LMWDP #469

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Kolbowa ewolucja
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Październik 2013, 12:39:39 »
Nerka mogła by nie starczyć :P

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Kolbowa ewolucja
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Październik 2013, 16:25:41 »
Jak już będę miał za kilka/kilkanaście lat stałe źródło dochodu, to... nie mam pojęcia.
Z jednej strony dźwignia, z drugiej LaMa GS/3, a poza tym jeszcze Mahlkonig K30.

Off-Topic:
Zdaje mi się, że są takie wypożyczalnie ekspresów. Może nawet Roger wypożycza Rocketa. :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kolbowa ewolucja
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Październik 2013, 17:00:32 »
K30 w wersji Duo czy Twin :) to jest szał dopiero

Wypożyczalnia??? Ktoś wie coś że by w naszym kraju coś takiego działało? Roger, Silesius, Delicarte???

Edit: A może gdyby ten ekspres dializy robił to bym dwie nerki sprzedał
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2013, 17:12:03 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

n-krzychu

  • Gość
Odp: Kolbowa ewolucja
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Październik 2013, 18:09:32 »
Edit: A może gdyby ten ekspres dializy robił to bym dwie nerki sprzedał
Oj chłopie nie wiesz co mówisz. Ciesz się zdrowiem puki masz i nie prowokuj losu. Żadna rzecz nie warta jest ryzykowania zdrowia za nią.
Może truję ale tyle co się chorób i cierpienia z racji zawodu naoglądałem zmienia perspektywę

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3002
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Kolbowa ewolucja
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Październik 2013, 18:38:40 »
Edit: A może gdyby ten ekspres
Nie działa link.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kolbowa ewolucja
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Październik 2013, 19:38:01 »
Ale nie działa też główna: matthewalgie.com

Online ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2381
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Kolbowa ewolucja
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Październik 2013, 19:58:26 »
 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi