Autor Wątek: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.  (Przeczytany 20219 razy)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #90 dnia: 17 Listopad 2017, 15:48:05 »
Dobrze to ująłeś. :brawa:
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #91 dnia: 17 Listopad 2017, 16:18:32 »
Żeby móc porównać pomiary muszą być zrobione tą samą metodą.
I właśnie o to się rozchodzi. Jest możliwość - spoko, mnie to ani trochę nie będzie przeszkadzać, ale... mam jakieś dziwne wrażenie, że to pomiary mogą być celowo tak poprawione, żeby wykazać, że ascaso ma tragiczną stabilność temperatury w porównaniu z HX - a takie gadki widać wcześniej.


Siewcu, najpierw walisz słowami po ludziach jak popadnie, a teraz naiwnie się tłumaczysz.
Gdybyś miał pojecie to budowie ekspresu i o prawach fizycznych to być doszedł do wniosku po spojrzeniu na te wykresy, że masz do czynienia z HX-ami wysokich lotów.
A tak tylko podważasz poprawność pomiaru wykonanego przeze mnie. Co ciekawe, kawa która zakłóca pomiar podczas ekstrakcji w odczycie daje tolerancję +/- 0,5 stopnia. Pomyśl trochę, a później mów.
Są to tematy w bardzo dużym stopniu fizyczno-technicznie oddziaływujące miedzy sobą, że dzięki takim osobom ja Ty, nie warto na tym forum o tym wspominać, a co dopiero o tym mówić.
Gdybym Tobie powiedział jak się kalibruje ekspres gastronomiczny to byś mi na start powiedział, że jestem idiotą.
Tak wiec proszę bardzo. Jest to dla mnie koniec tematu. Jak kogoś obraziłem swoimi słowami wygadując głupoty, to proszę o BANA. Dziękuję.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #92 dnia: 17 Listopad 2017, 16:22:17 »
L U D Z I E, L I T O Ś C I...
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #93 dnia: 17 Listopad 2017, 16:27:25 »
No przestań, fajne są takie bajki o HX wysokich lotów

Już chyba wchodzimy w inżynierię kosmiczną, a przynajmniej lotniczą

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #94 dnia: 18 Listopad 2017, 18:35:11 »
A jeśli macie na myśli temperaturę zaparzenia kawy jedna po drugiej, w różnych odstępach czasu, to wiadomo że na HX ciężko o to - można regulować długością flusha. Swojego HXa pomierzyłem SCACE'em i obserwując temperaturę na grupie jestem w stanie zaparzyć kawę o interesujące mnie temperaturze (+-0,5C), ale pod warunkiem osiągnięcia temp. maksymalnej przed flushem. Z temperatury niższej niż max. zrobię kawę w docelowej temperaturze, ale margines błędu może być nawet 2C (zależy np. czy przy wcześniejszej kawie był krótszy czy dłuższy flush).

To specjalnie dla Ciebie zrobiłem test bez flusha. ;)


z tabelek Ascaso wiesz jaka jest reguła wprowadzenia testu

Z tego co zaobserwowałem na przykładzie Ascaso to, że największe odchyłki temperatury są po dłuższych czasach miedzy ekstrakcjami. Wiec żeby utrudnić sobie życie dłyższe czasu są na początku i na końcu testu.

Ważne:
Test jest przeprowadzony w prawdziwych w 100% realnych warunkach ekstrakcyjnym. Nie ma w nim żadnej sztucznej symulacji. Sonda jest w ciastu kawowym w odpowiednim miejscu dla celów pomiarowych osadzona.
Miedzy ekstrakcjami nie była spuszczana woda ani 1 raz.

Ekspres z elektrycznie ogrzewaną grupą na stałe. Czyli bez żadnego termostatu. Są tylko 2 kable do grzałki. Temperatura ciężkiej masywnej grupy tylko 82 stopnie.


Czas ekstrakcji po skalibrowaniu przemiału w przybliżeniu 26 sekund.

Ekspres dobrze wygrzany. Pierwsza kawa.



Po 10 min. 2 kawa.



Po 2 min. 3 kawa i 4.

Trochę nierównomierne ubicie kawy patrząc na wylewkę tak mnie bardzo zdenerwowało, że zapomniałem wyłączyć zapis. Pomiar 2 ekstrakcji wraz z pomiarem temperatury podczas odbijania kawy i postojem. :lol2: Jest to czerwona pionowa linia.



Po kolejnych 2 czy 3 min. kolejna kawa nr.5



2 min postoju i kawa nr.6



Kolejne 2 minuty kawa nr. 7 .Dla Marka.

No przestań, fajne są takie bajki o HX wysokich lotów

Już chyba wchodzimy w inżynierię kosmiczną, a przynajmniej lotniczą

Inżynieria lotnicza nie, lepiej pasuje kosmiczna. Temperatura +/- 0,17 stopnia.





5 minut przerwy i kawa nr.8



Teraz ostatnia po 11 min.








Edit. Plus 1 emotion


« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2017, 18:56:54 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #95 dnia: 18 Listopad 2017, 19:23:56 »
Ekspres z elektrycznie ogrzewaną grupą na stałe.
Jaka to maszyna Tedi?

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #96 dnia: 18 Listopad 2017, 22:20:16 »
Paweł jutro coś wiecej bedzie. Proszę. Jest to Carimali o wiejskim tuningu  ;)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #97 dnia: 19 Listopad 2017, 14:29:39 »
Kolejne nic nie warte wykresy :D

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #98 dnia: 19 Listopad 2017, 16:54:28 »
Wcale mnie taka odpowiedź z Twojej strony nie dziwi. Zastanawiam się, co Tobą kieruje, że tak na siłę mój test krytykujesz. Twoim zdaniem, test termobloku Ascaso przedstawia większą wartość. Masz do tego pełne prawo.
Ja też ma prawo stwierdzić na podstaiwe 2 tabelek z testu, że ten konkretny model Ascaso termoblok to jest nic innego jak ekstrakcyjny przepalacz wody i kawy jednocześnie, a wystarczy tylko gdy się go zostawi na 10 minut  na postoju.
Wiem doskonale jak smakuje kawa gdy jej drobiny  traktuje się podczas ekstrakcji zbyt wysoką temperaturą.
Pomocna by była tabelka z testu na 90 stopni. Lecz raczej jej nigdy nie zobaczymy.  :mhh: Moim zdaniem.


Wracając do mojego testu.
Wiem, że po przeczytaniu opisu wykonania symulacji pomiaru temperatury z tego źródła,

https://www.home-barista.com/reviews/wbc-procedure-for-measurement-of-brewing-water-temperature-t516.html


pewne osoby na tym forum mogą mieć wątpliwości co do mojego testu.
Małe wyjaśnienie z mojej strony.
Mając na uwadze metodę z forum home-barista i uwagi z ich strony co do zrobienia pomiaru, mój test dowodzi, że kawa w sitku nie jest przeszkodą.
Dodam mój test jest prawdziwym testem 100 % real, test z home-barista jest tylko symulacją.
Dla porównania, jaką wartość przedstawia dla Was test np.  zawieszenia samochodu zrobiony na jakimś tam symulatorze. Dla mnie bardziej wartościowy byłby test zawieszenia zrobiony w terenie.
Proponuję Wam wszystkim na zwrócenie swojej uwagi na test kawy nr.3 i 4.
Zapomniałem wyłączyć zapis pomiaru. Jak ta sonda szybko reaguje za zmianę temperatury dokonując pomiaru co 1 sekundę.
Widać to ładnie jak dokonuje pomiaru nawet przy odbijaniu kawy. :)  Jak i później stygnie w "szarpany" sposób, by później ustabilizować temperaturę po wsypaniu kawy w sitko. :)
Bardzo szybki odczyt temperatury ma miejsce gdy sonda ma kontakt z wodą. Moim zdaniem wszystko widać jak na dłoni.
Ten ekspres to przemyślana konstrukcja, z dobrych materiałów jest zrobiony, jest stosowna masa elementów konstrukcyjnych która gwarantuje stabilność temperatury.
W tych wykresach nie ma ani jednego błędu pomiarowego. To co się działo podczas ekstrakcji i miedzy ekstrakcjami zostało zapisane do pamięci rejestratora i w takiej samej formie przedstawione Wam.
Jak co jest niejasne, proszę pytać się śmiało.






Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #99 dnia: 19 Listopad 2017, 17:01:08 »
Pokaż zdjęcia gdzie i w jaki sposób została zamocowana sonda, no i oczywiście co to za sprzęt.

I dalej twierdzę, że te tabelki są nic nie warte, bo nie mają ŻADNEGO punktu odniesienia do tabelek wrzuconych przez Janusza. Metodologia pomiaru zupełnie inna plus oczywiście wiarygodność Twoja i Twojej alternatywnej fizyki tyle z tego robią. No i - co najważniejsze - brak temperatury wody przed flushem.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #100 dnia: 19 Listopad 2017, 17:16:10 »
Ale co to ma dowodzić? Nie znam się na tym, ale chyba Twój test nie dowodzi tego, że termoblok jest niestabilny temperaturowo. Nie ma chyba podstawy sądzić, że nie będzie równie stabilny przy temperaturze 90 stopni jak przy dwóch już zaprezentowanych.

Nie wiem po co ta potyczka, zestawiasz dwa ekspresy różnej klasy, jeden gastronomiczny, drugi domowy i ten domowy całkiem nieźle wypada. Gastronomiczny pewnie też, ale tego powinniśmy się spodziewać po sprzęcie gastronomicznym.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #101 dnia: 19 Listopad 2017, 17:20:24 »
Pokaż zdjęcia gdzie i w jaki sposób została zamocowana sonda, no i oczywiście co to za sprzęt.

I dalej twierdzę, że te tabelki są nic nie warte, bo nie mają ŻADNEGO punktu odniesienia do tabelek wrzuconych przez Janusza. Metodologia pomiaru zupełnie inna plus oczywiście wiarygodność Twoja i Twojej alternatywnej fizyki tyle z tego robią. No i - co najważniejsze - brak temperatury wody przed flushem.

Coś Tobie powiem. Im więcej piszesz na tym forum tym bardziej jest wesoło. Tak trzymaj. :ok: Jestem stanowczo za.  :ok:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #102 dnia: 19 Listopad 2017, 17:22:34 »
Tedi, napisz coś więcej, jaki to Carimali, jaki to wiejski tuning, żebyśmy mogli się odnieść.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #103 dnia: 19 Listopad 2017, 17:29:58 »
@Tedi, @Siewcu!
Myślę, że niepotrzebnie roztrząsacie, który pomiar jest bardziej wiarygodny, bo to ma niewielkie znaczenie. Pytanie brzmi, który ekspres jest bardziej stabilny, a na to można wyłącznie odpowiedzieć mierząc oba ekspresy dokładnie tą samą metodą - inaczej cała dyskusja jest bezcelowa.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #104 dnia: 19 Listopad 2017, 17:51:38 »
@Tedi, @Siewcu!
Myślę, że niepotrzebnie roztrząsacie, który pomiar jest bardziej wiarygodny, bo to ma niewielkie znaczenie. Pytanie brzmi, który ekspres jest bardziej stabilny, a na to można wyłącznie odpowiedzieć mierząc oba ekspresy dokładnie tą samą metodą - inaczej cała dyskusja jest bezcelowa.
A myślisz, ze o co mi chodzi? Wrzuca swoje idiotyczne tabelki robione jakąś nieznaną metodą pomiarową i twierdzi, że to jest wiarygodne, po czym stwierdza, że jestem pośmiewiskiem :D Bo cały czas chodzi mi o identyczną metodę pomiarową.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi