Autor Wątek: DeLonghi 685 - jak spieniać mleko taką dyszą?  (Przeczytany 12687 razy)

Offline Lux10

 • Wiadomości: 5
 • Ekspres: DeLonghi EC 685
DeLonghi 685 - jak spieniać mleko taką dyszą?
« dnia: 15 Wrzesień 2017, 23:07:12 »
Witam,
- od tygodnia jestem posiadaczem ekspresu DeLonghi EC 685. Mimo zmarnowanych wielu godzin czasu, o mleku i kawie nie mówiąc, nie daję rady spienić mleka tak by zrobić choćby najprostszy wzorek na kawie Latte  :nienie:. Podejrzewam, że problem tkwi w dziwnej "dwufunkcyjnej" dyszy pary zastosowanej w tym modelu. Nie znajduję pomocy w tym temacie ani w instrukcji ani w necie. Tą dyszą pewnie operuje się inaczej niż tradycyjną, bo w pracy, z ekspresu prawie zabytkowego z najprostszą dyszą piana wychodzi perfekcyjnie - jak trzeba. Ma ktoś może ten ekspres i daje radę spieniać nim mleko do konsystencji wymaganej dla Latte Art?
EC 685.jpg
Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam

Offline DrUsagi Mężczyzna

 • Global Moderator
 • Wiadomości: 6342
 • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
 • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: DeLonghi 685 - jak spieniać mleko taką dyszą?
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Wrzesień 2017, 07:19:01 »
Musisz zdemontować tą nasadkę I zobaczyć jak wygląda sama dysza.
LMWDP #469

Offline Jeżyk

 • Wiadomości: 1829
Odp: DeLonghi 685 - jak spieniać mleko taką dyszą?
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Wrzesień 2017, 08:54:39 »
Tak jak Doktorek napisał, zdejmij z dyszy co się da, zostaw samą rurkę i zrób zdjęcie. Jeśli na rurce jest jakiś gwint i nie ma zwężenia, to trzeba będzie dokręcić jakąś końcówkę. Kawałek rurki z dyszą, lub samą dyszę jeśli rurka jest wystarczającej długości. To rozwiąże sprawę. W obecnym kształcie ta końcówka do spieniania mleka zaciąga powietrze jakimś otworkiem i tworzy się piana a nie jogurcik. Możesz na początek poszukać tego otworka i zatkać go.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Lux10

 • Wiadomości: 5
 • Ekspres: DeLonghi EC 685
Odp: DeLonghi 685 - jak spieniać mleko taką dyszą?
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Wrzesień 2017, 11:54:43 »
Ta stalowa rurka jest demontowalna - jak pisze w instrukcji ta rozbieralność umożliwia czyszczenie dyszy. W rurce nie ma żadnego otworka, natomiast wewnątrz niej jest rurka plastikowa. Jak przesuwam tą mufką "hot milk -cappucino" - to nie widzę, by coś się działo, tzn. nie obserwuję w rurce żadnego ruchu. Co do dalszej rozbiórki to raczej tylko metodą zniszczeniową, bo połączenie wychodzącej z ekspresu stalowej rurki z dyszą powstało chyba w trakcie produkcji elementu i jest nierozbieralne. Przyłożenie nawet dość wielkiej siły nie powoduje poluzowania ani o mikron. Ekspres jest nowy, więc siłą rzeczy niszczenie go nie wchodzi w rachubę  :-( 
dysza.jpg

Offline Jeżyk

 • Wiadomości: 1829
Odp: DeLonghi 685 - jak spieniać mleko taką dyszą?
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Wrzesień 2017, 14:26:48 »
No, to jesteśmy w domu. Którędyś musi być zasysane powietrze. Prawdopodobnie gdzieś w okolicach tej mufki. Spróbuj spienić mleko samym tym plastikowym elementem bez mufki i metalowej rurki. Powinno być OK.
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2017, 14:30:24 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline piomic

 • Wiadomości: 2568
 • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
 • Młynek: MSJ
Odp: DeLonghi 685 - jak spieniać mleko taką dyszą?
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Wrzesień 2017, 10:54:36 »
mufką "hot milk -cappucino"

Tu musi być otwór lub inna szczelina. Na cappucino otwarty bo musi napowietrzać, przy hot milk zamknięty żeby tylko grzało. Zobacz dokładnie co przytyka mufka przy ustawieniu na hot.
A do spieniania spróbuj gołej dyszy.

Offline Lux10

 • Wiadomości: 5
 • Ekspres: DeLonghi EC 685
Odp: DeLonghi 685 - jak spieniać mleko taką dyszą?
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Wrzesień 2017, 23:27:32 »
Zobacz dokładnie co przytyka mufka przy ustawieniu na hot.
Napisałem już w poście #3, że nie widać, co zasłania lub odsłania mufka - konstrukcja jest nierozbieralna. Podpowiedź użycia gołej dyszy też już była. W każdym razie dzięki za próbę pomocy.
Pozdrawiam

Offline Jeżyk

 • Wiadomości: 1829
Odp: DeLonghi 685 - jak spieniać mleko taką dyszą?
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Wrzesień 2017, 23:47:53 »
"Mufka" odsłania i zasłania wlot powietrza pod metalową rurkę. Im więcej powietrza tym większa piana. Zdjęcie tej rurki z mufką powoduje, że para wydostaje się dołem dyszy. Sposób na dobrą mocną parę był już wielokrotnie opisywany. Trzeba otworzyć zawór pary w momencie gdy jest najwyższa temperatura i grzałka grzeje. Trzeba wyczuć odpowiedni moment do otwarcia zaworu pary.Poza tym dysza musi być zanurzona w mleku w momencie otwarcia zaworu i przez sekundę para podgrzewa mleko. Następnie trzeba na ułamek sekundy opuścić dzbanek z mlekiem tak, żeby para "zaciągnęła" trochę powietrza. Wówczas trzeba podnieść dzbanek i zanurzyć dyszę w mleku. Spieniane dobrze mleko nie wydaje dźwięków. Jeśli popełnia się błąd, mleko protestuje "wrzeszcząc". Gdy mleko w dzbanku osiągnie temperaturę około 60 stopni, jest gotowe. Ma mieć konsystencję jogurtu i być jednorodne. W sieci jest mnóstwo filmów instruktażowych jak to robić.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Lux10

 • Wiadomości: 5
 • Ekspres: DeLonghi EC 685
Odp: DeLonghi 685 - jak spieniać mleko taką dyszą?
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Wrzesień 2017, 00:07:22 »
Myślę, że mój problem jest już rozwiązany. Zrobiłem wg porad próbę spieniania bez mocowanej w tym ekspresie (na dyszy pary) rurce z przesuwaną mufkę. Jest lepiej, tzn. po paru próbach z ustaleniem głębokości zanurzenie dyszy, otrzymałem coś, co mogłoby od biedy stanowić mleko spienione dla artysty Latte Art ale z grupy abstrakcjonistów  :-\ , wynik był jednak lepszy niż z rurką ustawioną na cappuccino. Mimo, iż przejrzałem net od A do Z, zacząłem dalej szukać. Na trop zaprowadziła mnie informacja, że jedyna właściwie zmiana między ekspresem 685 a 680 (różnica w cenie prawie stówa) to nowa konstrukcja tej rurki z mufką-przełącznikiem na dyszy, które to rozwiązanie ma właśnie pomóc w osiągnięciu spienionego mleka do latte - o tym ani słowa w instrukcji ani w materiałach reklamowych. Rzeczywiście, na dziesiątkach filmów YT prezentujących spienianie mleka ekspresem 680 widać gołą dyszę bez rurki, czyli użytkownicy zdejmowali ją, bo inaczej się nie dało. Ekspres 685 jest następcą 680 i nie dorobił się jeszcze praktycznie filmów, ale coś znalazłem  :-) Znalazłem film na którym babeczka spienia mleko tym ekspresem i rysuje te serduszka i rozetki jak zawodowiec. Nie postało nic innego jak podjąć próby, tym razem w pozycji "hot milk". Po przerobieniu zapasu mleka, bingo: ta dysza potrafi właściwie spienić mleko w tym właśnie ustawieniu, ale jej końcówka, tzn. końcówka tej magicznej rurki na dyszy, musi być praktycznie "nad mlekiem", tzn. dotykać jego powierzchni, albo być bardzo płytko zanurzona. Pozostaje jeszcze trochę poćwiczyć, ale już teraz jestem zadowolony.
Pozdrawiam

Offline Lux10

 • Wiadomości: 5
 • Ekspres: DeLonghi EC 685
Odp: DeLonghi 685 - jak spieniać mleko taką dyszą?
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Wrzesień 2017, 08:34:20 »
Sposób na dobrą mocną parę był już wielokrotnie opisywany. Trzeba otworzyć zawór pary w momencie gdy jest najwyższa temperatura i grzałka grzeje. Trzeba wyczuć odpowiedni moment do otwarcia zaworu pary.Poza tym dysza musi być zanurzona w mleku w momencie otwarcia zaworu i przez sekundę para podgrzewa mleko. Następnie trzeba na ułamek sekundy opuścić dzbanek z mlekiem tak, żeby para "zaciągnęła" trochę powietrza....
Jak napisałem w poprzednim poście, udało mi się uzyskać jakość spienionego mleka wystarczającą do moich celów - niezawodowego zaparzacza kawy  kawka. Posiadany ekspres należy do urządzeń absolutnie domowego - amatorskiego użytku i domniemywam, że dysza pary dla wielu jego posiadaczy jest dodatkiem do produkcji mlecznej piany, bez wymagań jeśli chodzi o jej (tej pary) parametry. Popularność Latte Art sprawia jednak, że wielu takich jak ja amatorów próbuje się zabawić i wyciągnąć z takich jak ten ekspres coś więcej. Ten sam powód widzi producent i stara się temu amatorowi pomóc, produkując urządzenia "dla opornych". Takim urządzenie jest sam ekspres 680 z jego "wyrafinowaną"  :doh: dyszą, gdzie obsługę sprowadzono do naciskania 0n/0ff i 3 przycisków menu. Po włączeniu NIC się nie dzieje, ekspres poza zapalaniem lampek nie wykonuje żadnych czynności, nie wydaje żadnych odgłosów, więc nie jestem w stanie zrobić tego o czym piszesz: nie mogę wyczuć - bo jak, kiedy jest najwyższa temperatura by dać czadu i otworzyć zawór pary. Oczywiście dyszę mam zawsze zanurzoną w momencie otwierania zaworu pary, a działanie kompletu dysza+rurka_na_niej+mufka_na_rurce jest inne niż w przypadku dysz tradycyjnych, choćby takich jak w ekspresach profesjonalnych. To jest wydaje mi się (i chyba producentowi) dysza dla ludzi, którzy chcą zrobić to latte bez studiowania meandrów wyższej baristyki. I jak napisałem da się to zrobić, ale producent zrobił nową dyszę, ale zapomniał napisać jak toto użytkować. Jak z półek znikną ekspresy 680 i więcej ludzi kupi 685 to i na YT pokażą się tutoriale.
Może ten wątek jest prekursorski, więc jeszcze raz krótko: mufka na "hot milk" i minimalne zagłębienie dyszy przez cały czas spieniania. Oczywiście dysza przy ściance pod właściwym kątem.
Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie uzyskane porady.
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2017, 09:41:29 wysłana przez Lux10 »

Offline Graciano

 • Wiadomości: 9
Odp: DeLonghi 685 - jak spieniać mleko taką dyszą?
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Październik 2017, 22:33:53 »
Mam ten sam ekspres.
Najlepiej rurkę przetestować na szklance wody.
Mufka na cappucino dmucha bãbelkami a na Hot Milk samã parã.

Jak mufkę odciãgniesz do góry (śmiało dalej niż hot milk to odsłonisz dziurkę przez którã leci powietrze).

W czasie moich prób po obejrzeniu YT działam tak:
- przez 10-15 sekund pompuję na Cappucino
- w biegu przełãczam na Hot Milk i tylko rotuje mlekiem aby je wymieszać i rozbić bãble

Mleko koniecznie z lodówki, a dzbanek do mleka z zamrażarki!

Efekty na razie różne, ale w weekend ćwiczę dalej. Zrobię też tak jak ty radzisz tylko na Hot Milk.

Pzdr

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi