Autor Wątek: India Monsoon Malabar, palarnia kawy Java.  (Przeczytany 7420 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
India Monsoon Malabar, palarnia kawy Java.
« dnia: 17 Wrzesień 2013, 09:57:49 »
India Monsoon Malabar, palarnia kawy Java. Miejsce zakupu Tesco Extra, stoisko YouBean. Kawa sprzedawana na wagę. Cena, 7,19 zł za 100 g.
100 % arabika, myta, średnio palona. Ziarna duże, błyszczące, równo upalone. Najczęściej są takie, bo trafiły się też trochę mniejsze, również błyszczące. Metody przygotowania to ekspres ciśnieniowy i aeropress. W espresso dominuje czekolada, nie za gorzka, kwaskowatość jest niewielka, trochę słodyczy. Posmak długi i przyjemny. Crema jest obfita i trwała, wyjątkowa jak na czystą arabikę. Z mlekiem India Monsoon dobrze się komponuje, chociaż bardzo rzadko piję cappuccino. Wymaga drobnego mielenia.
Chętnie przyrządzam ten singiel w aeropressie, dwoma sposobami w zależności od oczekiwań. Pierwszy to metoda klasyczna, doza 16 g na 200 ml wody, mielenie średnie, temperatura wody 85 stopni.. Cała woda na przemiał bez preinfuzji, krótkie mieszanie, 30 sekund przerwy i ponowne mieszanie, ale tylko górnej warstwy. Po 45 sekundach od pierwszego kontaktu wody z przemiałem dosyć wolne przeciskanie, aż do usłyszenia syku powietrza. W smaku przeważa czekolada przenikająca się ze słodyczą.
Drugi sposób przyrządzania tej kawy w aeropressie to metoda odwrócona. Doza identyczna, 16 g na 200 ml, woda nieco cieplejsza 87 – 90 stopni, mielenie trochę drobniejsze niż do metody klasycznej. Pierwsze zalanie 50 ml wody, preinfuzja 30 sekund, pozostała część wody, mieszanie 10 sekund, przerwa, po 80 sekundach ponowne 5-cio sekundowe mieszanie. Wolne przeciskanie po 90 sekundach od pierwszego kontaktu z wodą. W smaku przeważa czekolada, jest więcej goryczki i mniej słodyczy.
Piję tę kawę dosyć długo, pewnie z półtora roku. Stanowi 30 % zużycia kawy w moim domu, dwa razy w miesiącu kupuję po pół kilograma. Smakuje jako espresso, dobra w aeropressie, żona lubi jako americano. Mogę ją polecić nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę.
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2013, 10:00:06 wysłana przez WS »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: India Monsoon Malabar, palarnia kawy Java.
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Wrzesień 2013, 17:36:57 »
Dzisiaj skończyła mi się India Monsoon Malabar i na następną, z tej palarni, już raczej widoków nie ma. Wczoraj byłem w Tesco Extra na wrocławskich Bielanach, stoisko YouBean zostało zlikwidowane.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi