Autor Wątek: pomoc przy wyborze młynka  (Przeczytany 12511 razy)

Offline Ramzes_lll

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Mokka, przelewowy SEVERIN 9728
  • Młynek: SEVERIN KM3873
pomoc przy wyborze młynka
« dnia: 27 Lipiec 2017, 23:59:34 »
Witam wszystkich, jestem nowicjuszem w tematach sprzętu do mielenia. Używam starego młynka elektrycznego firmy Predom nożowego. Kawa jest po mieleniu bardzo drobna - pył i dodatkowo przypalona przez co z kafaterki nie mam tego co być powinno. Można teraz z katalogu Pay....back za punkty wziąć Russel Hobbs Classic żarnowy. Czy ktoś może go polecić? Ewentualnie jaki młynek elektryczny by się sprawdził do kafeterki tak do 200 zł?

Drugie pytanie to czy kawa zmielona na zdjęciu jest odpowiedniej granulacji? Na próbę Zmieliłem na ręcznym żarnowym do mielenia soli gruboziarnistej.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6331
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: pomoc przy wyborze młynka
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Lipiec 2017, 08:10:33 »
wg mnie, za grubo, ja mielę przynajamniej ze 2x drobniej.  Jednak przy nożowym młynku czy do przypraw, trudno wstrzelić się w przemiał. Najtańszy rozsądny elektryk to Severin 3873. Na allegro widziałem, że sprzedają refurbishe za 200zł. Nowe koło 260. Na końcu modelu ma być "3. Nie kupuj z inną cyferką Severina, bo będzie dużo gorszy.

Co do przepisów do kawiarki itp polecam wątek http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=107.0
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2017, 08:13:35 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: pomoc przy wyborze młynka
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Lipiec 2017, 13:40:47 »
Nie kupuj z inną cyferką Severina, bo będzie dużo gorszy.
Severin z 4 na końcu ma takie same (kiepskie, ale działające mimo wszystko) żarna jak te Russel. Severin z 3 zaspokoi kawiarkę w pełni, co nie znaczy, że owym Russelem nie będzie lepiej niż na nożowniku.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6331
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: pomoc przy wyborze młynka
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Lipiec 2017, 13:45:30 »
miałem taki młynek, i produkuje praktycznie w każdym przedziale przynajmniej 20% pyłu. Reszta przemiału też nie jest zbyt dobra. Co moim zdaniem dyskwalifikuje go, bo przecież dużo więcej pieniędzy wyda się na kawę niż na młynek, który jest jednorazowym zakupem. Nie mniej jeśli jedyną opcją jest ten RH, to w kwestii wygody regulacji będzie wygodniejszy od nożowego.
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2017, 13:48:24 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: pomoc przy wyborze młynka
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Lipiec 2017, 13:59:47 »
Też miałem :)

To jest tak: lepiej mieć nożowy niż wcale, jeszcze lepiej mieć płaskie tępe żarenka niż nożowy, najlepiej mieć dobre, ostre, stalowe żarna i możliwość swobodnej regulacji.

Offline Ramzes_lll

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Mokka, przelewowy SEVERIN 9728
  • Młynek: SEVERIN KM3873
Odp: pomoc przy wyborze młynka
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Lipiec 2017, 16:50:24 »
Dzięki bardzo za te cenne rady. Przydały się i decyzja taka, że punkty zostają u mnie a młynek to chyba kupię tego severina z 3 na końcu.

Offline KryzysTworczy Mężczyzna

  • Wiadomości: 3
Odp: pomoc przy wyborze młynka
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Lipiec 2017, 18:34:52 »
Żeby nie śmiecić i nie zakładać podobnego tematu w krótkim odstępie czasu, postanowiłem podpiąć się pod ten, jeśli nie powinienem - nie bijcie.
Wybieram się niedługo na studia i przy okazji tego postanowiłem zacząć częściej pić kawę. Wiem, że młynek to podstawa, mimo to hamuje mnie typowy studencki budżet - znaczy, im taniej tym lepiej ;) Przygotowałem się na ~200 zł, zastanawiałem się nad ręcznym Rhinowares, ale z tego co widzę, na forum on i podobne są raczej nielubiane. Chwalony jest wymieniowy w temacie Severin 3873, ale to jednak ~100 zł więcej, to jednak dość dużo, dodatkowe >50% do ceny Rhinowares a taki dodatkowy koszt trochę boli.
Trafiłem też na temat http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=251.0 - pojawia się tam opinia, że młynek z odlewanymi żarnami "radzi sobie tylko kapkę słabiej niż Hario Slim.". Tak się składa, że mam pod ręką dwa podobne, starsze ode mnie młynki, z których dowolny jeden mógłbym przejąć na własność za darmo. Przed znalezieniem tego tematu nie brałem ich w ogóle pod uwagę, uznając, że będzie to tragedia, ale jeśli jakość nie różniłaby się specjalnie od tanich ręcznych, a zaoszczędziłbym prawie 200 zł? Poniżej wrzucam zdjęcia żaren (nie mogę wrzucać zewnętrznych linków, więc bez http).
Numer 1 - imgur.com/a/ShxJj
Numer 2 (w sumie trochę nierozbieralny) - imgur.com/a/Fh1K9
Natknąłem się jeszcze na pochwały dotyczące młynków vintage, np. Zassenhaus czy PeDe - cenowo na allegro dość przystępne, ale jak łatwo jest trafić na bubla i czy taka zabawa warta jest ryzyka?
Ogółem nie liczę na i nie szukam młynka pod espresso, interesują mnie alternatywy - lubię kawę z kawiarki, myślę też o dripie. Przyszłościowo może aeropress i phin, a kiedyś może i syfon, bo wygląda świetnie, ale na razie za droga zabawka (no i najpierw jednak popróbuję, bo nie ma sensu przecież wydawać ciężkich pieniędzy na metodę, która mi nie zasmakuje).

Offline browczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Phin, French press, bialetti 3tz, automat
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: pomoc przy wyborze młynka
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Lipiec 2017, 19:18:53 »
Rada ode mnie- dozbieraj do tego Severina. Sam używałem dawniej drewnianego, taniego młynka. Po zakupie Nivony (ta sama klasa co Severin) byłem w szoku jak wyraźnie lepsze efekty można uzyskać z tej samej kawy. Mam świadomość, że dalej jest to budżetowy sprzęt, ale można już uzyskać zadowalające efekty.
Warto śledzić pchli targ. Niedawno był któryś z polecanych na forum za 200zł.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: pomoc przy wyborze młynka
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Lipiec 2017, 20:45:25 »
zaoszczędziłbym prawie 200 zł
Ani się obejrzysz więcej wydasz na kawę niż chcesz zaoszczędzić ;) Skoro możesz mieć jeden z tamtych za darmo, to miej, a w tym czasie dozbieraj do docelowego: severin, nivona, wilfa, który Ci się podoba.

Mam świadomość, że dalej jest to budżetowy sprzęt
Niezupełnie. Kolejny przeskok jakościowy to dopiero klasa comandante, kinu lub ciężkie tysiące na sklepowe młynki. Do nieciśnieniowych zastosowań można spokojne traktować w/w młynki jako docelowe.

Offline browczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Phin, French press, bialetti 3tz, automat
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: pomoc przy wyborze młynka
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Lipiec 2017, 21:02:29 »
Do nieciśnieniowych zastosowań można spokojne traktować w/w młynki jako docelowe
Ja osobiście tak właśnie go traktuję ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: pomoc przy wyborze młynka
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Lipiec 2017, 21:31:53 »
To mu nie wypominaj, że jest budżetowym sprzętem, bo się obrazi ;)

Offline browczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Phin, French press, bialetti 3tz, automat
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: pomoc przy wyborze młynka
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Lipiec 2017, 21:47:22 »
Masz rację... "tfu tfu" lepiej niech służy jak najdłużej :)

Offline KryzysTworczy Mężczyzna

  • Wiadomości: 3
Odp: pomoc przy wyborze młynka
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Lipiec 2017, 00:01:56 »
Ani się obejrzysz więcej wydasz na kawę niż chcesz zaoszczędzić ;)
To na pewno ;) Kiedyś, w bliżej nieokreślonej przyszłości, z pewnością kupię sobie też ekspres (trafiłem na forum na La Peppinę przed chwilą, bardzo mi się spodobała, czemuż to tyle pokus na świecie), bo espresso lubię, ale wiem, że do tego to trzeba już mieć naprawdę porządny sprzęt - więc jeszcze sporo wody przez kawę przepłynie do tego czasu, a na razie wystarczą mi alternatywy.
Skoro mówicie, że przeskok jakościowy jest dopiero przy Commandante i podobnych, to tym bardziej mnie przekonaliście, dozbieram.
Dzięki wielkie za pomoc! [emoji38]

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: pomoc przy wyborze młynka
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Lipiec 2017, 12:58:42 »
Chwalony jest wymieniowy w temacie Severin 3873
Zaglądnij TU. Wprawdzie to OLX, ale może akurat trafisz na uczciwego sprzedawcę. Poza tym poluj na Alle, bywają wyprzedaże powystawowe za około 200zł.
A TU masz aukcję z młynkiem Wilfa. To też jest młynek, który Cię zadowoli. Jeśli cena zostanie na poziomie 200zł, masz szczęście.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5101
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: pomoc przy wyborze młynka
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Lipiec 2017, 13:23:08 »
Ja ostatnio nową Wilfę kupiłem. Nie miałem 400 zł, to wziąłem na raty - jeśli możesz, to też próbuj. Mam na 5 miesięcy po 90 zł(bo wziąłem jeszcze filiżankę za pięć dyszek...) i wszystko gra. ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi