Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1516249 razy)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5580 dnia: 09 Styczeń 2019, 22:22:01 »
Na czym polega funky proces i co daje w filiżance?

ekstrachuje

Przepraszam :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5581 dnia: 09 Styczeń 2019, 22:34:34 »
Funky -- szczerze po raz pierwszy o tym usłyszałem przy okazji Salwadoru La Independencia. Ela napisała kilka postów wcześniej co to jest. To taka odmiana procesu naturalnego. Na początku suszenia kawowe wiśnie układa się w wielu warstwach -- w zwykłym procesie w pojedynczej warstwie.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5582 dnia: 09 Styczeń 2019, 23:24:27 »
Troszkę inaczej :-) w każdym naturalnym procesie wiśnie układa się najpierw w kllku warstwach a potem w pojedynczej. W "zwykłym" procesie jednak te warstwy regularnie się przewraca a w funky nie. O procesach ciekawie pisze Sasha Sestic w swojej książce "The coffee man", którą Antonio kupił mi na gwiazdkę.

Funky process dobrze się sprawdza w espresso.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5583 dnia: 10 Styczeń 2019, 00:07:12 »
Dzięki! Jak nie są przewracane to się mniej wietrzą, jak mniemam. Skąd taka nazwa? Fajna, bo się mi dobrze z muzyką kojarzy, ale co jest funky w obróbce funky?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5584 dnia: 10 Styczeń 2019, 07:50:28 »
Jeśli przyjąć z definicji muzyki funk, że:

W muzyce funk mniejszy nacisk kładzie się na melodię i harmonię, za to podkreśla się rytm, który nadaje utworom sekcję rytmiczną. W odróżnieniu od utworów soulowych i R’n’B, bardziej zróżnicowanych harmonicznie, w piosenkach funkowych zwykle wybrzmiewa jeden akord.

zaś z małego dociekania w Internecie wynika, że pod hasłem tym kryje się niespotykany "smak" i bardzo intensywny aromat owoców pewnego egzotycznego drzewa:

Durian właściwy



to dalsze rozumowanie i kojarzenie wydaje się już proste. Obróbka naturalna pozostawia po sobie ten aromatyczny ślad. Funky process więc ma tego zapewne jeszcze więcej. Motyw przewodni kaw z obróbki naturalnej to ten "funky" aromat, słodycz -- jak jeden, mocny akord? ;)

Popijam sobie teraz zaparzony w V60 Salwador La Independencia. Do zaparzania użyłem wody o temperaturze 98 stopni i metody Rao. Dużo słodyczy przede wszystkim i ten charakterystyczny aromat, który można by nazwać aromatem fermentacji -- jest to bardzo przyjemne, aczkolwiek może nieco ograniczać inne cechy dobrej kawy. Napar jest "ciężki", głęboki, zupełnie inny niż z kaw mytych typu Kenia. Zupełnie inny też niż np. z naszych Kolumbii naturalnych. O ile Kolumbie są bardzo owocowe i "radosne", to Salwador jest właśnie funky ;). Niesamowite jest takie porównanie Kolumbia La Claudina/El Encanto vs Salwador La Independencia. Polecam :).

-->> Salwador La Independencia

Kilka lat temu mieliśmy kawę znacznie bardziej "funky". Kawa ta zachwycała jednych i oburzała drugich. Była to Kostaryka Finca Licho z naturalnej obróbki.
« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń 2019, 08:25:41 wysłana przez Antonio »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5585 dnia: 10 Styczeń 2019, 08:40:14 »
No mnie zapachem duriana nie zachęcasz ;).  Ale rozumiem już o co chodzi, nie chciałem sugerować tego sfermentowanego aromatu, ale trochę się spodziewałem - mniej się wietrzy, szybciej pewne procesy w ziarenkach zachodzą - takie jak fermentacja.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5586 dnia: 10 Styczeń 2019, 09:14:27 »
Sądzę, że kawa wiele wspólnego z zapachem tego owocu nie ma, bardziej słodkie, smakowite wrażenia :).

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5587 dnia: 10 Styczeń 2019, 09:29:06 »
W to wierzę, ale odkąd próbowałem lodów durianowych u źródła to jak przypominam sobie to mi ciarki przechodzą ;)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5588 dnia: 10 Styczeń 2019, 20:53:31 »
Funky, można dostać wina i piwa samo-fermentowalne.  Nie wszystkim pasuje, ja lubię...

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5589 dnia: 11 Styczeń 2019, 09:08:59 »
@antonio funky jest ten właśnie Salwador Indepencia? Czy jakieś inne z oferty?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5590 dnia: 11 Styczeń 2019, 09:19:32 »
Tak, ten Salwador jest funky :). Dla porównania warto wziąć inną kawę z naturalnej obróbki, np. którąś z Kolumbii (El Encanto/La Claudina), Honduras Miriam lub Burundi.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5591 dnia: 11 Styczeń 2019, 19:49:29 »
@Krystians, przygotowałem Burundi wg twojego sposobu, 93 i 95C. Dodatkowo odsiałem pył, musiałbym też zdecydowanie skręcić młynek, bo u mnie czas przelewania wyniósł 2:30. Co ciekawe, przy 95C miałem pełniejszą (bardziej zbalansowaną ?) kawę, za to przy 93C bardziej owocowo wyszło. Na pewno zmiana na Żywiecki Kryształ (z przefiltrowanej kranówki) podbiłby owoce. Ewentualnie jeszcze kwestia filtrów (stare vs. nowe).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5592 dnia: 11 Styczeń 2019, 19:52:08 »
@kulka Mieliłeś na Kinu? Ja przy starych filtrach miałem ustawione na 2,94, mogłęm podać wcześniej ale zapomniałęm, że też masz, choć nie wiem czy tak same grubości przemiału wyjdą Ci przy tych samych ustawieniach.
Dziś po pierwszym zalaniu podniosłem i zakręciłem driperem wyszło jeszcze lepiej. A początek reszty zalania zacząłem szybciej, a potem zwolniłem. Wyszło do tej pory najlepiej. Temperatura 95 stopni u mnie daje najbardziej złożone aromaty. Ja mam kranówkę przefiltrowaną przez BWT z dodatkiem magnezu. Niemniej u mnie z kranu leci całkiem fajna woda pH7,2 160ppm

EDIT: No i ja nic nie odsiewam, mielę i wrzucam do filtra.
« Ostatnia zmiana: 11 Styczeń 2019, 20:06:03 wysłana przez krystians »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5593 dnia: 11 Styczeń 2019, 20:04:52 »
Wodę mam 180ppm, pH nie sprawdzałem. Też działam na starym filtrze, Kinu ustawiony na 3.0, spróbuję zatem jutro jeszcze bardziej skręcić, co by czas 3:30 uzyskać.

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5594 dnia: 16 Styczeń 2019, 08:31:52 »
@Antonio kiedy będą w sklepie świeże wypały? Teraz większość kaw do przelewów widzę wypalonych już ponad 2 tygodnie temu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi