Autor Wątek: Severin KA 5700 [przelewowy]  (Przeczytany 30629 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Severin KA 5700 [przelewowy]
« dnia: 10 Sierpień 2013, 01:10:36 »
Nie jest to typowy ekspres przelewowy, bowiem zastosowano w nim dość specyficzny sposób parzenia. W górnej części mamy niemal czajnik bezprzewodowy (działa na takiej właśnie zasadzie), z zaworem termicznym na dole. Tam też nalewa się zimną wodę, tam się ona gotuje, a gotuje się na całego i pary z tego co niemiara, po czym otwiera się zawór i woda ścieka na poniższy lejek z filtrem i z kawą. Wszystko to gwarantuje stabilną i odpowiednią temperaturę parzenia, skraca czas parzenia i ogólnie super, i marketingowo szał.  :pycha:


Ale poważniej, technologia ma swoje zalety, nie tylko marketing, ale ma i wady.


Z zalet:
  • Woda gotuje się dość szybko (1450W to nie w kij dmuchał).
  • Odpowiednia i stabilna temperatura. (Zmierzyłem temperaturę wody jaka spada już na kawę -- obawiałem się czy nie będzie zbyt wysoka -- i moim zdaniem jest idealnie, czyli 85°C.)
  • Przygotowanie kawy w dużych ilościach (litr), czy w średnich  (4 filiżanki, czyli 2 kubki) nie jest wyzwaniem, jest przyjemnością. Nie trzeba już ganiać z kolbą po kuchni  :jezyk:
  • Nieco gorzej jest z przygotowaniem kawy w małych ilościach (2, 1 filiżanka i mniej), ale można sobie poradzić przedłużając ekstrakcję przez niepodstawienie dzbanka.
  • A dlaczego nie podstawiając? W większości (albo we wszystkich) ekspresów przelewowych filtr na kawę jest wyposażony w zawór zapobiegający kapaniu (pięknie brzmi w broszurach), dzięki niemu, gdy zabierzemy dzbanek, to kawa/woda, nie kapie z filtra tak dług, aż się nie przeleje górą. ;) Daje to całkiem spore pole manewru. Można, tak jak napisałem już wyżej, przedłużyć ekstrakcję, można przed końcem otworzyć i zamieszać kawę, można papierowy filtr dłużej namoczyć. Nie jest to luksus technivorma, z zaworem trójpozycyjnym, ale i tak można się pobawić.

Co do wad:

  • Główną wadą moim zdanie jest to, że rozpoczętego procesu nie da się zatrzymać. Woda przestanie lecieć dopiero jak się skończy. Nie ma możliwości wyłączenia w pół drogi.
  • Przez to, że pstryczek włączający jest sprężynowy (nie da się go zakliknąć) odpada możliwość podpięcia ekspresu pod timer, aby sam się włączył o odpowiedniej godzinie.
  • Dość mocno paruje podczas gotowania -- wysuwam ekspres na czas parzenia spod szafek, aby nie rozmokły.
  • Może przydałby się lepszy prysznic (woda leci strumieniem i jest rozbijana przez przykrywkę z otworem), czasem pojawia się spory krater w kawie po parzeniu.



Moje najlepsze efekty, ale zaznaczam, że wcale nie jest to konieczne i nie trzeba się tak bawić, osiągałem wtedy gdy wyciągałem dzbanek na 2 filiżanki przed końcem (zawór zamknięty, a wody na tyle mało, że się nie przeleje górą), czekam wtedy aż woda przestanie ciec na kawę, otwieram, mieszam, zamykam, podstawiam dzbanek niech leci dalej.


Jeszcze kilka informacji:
  • Ekspres przeszedł pomyślnie testy i jest ozdobiony plakietką: APPROVED European Coffee Brewing Centre OSLO (Link do testu). No i jest składany w Niemczech.
  • Ekspres jest na 8 filiżanek po 125ml -- czyli 1L
  • Oczywiście standardowe filtry 4
  • Osobny przycisk włącza (niezależnie, co daje kolejne możliwości, np. podgrzeania mleka, przed parzeniem kawy, w dzbanku) dolną płytę, która podrzewa kawę po zaparzeniu.
  • Jest też wersja z termosem, czyli z podrzewania mleka nici, ponoć to lepiej dla kawy (utrzymywać temperaturę, nie podgrzewać), ale wersja z termosem jest droższa, a i mycie termosu może być trudniejsze.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Październik 2014, 14:49:46 »
Kupiłem takie urządzenie: http://www.redcoon.pl/B168322-Severin-KA-5740-Cafe-Caprice_Ekspresy-przelewowe.
Zmierzyłem temperaturę  w miejscu gdzie wlewa się wodę i podgrzewa. Przy 80°C zaczyna się polewanie, lecz temperatura dalej rośnie do 90-100°C, Czy to nie za dużo? Praktycznie woda gotuje się i ekspres wyłącza się. Za krótka droga do filtra z kawą by miała się schłodzić.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Październik 2014, 15:09:39 »
Pytanie ile ma na powierzchni filtra lub w kawie? Pewnie będzie sporo mniej, bo jak sam napisałeś startuje z 80C
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Październik 2014, 23:47:32 »
w miejscu gdzie wlewa się wodę i podgrzewa
Zmierzyłeś w tym górnym pojemniku na wodę, tym co działa jak płyta grzewcza w czajniku elektrycznym?

Z tego co pamiętam to mierzyłem na wylocie, czyli od spodu, tam gdzie woda leci już na kawę, i z tego co pamiętam to było stabilnie, tak jak pisałem wyżej, 85°C. Jak będę wkrótce zakładał tam V60, to zmierzę raz jeszcze.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Październik 2014, 00:08:53 »
Zapomniałem powtórzyć pomiar temperatury. :redface:


To pewnie z wrażenia, bo od dziś powyższy ekspres jest automatem V60 :taktak: Nawet filtry 4 pasują (obawiałem się czy zgięte w V nie będą za małe, ale nie są). Jeśli jeszcze uda mi się zmieć strumień na deszczownice, to już w ogóle mogę z nim uderzać na mistrzostwa przelewania.  ;D :taniec:

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Styczeń 2016, 12:23:55 »
Odkpując wątek - natknąłem sie na podobną konstrukcję. Najpierw gotujemy, potem przelewamy.

Philips HD5410/00


Też już nie produkowany :( ale z drugiej ręki maszyny odszukać można.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Styczeń 2016, 13:29:15 »
Albo mi się wydaje, albo ktoś na forum kupił kiedyś philipsa z tej serii za śmiesznie małe pieniądze.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Styczeń 2016, 10:05:19 »
KA5700 jest już u mnie. Wdzięczna maszyna. Kawę robi samą :)
Ja używam jej na razie jako automatycznej konewki. Ładny cienki strumień leci. Co prawda na sam środek ale efekt jest akceptowalny.





30g kawy mielonej oczko drobniej niż do ręcznego przelewu. 450ml zimnej wody wlanej do zbiornika. Filtr wcześniej przepłukany, zrobiona zima praktyka (jakieś 30ml).

W pomiar temperatury się nie bawiłem. Ale jeszcze to zrobię. Czas od momentu wypuszczenia pierwszych kropli do wypłynięcia całej wody to 2:10. Czas kiedy z filtra już nie leci to dodatkowe 35 sekund. Cała wiatr akcja ma więc 2:45. W filiżance pyszna pełna owoców kawa. Jest dobrze.

W uchwyt filtra powinien bez problemu wejść szklany v60-02. Wchodzi też forumowy dripper - tylko uszko przeszkadza w jego poziomym ustawieniu. Prześwit między wylotem wody a płytą grzewczą to 24.2cm - więc i Chemex wejdzie.

Z ciekawostek. Można zatrzymać ekstrakcję trzeba tylko uważać na gorącą parę., po małej przeróbce dało by się to pod timer podpiąć tak żeby kawa z rana sama się zrobiła.

Naprawdę smaczna kawka wyszła.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Styczeń 2016, 10:32:49 »
Są tacy, którzy lansują wersję, że kawa sama się nie zrobi :)

Jeśli do tego dodasz prostą instrukcję (tyle miarek wody, tyle miarek kawy) i prosty młynek, to dobrą kawką można cieszyć się bez tych wszystkich czarymary.


Jeśli ktoś śniadaniową kawę z mlekiem pija, to można zacząć od mleka, do dzbanka, płytę grzewczą włączyć, mleko się podgrzeje, na to zaparzy się kawa i śniadanie gotowe.

Sporo możliwości z tymi przelewami.

Offline k4sper Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Hario V60, Hario Syphon, Chemex, Kalita, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3, French Press Ikea, Cezve
  • Młynek: Comandante MK3, Rhinowares Hand Coffee Grinder
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Styczeń 2016, 13:27:47 »
Też sobie taki sprawiłem!

Zastanawia mnie tylko, czy aby woda za gorąca z tego nie spływa.
Faktycznie zaczyna się lać od około 80°C, tylko później woda zaczyna się chamsko gotować do 100°C i pstryczek wyłączniczek reaguje jak już woda jest kompletnie przegotowana.
Przy wylocie ma około 98°C.
Ten typ tak ma, czy to ja mam jakiś specjalny model dla alergików/hipochondryków itp? ;D

W każdym razie kawa wychodzi smaczna, zrównoważona i o dziwo bez goryczy :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Styczeń 2016, 13:30:08 »
:) szybkie pomiary

Zawór się otwiera przy około 85C, maksymalnie woda pod koniec przelewu ma 95C. W samym zbiorniku nawet 98C zanotowałem, widać bulgotanie.

Kawa lecąca z filtra ma ~83-87C i jest smaczna :) Ręcznie wyszła by smaczniejsza - ale w sumie tylko trochę  :kwiat:
LMWDP #469

Offline k4sper Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Hario V60, Hario Syphon, Chemex, Kalita, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3, French Press Ikea, Cezve
  • Młynek: Comandante MK3, Rhinowares Hand Coffee Grinder
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Styczeń 2016, 13:36:18 »
Pytanie jak długo się bulgocze?
U mnie jak w klasycznym czajniku bezprzewodowym albo i dłużej...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Styczeń 2016, 13:39:36 »
Czasy podgrzewania i bulgotania pomierzę następną razą. Z tym że to też od ilości wody będzie zależało - u mnie 450ml.
LMWDP #469

Offline k4sper Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Hario V60, Hario Syphon, Chemex, Kalita, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3, French Press Ikea, Cezve
  • Młynek: Comandante MK3, Rhinowares Hand Coffee Grinder
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Styczeń 2016, 18:36:10 »
Nie no, chodziło  mi o takie ogólnie spostrzeżenie ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Severin KA 5700 [przelewowy]
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Styczeń 2016, 21:58:52 »
Poważnie? Zawsze jak mierzyłem, to temperatura strumienia była niezmienna przez cały czas. Muszę to w końcu powtórzyć.

Co do samej temperatury, Norwedzy odrzucają wszystkie ekspresy, które mają zbyt niską temperaturę. Nie wiem czy którykolwiek odrzucili za zbyt wysoką. A preferują 92-96°C podczas parzenia.
To oczywiście jest dyskusyjne, bo ja bym przygarną ekspres, który podje wodę o stałej temperaturze np. 89°C, ale to inna dyskusja.


U mnie jak w klasycznym czajniku bezprzewodowym albo i dłużej...
Generalnie to jest klasyczny czajnik, tylko z dziurą od dołu ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi