Autor Wątek: Espresso -ocena  (Przeczytany 9744 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Espresso -ocena
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Luty 2017, 21:43:48 »
Make coffee not war!

&

Filter coffee not people!


:szampan:

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Espresso -ocena
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Luty 2017, 21:47:08 »
Make coffee not war!

&

Filter coffee not people!


:szampan:
[emoji106]

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5100
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Espresso -ocena
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Luty 2017, 22:08:18 »
Co tu oceniać? Tak samo wyglądało to, co ja uzyskiwałem z kawy z lidla za 30 zł/kg, tyle że z espresso to nie miało nic wspólnego. Chcesz się pochwalić telefonem? Umiejętnością robienia zdjęć? Bo to, że nie czytasz forum, jest bardziej niż oczywiste. A wiedzy jest ogrom i ja tylko na jej podstawie, no i czasu poświęconego na eksperymenty, sam potrafię teraz zrobić espresso. Co to za sprzęt? Masz tam jakąś regulację typu PID? Czytać Twoich postów nie mam ochoty, bo jakoś mi się nie uśmiecha oglądanie zdjęć robionych w celu "pochwalenia się" kawami mlecznymi, ale ten temat to kolejny który wygląda jak typowy troll. Chcesz coś zobaczyć? Zrobię Ci dwie podobne fotki, i zgadnij które espresso wyszło, a które nie. Myślisz, że będziesz w stanie to rozpoznać? Ja wiem, na podstawie tego co piłem, że jedyna możliwość w takim przypadku to zgadywanka. Pokazałeś ilość kawy w sitku, ile zrobiłeś do dwóch kieliszków, a co z resztą? Ani informacji o kawie, ani o czasie, ani o temperaturze, ani o młynku, ani o niczym innym.
Lewą nogą wstałeś , masz w życiu pod górkę .Zastanów się trochę.
Tu masz komplet bez komóry i fury.
ECM Botticelli
Graef ES 85

Firenzato EVO 64
Macap MXD
La Spaziale Astro 12
Graef CM 800




Ja mam się zastanawiać? To Ty jesteś negatywnie nastawiony na jakąkolwiek krytykę w Twoim kierunku, więc może sam się najpierw zastanów nad sobą, a jak dojdziesz do odpowiednich wniosków(czyli nauczysz się przyjmować krytykę i zrozumiesz, że wygląd to nie wszystko - bo, uwaga, tyczy się to(chyba) wszystkich aspektów życia) i nauczysz się robić powtarzalne espresso to wróć i zacznij prowadzić dyskusję, a nie trollować i chwalić się zdjęciami, które nic nie wnoszą i których krytyki nie tolerujesz. Więc to nie ja powinienem się zastanawiać nad sobą, tylko Ty.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Espresso -ocena
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Luty 2017, 22:24:52 »
Poważnie pytam, bo nie ogarniam. Przejrzałem stronę INEI, szufladki w pamięci i nic. Dziś to 2:1 a wcześniej?

INEI podaje objętość ekstraktu i wagę zużytej do przyrządenia kawy

kawy 7 g +/- 0,5 g
ekstraktu  25 ml +/- 2 ml
Wiadomo gęstość jest zmienna więc co najwyżej w przybliżeniu mozna ocenic   " brew ratio"

25:7 = 3,57  do 1   przyblizone srednie "brew ratio"

ale mozliwe jest też

23:7,5 = 3,01 do 1
27:6,5 = 4,15  do 1
« Ostatnia zmiana: 26 Luty 2017, 22:57:20 wysłana przez PiotrekBM »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Espresso -ocena
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Luty 2017, 22:39:47 »
INEI podaje objętość ekstraktu i wagę zużytej do przyrządenia kawy
Mililitry to zupełnie inna bajka. Bez wagi naparu możemy tylko wróżyć z, nomen omen, fusów ;) W tym cały zamysł ważenia naparów, że to nie działa po prostu.

Dlatego zapytałem co WS miał na myśli, jak się ma dzisiejsze 1:2, czy wcześniejsza moda była w stronę ristretto czy to dziś pijamy bardziej procentowe ekstrakcje?

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Espresso -ocena
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Luty 2017, 22:43:54 »
INEI podaje objętość ekstraktu i wagę zużytej do przyrządenia kawy
Mililitry to zupełnie inna bajka. Bez wagi naparu możemy tylko wróżyć z, nomen omen, fusów ;) W tym cały zamysł ważenia naparów, że to nie działa po prostu.

Dlatego zapytałem co WS miał na myśli, jak się ma dzisiejsze 1:2, czy wcześniejsza moda była w stronę ristretto czy to dziś pijamy bardziej procentowe ekstrakcje?
Jasne ,że  ml  i gramy  to inna bajka( gestość  ekstraktu jest zmienna). Pewnie nie powinienem tego co wyliczyłem wyzej nazywać brew ratio ,ale wyraznie widać,ze dzisiaj pijamy bardziej " procentowe" espresso.
« Ostatnia zmiana: 26 Luty 2017, 23:10:28 wysłana przez PiotrekBM »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Espresso -ocena
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Luty 2017, 22:50:11 »
Dlatego zapytałem co WS miał na myśli, jak się ma dzisiejsze 1:2, czy wcześniejsza moda była w stronę ristretto czy to dziś pijamy bardziej procentowe ekstrakcje?

Jakoś nie zauważyłem takiego pytania :).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Espresso -ocena
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Luty 2017, 22:56:27 »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Espresso -ocena
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Luty 2017, 23:09:03 »
Wcześniej były proporcje :).
zdaniem INEI proporcje są inne.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Espresso -ocena
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Luty 2017, 23:12:21 »
Wcześniej były proporcje :).
zdaniem INEI proporcje są inne.

No i Ojciec Chrzestny wybrnął z odpowiedzią    [emoji38]

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Espresso -ocena
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Luty 2017, 23:19:36 »
Wcześniej były proporcje .
No właśnie pytam jakie? bo nie mogę się doszukać nic o proporcjach wagowych według INEI.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso -ocena
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Luty 2017, 23:51:40 »
Co tu oceniać? Tak samo wyglądało to, co ja uzyskiwałem z kawy z lidla za 30 zł/kg, tyle że z espresso to nie miało nic wspólnego. Chcesz się pochwalić telefonem? Umiejętnością robienia zdjęć? Bo to, że nie czytasz forum, jest bardziej niż oczywiste. A wiedzy jest ogrom i ja tylko na jej podstawie, no i czasu poświęconego na eksperymenty, sam potrafię teraz zrobić espresso. Co to za sprzęt? Masz tam jakąś regulację typu PID? Czytać Twoich postów nie mam ochoty, bo jakoś mi się nie uśmiecha oglądanie zdjęć robionych w celu "pochwalenia się" kawami mlecznymi, ale ten temat to kolejny który wygląda jak typowy troll. Chcesz coś zobaczyć? Zrobię Ci dwie podobne fotki, i zgadnij które espresso wyszło, a które nie. Myślisz, że będziesz w stanie to rozpoznać? Ja wiem, na podstawie tego co piłem, że jedyna możliwość w takim przypadku to zgadywanka. Pokazałeś ilość kawy w sitku, ile zrobiłeś do dwóch kieliszków, a co z resztą? Ani informacji o kawie, ani o czasie, ani o temperaturze, ani o młynku, ani o niczym innym.
Lewą nogą wstałeś , masz w życiu pod górkę .Zastanów się trochę.
Tu masz komplet bez komóry i fury.
ECM Botticelli
Graef ES 85

Firenzato EVO 64
Macap MXD
La Spaziale Astro 12
Graef CM 800




Ja mam się zastanawiać? To Ty jesteś negatywnie nastawiony na jakąkolwiek krytykę w Twoim kierunku, więc może sam się najpierw zastanów nad sobą, a jak dojdziesz do odpowiednich wniosków(czyli nauczysz się przyjmować krytykę i zrozumiesz, że wygląd to nie wszystko - bo, uwaga, tyczy się to(chyba) wszystkich aspektów życia) i nauczysz się robić powtarzalne espresso to wróć i zacznij prowadzić dyskusję, a nie trollować i chwalić się zdjęciami, które nic nie wnoszą i których krytyki nie tolerujesz. Więc to nie ja powinienem się zastanawiać nad sobą, tylko Ty.
Jak Ci temat nie odpowiadał , to po jakie licho wcinasz się w niego.
O jakim Ty chwaleniu mówisz . Zdjęcia , śmiechu warte.
Jesteś infantylny.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso -ocena
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Luty 2017, 08:49:16 »
Witam.
Tyle obliczeń jest w tym temacie, że sam nie wiem co o tym myśleć. :-\
Chcę zrobić dobre espresso. Okazuje się, że nic z tego nie będzie, bo nie mam wagi.
Lubię kawę i utwierdzam się w przekonaniu, że "brew ratio" jest nie dla mnie.
Co wyjdzie to wyjdzie. Ja to espresso wypiję.

Kolejne ostrzeżenie dot. pisania po polsku. Brak staranności w tym zakresie świadczy o lenistwie i lekceważeniu wrażliwości innych uczestników forum.
Spacja PO znaku interpunkcyjnym, nie przed.
« Ostatnia zmiana: 27 Luty 2017, 09:04:33 wysłana przez pafcio0 »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Espresso -ocena
« Odpowiedź #28 dnia: 27 Luty 2017, 08:55:49 »
Pamiętaj że tutaj piszą głównie "laboranci" kawowi :-D ;-)  Spokojnie możesz użyć shot glassa.  Bo przecież dobre espresso wychodzi wtedy kiedy Tobie smakuje.

Wysłane z mojego SM-N920C przy użyciu Tapatalka


Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Espresso -ocena
« Odpowiedź #29 dnia: 27 Luty 2017, 09:33:42 »
Pamiętaj że tutaj piszą głównie "laboranci" kawowi :-D ;-)  Spokojnie możesz użyć shot glassa.  Bo przecież dobre espresso wychodzi wtedy kiedy Tobie smakuje.

Wysłane z mojego SM-N920C przy użyciu Tapatalka


Bez przesady z tymi  "laborantami " :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi