Autor Wątek: Espresso # 1 Mastro Antonio. Mieszanka 20% Salwadoru i 80 % Brazylii Cerrado  (Przeczytany 13443 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10665
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Salwador Finca San Luis FW //20%--Mastro Antonio
« Odpowiedź #30 dnia: 01 Marzec 2017, 10:22:58 »
No tak :). Dzięki uwadze @Tedi, postarałem się o małą modyfikację kolejnej wersji. Pod względem mleka na pewno będzie lepiej, ale najlepiej chyba zastosować dla tego celu (i dla żony) Ariadnę.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Salwador Finca San Luis FW //20%--Mastro Antonio
« Odpowiedź #31 dnia: 01 Marzec 2017, 10:29:33 »
dla żony) Ariadnę
Tak, Ariadna jest na feromonach działających na początkujące żony (tak do dwóch-trzech lat). Później (przynajmniej moja) przestaje reagować na mieszanki espresso i zaczyna doceniać w mleku zwłaszcza co słodsze Kenie wyrwane z zestawu dripującego.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Salwador Finca San Luis FW //20%--Mastro Antonio
« Odpowiedź #32 dnia: 01 Marzec 2017, 10:48:30 »
No tak :). Dzięki uwadze @Tedi, postarałem się o małą modyfikację kolejnej wersji. Pod względem mleka na pewno będzie lepiej, ale najlepiej chyba zastosować dla tego celu (i dla żony) Ariadnę.
Na kawy mleczne u mnie w domu jest mało zbytu.  >:( Espresso tym bardziej.  >:(
Ariadna mam wypalaną  2 tygodnie temu. Będę z niej robił espresso.  :) Nie wiem co mi z tej kawy wyjdzie, ale mnie to nie wzrusza.  :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Salwador Finca San Luis FW //20%--Mastro Antonio
« Odpowiedź #33 dnia: 01 Marzec 2017, 13:49:54 »
Tak, Ariadna jest na feromonach działających na początkujące żony (tak do dwóch-trzech lat). Później (przynajmniej moja) przestaje reagować na mieszanki espresso i zaczyna doceniać w mleku zwłaszcza co słodsze Kenie wyrwane z zestawu dripującego.

A czy ta "Kenia" jest dobra dla Ciebie jako samo espresso ?
Może coś byś polecił ?
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Salwador Finca San Luis FW //20%--Mastro Antonio
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Marzec 2017, 14:26:07 »
Dla mnie bardzo dobra. Ale ja tam wszystko ładuję do ekspresu, nawet single palone jasno do dripa. Na początek niekoniecznie będzie smakowało.


Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Salwador Finca San Luis FW //20%--Mastro Antonio
« Odpowiedź #36 dnia: 01 Marzec 2017, 18:06:23 »
 :brawa:

Dla mnie bardzo dobra. Ale ja tam wszystko ładuję do ekspresu, nawet single palone jasno do dripa. Na początek niekoniecznie będzie smakowało.
Też tak robię

Masz jakieś obserwacje, dlaczego trudniej o espresso z singli dedykowanych do alternatyw ? ze względu na ziarno, czy wypalenie ? Jaśniej palone ziarna bardziej pylą przy mieleniu ?
 W moim subiektywnym odczuciu, jaśniej palone ziarna, paradoksalnie są jakby suchsze-lżejsze po zmieleniu i przez to mniej "sklejające" się podczas ekstrakcji, niż ziarna ciemniej palone. Chyba że ze względu na sposób palenia nie "przekształcił-uwolnił" się tłuszcz z ziaren i przez to tak przelatuje  :) Takie skojarzenia mnie naszły, ale może jest to gdzieś na forum opisane ?
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec 2017, 18:22:49 wysłana przez pietro »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Salwador Finca San Luis FW //20%--Mastro Antonio
« Odpowiedź #37 dnia: 01 Marzec 2017, 18:40:57 »
@ Pietro. Na alternatywach, nie znam się. A jeśli chodzi o przemiał pod samo espresso, jest odwrotnie względem tego co powiedziałeś.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Salwador Finca San Luis FW //20%--Mastro Antonio
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Marzec 2017, 18:47:35 »
W sensie, ciemniej palone bardziej pylą ?

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Salwador Finca San Luis FW //20%--Mastro Antonio
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Marzec 2017, 18:57:37 »
Te jaśniej palone bardziej puchną podczas ekstrakcji. Przez co przedłużają nam ekstrakcję podnosząc automatycznie ciśnienie na sitku.
Od tego co powiedziałem mogą być jakieś wyjątki. Dalszej porady  trzeba szukać u tych osób co wypalają kawę.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Salwador Finca San Luis FW //20%--Mastro Antonio
« Odpowiedź #40 dnia: 01 Marzec 2017, 19:47:32 »


Masz jakieś obserwacje, dlaczego trudniej o espresso z singli dedykowanych do alternatyw ?

Nie mam. Dla mnie nie jest trudniej, robi się tak samo. Trudniejszy jest odbiór smaku -- zauważyłem, że nie każdy akceptuje espresso z jasnych ziaren. Mnie i żonie smakuje, rzadziej zagladający znajomi kręcą nosem choć te same ziarna z phina czy kality pochłaniają bez oporów.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Salwador Finca San Luis FW //20%--Mastro Antonio
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Marzec 2017, 20:10:09 »


Te jaśniej palone bardziej puchną podczas ekstrakcji. Przez co przedłużają nam ekstrakcję podnosząc automatycznie ciśnienie na sitku.
Od tego co powiedziałem mogą być jakieś wyjątki. Dalszej porady  trzeba szukać u tych osób co wypalają kawę.

Chyba jest dokładnie odwrotnie :D

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Salwador Finca San Luis FW //20%--Mastro Antonio
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Marzec 2017, 20:45:36 »


Te jaśniej palone bardziej puchną podczas ekstrakcji. Przez co przedłużają nam ekstrakcję podnosząc automatycznie ciśnienie na sitku.
Od tego co powiedziałem mogą być jakieś wyjątki. Dalszej porady  trzeba szukać u tych osób co wypalają kawę.

Chyba jest dokładnie odwrotnie :D
Jest tak jak napisałem. Nie są to duże różnice, lecz bardzo męczące przy częstej zmianie kawy np. z ciemno na średnio paloną.
Na przykładzie Evo 64 są różnice wynoszące od 2 do 4 otworów na kole regulacyjnym. Jak ta wielkość jest komuś potrzebna,  mogę zmierzyć ile to będzie stopni.
Lecz tą podaną wartość nie będziemy mogli przenieść  na inny młynek , bez poznania skoku gwintu.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Salwador Finca San Luis FW //20%--Mastro Antonio
« Odpowiedź #43 dnia: 01 Marzec 2017, 21:31:45 »
Nie mam. Dla mnie nie jest trudniej, robi się tak samo. Trudniejszy jest odbiór smaku -- zauważyłem, że nie każdy akceptuje espresso z jasnych ziaren. Mnie i żonie smakuje, rzadziej zagladający znajomi kręcą nosem choć te same ziarna z phina czy kality pochłaniają bez oporów.

Mi ciężej się "wstrzelić" z mieleniem jaśniej palonych ziaren, częściej niż w ciemnej palonych, kanał-blonding i nieciekawe smaki, albo przytkane sitko. Znajomej jak zaproponowałem "owocową" kawę, tak z chęcią... a po pierwszym łyku, dolała resztę do cappuccino :) co mnie zdziwiło, tym bardziej, że robiłem z podwójnej dozy i moje było pyszne :) no , ale każdy ma swoje wzorce smaku kawy.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Salwador Finca San Luis FW //20%--Mastro Antonio
« Odpowiedź #44 dnia: 01 Marzec 2017, 21:37:30 »
Właśnie o to mi chodzi. Owocowej kawy trzeba się nauczyć, na początku zwykle nie smakuje.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi