Autor Wątek: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.  (Przeczytany 43843 razy)

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #60 dnia: 05 Luty 2017, 15:48:03 »
mieszkam w Warszawie
Znakomicie!

Idź proszę do Forum na espresso. Nie raz. Trzy, pięć minimum. Najfajniej jakbyś trafił na różne kawy -- nie wiem co tam Sławek ma na młynku obecnie, ale ma też EK, więc może namówisz go też na próbę z Twojej kawy dla bezpośredniego porównania.

Jeśli nie Forum, to Filtry, Nancy Lee...
Na pewno odwiedzę każde z tych miejsc :)
Trochę się boję, że czar pryśnie, więc dam sobie jeszcze chwilę - aż mi zachwyt nie minie moją kawą :)


Cytat: essewissa w Dzisiaj o 14:39:38

Ja za taką kasę kupiłbym kawiarke, serio.
Napisałem, że espresso można zrobic taniej tylko to trochę gimnastyki wymaga. Fajnie się czyta to co piszesz,  naprawdę. Za wolą ekstrakcję której oczekujesz odpowiada ciśnienie, w Saeco masz 15bar, pewnie nie da się tego przestawić, espresso to 9-10bar, zależnie od konstrukcji ekspresu max 12bar, chociaż niektórzy schodzą na 6bar nawet. Wiem, że to źle zabrzmi jak komuś kto dopiero kupił ekspres polecę zmianę sprzętu, ale ja bym sie rozejrzał za starszą używana Gaggia Classic, bedzie kosztowała z 500-700zl, a naprawdę da się na niej dobre espreso zrobić, do tego młynek za tyle samo nowy, Demoka np. Wiem, wiem, że to 1000-1500zł, ale widzę, że jesteś pozytywnie zakręcony :)
Kenia, Etiopia, pewnie jeszcze jasnopalone słodkie? :)
To tego nie wiedziałem co piszesz o ciśnieniu. A czy to nie jest tak, że pompa, która ma 15 bar to jest ciśnienie z jaką pompa rozpoczyna tłoczenie, a potem na styku z kawą ma właśnie 9 bar?

Jeśli chodzi o kawiarkę, to mam 2 (chyba kosztowały właśnie koło 100-140 za jedną) - bardzo lubię z nich kawę, ale kawa z ekspresu zmiata kawiarkę. Na prawdę zmiata.

A kawy tak - jasno palone, na pewno Rwanda, która była perfekcyjne, ale Mastro Antonio już jej nie ma w swojej ofercie. Niesamowita była.
Modyfikuj wiadomość
« Ostatnia zmiana: Dzisiaj o 16:02:14 wysłana przez Adam_1234 »
« Ostatnia zmiana: 05 Luty 2017, 16:23:29 wysłana przez fux »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #61 dnia: 05 Luty 2017, 16:01:34 »
Jak zawsze marketing żeruje na niewiedzy. Pompa jest wstanie napompować 15 barów, to tym się chwalą, a że wynikowe ciśnienie na ciastu powinno być ~9 barów, i że powinno się to uzyskać odpowiednim zmieleniem odpowiedniej porcji kawy na normalnym, nieciśnieniowym sitku, to już przemilczana historia.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #62 dnia: 05 Luty 2017, 16:02:52 »
Jak zawsze marketing żeruje na niewiedzy. Pompa jest wstanie napompować 15 barów, to tym się chwalą, a że wynikowe ciśnienie na ciastu powinno być ~9 barów, i że powinno się to uzyskać odpowiednim zmieleniem odpowiedniej porcji kawy na normalnym, nieciśnieniowym sitku, to już przemilczana historia.
wlaśnie to przeczytałem i zdążyłem zedytować post jak to napisałeś :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #63 dnia: 05 Luty 2017, 16:05:50 »
Te 15 barów to raczej jej krytyczna możliwość na ślepym sitku (nie próbowałbym tego na ekspresach bez zaworu trójdrożnego), nie jej start.

essewissa

  • Gość
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #64 dnia: 05 Luty 2017, 16:22:10 »
Jak zawsze marketing żeruje na niewiedzy. Pompa jest wstanie napompować 15 barów, to tym się chwalą, a że wynikowe ciśnienie na ciastu powinno być ~9 barów, i że powinno się to uzyskać odpowiednim zmieleniem odpowiedniej porcji kawy na normalnym, nieciśnieniowym sitku, to już przemilczana historia.
Zapnij ślepe ślepe sitko z manometrem na niemodyfikowanej Gaggi Classic i zobacz co Ci pokaże, 14bar, pózniej zapnij to samo sitko na jakimś pro ekspresie

Zakładał sie nie będę, ale na 99% na tym Saeco ciśnienie jest wysokie , regulować zmieleniem jak się ma 14-15bar to sobie można, zapnij npf-a i reguluj :)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3006
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #65 dnia: 05 Luty 2017, 16:22:26 »
Co tutaj komentować, to na filmiku to jakaś berbelucha jest, a nie espresso :) Z drugiej strony bym tak w czambuł nie potępiał włoskiego espresso, Włosi to nie nie Niemcy, czy Anglicy, że byle g...op....... Espresso lubi drogie zabawki jak ktoś fajnie napisał, albo wysokie IQ i kombinacje plus masa pracy. Ostatnio na angielskim forum kawowym przeczytałem, że Fiorenzato f64 ma około 15gr retencji. Wywalacie tyle z młynka
przed każdym strzałem? Do tego dochodzi jeszcze czystość młynka, ekspresu i multum innych zmiennych.
Jeszcze chwile poczytam takie treści i wyrzuce za okno ekspres i młyn. Pozostanę przy mące od Gorana i tylko tygielek.
;-)

Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #66 dnia: 05 Luty 2017, 16:35:28 »
regulować zmieleniem
No jak nie ma opv, to czym innym? Chyba, że uważasz, że z kawą będzie równie wysokie ciśnienie co na ślepym? Chętnie bym to wszystko posprawdzał, ale nie ma czym i z czym porównać.

essewissa

  • Gość
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #67 dnia: 05 Luty 2017, 16:45:10 »
regulować zmieleniem
No jak nie ma opv, to czym innym? Chyba, że uważasz, że z kawą będzie równie wysokie ciśnienie co na ślepym? Chętnie bym to wszystko posprawdzał, ale nie ma czym i z czym porównać.
A gdzie napisałem, że ma regulować? Napisałem, że ciśnienie jest wysokie i wolnej ekstrakcji jak na filmikach z pro maszynami nie będzie. Ten typ tak ma, jak sie nie da regulować to ekstrakcja bédzie wyglądała jak na filmie Adam_1234. W tańszych ekspresach ustawiają wysokie ciśnienie pod podsy, saszetki i inne wynalazki. Na ślepym ustawiają właśnie 10 bar żeby na ciastku było te 9bar. Są nawet firmowe kolby do mierzenia ciśnienia i temperatury, NS ma np takie, ta z filmu, który  zamieściłem jest chyba właśnie NS.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #68 dnia: 05 Luty 2017, 19:16:16 »
My się chyba nie rozumiemy, albo ja nic nie rozumiem. Kto ma regulować? Myślałem, że już przeszliśmy do teoretycznej rozmowy na temat: marketingowe 15 barów, a ciśnienie wynikowe na kawowym ciastku?

Co to znaczy ustawiają ciśnienie? jeśli odpalę flush to woda pryśnie pod ciśnieniem 15 czy 10 barów?

Offline _ADAM_ Mężczyzna

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP (na sprzedaż); Gaggia Baby Class D, Jura F90
  • Młynek: Gaggia/Macap M5D Plus; Wilfa
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #69 dnia: 05 Luty 2017, 21:42:52 »
My się chyba nie rozumiemy, albo ja nic nie rozumiem. Kto ma regulować? Myślałem, że już przeszliśmy do teoretycznej rozmowy na temat: marketingowe 15 barów, a ciśnienie wynikowe na kawowym ciastku?

Co to znaczy ustawiają ciśnienie? jeśli odpalę flush to woda pryśnie pod ciśnieniem 15 czy 10 barów?

Przy samym flushu to nie będzie nawet 1 bara - ciśnienie przy pompie wibracyjnej wzrasta wraz ze wzrostem "oporu" na grupie, który to opór stanowi coffee-cake albo ślepe sitko.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #70 dnia: 06 Luty 2017, 10:27:00 »
My się chyba nie rozumiemy, albo ja nic nie rozumiem. Kto ma regulować? Myślałem, że już przeszliśmy do teoretycznej rozmowy na temat: marketingowe 15 barów, a ciśnienie wynikowe na kawowym ciastku?

Co to znaczy ustawiają ciśnienie? jeśli odpalę flush to woda pryśnie pod ciśnieniem 15 czy 10 barów?

Przy samym flushu to nie będzie nawet 1 bara - ciśnienie przy pompie wibracyjnej wzrasta wraz ze wzrostem "oporu" na grupie, który to opór stanowi coffee-cake albo ślepe sitko.


Jaka różnica jaka pompa fizyka jest ta sama. Pompa może mieć co najwyżej większy możliwy przepływ przy danym ciśnieniu.
Max ciśnienie pompy zawsze podawane jest przy przepływie zero, a maksymalna przepustowość przy ciśnieniu zero.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #71 dnia: 06 Luty 2017, 12:10:49 »
Widzę, że robi się OT do OT do OT ;)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #72 dnia: 06 Luty 2017, 12:20:27 »
Proponuję, żebyśmy wszyscy policzyli do 10. 
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #73 dnia: 06 Luty 2017, 14:01:54 »
To może ja wrócę do meritum wątku :)
Adam - widzę u ciebie pewną niekonsekwencję - w tym wątku bronisz swojej tezy, że napar z twojego ekspresu Ci smakuje i spełnia twoje oczekiwania. Jednak czytając twoje pierwsze posty można odnieść wrażenie, że chcesz zmiany - tylko albo jej jeszcze do końca nie dopuszczasz do siebie, albo miałeś nadzieję, że ten pomysł zostanie obalony. 
Pytałeś między innymi o spróbowanie kawy z różnych ekspresów. Hmm… możesz na przykład iść do jednej z polecanych na forum kawiarni i spróbować espresso. Następnie kupić te same ziarna i zaparzyć ją u siebie, by zobaczyć różnicę.
Pytanie "czy warto kupić taki ekspres przy takim młynku" jest trochę zbyteczne - bo nie ważne, czy najpierw kupisz młynek, czy ekspres - chwilę później kupisz to drugie :) Choć z tego co pamietam z lektury forum, lepiej parzyć kawę na delonghi za 300zł (z wymienionymi sitkami) i porządnym młynku, niż odwrotnie. Grubość zmielenia, jednolitość przemiału i pył jednak będą bardziej determinowały jakość naparu niż sam ekspres (swoją drogą ten żart o braku pyłu w nivonie ci się udał )

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #74 dnia: 06 Luty 2017, 16:16:13 »
Shaggy_Paw

To trochę inaczej. Kiedy rozpoczynałem ten wątek, korzystałem z kawiarki i młynka. Potem poczytałem trochę, a w międzyczasie przypadkiem wylicytowałem ekspres, który w 100% spełnia moje oczekiwania.

Chciałem spróbować kawy z innych ekspresów (bo chciałem kupić jakiś), obecnie nie chcę, bo jestem zadowolony ze swojego nowego (używanego) ekspresu. Mlynek Nivona mam już od roku - od kiedy zacząłem korzystać z kawiarki.

Pociągnę temat młynka Nivona - czemu uważasz, że to żart? Bo nie wybuliłem 2 patoli? :) A poważnie - czy miałeś styczność z takim młynkiem, czy to rozważanie teoretyczne?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi