Autor Wątek: Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami  (Przeczytany 9843 razy)

Offline kuq

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Aeropress, Bialetti Brikka
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Rhinowares
Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami
« dnia: 27 Maj 2016, 01:06:24 »
Cześć,

jestem dosyć młodym człowiekiem, który przez pracę i natłok obowiązków zaczął pić kawę, jednak bardzo szybko kawa zaczęła po prostu smakować :) na co dzień pijam kawę z ekspresu przelewowego, są to najczęściej Maxwell House, Jacobs Cronat gold czy też Dallmayr. Niestety przestało mi to wystarczać, a raczej szukam czegoś nowego i nowych smaków. Zakupiłem też idąc za ciosem kawiarkę i elektryczny spieniacz do mleka. Apetyt rośnie wraz z jedzeniem, także po już jakimś czasie używania samej kawiarki ( głównie kaw mlecznych, oraz ich pochodnych w postaci moich wariacji, które opierają się na powtórzeniach wydziwianych kaw z kawiarni, które spotykają się z dość dobrym odzewem ) zacząłem myśleć o ekspresie. Rozmarzony patrząc na błyszczące maszyny w kawiarniach, oraz przygarniając woreczek świeżej Bean&Buddies Blend No. 1, oraz przez fakt, że kawa z kawiarki to raczej słaba baza do kaw mlecznych ( ale nawet wychodzi :D ) zaczęły się poszukiwania ekspresu kolbowego niskim nakładem finansowym.

Uprzedzając pytania, tak, mam dostęp do dobrej kawy, jestem z okolic Katowic, a tutaj palarni troszkę jest, oraz posiadam dostęp do dobrych młynków ( niestety nie u siebie, ale problem będzie również w przyszłości rozwiązany, przez nabycie pewnie używanego młynka gastronomicznego ), lub też nic nie stoi na przeszkodzie, aby co jakiś czas odwiedzać palarnie i kupować małe ilości dobrej kawy, świeżo zmielonej jak to odbywało się dotychczas.

Budżet bardzo skromny, bo są to okolice 200-300 zł, w gre wchodzą tylko używki i miło by było, aby spieniacz do mleka jako tako działał, choć i tak to będzie pewnie lepsze od elektrycznego mieszadełka :) Po przeczytaniu dużej ilości tematów, oczywiście nie spodziewam się cudów po tym ekspresie. Ma to być bardziej też swojego rodzaju nauka, przed czymś lepszym ( kto wie co będzie w przyszłości ), hobby i sama chęć zasmakowania kawy z ekspresu w domu. Wybrałem 4 modele:

- Zelmer 13z013 ( o którym nie raz było na forum, uważany za ekspres w tym przedziale cenowym jako "poprawny" )
- Gaggia Cubika Plus ( ze względu na dobrą opinię marki )
- Rowenta Adagio ( dużo osób od niego zaczynało )
- Saeco Nina Bar ( ze względu na markę + bioler ze stali nierdzewnej, w przeciwieństwie do reszty ekspresów, w których siedzi thermoblock )

Pytanie jest następujące, macie 4 ekspresy do wyboru, na start Waszej przygody, który wybieracie i dlaczego?

Pozdrawiam serdecznie.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Maj 2016, 01:15:05 »
Z perspektywy czasu powiem tak, gdybym teraz miał coś kupować do espresso i nie było mnie stać na pożądany młynek to ekspres bym sobie darował.

Offline KAKR Mężczyzna

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Victoria Aurduino
  • Młynek: Pk100
Odp: Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Maj 2016, 05:32:56 »
 :picardpalm:Hmm...  Moze watro  poczekac . Jezeli  masz  blisko  dobre  palarnie  to I dobre espresso  znajdziesz tam...  Ten budget  Nie gwarantuje  sukcesu  :pycha:

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Maj 2016, 06:59:08 »
Bacek świata prawda.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Maj 2016, 07:22:11 »
a) kawiarka potrafi przy odrobinie pracy odwdzięczyć się naprawdę mocnym (i dobrym) naparem
b) saeco dobrą marką??
c) ekspres w domu bez młynka? słaby pomysł - jak będziesz trafiał "w punkt" mieleniem u kogoś? będziesz latał? kawa (w ziarnach) pod wpływem różnych warunków czasami potrzebuje skorygowania stopnie mielenia.
d) zniechęcisz się, zaczniesz przerabiać, kombinować itp

Zastanów się - ile byś potrzebował czasu na uzbieranie sumy, która zagwarantuje zakup używki młyny/ekspresu, żaden top coś z low-endu, ale rozsądnego i czy dasz radę poczekać :)

O! zobacz, mówisz 3 setki, nie wiem jakie masz aktualnie możliwości, ale jesli byś dał radę dołożyć 5 setek to możesz mieć coś co przy wprawie i dobrej kawie (ziarna) zaparzy i spieni, solidnie
(!nie moja oferta, zapodaję jako przykład!)
olx.pl/oferta/ekspres-cisnieniowy-ascaso-z-mlynkiem-CID628-IDfNRj3.html#3f91791352

/edit - dołożenie ofertki//
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2016, 07:29:26 wysłana przez KrzychK »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2379
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Maj 2016, 08:27:41 »
kawa z kawiarki to raczej słaba baza do kaw mlecznych
Wg moich doświadczeń kawa z kawiarki to najlepsza baza do kaw mlecznych nie licząc espresso.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Maj 2016, 09:19:36 »
na co dzień pijam kawę z ekspresu przelewowego, są to najczęściej Maxwell House, Jacobs Cronat gold czy też Dallmayr. Niestety przestało mi to wystarczać, a raczej szukam czegoś nowego i nowych smaków
A może po prostu zmień kawę? Przelew może Ci dać bogactwo smaków - orzechy, czekolada, karmel, wino, owoce. Tutaj kupowanie zmielonej kawy nie jest aż takim problemem.
Oczywiście lepiej mieć młynek pod ręką i regulować przemiał do objętości i smaku, ale jak tylko kawa będzie świeża i najlepiej jasno palona, to coś z tego będzie ;)
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Maj 2016, 09:33:56 »
Nic innego niż koledzy wyżej nie powiem ale bazując na własnej mrocznej kawowej przeszłości (tania kolba bez młynka :redface:) wniosek jest jeden - przy takim budżecie kup młynek do alternatyw i zostań przy kawiarce, będzie smaczniej niż z kiepskiej kolby bez młynka.

Online mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2413
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Maj 2016, 09:42:56 »
A ja pójdę pod prąd, sam wiem że często trzeba samemu doświadczyć żeby zrozumieć, że dopiero jak się codziennie widzi bezsens lub niewygodę jakiegoś rozwiązania można zrozumieć co jest nie tak i do czego zmierzać. Dodatkowo rozumiem też że chęć nauki, rozwoju zainteresowań nie zawsze idzie w parze z budżetem i cierpliwością. Ja osobiście pomyślał bym o używanym młynie lub kupił GRAEF 702 za te 350 pln (albop na raty 0% alledrogo bo teraz jest taka opcja) i szukał na aukcjach np Zelmera Maestro którego można kupić za ok 100 pln. Jakiś czas temu nabyłem za 101 pln taki ekspres właściwie nieużywany celem zabrania do pracy i przyznam że nie jest to cud techniki ale radzi sobie jakoś, największe moje obawy budzi potencjalna awaryjność, ale za taką kasę może to być nawet jednorazówka. I tym sposobem robił bym kawę chociaż odrobinę lepszą niż z kawiarki i zdobywając doświadczenie, eksperymentując i ciesząc się że następuje jakiś rozwój ;-)   

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Maj 2016, 12:25:54 »
Bez młynka w domu o espresso z kolby raczej musisz zapomnieć. Jak pisali koledzy - zdalnie grubości przemiału nie ustawisz.

Opcja 1. Kup młynek ręczny, do tego AeroPress (teraz jest promocja zacna) lub phin'a i/lub dripper V60.

Opcja 2. Kup młynek gastro i zbieraj na "prawdziwą", nie domową maszynę - żadna z twoich czterech, po co wydać na nie kasę jak i tak zmienisz.Te 4 maszyny w budżecie do 300 PLN to wielka niewiadoma. Może pochodzą tydzień a może remont za 200 PLN trzeba robić. W między czasie ciesząc się kawą z alternatywnych metod. Phin i V60 kosztują tyle co 250g kawy.

Opcja 3. Zbieraj i poluj na okazję, choćby ta z olx wspomniana wcześniej czy ta z forumowego targowiska. Gaggia Classic za 500-600 PLN też się trafia, ale musisz mieć jeszcze rezerwę na ewentualny remont.

Z perspektywy czasu i jakiegoś tam doświadczenia, polecałbym jednak opcję 2. Da ci to dobry młynek a jak w alternatywie zasmakujesz to i ekspresu nie trzeba będzie kupować. Budżet masz skromny, szkoda wiec wydawać kasę na "półprodukty". Lepiej raz a dobrze i pewnie.
LMWDP #469

Offline Svetherus

  • Wiadomości: 24
Odp: Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Maj 2016, 13:48:21 »
@up - o jakiej promocji na aeropress mówisz?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Maj 2016, 14:05:54 »
Na AP @Deskowy ma dobrą -20% cenę

Żebym ja musiał reklamę robić  :hihihi:



A w temacie budżetowego ekstremalnie taniego ekspresu - Gaggia Carezza za 100 PLN, budowa prosta jak w Classiku. Ta co prawda ma problemy z ciśnieniem - albo kamień albo pompa.
LMWDP #469

Offline kuq

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Aeropress, Bialetti Brikka
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Rhinowares
Odp: Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Maj 2016, 20:22:03 »
Dziękuję wszystkim za rady i nieco przemówienie mi do rozumu. Jaka jest końcowa decyzja? Na razie chyba pozostanę na dokupieniu młynka ręcznego pokroju Hario czy Rhinowares, w połączeniu z kawiarką i dobrą kawą myślę, że da to kolejne możliwości zabaw w kuchni :) A i gdzieś widziałem, że taki hario pod kolbę też da radę, na dłuższą metę może być to uciążliwe, ale kiedyś tam, kto wie :) Jedyną wadą będzie dalsze spienianie mleka ręcznym spieniaczem - przydałaby się dysza pary :( Ile musiałbym liczyć na ekspres niskiej klasy, lecz jednak taki, który już jako tako posłuży? Oczywiście kręcą mnie eskpresy pokroju PROFITEC PRO 300 sam ich design jest po prostu obłędny - prostota z klasą, jednak ta liga cenowa jest raczej nie osiągalna :D

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2379
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Maj 2016, 20:31:04 »
Jedyną wadą będzie dalsze spienianie mleka ręcznym spieniaczem - przydałaby się dysza pary
Od 4 lat spieniam wyłącznie ręcznym spieniaczem (tłoczkowym) i nie wyobrażam sobie inaczej ;)

Na razie chyba pozostanę na dokupieniu młynka ręcznego pokroju Hario czy Rhinowares, w połączeniu z kawiarką i dobrą kawą myślę, że da to kolejne możliwości zabaw w kuchni 
Pewnie, że da, sam długie miesiące funkcjonowałem na takim zestawie i było wyśmienicie! Zanim zakupisz któryś z ww młynków może powęsz czy aby ktoś z bliskich/znajomych nie ma na strychu starego drewnianego młynka ze stalowymi żarnami- taki potrafi przebić współczesne zabawki.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Wybór między 4 mega budżetowymi ekspresami
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Maj 2016, 21:30:56 »
kuq - miałeś zapodane dwie oferty, osobiście wolałbym Ascaso, może dlatego że miałem kiedyś ARCa i dawał radę z i-mini.
Ceny widziałeś, to za używki. Zbierać kasę i przeglądać portale aukcyjne oraz naszą giełdę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi