Autor Wątek: Czy i jak zmiękczać wodę dla ekspresu?  (Przeczytany 7451 razy)

Offline Huk

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: Nivona 877
Czy i jak zmiękczać wodę dla ekspresu?
« dnia: 05 Lipiec 2015, 22:53:37 »
Witam.

Piszę w tym dziale gdyż chodzi o sprzęt zoptymalizowany konkretnie pod ekspresy automatyczne - jak wiadomo to ustrojstwo kosztuje nie mało :) czy jest sens i ewentualnie jak dbać o twardość wody? Na chwilę obecną do mojej Nivony jest załączony filtr Claris więc wg. producenta na 2 miesiące mam spokój ale co dalej?

Najpierw pytanie czy jest w ogóle sens - Podczas testowania twardości, po 2-3 minutach, na pasku dołączonym do ekspresu pojawiła się tylko jedna kropka - zostawiłem pasek na kilka godzin i potem były wszystkie, nie wiem więc czy mam wodę miękką, czy też twardą (wydaje się że to pierwsze, gdyż w instrukcji wyraźnie pisze o mierzeniu przez minutę czy dwie a nie przez godziny)? Zakładając jednak że wodę warto "zmiękczać" - pozostaje pytanie jak i czym?

-Kupowanie filtrów Claris (50 zł/sztuka - co 2 miesiące lub 50 L wody) bądź zamienników (na alledrogo od 30 zł / sztuka - ale czy jakość taka sama) - oba rozwiązania wydają się drogie...
-Filtrowanie przez dzbanek (Brita, Aquaphor, Dafi itd.) - pytanie czy ktoś testował może realnie czy te dzbanki coś dają? Który z najlepszym stosunkiem jakość/cena?

Jakieś inne propozycje? Chciałbym znaleźć "złoty środek" - z jednej strony dbać o sprzęt, z drugiej nie zbankrutować (50 zł za filtr Claris wydaje mi się sporą przesadą).

Pozdrawiam.

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Czy i jak zmiękczać wodę dla ekspresu?
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Lipiec 2015, 10:17:58 »
Według moich doświadczeń, daje efekt w filiżance filtr Britta. Kawa ma lepszy balans, a herbata była słodsza.
Też chętnie przeczytam jakich filtrów użyć. Tak by na dłużej starczyło ...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czy i jak zmiękczać wodę dla ekspresu?
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Lipiec 2015, 10:44:05 »
Ale filtr to tylko jeden strona, z drugiej strony jest woda, a wodę mamy różną. Nie da się powiedzieć jak smakuje czy wpływa na ekspres woda po filtrze X jeśli nie wiemy jaka to woda.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Czy i jak zmiękczać wodę dla ekspresu?
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Lipiec 2015, 11:29:37 »
Za Claris nie warto przepłacać.
50 litrów wody z Claris to chyba przy ustawieniu ekspresu na miękką wodę. Perspektywa wydawania ok. 500zł rocznie na filtry Claris zniechęciła mnie.
Dzbanek z orginalnymi filtrami jest dobrym rozwiązaniem. Używam teraz  Brity. Z ciekawości i trochę z obawą zakupiłem wkłady innych producentów. Na razie w czajniku i ekspresie QM testuję Dafi i jest ok. Może te filtry nie usuną całkowicie kamienia, ale skutecznie obniżają zawartość, co widać w czajniku.
Najlepszym rozwiązanie będzie odwrócona osmoza, jest temat o wodzie, poczytaj
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1364.0

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czy i jak zmiękczać wodę dla ekspresu?
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Lipiec 2015, 11:57:51 »
Dafi ma też wersję do twardej wody (chyba łatwiej znaleźć tę tradycyjną, pionową tubę). Warto też zainwestować w proste testy kropelkowe i się przekonać samemu co się ma w kranie, a co po filtrze, jak szybko się filtr zużywa itd.

A niskosodowa woda (jak primavera, szkoda tylko, że nie polska) po takim zwykłym filtrze, to w ogóle jest cud mód.

Offline Huk

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: Nivona 877
Odp: Czy i jak zmiękczać wodę dla ekspresu?
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Lipiec 2015, 19:58:46 »
Dzięki za informacje, tak też myślę że zrobię - znaczy jakiś dzbanek i tyle... inna sprawa że akurat tam gdzie mieszkam woda jest bardzo smaczna i generalnie wydaje się mało kamienista - 2 lata temu padł sterownik w ~ 10 letniej pralce, po rozkręceniu byłem zaskoczony że mimo nie używania żadnych Calgonów i tym podobnych zmiękczaczy - we wnętrzu nie było praktycznie grama kamienia, tak więc myślę że nie jest źle :) , miałem porównanie z Katowicami to tam wystarczyło zostawić wodę w szklance na jeden dzień a na ściankach robił się "fajny" osad...

Tak swoją drogą - proponowałbym wydzielić parę takich tematów jako "sticky" i umieścić w odpowiednich działach na górze - albo może stworzyć jakiś FAQ? Coś podobnego można by dać do działu z ekspresami automatycznymi, żeby w jednym miejscu był opisy i wrażenia :) Co o tym sądzicie?

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Czy i jak zmiękczać wodę dla ekspresu?
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Lipiec 2015, 20:17:27 »
Ja używam Brity. Najpierw korzystałem z oryginalnych filtrów. Teraz wziąłem Dafi. Różnicy zbyt wielkiej nie widzę. A dzbanek w mógł przypadku wydaje się najrozsądniejszą opcją.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3002
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Czy i jak zmiękczać wodę dla ekspresu?
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Lipiec 2015, 20:49:09 »
Sprawdź sobie w swojej wsi w zakładzie wodociągów, jaka jest twardość.
Calgon to wyciągalnia kasiorki.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi