Autor Wątek: Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł  (Przeczytany 14568 razy)

Offline gregor1983

  • Wiadomości: 3
Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł
« dnia: 12 Czerwiec 2015, 17:57:19 »
Witajcie, specjalnie sie zarejestrowałem na forum ponieważ chcę zakupić możliwie fajny ekspres do kawy.

Zależy mi na dobrej jakości urządzenia które mam nadzieję ze posłuży lata.
Będzie służył do robienia 2-4 kaw dziennie. Ze względu na sympatię małżonki do kaw mlecznych- musi mieć taką możliwość.

Z tego co poczytałem dobre ekspresy ma firma Nivona oraz Jura. Możecie coś polecić?

pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec 2015, 12:08:20 wysłana przez DrUsagi »

Offline eredin

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Jura F9
  • Młynek: Zassenhaus
Odp: WItam, Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Czerwiec 2015, 18:53:27 »
Cześć,
Dzisiaj trafił do mnie ekspress Jura F9. Zdecydowanie polecam ale zakup w firmie niemieckiej Stoll Espresso.
Cena brutto z przesyłką ok 1150 EUR. Możesz też wybrać tańszy F8 - wtedy spokojnie zapłacisz poniżej 4 000. Nivonę odradzam - niewiele tańsza a smak kawy taki sobie (sprawdzałem na takiej samej kawie :)
Pozdrawiam

Offline pawelele

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Rocket Cellini Plus V3 PID
  • Młynek: Fiorenzato F64 evo/macap m2m do alternatyw
Odp: WItam, Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Czerwiec 2015, 11:08:45 »
Nie miałem styczności z ani jednym ani drugim ekspresem ale w automatach różnica w smaku kawy najczęściej wynika ze złego ustawienia mielenia i parametrów w ekspresie także rzeczywiście bawiłeś się w ustawianie grubości mielenia w ekspresach? :)

Offline LuckyLuc

  • Wiadomości: 2
Odp: WItam, Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Czerwiec 2015, 20:51:39 »
Witam Wszystkich,

Chciałbym dołączyć się do wątku żeby nie tworzyć nowego tematu.

Również poszukuje ekspresu automatycznego w granicach 4000 zł, wyłącznie do domu, kilka kaw dziennie w tym mleczne.

Brałem pod uwagę następujące modele:

Nivona 877, Jura F8 (F9), moze cos z Saeco lub Melitta, która zbiera bardzo dobre oceny np w Niemczech.

Będę wdzięczy za pomoc.

Pozdrawiam.



Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: WItam, Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Czerwiec 2015, 01:10:43 »
Tu raczej nie ma nikogo, kto używa Saeco, lub Melitta. Tak więc możesz być pierwszy.  Z Saeco Royal piłem kawę, ale była jakaś taka ...

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3002
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: WItam, Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Czerwiec 2015, 10:25:12 »
Hello.
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?board=10.0
W tym dziale toczyły się dyskusje na temat, który Ciebie interesuje.
Znajdziesz jakieś zagadnienie czy wątpliwość, pytaj tam.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline eredin

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Jura F9
  • Młynek: Zassenhaus
Odp: WItam, Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Czerwiec 2015, 11:40:21 »
Witam Wszystkich,

Chciałbym dołączyć się do wątku żeby nie tworzyć nowego tematu.

Również poszukuje ekspresu automatycznego w granicach 4000 zł, wyłącznie do domu, kilka kaw dziennie w tym mleczne.

Brałem pod uwagę następujące modele:

Nivona 877, Jura F8 (F9), moze cos z Saeco lub Melitta, która zbiera bardzo dobre oceny np w Niemczech.

Będę wdzięczy za pomoc.

Pozdrawiam.




Nivonę odradzam choć na początku byłem bliski jej zakupu. W jednym z punktów sprzedaży miałem okazję" pobawić się " Nivoną i Jurą. Wybrałem Jurę, i jestem zadowolony.

Offline mbloy

  • Wiadomości: 5
Odp: WItam, Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Czerwiec 2015, 15:13:22 »
Jeszcze nie kupiłem ale dużo poczytałem. Dla mnie nr 1 bardzo dobre ma opinie Quick Mill Super Cappuccino i nr 2 Jura a potem długo nic. W Twoim przedziale Jura f8 wydaje się najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza że niewiele ją różni od f9. Poszukaj użytkownika barnaba lub zobacz jego filmiki.

Offline eredin

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Jura F9
  • Młynek: Zassenhaus
Odp: WItam, Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Czerwiec 2015, 19:57:38 »
Cześć,
Mimo że mam Jurę, też sporo dobrego słyszałem o QuickMill.
Niestety nie miałem okazji go testować, przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie do czego Ci ten ekspres potrzebny. Czego oczekujesz i czy będziesz używał go sam, czy ktoś jeszcze ( wtedy im prostsza obsługa tym lepiej - chyba że i kolejni użytkownicy to pasjonaci kawy).
U mnie Jura przez trzy dni się sprawdziła :D:D:D, ale tak naprawdę to będę mógł coś powiedzieć po kilku miesiącach (ileś przetestowanych i wypitych kaw, etc...)

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: WItam, Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Czerwiec 2015, 23:03:36 »
Cytat: eredin
Nivonę odradzam choć na początku byłem bliski jej zakupu.
Uwielbiam takie rekomendacje  :taniec:
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline eredin

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Jura F9
  • Młynek: Zassenhaus
Odp: WItam, Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Czerwiec 2015, 00:02:51 »
Cytat: eredin
Nivonę odradzam choć na początku byłem bliski jej zakupu.
Uwielbiam takie rekomendacje  :taniec:


NO dobrze... Roger wywołał mnie do tablicy to podrzucę kilka faktów. Chciałem kupić Nivonę ( na początku) ale krok po kroku przechodziłem w stronę Jury. Argument że oba ekspresy są robione w tej samej fabryce w Szwajcarii okazał się nieprawdziwy, podobnie jak i ten, że oba robią taką samą kawę. Mimo rekomendacji znajomych i opinii że od Jury niczym się nie różni, postanowiłem sprawdzić to na własnej skórze. Wybrałem się do sklepu który ma na ekspozycji zarówno Jurę F8 jak i Nivonę 877. I co? Okazało się że:
 * Przy maksymalnej mocy kawy i tej samej ilość wody espresso z Jury było smaczniejsze i gęstsze
 * Spienione mleko w Jurze było mniej wodniste ( lepszy efekt pianki)
 * Młynek w Jurze rzeczywiście działa szybciej. (takie same ustawienia)

Oczywiście moje odczucia są subiektywne. Nabyłem Jurę i jestem zadowolony. Teraz pewnie z Nivony byłbym zadowolony mniej . Ale jeśli mimo moich uwag zdecydujesz się na Nivonę to wcale nie oznacza że pita przez Ciebie kawa będzie gorsza. :)

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: WItam, Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Czerwiec 2015, 07:19:18 »
To ja jeszcze dopytam:
-> czy ustawienia spieniania były takie same w obu ekspresach? (Proporcje mleka do pianki i pojemności łacznej?
-> o ile szybszy był młynek?

Oczywiście każdy ma swój gust,smak itp i ja całkowicie to rozumiem.
Tak samo jak wybór tego czy innego sprzętu jednak nie można odradzać innej marki tylko według własnych chwilowych odczuć głownie działając emocjonalnie :)


www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: WItam, Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Czerwiec 2015, 08:33:50 »
Roger, może powinieneś na forum zaprezentować ekspresy Nivona,  bo jak na razie nie cieszą się tu popularnością.

Offline eredin

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Jura F9
  • Młynek: Zassenhaus
Odp: WItam, Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Czerwiec 2015, 09:30:40 »
Roger, jeśli chodzi o ustawienia spieniacza to dokładnie ich nie pamiętam (bawiłem się ekspresami jakoś w połowie maja), ale co do mocy kawy być może wynika to z ilości jednorazowo mielonej kawy. Młynek w Jurze pracuje o 20% szybciej (lub 25% w zależności czy liczysz "z dołu" czy "z góry") Różnica półtorej sekundy nie ma wpływy na czas przygotowania napoju ale jednak jest. Czy może to zapobiegać "przepaleniu kawy" podczas mielenia? Myślę że oba urządzenia sprawdzają siew tym zakresie.
Poza tym za Jurą dla mnie przemawiało doświadczenie - Nivona ma dopiero 10 lat :)
Nie neguję, że Nivona ma dobre urządzenia, ale gdy miałem możliwość w tej samej cenie kupienia Jury to po prostu to zrobiłem. :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: WItam, Proszę o pomoc w wyborze ekspresu do kawy do 4000-4500zł
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Czerwiec 2015, 10:46:55 »
W sumie to aby porównać dwa czy więcej automatów to trzeba by zrobić małe laboratorium. Dodatkowo wnioski z porównania powinny być opracowane przez kogoś kto zna się na kawie i procesach jej przygotowania tak aby konsument mógł na podstawie wniosków wybrać maszynę dostosowaną do swoich potrzeb.

Takie porównanie jest pracochłonne. Zakładam taką samą kawę w obu maszynach, młynki ustawione na jednakowy stopień przemiału - tu będzie może pierwsza różnica - ekspres A do styku żaren będzie miał jeszcze kilka stopni do regulacji a ekspres B kilkanaście.

Jak już kawa się tak samo drobno mieli to trzeba by się postarać aby w obu maszynach było jej tyle samo - pytanie jak A i B sterują ilością zmielonej kawy i jak duże są te widełki.

Mamy tak samo zmieloną kawę i w tej samej ilości, to zalejmy ją taką samą ilością wody w takiej samej temperaturze - i tutaj też się pewnie okaże że A i B na dzień dobry dają inne temperatury, i że wspólny mianownik wypada gdzie indziej na skali temperatury A i gdzie indziej na skali B. Wnioski w jednym np. temperaturę da się jeszcze zwiększyć w drugim już nie za bardzo.

No to teraz można powoli kończyć test małej czarnej i w końcu wypić to co A i B wyprodukowało  kawka
Pewnie w obu przypadkach kawa będzie smakowo zbliżona - bo niby czemu miała by być różna, ale maszyny A i B będą miały różne możliwości regulacji - i to na te możliwości regulacji klient powinien popatrzeć.

Test warto by przeprowadzić na kilku kawach z różnych palarni, plus coś z marketu :hihihi:

Po małej czarnej można zająć się spienianiem mleka :D

LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi