Autor Wątek: Zestaw mobilno-podróżny  (Przeczytany 22020 razy)

Offline red Mężczyzna

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JE Plus
Zestaw mobilno-podróżny
« dnia: 18 Maj 2015, 20:06:51 »
Co polecacie jako zestaw podróżny, który można zabrać ze sobą na kilkudniowy wypad do domku nad jeziorem czy w góry? Jakoś nie wyobrażam sobie powrotu do słoika z rozpuszczalną a jednocześnie dnia bez porannej kawy. Czasami do kawiarni daleko albo człowiek chce dłużej posnuć się w piżamie po pokoju. Na co dzień piję espresso. Mój wstępny typ to aeropress i ręczny młynek. Jaki młynek wybrać? Co polecacie ewentualnie zamiast aeropressa? Jak wy radzicie sobie z problemem kawy na wyjazdach z dala od cywilizacji? Co zyskam i co stracę smakowo zastępując kolbę aeropressem?
« Ostatnia zmiana: 18 Maj 2015, 20:28:19 wysłana przez red »

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Zestaw mobilno-podróżny
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Maj 2015, 20:45:16 »
Ja właśnie przyjechałem z "majówki"  :) Zmielenie kawy to nie problem podobnie jak wybór metody zaparzania ale dla mnie największy problem to pozyskanie wrzątku w warunkach polowych. Termos się nie sprawdza bo duży, ciężki i woda szybko stygnie. Gazowe palniki turystyczne duże i ciężkie a do tego na wietrze niezbyt skuteczne. Nawet gdy nie ma wiatru to długo się woda gotuje. Pod koniec czerwca ponownie jadę ale tym razem chyba się zdecyduję na mokę + paliwo w pastylkach + młynek ręczny. Cały zestaw razem z kawą na cały dzień waży 0,8 kg.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zestaw mobilno-podróżny
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Maj 2015, 20:57:20 »
Fakt, mimo wszystko w domku nad jeziorem czy w obcym mieście łatwiej znaleźć wrzątek niż kawę ;)

Co do sprzętów, do rozważenia jest również wietnamska blaszka zwana phin.


Mój zestaw turystyczny obecnie to: aero, serbski młynek (mieści się, choć nie na wysokość, w tłoku aero), termosik na wrzątek (zdobyty na miejscu) i keepcup do przeciśnięcia i swobodnego picia w ruchu.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3006
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Zestaw mobilno-podróżny
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Maj 2015, 20:57:54 »
Palnik+kartusz+tygielek+kawa na drobno+cukier+woda=kawa po arabsku/turecku!
 :taniec:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Zestaw mobilno-podróżny
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Maj 2015, 21:25:43 »
Ale kombinujecie masakra :-)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Zestaw mobilno-podróżny
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Maj 2015, 22:13:38 »
Dla mnie priorytetem jest by cały kawowy sprzęt nie zajął więcej miejsca niż 1,5L butelka mineralnej i nie ważył więcej niż 1kg. Ale musi to być oczywiście kawa świeżo mielona więc młynek i ziarno to podstawa. Poza tym ważne by zestaw można było umyć w minimalnej ilości wody a tu moka niestety przegrywa. Pomysł z tygielkiem jest dobry bo w zasadzie kawę można wypić wprost z niego co eliminuje konieczność taszczenia dodatkowego naczynia  ;D ;) A tu zdjęcia z ostatniej soboty. W prawym górnym rogu dolnej fotki jest podpowiedź gdzie byłem. Kawy się nie dało zrobić bo zbyt tłoczno było  ;)



   

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Zestaw mobilno-podróżny
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Maj 2015, 22:19:31 »
Czarny Staw pod Rysami nie zmachałeś sie przy wejściu ;-) ?

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Zestaw mobilno-podróżny
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Maj 2015, 22:29:10 »
Żabia Lalka fajnie wygląda z tej strony.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Zestaw mobilno-podróżny
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Maj 2015, 22:30:22 »
Czarny Staw pod Rysami nie zmachałeś sie przy wejściu ;-) ?
Fizycznie nie. Psychicznie tak... Nawet bardzo  ;)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Zestaw mobilno-podróżny
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Maj 2015, 15:21:53 »
Ja się zaopatrzyłem w kuchenkę na paliwo stałe. Zaletą takiego sprzętu jest to że z każdą zrobioną kawą plecak jest lżejszy o 30g. bo tyle waży kostka potrzebna do przygotowania kawy z moki 2-cup  :) Wadą jest to że moka jest zbyt mała dla kuchenki na to paliwo  :(  Z moki się więc wycofam. Z tygielka też. Zostanę jednak chyba przy filtrze.



Piszcie czego używacie i jak ważycie ziarno w terenie ?

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2379
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Zestaw mobilno-podróżny
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Maj 2015, 15:26:22 »
jak ważycie ziarno w terenie ?
Ja mam zwczasu odważone porcyjki w torebkach strunowych ;)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Zestaw mobilno-podróżny
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Maj 2015, 15:46:40 »
Też o tym myślałem ale wtedy po każdej kawie by mi zostawał filtr z zawartością i foliowa torebka  :-\ Tygielek miał tę zaletę, że zostawała tylko kawa ale ją można wywalić w krzaki.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zestaw mobilno-podróżny
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Maj 2015, 16:16:15 »
Mój młynek mieści akurat 12-14g ziarenek. Przed wyjazdem tylko sprawdzam jak to wygląda z daną kawą.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Zestaw mobilno-podróżny
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Maj 2015, 18:06:54 »
Do mojego młynka wejdzie ponad 80g. ale to i tak za mało. Przeważnie w ciągu dnia piję 4 kawy, każda z 25g. ziarna. Niestety nie tylko ja lubię kawę  ;) Wypada się podzielić niestety  :mhh:  ;)

Offline red Mężczyzna

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JE Plus
Odp: Zestaw mobilno-podróżny
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Maj 2015, 18:14:32 »
Czas na konkrety: jaki młynek? Porlex mini, rhinowares, hario slim czy coś innego? Pomożecie? Nigdy nie miałem w reku ręcznego młynka do kawy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi