Autor Wątek: Rancilio Epoca mod z S na E  (Przeczytany 2954 razy)

Offline RGB

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Rancilio Epoca S1T
  • Młynek: Mazzer Mini E Digital
Rancilio Epoca mod z S na E
« dnia: 29 Marzec 2015, 09:45:19 »
Od wielu lat mam superową Epocę 1 grupową w wersji z manualnym sterowaniem. Dzisiaj naszło mnie na małego moda (a może całkiem wielkiego) aby dołożyć elektroniczne sterowanie pompą. We wtorek będę próbował się dowiedzieć czegoś telefonicznie, ale jestem strasznie najarany i piszę tutaj, a nóż ktoś będzie wiedział coś istotnego i dowiem się wcześniej. W zachodnich serwisach można zakupić płytkę z guzikami, więc sprawa estetyki jest rozwiązana. Można iść dwoma torami, dojdą pewnie dodatkowe zwrotnice, więc wiele dróg prowadzi do celu.
Czy ktoś wie, na jakiej zasadzie odbywa się sterowanie pompą w Epoce? Prócz panelu kontrolnego (zakładam, że są tam tylko guziki z wtyczką do podłączenia płytki z elektroniką). Nie napotkałem jakiejś specjalnej płytki w sprzedaży, więc prawdopodobnie należy rozpocząć rzeźbę. I teraz najważniejsze - znajomy projektant tworzy płytkę z jakimś programowalnym scalakiem regulującym czas włączenia przekaźnika do włączenia pompy z czterema wejściami - bo mam 4 guziki na płytce sterującej. Mnie najbardziej interesuje około 30 sekund, robię tylko podwójne espresso.
Dobrze kombinuję? Może ktoś wie jaki parametr kontrolują te cztery guziki? Bo jeśli robię pojedyncze espresso to również pompę uruchamiam na 30 sekund.
Zapraszam do dyskusji.
Z góry dzięki za wszelkie rady.

EDIT #############################
Po zapoznaniu się z manualami dostrzegłem następujące różnice :
wersja E - przepływomierz, 2 rurki do niego, i czujnik ciśnienia
wersja S - presostat
no i oczywiście płytka z guzikami, ale to sprawa oczywista.

Dla porządku dodam, że wersja E jest dostępna tylko z systemem podłączenia do wody bieżącej, wersja S z podłączeniem do wb i ze zbiornikiem.
Teraz pytanie kluczowe. Na ile różnice te związane są z elektronicznym sterowaniem a na ile z systemem podłączenia do wody bieżącej zamiast zbiornika.


Offline loock Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 93
    • Palarnia Kawy, Sklep z Kawą & Serwis
  • Ekspres: na prąd i wode
  • Młynek: też na prąd :D
Odp: Rancilio Epoca mod z S na E
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Marzec 2015, 21:24:55 »
Sterowanie w wersji E jak w każdym ekspresie jest OBJETOSCIOWE, a nie czasowe...vide przepływomierz.

różnic jest więcej...

Epoca S manualna - utrzymanie poziomu wody w bojlerze, sterowanie przekaźnikiem załączającym pompe/elektrozawór z 1 przycisku ekstrakcji - to wszystko jest zrealizowane na prostym gicarze za 40 ojro. Chyba jeszcze ma przekaźnik od kontroli obecności wody w zbiorniku. Ciśnienie w bojlerze utrzymuje mechaniczny presostat. Pompa w zależności od wersji, ze zbiornikiem wibracyjna.

Epoca E ma dedykowaną elektronikę, która odpowiada za wszystko - sterowanie/programowanie objętości, poziom wody w bojlerze i kontrolę ciśnienia/temperatury wody w bojlerze od termopary.

Offline RGB

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Rancilio Epoca S1T
  • Młynek: Mazzer Mini E Digital
Odp: Rancilio Epoca mod z S na E
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Marzec 2015, 00:22:24 »
Loock, dzięki za podjęcie tematu,
czytając spis części zamiennych do wersji E jak i S odnoszę wrażenie, że jest jedna płytka. Chyba, że coś zataili w broszurze, tylko byłoby to bez sensu. Jutro pojutrze postaram się dowiedzieć więcej szczegółów odnośnie elektroniki.
Jutro będę u projektanta wszelakich systemów mniej i bardziej skomplikowanych, zobaczymy co mi powie w temacie wstawienia regulowanego timera.
Czy może być tak, że montują jedną elektronikę do obydwu wersji? Zakładając, że tak to wystarczy dokupić panel z guzikami, czujnik ciśnienia, 2 rurki i przepływomierz i wskoczę o level wyżej? Jeśli jest inna, pozostaje budowa timera.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Rancilio Epoca mod z S na E
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Marzec 2015, 08:00:55 »
Jeśli chodzi o sterowanie (i część hydrauliki) to wersja S z wersją E nie ma nic wspólnego.  ;) Możesz sobie do wersji S dorobić jakieś sterowanie wielkością dozy itp... Przerobienie S na E nie jest praktycznie możliwe.

Offline RGB

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Rancilio Epoca S1T
  • Młynek: Mazzer Mini E Digital
Odp: Rancilio Epoca mod z S na E
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Kwiecień 2015, 12:27:04 »
W wykazie części zamiennych, którym dysponowałem nie była rozróżniona płytka do różnych wersji, figurował ten sam element. Inżynier serwisu rozwiał moje nadzieje na łatwą modyfikację przez wymianę kilku elementów. Światełko w tunelu zapalił natomiast mój znajomy projektant, który po naświetleniu moich wizji powiedział "musisz przyjechać" - na chwilę obecną nie pamięta czy ma już zmontowane czy tylko wytrawione płytki, po świętach zajmiemy się sprawą. Dodatkowo guglując w wolnych chwilach można znaleźć timer elektroniczny z wyświetlaczem, na bajerze do zabudowy, gotowy do wpięcia w system za kwotę 160 netto. Chwilowo wstrzymam się z zakupem, poczekam do wizyty u znajomego, jego sprzęt będzie w cenie wódki, więc dużo taniej, zbudowany co prawda na potencjometrze, chyba że będę chciał i on akurat będzie miał wolną chwilę to może zrobi z wyświetlaczem.
Jak coś ruszy w temacie, to niezwłocznie Was poinformuję.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi