Autor Wątek: Używany zestaw do 3000-3200zł  (Przeczytany 2844 razy)

Offline zenart89 Mężczyzna

    • -
  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Jura s9 one touch
  • Młynek: -
Używany zestaw do 3000-3200zł
« dnia: 30 Październik 2023, 16:03:17 »
Dzień Dobry,

Jestem użytkownikiem ekspresu automatycznego jura s9, niestety ekspres już troszkę leciwy a i ja coraz bardziej wymagający i chciałbym zacząć rytuały z ekspresem kolbowym.
W związku z tym, że od pewnego czasu wertuję forum oraz zasoby wiedo na youtube, to zamiast stawać się mądrzejszy w tym temacie to staję się coraz bardziej skołowany - temuż to postanowiłem zasięgnąć porady na forum... Na zestaw młynek + ekspres mam około 3000zł i nie chciałbym na początku drogi zbytnio oddalać się od tej kwoty.
Wstępnie wytypowałem kilka ekspresów które wydawały mi się być ok ale czym dłużej czytałem tym bardziej się oddalałem od decyzji gdyż każdy miał wady - mianowicie większość ekspresów w tym budżecie to pojedyńcze bojlery ewentualnie thermoblock i wszędzie o bojlerach pojedyńczych jest na forum informacja, że nie dadzą rady obsłużyć imprezy druga wada to nie wszystkie mają preinfuzję a czytałem, że przy niektórych arabikach dobrze mieć, inne znowu kolba 54, 57 a nie 58...(z Młynkami jest mniej problemu bo jest kilka modeli w tej kwocie i tyle - ale i tak prosze o sugestie) Więc opiszę jak piję kawę i liczę na pomoc szanownych forumowiczów :) 

Osobiście piję średnio 2-3 kawy dziennie, czasem americano czasem espresso ( o ile z jury można to tak nazwać), żona pije 1-2 kawy mleczne i tu chyba nie powinno być problemu z jednym bojlerem. 
Goście piją głównie kawę czarną, rzadziej z mlekiem ale czasami się trafią 2-3 kawy mleczne.

Chciałbym zacząć też uczyć się dla własnej satysfakcji caffe art żeby i drugiej połówce umilić picie kawy więc podejrzewam, że wydajność pary powinna być niezła.

Miejsca w kuchni mam sporo więc gabaryty urządzenia nie są tak ważne. Czas nagrzewania też nie jest super istotny gdyż rano będę używał regulatora czasowego w gniazdko a w południe mi się rzadko spieszy :)

Ekspresy które sam znalazłem to:
- Asceso uno pro - brak preinfuzji, nie wiem czy ręcznie da się to ogarnąć albo jakąś modyfikacją? a inne ekspresy w sumie nie wiem czy mają czy nie tą funkcję
- Lelit anita z młynkiem - tańsze rozwiązanie ale wady wbudowanego młynka jednak posiada
- Rancilio silvia - z dołożonym pid
- giaggia classic
- kombajn od Sage z młynkiem ten najpopularniejszy :) - mniejsza kolba ale chyba najwięcej bajerów - nie wiem czy potrzebnych ale ma
- Carimali Alfa - jakiś staruszek po pełnym remoncie się w internecie znalazł HX
- Simonelli OSCAR II - HX po recenzjach nawet nieźle, niby świetnie spienia mleko ale manualnej kontroli (przyciski tylko programowalne pod dozę) i nie wiem czy to przeszkadza skoro można przerwać naciskając ponownie guzik... No i brak preinfuzji
- BFC junior z grupą e61 chyba HX - w sumie najbardziej mi się podoba, taki najbardziej profesjonalny wygląd :P

Czytałem, że do kaw mlecznych i większego przemiału najlepsze są HX i dual bojler ewentualne dual thermoblock ale chyba te ekspresy nawet używane są po za moim zasięgiem patrząc chociażby na popularne na forum Appartamento...

Chyba, że nie doszedłem do wszystkich :) Proszę o poradę jaki ekspres wybrać oraz jaki młynek (tu i1 i2 chyba się najczęsciej pojawiały ale przyjmę wszystkie propozycje).

Z góry bardzo dziękuję za rady i porady
Pozdrawiam
Artur


« Ostatnia zmiana: 31 Październik 2023, 12:05:01 wysłana przez zenart89 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5450
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Używany zestaw do 3000-3200zł
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Październik 2023, 16:50:15 »
》tertium non datur《

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10645
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Używany zestaw do 3000-3200zł
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Październik 2023, 17:32:43 »
Urokliwy staruszek ;).

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: Używany zestaw do 3000-3200zł
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Październik 2023, 17:44:46 »
Oscar II, tylko dopytaj czy ma zainstalowany opv.

Offline zenart89 Mężczyzna

    • -
  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Jura s9 one touch
  • Młynek: -
Odp: Używany zestaw do 3000-3200zł
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Listopad 2023, 21:25:22 »
Carimali Alfa -
Jeśli sprzedający jest wiarygodny, to fajny zestaw.

Link

Jeśli to ogłoszenie masz na myśli.


Tak chodziło mi o ten zestaw, tylko teraz przeglądając zdjęcia z renowacji widzę, że nie ma pojemnika na wodę a nie mam zbytnio możliwości przyłączenia bieżącej wody bezpośrednio... Na upartego coś bym wymyślił ale wolałbym coś z zbiornikiem.

Oscar II, tylko dopytaj czy ma zainstalowany opv.
Akurat ten egzemplarz na który mnie stać nie ma opv... Pewnie udało by mi się samemu dołożyć ale nie wiem jaki to może być koszt...
Trudne to wybieranie... Myślałem, że kupno samochodu jest ciężkie ale tu jeszcze gorzej :P
BFC według was odpada?

Ewentualnie czy rozglądać się za czymś jeszcze ciekawym? Powyżej 3500 za zestaw nie pójdę :p


Offline tom517

  • Wiadomości: 1797
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Używany zestaw do 3000-3200zł
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Listopad 2023, 08:22:13 »
https://www.olx.pl/d/oferta/ekspres-do-kawy-la-pavoni-professional-CID99-IDUVP7X.html

+ młynek np. Arco 2, wygląda świetnie, mieli chyba też ok.

Offline zenart89 Mężczyzna

    • -
  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Jura s9 one touch
  • Młynek: -
Odp: Używany zestaw do 3000-3200zł
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Listopad 2023, 08:41:38 »
Fajny to on jest ale aż tak w rytuał nie chce iść żeby dźwigni używać :D młynek ok ale ekspres musi być elektryczny :p I musi spieniać mleko :] wiem, że można używać frenchpressa czy innych spieniaczy ale jednak też chce mieć spieniacz w ekspresie i pompę zamiast ręki na dźwigni :) Ale dziękuję za ciekawą propozycję :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5101
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Używany zestaw do 3000-3200zł
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Listopad 2023, 09:45:15 »
Przecież LaPa normalnie spienia mleko. A z tą preinfuzją to chyba szukasz problemu tam, gdzie go nie ma - jeśli chcesz preinfuzję pełną gębą to mnóż budżet razy trzy, bo się nie uda inaczej. I skup się na szukaniu porządnego młynka, bo na i1 czy i2(albo inne o podobnej budowie) sporo stracisz. Oszczędzać można na ekspresie, nie na młynku.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1701
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Używany zestaw do 3000-3200zł
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Listopad 2023, 09:55:02 »
Będę wystawiać Astorie CKE. Mam młynki ON DEMAND. Coś by się udało złożyć
CKE u mnie od zawsze ciągnie wodę z baniaka, bez problemu.
« Ostatnia zmiana: 02 Listopad 2023, 10:01:08 wysłana przez kawosz17 »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1797
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Używany zestaw do 3000-3200zł
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Listopad 2023, 12:03:53 »
Zenart89 pamiętaj jeszcze, że po jakimś czasie:  roku, może dłużej ekspres będzie wymagał gruntownego wyczyszczenie/odkamienienia, jeśli tego nie zrobisz, mogą jakieś kwiatki pojawiać się w działaniu ekspresu. Dźwignię LaPavoni sam rozłożysz i złożysz (odkamienisz podobnie jak czajnik), inne urządzenia nie będą takie proste w budowie. Jeśli nie planujesz podłączenia bezpośrednio do wodociągu - dźwignia. Myślę że będzie Ci prościej uzyskać pyszną kawkę z takiego urządzenia. W innych IMO osiągnięcie właściwej temperatury naparu będzie sporym problemem i kawa może nie zawsze smakować tak jak powinna (przynajmniej na początku).
Chociaż może to nie jest ten czas i samemu trzeba przejść po kolei pewne etapy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5101
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Używany zestaw do 3000-3200zł
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Listopad 2023, 13:29:44 »
Zenart89 pamiętaj jeszcze, że po jakimś czasie:  roku, może dłużej ekspres będzie wymagał gruntownego wyczyszczenie/odkamienienia, jeśli tego nie zrobisz, mogą jakieś kwiatki pojawiać się w działaniu ekspresu. Dźwignię LaPavoni sam rozłożysz i złożysz (odkamienisz podobnie jak czajnik), inne urządzenia nie będą takie proste w budowie. Jeśli nie planujesz podłączenia bezpośrednio do wodociągu - dźwignia. Myślę że będzie Ci prościej uzyskać pyszną kawkę z takiego urządzenia. W innych IMO osiągnięcie właściwej temperatury naparu będzie sporym problemem i kawa może nie zawsze smakować tak jak powinna (przynajmniej na początku).
Chociaż może to nie jest ten czas i samemu trzeba przejść po kolei pewne etapy.
Tylko problem będzie jak przyjdzie zrobić kilka kaw i spienić mleko, a wody braknie.

Offline zenart89 Mężczyzna

    • -
  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Jura s9 one touch
  • Młynek: -
Odp: Używany zestaw do 3000-3200zł
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Listopad 2023, 17:09:11 »
Niestety dźwignia odpada, żona też nie chce :) no i oglądałem jakieś recenzje to faktcznie narzekali na problem przy większej ilości kaw odnośnie dolewania wody.

Astoria fajna propozycja, wszystko zależy od stanu i ceny... Czytałem dzisiaj jakiś wątek na forum o tym ekspresie to ktoś tam co chwilę miał z nim jakieś problemy - czy one są takie awaryjne czy ktoś miał pecha?:D

Jeśli chodzi o serwis ekspresu to dla mnie to nie problem, jurę s9 tez rozbierałem na drobne włącznie z grupą zaparzacza i serwisowałem na podstawie tutoriali z yt ale jakieś tam zdolności manualne mam.

Lubię też przerabiać i poprawiać różne rzeczy i tu też myślałem np o jakimś sterowniku PID po jakimś czasie... widziałem, że niektóre potrafią obsłużyć na pompie rotacyjnej preinfuzję ( pewnie, że nie ma co tej preinfuzji się tak trzymać ale rozeznaję się w temacie i skoro jest kiedyś taka możliwość to fajnie mieć zapas :P )

Młynek jak najbardziej wiem, że jest najważniejszy więc też proszę o rady do takiego zestawu... załóżmy, że na używany mogę wydać 800zł max 1000zł - jak zawsze reguła czym mniej tym lepiej :)
W przyszłości jak wciągnę się mocniej w kawę to może znajdzie się miejsce na jakieś ekspresy dźwigniowe i jakieś inne  alternatywne metody więc fajnie by było żeby młynek też się do takich nadawał ale jeśli się nie da to nie :) to tylko espresso.

Jedno pytanie, jeśli ten ekspres Astoria może zaciągnąć wodę z zewnętrznego zbiornika to taka Carimali alfa też powinna móc prawda? bo może ten zestaw będzie jednak ok... ewentualnie Astoria bo też ładna :)

Nie przeszkadzałby mi taki szklany zbiorniczek obok ekspresu - nawet dla mnie lepiej bo żona ma fobię na punkcie mikroplastiku więc zawsze mam argument za :P

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 2030
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: Używany zestaw do 3000-3200zł
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Listopad 2023, 19:52:46 »
Nie przeszkadzałby mi taki szklany zbiorniczek obok ekspresu


Piszesz masz.

20231102_193615.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1701
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Używany zestaw do 3000-3200zł
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Listopad 2023, 19:53:42 »
Astorie mam jakieś 3,5 roku. Rozkręciłem ją całą, rama jest wypiaskowana i pomalowana proszkowo na czarny mat. Wszystkie plastiki pomalowałem teraz też na czarny mat. Bojler jest zaizolowany. Wymieniłem teraz uszczelkę grzałki. Ciśnienie ustawione na 9bar. 2 kolby, w tym npf. Jakieś akcesoria. Jedyna wada, to nie działają 2 przyciski. Są 4 do ekstrakcji. Programowanie też działa, wduszasz guzik i leci zawsze tyle samo naparu. Ekspres ma podwójny hx, to znaczy ,że wylewka wody też ma zawsze świeżą wodę. W Twoim budżecie, to zmieściłbyś się razem z młynkiem.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5101
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Używany zestaw do 3000-3200zł
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Listopad 2023, 08:33:13 »
Czytałem dzisiaj jakiś wątek na forum o tym ekspresie to ktoś tam co chwilę miał z nim jakieś problemy - czy one są takie awaryjne czy ktoś miał pecha?
Pewnie na moje trafiłeś :D Jeśli tak to był po prostu słaby egzemplarz.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi