Autor Wątek: Odwrócona osmoza - filtry do wody  (Przeczytany 120018 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #270 dnia: 31 Styczeń 2019, 01:16:55 »
pompą nie można mieć zbiornika.
Ależ oczywiście, że można.

A wzrost TDS wody wraz ze wzrostem ciśnienia w zbiorniku to Ci już @WS5 wyłożył. Membrana ma dwie strony - nazwijmy je brudną i czystą. Restryktor jest po stronie brudnej i odprowadza brudną wodę do ścieku. TDS po stronie czystej jest tym niższy, im większe ciśnienie między stroną brudną i czystą. Czyli TDS rośnie gdy spada ciśnienie po stronie brudnej, albo rośnie po stronie czystej. A im więcej wody w zbiorniku, tym wyższe w nim ciśnienie.

Jak masz zbiornik, to dla zachowania niskiego TDS właśnie powinieneś mieć pompę.

A ja nie założę zbiornika, bo nie zależy mi na szybkim nalewaniu wody, nie chcę rozwoju różności w zbiorniku i chcę mieć jak najniższy TDS.
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2019, 01:19:02 wysłana przez Krakus »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #271 dnia: 31 Styczeń 2019, 12:33:21 »
Jak masz zbiornik to zaleta pompy jest odpowiednio mniejsza. (bo pracuje na różnicy ciśnienie wody pompy vs zbiornik). Czyli największe zalety jak zbiornik pusty lub go brak...
Dodatkowo pracujesz przeciwko ciśnieniu na zbiorniku, które pewnie jest 3-4 bary max.
Pompa może to zwiększyć i pytanie czy zbiornik wytrzyma?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #272 dnia: 31 Styczeń 2019, 12:50:07 »
ciśnieniu na zbiorniku, które pewnie jest 3-4 bary max.
Membrana pracuje prawie do zerowego ciśnienia - czyli na zbiorniku będzie tyle, co na wejściu membrany, chyba że czterodrożny wcześniej odetnie.

pytanie czy zbiornik wytrzyma?
Właśnie będę kupował wszystkie klocki to zażądam papierów. Według polskich przepisów ciśnienie w sieci ma być między 0,5 a 6,0 barów. Zbiornik to musi wytrzymać, nie ma cudów.
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2019, 12:59:49 wysłana przez Krakus »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #273 dnia: 01 Luty 2019, 21:00:34 »
Moim zdaniem też nie ma za dużej różnicy w tych membranach.
To sobie porównaj parametry:
Vontron i Filmtec. Różnica jest, i to dość zasadnicza. Oba linki odnoszą się do membran 1812 o wydajności 75GPD.

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #274 dnia: 01 Luty 2019, 21:14:18 »
Dla mnie najbardziej istotnym parametrem jest salt rejection i dla mnie ta różnica 1,5% jest pomijalna, ale dzięki za uświadomienie mnie czym prócz nadruku różnią się membrany różnych producentów  :) :poklon:
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #275 dnia: 01 Luty 2019, 22:32:29 »
czym prócz nadruku
Ceną i skutecznością. A różnica jest nie 1,5% a 250%. Za jedną membraną masz 1% tego, co na wejściu, a za drugą 2,5%. Czyli jak Vontron da Ci TDS 25, to Filmtec da Ci TDS 10.

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #276 dnia: 01 Luty 2019, 22:41:48 »
tak rozumiem, cyferki mają to do siebie że możemy liczyć w 2 strony, albo też przykłady dopasować do swoich cyferek. W mojej instalacji Vontron daje tds 6-8, więc Filmtec dałby 2-3 tds. Te 5 jednostek dla mnie na moje potrzeby nie jest dla mnie aż tak istotne bym jutro zamawiał nową membranę, aczkolwiek jeśli ta membrana mi padnie, to przy wymianie zastanowię się na pewno nad membraną filmtec.
Przy okazji Twojego przykładu nasuwa mi się pytanie czy ktoś z Was forumowicze ma wodę która na wejsciu ma 1000tds? czy np. 600tds? u mnie ta wartość wacha się w granicach 220-350tds.
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2019, 22:44:26 wysłana przez Drinker »
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #277 dnia: 01 Luty 2019, 23:02:21 »
u mnie ta wartość wacha się w granicach 220-350tds.
Ja mam 335. Tego tysiąca użyłem dla przykładu - żeby było lepiej widać. Walczę o każdy TDS bo woda ma być do wytwornicy pary, a nie do kawy. W kawie nie będzie grać to żadnej roli, w moim przypadku znaczącą. Podobnie zresztą jak u akwarystów, bo to się przełoży na czystą gotówkę za żywicę jonowymienną.

Najtańsza membrana Vontrona na Allegro to 39 złotych, Filmteca - 100 zł.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #278 dnia: 02 Luty 2019, 08:25:46 »
Kilka lat temu mieszkałem w domu, gdzie ujęcie miało 450DTS, w obecnym mam 150DTS.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #279 dnia: 02 Luty 2019, 22:15:05 »
U mnie (Warszawa Mokotów) jest 500-550.

Offline Domes Mężczyzna

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Gaggia Classic, V60, Phin, Aeropress
  • Młynek: Kinu M47, Iberital Challenge
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #280 dnia: 03 Luty 2019, 13:14:47 »
Biorąc pod uwagę wszystkie odmęty technologiczne, które zostały poruszone, jaki zestaw do domowego, kuchennego, głównie kawowego przeznaczenia polecacie? Obecnie używam Brity i jestem raczej zadowolony z rezultatów. Przeszkadza jednak trochę mała wydajność i potrzebna częsta zmiana filtru, dlatego jakiś podzlewowy zestaw chodzi mi po głowie. Pamiętam też jeszcze niedawno poruszany temat nanofiltracji, czy to już be? Głównie chodzi o zmiękczenie wrocławskiej kranówki no i dodatkowe oczyszczenie.

Offline Derdi

  • Wiadomości: 85
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #281 dnia: 04 Luty 2019, 09:19:18 »
Zacząłem ostatnio notować Wasze rady i spostrzeżenia w kwestii "konfiguracji" wkładów korpusów, membran, etc. Typy wkładów, kolejność wyjaśniliście filmami z yt.
Dziś przyszedł mi do głowy pomysł zakupu zestawu do nanofiltracji, w którym jak sądzę mogę zmienić (w razie chęci i potrzeby zmiany) membranę na osmotyczną.
Zbyt wiele produktów jest na rynku, które na ekranie wyglądają identycznie, a jakościowo mogą być diametralnie różne.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #282 dnia: 04 Luty 2019, 10:23:15 »
Do kawy to zdaje się należy mieszać wodę po filtrach (a tuż przed membraną) z wodą osmotyczną tak, żeby obniżyć TDS. Niech mnie ktoś poprawi, ale wydaje mi się, że TDS ma wynosić między 120 a 160. Czyli u mnie to byłoby pół na pół. W takiej sytuacji oczywiście nie ma co kupować drogiego zestawu - wystarczy ten najtańszy akwarystyczny. Pozostaje kwestia mieszania wody.

Dobrej jakości membrana jest potrzebna wyłącznie wtedy, gdy zależy nam na bardzo niskim TDS.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #283 dnia: 04 Luty 2019, 10:38:16 »
Od 80ppm można spokojnie zaczynać. To zależy też od kawy, od sposobu palenia. No i ważne też z czego te ppm. 100 i 100 to nie to samo 100.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5099
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #284 dnia: 04 Luty 2019, 10:40:48 »
Pytanie jeszcze co w tej wodzie masz... ppm trzeba by rozbić na skład, ale do tego chyba tylko testy paskowe można zastosować. Jeśli ktoś już ma takie potrzeby to zostaje chyba tylko AKVO z pompą minerałów... Albo mieszanie wody demineralizowanej z minerałami.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi